in , , ,

BayıldımBayıldım DestekliyorumDestekliyorum KızdımKızdım İnanamadımİnanamadım

Organik ve Doğal Beslenme: Hangi Firmalardan Alışveriş Edelim?

Hepimiz çocuklarımızın gelişimi için en uygun seçimleri yapmaya çalışıyoruz. Sağlıklı ve dengeli beslenme de gelişimin önemli bir parçası. Medyayı takip ettiğimizde sağlıklı gıda konusunda müthiş bir bilgi kirliliği yaşandığını görebiliyoruz. Gün geçmiyor ki gıdalardaki katkı maddeleri, hammaddelerde yapılan sahtekarlıklarla ilgili bir haber çıkmasın… Kimi organik, kimi doğal, kimi ekolojik diyor. Kimi bir besini bol bol tüketin diyor, öbürü o besini kesinlikle yemeyin diyor. Kafamız karışıyor. Obezite, diyabet, gıda alerjileri, çölyak gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları artıyor. Hangi besinler çocuğumuz için uygun? Hangi firmaların ürünlerini gönül rahatlığıyla seçeceğiz?

Doğal yaşamdan uzaklaştıkça bünyemiz çeşitli rahatsızlıklara açık bir hale geliyor. Tabii  büyük şehirlerin karmaşası, hava kirliliği, trafik gibi sıkıntıları da cabası… Kimi aileler işin içinden çıkamayınca çözümü köy gibi küçük yerleşim birimlerine kaçmakta bulmuş. Küçük bir toprak edinip, üzerine minik bir ev kondurup, kendi imkanları dahilinde ekip biçerek ya da komşulardan sütünü, yumurtasını, etini edinerek kendi yaşamını değiştirmiş. Ama pek çok aile için böyle bir yaşam uzak görünüyor ya da tercih edilmeyebiliyor.

Bu durumda şehirde yaşayan aileler de kendi çözümlerini üretiyor. Beslenmemizde işlenmiş gıdaları tercih etmemek, şekeri, unu, tuzu ölçülü tüketmek, taze meyve/sebzeye ağırlık vermek, bakliyatları tüketmek, etin yağsız bölümlerini tercih etmek, şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmak, yeterli miktarda su içmek gibi temel sağlıklı beslenme önerilerini zaten uyguluyoruz. Yemek alışverişimizi yaparken kendimize yakın, ürünlerine güvendiğimiz bir marketten seçme ürünleri almak, organik ya da doğal gıda üreten özel firmalardan alışveriş yapmak, pazara çıkmak, küçük yerleşim birimlerinde nispeten doğal yaşayan akrabalar aracılığıyla daha sağlıklı gıdalara ulaşmak ya da evde kendi yoğurdunu, ekmeğini, salçasını yapmak bunlardan bazıları… Ancak pek çok firma ve ürün olduğu bir ortamda seçimlerimizi nasıl yapacağız? Hangi firmaların ürünlerini tercih edeceğiz?

Bir müddettir üye olduğum, son derece aktif ve çoğunluğu bilinçli tercihler yapan ailelerden oluşan bir Facebook grubunda geçenlerde sordum “Doğal ya da organik ürünlere nasıl ulaşıyorsunuz? Nerelerden alışveriş yapıyorsunuz?” Sağolsunlar pek çok yanıt geldi. Bu yazımda sizin-benim gibi annelerin, ailelerin kendi çocukları/aileleri için güvendiği, kullandığı, memnun kaldığı gıda firmalardan örnekler vereceğim.

Doğal ya da organik gıda üreten firmaları arkadaşlarıma sorarken bazı kriterlerim vardı. Büyük çaplı üretim yapan, fabrikasyon firmalardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalıştım. Zira bu tür firmaların zaten ellerinde son derece geniş dağıtım ağları var ve pek çok kanaldan destekledikleri geniş pazarlama/reklam bütçeleri var. Bu yazıyı yazarken amacım şu tür firmalara ulaşmak ve onları size tanıtmaktı:

 • Sertifikalı organik, doğal üretim yapan ya da geleneksel üretim biçimlerini destekleyen
 • Küçük ya da en fazla orta ölçekli
 • Öncelikli olarak kadın girişimi olan
 • Yerel üretimi, yerel tohumları, yerel hammaddeleri destekleyen ve kullanan
 • Çevreye ve doğaya saygılı firmalar

Siz de bu tür bildiğiniz, alışveriş yaptığınız ve memnun kaldığınız gıda üreten firmaları bu yazının altındaki formu doldurarak ya da yorum bırakarak paylaşabilirsiniz. Tam tersine hiç memnun kalmadığınız, olumsuz tecrübeler yaşadığınız gıda firmalarını da paylaşabilirsiniz. Lütfen sadece adını duyduğunuz ve alışveriş yapmadığınız firmaları paylaşmayınız.

Buradan firmalara da seslenmek istiyorum. Adınızı bu listeye ekletmek, listedeki bilgilerinizi düzeltmek ya da BebekveBen’de detaylı tanıtımınızı yapmak isterseniz bana bu sayfanın altındaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklarımıza, kendimize ve ailemize yaptığımız sağlıklı seçimlere faydalı olması dileğiyle…

Gıda Grupları

İlgili bölüme hızla ulaşmak için tıklayın:

Sebze Meyve | Et, Süt, Yumurta | Baharat, Sos, Turşu | Unlu Mamüller | Türlü Gıda | Ev Temizliği

SEBZE-MEYVE

Portakal Bahçem

Uzun nesillerden beri Finike’de çiftçilikle uğraşan ailelerin şuandaki kuşakları… Ürünlerin tamamı Finike’de yetiştirilyor. Siz sipariş verdikten sonra toplanıyor. Narenciye ürünlerinin yanısıra, annelerinin evde yaptığı ve yapılış şeklini ninelerinden öğrendiği katkısız reçelleri, kurabiyeleri de var.
Origin: Finike/Antalya
www.portakalbahcem.com
Ürünler: Portakal, limon, mandalina, nar, greyfurt, bergamot, kumkuat, şadok, Taze Sıkma Meyve Suyu, Kurutulmuş Meyveler, Lokum&Çikolata, Ev Yapımı Reçel & Bal
Düzenli Gönderim Pakedi: Var
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Yok
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?:  Hayır
Kadın girişimi mi?:Hayır

Jade Çiftliği

Kendi tohumlarından, doğal yöntemlerle, hiçbir kimyasal kullanılmadan yetiştirdikleri sebzeleri çiftliklerinden kendiniz toplayabilirsiniz. 2001 yılından beri organik sertifikalı üretim yapıyorlar. 2013 yılında başlattıkları kutu projesiyle ürünlerini müşterilere ulaştırıyorlar. Yazışma listesine girmek istediğinizi belirten bir mail göndermeniz yeterli. Mail grubuna girdikten sonra size her hafta Pazar günü bahçede ne gelişmeler olduğunu belirten bir mail ve ürün listesi ulaşıyor.
Origin: Maksudiye, Adapazarı
https://www.facebook.com/jadeciftligi2012/
Ürünler: Sebze
Düzenli Gönderim Pakedi: Var
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Var
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?: Hayır

ET, SÜT, YUMURTA

JD Organik

Dört tarafı kızılçam ormanlarıyla kaplı çiftliklerde Organik Tarım ve hayvancılık yapılmakta… Yağmur sularını biriktirerek tarımsal faaliyetlerde kullanıyorlar. Enerji ihtiyacı için temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıyorlar, üretimde antibiyotik, kimyasal gübre, zehirli tarım ilaçları, insektisit (böcek öldürücü), herbisit (yabani ot öldürücü), fungusit (küf öldürücü), rodentisit (kemirgen öldürücü) vb. kullanmıyorlar. Bitki büyütücü hormonlar, BGD ve GDO’ lu tohumlar kullanmıyorlar. Zararlılar için ilaçlama yerine; ekolojik baskılama yapıyorlar.
Yabani ot mücadelesinde koyunları, çekirge ve diğer zararlı böcek mücadelesinde avcı olarak tavukları, meyve ağaçlarınn döllenmeleri için arıları kullanıyorlar.
www.jdorganik.com
Origin: Adana
Ürünler: Yumurta, süt, tereyağı, yoğurt, et.
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Var
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?:Hayır

Veteriner Anne

Yaklaşık 600 baş inek,manda, keçi süt depolama alanları,mandıra ve et kesim tesisiyle Çatalca’nın en iyi meralarında beslenen hayvanlardan mamül süt ve et ürünleri var. Sahibi veteriner hekim olan bir anne.
Origin: Çatalca, İstanbul
www.veterineranne.com
Ürünler: Kuzu eti, dana eti, süt, ayran, kaymak, yoğurt, tereyağı
Düzenli Gönderim Pakedi: Var
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Yok
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?: Evet

Elta – Ada Organik

Çiftliklerinde sadece organik sertifikalı ürünler üretiyorlar. Arazinin bir kısmında organik yem bitkileri (yonca, fiğ, mısır, arpa ve buğday) yetiştirerek inek, keçi ve koyunların tüm yem ihtiyacını sağlıyorlar. 200 sağmal olmak üzere toplam 550 inekle, günlük 5 ton organik süt üretiyorlar. Koyun ve keçi yetiştiriciliği de yapıyorlar. Ürettikleri sütü kendi mandıra tesislerinde işleyerek, organik yoğurt, günlük süt ve farklı peynir çeşitlerini üretiyorlar. Ürünleri başta ekolojik halk pazarları olmak üzere, zincir marketlerde satılıyor. Çiftliklerinde ayrıca 16.000 zeytin ağacı da var. Her yıl Ekim ayı sonunda topladıkları zeytinleri, fabrikalarında işleyerek organik sızma zeytinyağı üretiyorlar. Sebze-meyve, bağcılık ve arıcılık faaliyetlerini geliştiriyorlar. Gökçeada’ nın Organik Tarım Adası olarak markalaşması için çalışıyorlar.
Origin: Gökçeada, Çanakkale
http://www.elta-ada.com.tr
Ürünler: Süt, tereyağı, yoğurt, peynir, zeytinyağı, et, bal, pekmez, üzüm suyu
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Var
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?:Hayır

BAHARAT, SOS, TURŞU

Bibi’nin Tel Dolabı

Bibi’nin Tel Dolabı’nda Diyarbakır’dan annelerin yaptığı salçalar, topladıkları bakliyatlar, kuruttukları biberler, domatesler, kabaklar, fasulyeler, tahinler, pekmezler yer alıyor.
Origin: Diyarbakır
https://www.facebook.com/pg/bibininteldolabi/
Ürünler: Nane, kekik, kimyon, karabiber, isot, kırmızıbiber, top karabiber, otlu kekik, kekik, tahin, kuşburnu, kişniş, sumak, top sumak, domates salçası, biber salçası, acı biber salçası, haşlamalık içli köfte, avcı böreği, nar ekşisi, pilavlık bulgur, kısırlık bulgur.
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Yok
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?: Evet

Kaptanın Ceviz Çiftliği

Hale, Selin ve Uğur adlı üç kardeş denizci babalarının 20 yılı aşkın süredir baktığı ceviz ağaçlarıyla işe başlamışlar. Hale aslen ziraat mühendisi… Şu anda meyve ağaçları, dededen kalma yerli tohumlar ile yetiştirdikleri sebzeler, serbest dolaşan tavukları var.
Origin: Muğla
http://www.cevizhane.org, https://www.facebook.com/cevizhane.org/
Ürünler: Ceviz, badem, fıstık, salça, fermente turşu, sirke, nar ekşisi, tarhana, yumurta ve çeşitli bakliyat unları, kuru meyve, pestil, reçel, taze ve kuru bitkiler
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Yok
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?: Evet

Fermente Mutfağım

Organik sertifikalı müteşebbis bir firma olarak fabrikasyon değil, geleneksel yöntemlerle, fermente, el yapımı yani artisan gıda üretimi yapıyorlar. Endüstriyel ve fabrikasyon ürün üretimleri yok. Hiçbir üründe koruyucu ve katkı maddesi kullanmıyorlar. Yerli üretimi destekleyip kullanıyorlar. Üretimde kullandıkları tüm ham maddeleri Türkiye’nin dört bir köşesindeki seçme üreticilerinden temin ediyorlar. Yerli tohuma sahip çıkmayı ve küçük üreticiyi desteklemeyi amaçlıyorlar. Katkı maddeleriyle dolu endüstriyel gıdaya bir alternatif olarak üretim yapıyorlar. Kargo ile her yere gönderim yapıyorlar.
http://www.fermentemutfagim.com/ , http://fermentemutfagimdukkan.com/
Ürünler: Maya, sabun, ekşi mayalı ekmek, sirke, turşu, ilikli kemik suyu
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Var
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?: Evet

UNLU MAMULLER

Eski Maya

Ekşi maya ekmeklerini yaparken diğer malzemelerin tamamen organik ve doğal olarak seçilmesi bir yana, hiç bir ticari maya kullanmıyorlar. Ekşi mayalı ekmek özel bir mayalama işlemiyle 3 günde yapılıyor ve organik bez torbası ile paketlenerek, mühürleniyor. Firmanın websitesinde doğal dükkan bölümünde her türlü doğal market ürünleri de satılıyor.
Origin: Şişli, İstanbul
https://www.eskimaya.com/
Ürünler: Organik tam buğday, organik geleneksel köy ekmeği, organik sade çavdar, organik cevizli çavdar, organik chia tohumlu siyez, zeytinli, kuru domatesli, kekikli, biberiyeli ekmek
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Var
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Evet
Kadın girişimi mi?: Hayır

Relish Bakery

Rafine şeker, tatlandırıcılar, rafine un, katkı maddesi veya işlenmis herhangi bir ürün kullanmıyorlar. Ürünleri tatlandırmak için, mevsim meyvelerinden,kuru meyvelerden, hurmadan ve gerçek ham kakaodan faydalanıyorlar. Isıya maruz kalan hiçbir üründe bal ya da pekmez kullanılmıyor.
Origin: İstanbul
http://relishbakery.com/
Ürünler: Kek, muffin, tatlı-tuzlu kurabiye, kraker, galeta, katkısız şekersiz ürünler
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Yok
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?: 

TÜRLÜ GIDA

Makarna Lütfen

Çocuğuna sebzeyi nasıl yedirebileceğini düşünürken kerevizli ev eriştesi icad ederek işe başlayan, kereviz, ıspanak ve brokoliyi makarnanın içine saklamayı becermiş gıda mühendisi bir annenin girişimi… Çeşit çeşit sebzeli, tam buğday, peynirli, otlu, kendinden kıymalı makarnalar, erişteler, şehriyeler asıl spesyaliteleri… Ancak websitesinde kendi ürünlerinin yanısıra, organik ürünler, glutensiz ve alerji yaratmayan ürünler, süt ve yumurta alerjisi dostu ürünler, bağışıklık sistemini güçlendiren ürünler ve diğer markalara ait seçme ürünler de satıyor. Kurduğu küçük işletmesinde şu anda 8 kadın çalışıyor.
http://www.makarnalutfen.com/
Origin: Kırklareli
Ürünler: Makarna, erişte, kuskus, mantı, çorbalar, karışımlar, harçlar, un, irmik, ruşeym, unlu mamuller, sos, sirke, zeytinyağı, yoğurt ve kefir mayaları, reçel, bal, pekmez, et ve süt ürünleri
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Var
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Evet
Kadın girişimi mi?: Evet

Leyla Bakkal

Katkısız süt ürünleri, ata yöntemi ile sofralık zeytin, soğuk sıkım zeytinyağı, mevsimlik ilaçsız sebze meyve ve bunlardan üretilmiş reçel, bal, tereyağı, pekmez, sebze kuruları, tarhana, salça gibi ürünleri Leyla Bakkal’da bulabilirsiniz. İlaçsız, doğal üretim yaptığı ürünleri var. Peyniri ve üzüm pelteli tahin helvasının çok güzel olduğu söyleniyor…
www.leylabakkal.com, https://www.facebook.com/bakkalleyla/
Origin: Assos, Çanakkale
Ürünler: Süt ürünleri, zeytin, zeytinyağı, sebze, meyve, reçel, bal, tereyağı, pekmez, sebze kuruları, tarhana, salça, peynir…
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Yok
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: ?
Kadın girişimi mi?:Evet

İpek Hanımın Çiftliği

Büyük şehir yaşamından Ege’nin dinginliğine kaçarak 5 dönümlük araziyi islah eden İpek hanım bir de çiftlik evi yaptırmış. Kendi bahçesinde ekip biçtiği ürünleri kızına yedirmekmiş amacı… Ürettikleri ürünler ihtiyaçlarını aşmaya başlayınca elindeki fazla ürünleri kolilere doldurup İstanbul’daki eski arkadaşlarına göndermeye başlamış. Ürünler çok beğeni alınca da devam etmiş. Ürün çeşitleri mevsimlere, aylara, hatta haftalara göre değişiyor. Bu nedenle sipariş vermeden iletişime geçmeniz iyi olacaktır. Emaille iletişime geçtiğinizde o hafta size ulaştırabileceği ürünleri içeren bir Excel dosyası gönderiyorlar.
Origin: Nazilli, Aydın
http://www.ipekhanim.com/
Ürünler: Un, sebze, meyve, süt, peynir, salça, domates konservesi, nar ekşisi
Düzenli Gönderim Pakedi: Yok
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Yok
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?:Evet

EV TEMİZLİĞİ

Bu bölümde gıda ile ilgili olmamasına rağmen çocuklarımızın ve ailemizin sağlığı için ev ürünleri geliştiren firmalara yer veriyorum.

Moms Green

Çevre Mühendisi Işık Kırgız tarafından kendi ailesi, tüm bilinçli anneler ve çevreyi korumak için güvenilir bitkisel içerikli, organik ve bitkisel sertifikalı ürünler üretmek amacı ile 2013 yılında kurulmuş. Temizlik ürünleri parfüm, boya, SLES, paraben, fosfat, klor gibi kimyasallar içermiyor.
https://www.yesilanne.com/
Origin: Üsküdar, İstanbul
Ürünler: Organik çamaşır deterjanı, organik bulaşık deterjanı, organik kişisel bakım ürünleri, organik bebek bakım ürünleri, organik temizlik ürünleri
Düzenli Gönderim Pakedi: Var
Kendi Organik Ürünleri Var mı?: Var
Başka Firmaların Organik Ürünlerini Satıyor mu?: Hayır
Kadın girişimi mi?: Evet

ÖNERMEK İSTEDİĞİNİZ FİRMA BİLGİLERİ

Lütfen formu mümkün olduğunca detaylı olarak doldurunuz.

  Lütfen uygun olanı seçin
  Kendi firmamı tanıtıyorumAlışveriş yaptığım bir firmayı önermek istiyorum

  Firmanın kendi ürettiği organik ürünleri var mı?
  VarYok

  Firma, kendi ürünlerinin dışında başka firmaların ürünlerini de satıyor mu?
  EvetHayır

  Firma bir kadın girişimi mi?
  EvetHayır

  BebekveBen.com'da ayrıca (bu sayfanın dışında ayrı bir yazı ile) firmanın tanıtımıyla ilgileniyor musunuz?
  EvetHayır

  Tanla Bilir

  Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
  BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  hamilelik sekeri

  Hamilelik Şekeri Nedir, Belirtileri, Teşhisi ve Nasıl Korunuruz?

  tüp bebek

  Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır? Aşamaları, Başarı Şansı