Bugün, okurlarımdan birinin paylaştığı bir konu üzerine yazmak istiyorum. Okurum 23 haftalık hamile ve kendisini korkutan bir tecrübeyi güncesinde anlatmış: 2 gün boyunca bebeğim karnımda hareket etmedi. Bebeğin bu şekilde uzun süre hareket etmemesinin normal olup olmadığını soruyor.

Önce, o anki duyguları, bu tecrübeyi yaşayan birinden daha iyi kimsenin tarif edemeyeceğinden hareketle, kendisinden izin alarak, onun satırlarını paylaşmak istiyorum. Ardından, karnımdaki “Bebeğim Hareket Etmiyor” diyen tüm okurlarım için yaptığım araştırma sonucunda bulduklarımı aktaracağım. Bebeğin hareketleri en iyi ne zaman ve nasıl hissedilir? Ne zaman rahat olmak, ne zaman dikkatli olmak gerekir? sorularına yanıt arayacağım.

karnımdaki bebek hareket etmiyor

Annenin Güncesi

Bu gece, sanki babanla benim tartışmamızı hissetmiş gibi, bütün gece hiç hareket etmedin. Beni o kadar çok korkuttun ki, bir an seni kaybettim sandım. Bana ve babana çok kızgınsın bunu hissediyorum. Henüz içimde de olsan seni kırmaya hakkımız yok.

Biliyorum, herşeyi hissediyorsun. Gece boyunca çok ağladım ve bir kere hareket etmen için hep dua ettim. Sensizliği kabul edemezdim. Kendime çok kızdım. Ertesi gün de hiç hareket etmedin bebeğim.

2 gün çok acı çektim. Ama üçüncü günün sabahında, seni merak ettiğimi anlamış olmalısın ki, kıpırdadın. O anı anlatamam, çok mutlu oldum. Bebeğime kavuştum dedim. Sensizliği aklımın ucundan bile geçirmek bir hataymış. Söz, bir daha seni hiç üzmeyeceğiz.

Bebeğin Anne Karnındaki Hareketi

“Bebeğim hareket etmiyor” demeden önce bebeğin gelişim sürecinde karında gösterdiği hareketlenmeler konusunda bilgi sahibi olmakta fayda var. Hamileliğin 3 trimester olduğunu göz önüne alırsak her trimesterdeki hareketlilik farklı farklıdır.

Birinci Trimester

Hamileliğin birinci trimesterinde bebek oldukça küçüktür. Anne rahminin koruyucu duvarları içinde güvenle gelişmektedir. Vücudu ve kasları, henüz bir hareket hissedebileceğiniz kadar çok gelişmemiştir. Bu dönemde bebeğinizin karnınızda hareketlendiğini hisstemeniz çok zordur.  Karnınızda bir hareket hissederseniz, muhtemelen mide/bağırsak hareketleriniz ya da gaz sancısıdır.

İkinci Trimester

Bebeğin anne karnındaki hareketinin ilk hissedildiği dönem, çoğunlukla, bebeğin kaslarının kuvvetlendiği ikinci trimesterdir. İlk hareketin hissedilmesi nadiren 13. haftada olmakla birlikte, çoğu yeni anne adayı 18.-24. haftalar arasında ilk hareketi hisseder. Zayıf bir yapınız varsa ve daha önce hamilelik tecrübesi yaşadıysanız, bebeğin hareketlerini diğer hamilelere göre daha önce hissedebilirsiniz. Kiloluysanız, plasentanız ön tarafta gelişiyorsa ya da ilk kez hamile kaldıysanız, bebeğinizin hareketlerini daha geç hissedebilirsiniz.

İkinci trimesterdeki bebeğiniz aşağıdaki durumlarda daha çok hareket eder:

 • Akşamları dinlenmeye çekildiğinizde
 • Birşeyler atıştırıp kan şekerinizi yükselttiğinizde
 • Gergin olup adrenalin salgıladığınızda

Bununla beraber ikinci trimesterde bebeğinizin hareketleri çok da düzenli ya da tahmin edilebilir değildir. Bir gün içinde 3-4 saat ve hatta tüm bir gün boyunca herhangi bir hareket hissetmezseniz muhtemelen endişe etmenizi gerektirecek birşey yoktur.

Üçüncü Trimester

28. haftadan sonra bebeğin hareketlerini hergün düzenli olarak hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu dönem, evde kendi kendinize “Fetus Hareketlilik Testi – Fetal Kick Count” yapmaya başlamanız için idealdir.

Fetus Hareketlilik Testi

 • Günde iki defa, bebeğinizin hareketli olduğunu bildiğiniz saatlerde, dinlenme pozisyonu alın. Kimi hamileler koltuğa oturup, ayaklarını bir sandalyeye uzatıp ellerini karnına koyarak, kimi hamileler de sol taraflarına yatarak uygun pozisyonu bulurlar. Sol tarafa yatıldığında bebeğe daha çok kan gider ve bu onu daha aktif yapar. Bebeğiniz ise genellikle siz yemek yedikten sonra ya da gece 21.00-1.00 arasında, uyumaya çekildiğiniz saatte en hareketlidir.
 • Pozisyonunuzu aldıktan sonra, bebeğin hareketlerini sayın ve bir yere not alın.
 • İki saat ya da daha az bir zamanda, karnınızda en az 10 hareket oluyorsa sorun yoktur.
 • Bu testi hergün, hemen hemen aynı saatlerde yapmanız, bebeğinizin rutinini anlamanıza yardımcı olacak ve testin güvenilirliğini artıracaktır.

Bebeğin Hareketleri En İyi Nasıl Hissedilir?

Bebeğiniz beklediğiniz gibi hareket etmiyorsa,

 • Eğer 2 saatlik sürecin ilk 1 saatinde 10 adet hareket saymadıysanız, ayağa kalkıp 5 dakika kadar yürüyün ya da hafif birşeyler atıştırın. İki saatin sonunda hala bir hareket olmazsa, aynı gün içinde ileri bir saatte tekrar test yapın. İkinci 2 saatlik bir süreçte de herhangi bir hareket olmuyorsa, doktorunuzu arayın.
 • Bebeğiniz 2 saatten uzun bir süre boyunca hareket etmiyorsa, hemen panik olmanıza gerek yoktur. Bebekler de bizim gibi uyurlar. İlk testi yaptığınız saat, tesadüfen bebeğinizin uyku saatine denk gelmiş olabilir. Gün içerisinde daha geç bir saatte yeniden deneyin.
 • Bebeğinizin hareketlerini diğer hamilelerin bebekleriyle kıyaslamayın. Her bebeğin hareket düzeni farklıdır. Bebeğinizin kendine göre normal olan hareket düzeninde aşırı bir farklılık olmadığı sürece çoğunlukla problem yoktur.

Üçüncü trimesterde bebeğiniz hıçkırmaya da başlar. Oldukça normal olan hıçkırıklar, bebeğin tekmelerine kıyasla daha eşit aralıklı ve ritmiktir.

32. haftadan sonra, bebek büyümüş olduğu için, genellikle anne karnında sıkışmaya başlar. Bu dönemde karnınızın içinde dönerek göğüs kafesinizi sıkıştırabilir ve nefes almanızı zorlaştırabilir.

36. haftadan sonra bebek iyice sıkışır ve bu nedenle hareketlerinde de bir azalma varmış gibi düşünülebilir. Kimi bebekler ise hareketli olmayı sürdürür. Bebek karnınızda dönüp, baş aşağıda-ayaklar yukarıda olan doğum pozisyonunu aldığında, göğüs kafesinizdeki baskı azalır. Bu haftalarda rahim boynuna yakın kısımda baş hareketi ve baskı hissedilebilir.

Okuruma Yanıtım

Hamileliğin ikinci trimesterinde olduğunuz için henüz bebeğin hareketleri belli bir düzene oturmamış olabilir. Bu nedenle bebeğinizin belli bir süre boyunca hareket ettiğini hissetmemiş olmanız normaldir.

Ayrıca gün içinde yaşadığınız stres faktörü de bebeğinizin hareketlerini etkilemiş olabilir. Yaptığım araştırmaya göre, anneler stresli bir gün geçirdiğinde, kendi endişeleri nedeniyle, bebek hareket etse de hissetmeyebilir. Bu nedenle sessiz bir alanda dinlenip, sakinleşip, tekrar bebeğin hareketlerine odaklanmak faydalı olabilir.

Her koşulda hislerinize de güvenin. Birşeylerin ters gittiğini düşündüğünüz her durumda doktorunuzu arayın.

Kaynaklar
About.com | Americanpregnancy.org | Baby Center |  Whattoexpect.com

Önemli not: Bu blogdaki yazılar bir anne olarak kişisel tecrübelerimden oluşmaktadır. Doktor veya tıbbi ehliyete sahip bir kişinin tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen sağlık konularında karar vermeden önce araştırmalarınızı yapın, sağduyunuzu dinleyin ve doktorunuza danışın.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. 19+6 günlük hamileyim bebeğim hic hareket etmiyor diğer gebeler hareket etmesi gerektiğini söylüyor bebegime birşey olmuştur diye çok endişeleniyorum

  • Selam Buse,
   Bebeğin hareketleri ortalama 18-24. hafta arasında hissedilir. Sen de bu aralıkta olduğun için yakında hissedeceğini umuyorum. Ancak bir şüphen varsa en kısa zamanda doktoruna danışmanı öneririm.
   Sevgiler

 2. Merhaba.bende 20+3 gunluk hamileyim.bebegim ilk bebek olmasina ragmen hareketlerini cok erken haftalarda hissetmeye baslamistim.hergun onun hareketleriyle oynardim.ancak dun ve bugun bebegim hic hareket etmiyor.yada ediyorda benmi hissetmiyorum.cikolata yiyince 1-2 saat icinde hemen tepinmeye baslardi.dun yine yedim ama yine hareket hissetmedim.suan uyandim yine tepki yok.korkuyorum bebegimi kaybetmekten.bugun de hareket etmezse doktorumu arayacagim..

  • Merhaba Ebru
   Elbette doktoru aramak ve fikrini almak en güzeli. Ancak hemen endişelenme. 20+3 bebeğin hareketlerini hissetmek için erken olabilir. Eğer ilk hamileliğinse gaz sancılarını bebeğin hareketi zannetmiş de olabilirsin. Sakin olup bir an evvel doktorunla görüşmen en güzeli. Haberlerini beklerim.
   Sevgiler

 3. ya size bişey sorcam benim ablam gebeliğinin son haftasında pzt sezeryan doğum yapıcak fakat bu gece onda bi akıntı su gelemsi gibi bişey oldu sonra kesildi sonrada bebek hiç hareket etmemeye başladı bu ne demek acaba bebek niye hareket etmmemeye başaldı ve doğummu başaldı 4 gün var daha

  • Merhaba Serhat
   Doğumdan birkaç gün önce nişan adı verilen kanlı bir akıntı gelebilir. Bu doğumun yakında başlayacağının işaretidir. Hamileliğin son aylarında anne karnında çok yer kalmadığı için bebeğin daha az hareketli olması normal olabilir. Ancak bunlar emaille yanıtlanacak konular değil. Ablanın bir an evvel doktoruna başvurmasını öneririm. Ablana güzel bir doğumla bebeğini sağlıkla kucağına almasını dilerim.
   Selamlar

 4. Ben 17 haftalık hamileyim 2.cocuguma erkek bebek ama hareket hissetmiyorum neden olabilir kaşık ağrıları gerilme kasılma var ama hareket yok ne zaman başlarım hissetmeye

  • Selam Hasret
   Yazımda da belirttiğim gibi ” İlk hareketin hissedilmesi nadiren 13. haftada olmakla birlikte, çoğu yeni anne adayı 18.-24. haftalar arasında ilk hareketi hisseder.”
   Sen henüz 17 haftalık hamilesin. Önümüzdeki haftalar içinde hareketleri hissetmeye başlayacağını düşünüyorum. Bu konuda aklına takılan soruları doktoruna danışmayı unutma.
   Güzel bir doğumla bebeğini sağlıkla kucağına almasını dilerim.
   Sevgiler

 5. Merhaba 30+6 günlük hamileyim 2 gundur bebegimin hareketlerinde ciddi düzeyde azalma var hareket ediyor ama eskisi gibi değil bu durumda ne yapmam gerekir

  • Selam Meltem,
   Hamileliğin sonuna yaklaştıkça bebek büyür ve hareket alanı daralır. Bu durumda daha az hareket ediyor gibi hissetmeniz normaldir. Hamileliğin sonuna yaklaşırken doktorlar anne adayını daha sık görmeye başlarlar. Doktor ziyaretlerine düzenli olarak gitmeni ve aklına takılan bir konu olduğunda doktoruna danışmanı öneririm.
   Güzel bir doğumla bebeğini sağlıkla kucağına almasını dilerim.

 6. Merhaba 33haftalık hamileyim.ve 1 haftadır kahverengi lekelenme geliyor.iğneyle bebegime bisi olmasın diye mudahale ediyolar.ve ben cok korkuyorum.bazi hamilelerde olurmuş doktorum.böyle sòyledi.bebek hareketlerinde azalma olursa kork dedi.bu lekelenmeler neyin habercisi ayrica bebek hareketlerindede azalma oldu sanki.simdiden tesekkurler.

  • Selam Emine,
   Hamileliğin son aşamalarında vajinal lekelenme birden çok sebepten kaynaklanabilir. Bu konuda doktora danışman ve kontrol altında olman doğru olanı. Sen de zaten bu şekilde yapmışsın. Bildiğim kadarıyla ufak tefek lekelenmeler olabiliyor. Doktor erken doğum olmasın diye iğneyle müdahale ediyor. Bu bazı hamilelerde gözlenebilen bir durum. Zaman içerisinde yeri daraldığı için bebeğin hareketlerinde azalma olabilir. Ancak arada yine hareket edecektir. İçini ferah tutmaya çalış, kendini çok yorma. Mümkün olan her fırsatta uzanarak dinlen. Umarım güzel bir doğumla bebeğini sağlıkla kucağına alırsın.
   Sevgiler

 7. İyi gunler..ben 21 haftalik hamileyim ve ilk hamileligim oldugu icin tedirgin oldum. son hemen hemen bir aydir cok hareketli olan bebegim son 3gundur hareketlerinde azalma oldu. Sebebi ne olabilir diye soracaktim? Tesekkuler

 8. 26 haftalık hamiyeyim bebeğim hareket ediyordu güçlü vuruyordu ama bir haftadır vurmuyo ciddi azalma var çok korkuyorum neden acaba yardım edin

 9. Yedinci ay ima yeni girdim ve dün çok yorucu geçti bebeğim bugün hiç hareket etmedi endişe duyuyorum 🙁

  • Sevgili Dilan,
   Bulunduğun haftaya göre sen hamileliğinin üçüncü trimesterine girdin ya da girmek üzeresin. Bu nedenle evde kendi kendine yukarıda bahsettiğim “Fetus Hareketlilik Testi-Fetal Kick Count” yapmayı deneyebilirsin. Yukarıdaki tüm adımları denedikten sonra hala bir hareket olmadıysa doktoruna danışmakta fayda var. Ancak endişelenme. Bazen bebekler yorucu geçen bir günden sonra birkaç saat boyunca sessiz olabilir…
   Sevgiler

 10. Merhabalar 25++3günlük hamileyim bebeğimin hareketlerini çok hissetmiyorum ama bugüne kdar çok net hissediyordum acaba neden

  • Bebegin artik buyuyo ve anne karninda hareketleri kisitli oluyor korkulacak bisey yok ama varsa saglik ocagina git kalp atislarini dinle rahatlarsin cnm…

 11. 23 haftalık cocugun karnımda hic kıpırdamıyor ikinci hamileliğim ve kötü birsey var gibi tedirginim ilk üç ayında ufak ufak hareket vardı acil cvp

  • Merhaba Emine,
   Yazımda da belirttiğim gibi ” İlk hareketin hissedilmesi nadiren 13. haftada olmakla birlikte, çoğu yeni anne adayı 18.-24. haftalar arasında ilk hareketi hisseder.” Sen 23 haftalık hamilesin. Eli kulağındadır derim. Ancak eğer bebeğinin hareketleri konusunda endişelerin varsa elbette en doğrusu doktora gitmendir.
   Sevgiler

 12. Mrb arkadaslar 31 haftalik hamileyim nezaman dkra gitsem bebisimi hareket ettirmeyi basaramyrz evde gayet guzel oynuyor aranizda boyle olanlar varmi acaba

 13. Merhaba ben24 haftalik hamileyim bebegimin tekmelerini surekli kasiklarimda hissediyorum normalmi.bugunku dr kontrolunde dr cocugumun oturuyor vaziyette oldugunu soyledi biraz tedirgin oldum ne yapmaliyim lutfen bana yardim edin.

  • Merhaba Elçin,
   Bebeğinin hareketlerini hissettiğin için neden endişeleniyorsun? 🙂 Bebeğin güzelce büyüyor, büyürken de karın ve kasık bölgendeki kasları esnetiyor. Bu gayet normal. Doktorun bebeğinin oturuyor pozisyonda olduğu söylemesi seni tedirgin etmesin. 24 hafta için normal bir pozisyon. Bebeğin doğum pozisyonuna hamileliğin son haftalarında girecek. Doktorun zaten normal dışı birşey görseydi sana bilgi verirdi. Endişelerinden uzaklaşıp hamileliğin keyfini çıkarmanı öneririm. Elbette aklına takılan başka sorular olursa en güzeli doktoruna danışmandır.
   Bebeğini sağlıkla kucağına almanı dilerim.

  • Merhaba Elçin..
   Bende 20 Haftalık Hamileyim Bebeğimin hareketlerini bende hep kasıklarimda hissediyorum
   Sizin Bebeğinizin cinsiyeti Nedir Acaba öğrenebildinizmi ?Ben Daha öğrenemedim

 14. Merhaba benim bebeğim 25 haftalık ve ilk gebelihim ve hala tam net hissetmiyorum biraz sabahları kıpirtılarını hissediyorum ve endişeliyim

  • Geçmiş olsun Merve. Hamileyken kullanmayı düşündüğün ilaçlar, şampuanlar, saç boyası gibi kimyasal içeriğe sahip ürünler konusunda her zaman doktora danışmakta fayda var. Bu konuda da endişe ediyorsan en güzeli doktoruna görünmendir.
   Selamlar

 15. Selamlar ben 34 haftalık gebeyim 2 gün önce eşimle çok şiddetli kavga geçirdik Ben de Bağırmalar ağlamalar şiddetli sinirlenmeye ve Üzülme oldu �ki gündür Bebeğimin hareketlerinde yavaşlama hissettim Doktor kontrole gittim muayene ettiler ve nst ye bağladılar bir problem çıkmadı çok şükür Ama hala hareketi yavaş içim huzursuz

 16. Sabah belimi kutlettim yanlislikla bebegimde her gun hareket ederdi hissederdim bugun hic hissetmedim bebegime bisey olmusmudur acaba

 17. Mrb 28 haftalık hamıleyım ıkı gndr bebgm kımıldamıyor karnımda agrıyor herseyı yaptm fakat hareketlılk yok ne yapmam lazım

  • Selam Betül,
   Yazımda da belirttiğim gibi birinci trimesterde bebeğin hareketlerini hissetme ihtimali çok düşük. Ama 18-24 haftalarda hissetmeye başlarsın.
   Sevgiler

 18. Merhaba 24 haftalık hamileyim. İlk 13- 14 haftalarda bebeğim hareket ediyordu fakat 14. haftadan sonra bebeğim hiç hareket etmedi. 23 haftalıkken doktora gittim ama eşim çalışmıyor ve bağkurumuzu yatıramadığı için bakmadılar ben özele gideceğim ama gitmeden de size bi sormak istedim.

 19. 24 haftalıK ikizlere hamileyim bir kızım bir oğlum olacak allah nasip ederse.
  Gün içersin de oğlum olması gerekenden daha fazla hareket ediyor sürekli hissediyorum ama kızımın hareketlerini 2 gündür hissedemiyorum hayatımda hiç kormadıpım kadar korkuyorum onları kaybetmekten

 20. 25haftalik hamileyim iki gün önce13 saatlik uzun yolculuk yaptım ve bebeğim hereket etmiyor neden olabilir çok korkuyorum

 21. 25 haftalik hamileyim biraz kıllık var ben de bebek hareketini 3 günde bir hatta haftada 1 duyuyorum ama doktora gittiğimde gayet güzel hareket ediyor ama ben hissetmiyorum. 2 hafta önce doktora gittim kıpır kıpırdı bazen plesanta da etkiliyor sanırım. Bana kilolu olduğun için de duymuyor olabilirsin demişlerdi 86 kiloyum benim gibi olan var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coco by Bloom

Geleceğin Bebek Odaları

bebek yemek yemiyor

Yemiycem İşte, Bir Derdim Var Benim…