Can’ın dişleri çıktı çıkacak… Özellikle geceleri deli gibi kaşınıyor. Bebeğimi uyutmuyor. Gündüzleri ise başta emzikleri olmak üzere, oyuncakları, benim parmaklarım, elbiselerin kenarları, kısaca ne bulduysa çiğneyip, şişmiş ve muhtemelen sızlayan dişetlerini rahatlatmaya çalışıyor.

Bugün tanıtacağım ürün olan RaZ-berry Diş Kaşıyıcısı’nı (Razbaby RaZberry Teether) aslında çok önce satın aldık. Ürün tanıtımında, 3 aydan büyük bebekler için uygun olduğu belirtiliyordu.Bu nedenle, Can’a, ilk olarak, diş çıkarma belirtilerini göstermeye başladığı üç ay civarında verdik. Ancak emzik kısmı minicik ağzına çok büyük geldiği için kullanamadı. Şimdi ise rahatlıkla kullanıyor ve çok seviyor. Diyeceğim o ki, bazı ürünlerin kullanım zamanları bebekten bebeğe değişebiliyor. Bu nedenle işe yarayacağını düşünerek aldığınız, ancak bebeğinizin kullanamadığı ürünler var ise, hemen atmayın. Saklayıp, ileriki aylarda bir daha vermeyi deneyin. Bu strateji bazen işe yarıyor.

RaZ-berry Diş Kaşıyıcı Raz Baby firması tarafından üretiliyor.  Ürün, BPA ve toksik maddeler içermiyor. Medikal sağlamlıkta silikondan yapılmış. Dolayısı ile kauçuktan yapılmış diğer emzikler gibi de kötü kokmuyor.

RaZ-berry Diş Kaşıyıcı’nın böğürtlenden esinlenerek yapılmış pütürlü yüzeyi, çıkmakta olan dişleri rahatlatıyor. Ayrıca çok şirin renk seçenekleri var. Biz Can için açık mavi olanını seçtik. Can şu anda RaZ-berry’i severek kullanıyor. Kimi zaman böğürtlen şeklindeki ucunu, kimi zaman da sapını kemiriyor.

Müşteri Yorumları

Bu ürünü kullanan diğer müşterilerin yorumlarına gelince;

Raz-berry kullananlardan bazıları, emziğin sapının yapıştırılmış gibi olduğunu ve kopma tehlikesi içerdiğini söylemiş. Emziği yakından dikkatle inceledim. Bizdeki açık mavi versiyonun sapı yapıştırılmış değil. Aksine bütün bir kalıp halinde, dökme silikondan hazırlanmış ve kopması neredeyse imkansız. Müşteri yorumlarından okuduğum kadarı ile, açık mavi ve açık pembe versiyonları bütün bir kalıp halinde imal edilmiş. Ancak iki renkli olan diğer versiyonlarında, sap, emziğe yapıştırılmış. Her bebeğin sapı koparacağını zannetmiyorum, ama yine de, tehlike yaşamamak için, açık mavi ve açık pembe versiyonları tercih edin.

Bazı yorumlarda da müşteriler, bebeklerin emziği yutma tehlikesi geçirdiğini belirtmiş. Emzik o kadar büyük ki, bebeğin tamamını ağzına sokarak boğulma tehlikesi geçirmesi bana zor gibi geliyor. Raz-berry yutulabiliyorsa diğer bütün emzikler de yutulabilir. O zaman hiç emzik kullanmamak gerekir. Ancak yine de bebekten bebeğe anatomik açıdan farklar olabilir. Satın aldığınızda böyle bir tehlike olacağına inanırsanız, kullanmayın derim. Ayrıca küçük bebekler hemen her eşyanın akla hayale gelmeyecek kullanım yöntemlerini keşfedebildiğinden, genel olarak bebekleri her zaman göz önünde bulundurmakta fayda var.

Daha önce de yazdığım üzere, Amazon’da hemen her üründe olumsuz bir müşteri yorumuna rastlamak mümkün. Bunları dikkate almaya kalktığınızda bebeğiniz için hemen hiçbir şey satın alamayacak duruma geliyorsunuz. Ben herhangi bir ürün hakkında satın alma kararı verirken;

1- Devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen kurumların raporlarına güveniyorum. Bu yazı tarihi itibarıyla, Consumer Products Safety Commission‘da (Amerikan Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu), Recalls.gov‘da (ürün çağırmaları listeleyen bir devlet sitesi) ve Safer Products.org‘da (güvenli ürünlerle ilgili devlet sitesi) RaZ-berry diş kaşıyıcıya ait bir geri çağrılmaya (piyasadan toplatılma) rastlamadım.

2- Müşteri yorumlarındaki genel  eğilimlere dikkat ediyorum. RaZ-berry diş kaşıyıcısını satın alan 418 kişinin %85’i ürüne 3 yıldız ve yukarısını vermiş.

Bu durumda tercihimi ürünü almaktan yana kullandım.

Benim RaZ-berry Diş Kaşıyıcı hakkındaki görüşlerim böyle. Değerlendirme ve tercih sizin.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Razbaby RaZberry Teether diş kaşıma emziğini nereden satın alabilirim. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

   • maalesef tavsiye ettiğiniz bi çok şeyi türkiyede bulamıyoruz daha normal şeyler paylaşsanız sonuçta herkesin bu imkanı olmayabilir dimi ?

    • Sevgili Sara,

     Fikirlerini paylaştığın için çok teşekkür ederim.

     Blogumda ürünlerle ilgili yazarken genellikle Türkiye’de temin edilebilir olan ürünler olmasına gayret ediyorum. Ancak, haklısın, bazen Türkiye’de henüz satışa sunulmamış ürünler hakkında da yazdığım da oluyor. Bunun üç sebebi var:
     1- Bir ürünün tanıtımını yapabilmem için o ürün hakkında fikir sahibi olmak gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle kendi kullanıp memnun kaldığım ürünleri tanıtmaya öncelik veriyorum. Tanıttığım ürünler Türkiye’de satılmıyorsa, okurlarımdan soru geldiği durumda benzer ürünleri bulmak konusunda yardımcı oluyorum.
     2- Dünyada bebek ve çocuk sektöründe yeni trenler ve orijinal fikirlerle okurlarımı buluşturmayı hedefliyorum. Belki bazı ürünler Türkiye’deki üreticilere de ilham verir ve Türk versiyonlarını üretirler diye umut ediyorum. Tanıttığım ürünlerin bir kısmı bir müddet sonra Türkiye pazarına girdi. Ben sadece önceden yazmış oldum.
     3- Türkiye’den olduğu gibi yurtdışından da pek çok okuyucum var. Onların ilgisini çekecek yazılar yazmayı da hedefliyorum.

     Sebeplerim böyle olmakla beraber önerini dikkate alıp, tanıtımlarımda Türkiyede satılan ürünlere daha çok yer vermeye çalışacağım.

     Bu arada konuk yazarlara da her zaman açık olduğumu belirtmek isterim. Hoşuna giden bir ürün hakkında yazmak istersen memnuniyetle yayınlarım.

     Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek Oyunu

Doktor

Doktor Ziyareti: 6.Ay