in ,

BayıldımBayıldım KızdımKızdım DestekliyorumDestekliyorum

Hemen Şimdi Takip Etmeniz Gereken Instagram Anneleri

Blogumu takip eden okurlarım arasında sosyal medya kullanmayan var mı? Sanırım 2018 itibarıyla artık kalmamıştır. (Sosyal medya hesabı olmayan biri varsa lütfen bana İletişim sayfasından yazsın, valla kendisiyle röportaj yapacağım… ? ) Geri kalanlar için, bugün içimizdeki sosyal medya canavarını gıdıklayacak bazı önerilerim var… Bu yazımda, bir amme hizmeti olarak, hemen şimdi❗ şu anda❗ acele tarafından❗ takip etmeniz gereken Instagram Anneleri’ni paylaşıyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki, Instagram’da anne (ve babalara) ait pek çok hesabı düzenli olarak takip ediyorum. Bunlardan bazılarını gerçekten beğeniyor, ilham verici ya da eğitici buluyor ve bu hesaplarda rastladığım tartışmalara katılmaktan keyif alıyorum.

Bununla beraber kaş kaldırarak okuduğum, sığ bulduğum, birbirine benzer paylaşımlar yapmaya başladıkları noktada fersah fersah kaçtığım hesaplar da yok değil. Sadece çocuğuyla var olan, takipçileriyle gereksiz tartışmalara giren, etkileşim almak için hayatını en ince noktasına kadar paylaşan, pembik anneleri takip etmek sizce ne kadar gerekli?

Bununla beraber Instagram’da bahsedilmeye değer, ufkunuzu açacak, pratik önerileriyle yaşamınızı kolaylaştıracak pek çok anne de var. Bu yazımda ismini verdiğim Instagram Anneleri’nin birkaç ortak noktası var: Her biri ebeveynlik (parenting) alanında düzenli paylaşım yapan, kaliteli içerik üreten, enerjik, yaşama bağlı, takip ettiğinizde sizlere değer katacak kadınlar…

Bu girişten sonra, sözü fazla uzatmadan, Instagram’da takip etmeye değer bulduğum anneleri soyadı sıralamasıyla veriyorum…

Meltem Bicioglu, @kokoshanne

Meltem’i henüz anne olmadan önce, moda ve makyaj ağırlıklı olan ve hala içerik üretmeye devam ettiği @kokoshgirl hesabıyla tanıdım. Anne olduktan sonra @kokoshanne hesabını açan Meltem. her iki Instagram hesabında da her daim enerjik, kibar, seviyeli, görselliği güçlü, kaliteli paylaşımlarıyla influencer olmanın hakkını veren arkadaşlarımdan… Kokoshanne’de gözlerinin içi gülen kızı Alin ve şu anda yavaş yavaş adım atmaya başlayan minik oğlu Aden ile geçirdikleri keyifli dakikaları, gezdikleri yerleri, yaptıkları aktiviteleri ve gündelik hayatlarını paylaşıyor. Ailecek Boston’a taşınmalarının ardından farklı bir kültüre de pencere açan Meltem’in @kokoshanne hesabı kesinlikle takibe değer.

instagram.com/kokoshanne/

[divider]

Elif Pınar Çakır, Güncel Anne, @guncel_anne

Elif Pınar Çakır ya da daha bilinen adıyla Güncel Anne, Adana’da yaşayan bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı… Mesleğini severek yapan Elif, oğlu Çağın’ın doğumundan sonra “Bir çocuk doktorunun annelik serüveni” sloganıyla açtığı Instagram’daki @guncel_anne hesabında düzenli olarak, çocuk sağlığı, beslenme, emzirme gibi konularda faydalı paylaşımlar yapıyor. Elif’in içten yaklaşımlarını ve tıp literatürünü yakından takip eden, modern doktorluk anlayışını çok takdir ediyorum. Elif aynı zamanda yakında piyasaya çıkacak olan ilk kitabının hazırlıklarıyla ilgileniyor.

Elif’i tanımam seneler önce guncelanne.com websitesini hazırlamam sayesinde olmuştu. İş sayesinde başlayan tanışıklığımız zaman içinde güzel bir dostluğa dönüştü. Birkaç ay önce Güncel Anne websitesinin tasarımını yeniledik. 2018 yazında Adana’da özel kliniğini açmak üzere olan Elif’in yeni profesyonel iş websitesi olan drelifpinarcakir.com‘un da tasarımını ve kodlamasını yapmanın mutluluğu içindeyim. Yakında açılacak drelifpinarcakir.com‘u şimdiden tarayıcılarınızın sık kullanılanlarına ekleyin, @guncel_anne ‘yi de takip etmeyi unutmayın…

instagram.com/guncel_anne/

[divider]

Elif Doğan, Blogcu Anne, @blogcuanne

Ebeveynlik konusundaki blogları okumayı seviyorsanız Elif’i muhtemelen duymuşsunuzdur. Blogcu Anne adıyla senelerden beri önce blog dünyasında, ardından sosyal medyada istikrarlı olarak kaliteli ürünler veriyor… Tarsus Amerikan mezunu, Amerika’da MBA yapmış olan Elif, 2006’da ilk oğlu Deniz’in doğumunun ardından Türkiye’ye dönmüş.  Kendi anlatımıyla “Bugün sadece kendim için ne yaptım?” sorusunun yanıtının “Hiçbir şey” olduğunu fark edince, blog yazmaya başlamış ve ne de iyi yapmış. Elif’in 2010’da Derin, 2015’de Derya isimli iki oğlu daha oldu. 2013’de bir diğer çocuğu olarak tanımladığı Annelik Her Zaman Tozpembe Değil kitabı yayımlandı. Son senelerde Dijital Topuklar isimli  Türkiye’nin ilk dijital kadın zirvesini koordine edenlerden biri… Türkiye’de kadın ve anne olmak kavramlarının içini hakkıyla dolduran Elif’in kimi zaman ailesiyle geçirdiği zamanları paylaştığı, kimi zaman gündemdeki olaylara değindiği Instagram hesabını mutlaka takip etmelisiniz.

instagram.com/blogcuanne/

[divider]

Süreyya Güler, @1downhikayesi_suureyya

Aslen bir matematik öğretmeni olan Süreyya, aynı zamanda Down Sendromlu minik İnci’nin annesi… Down Sendromu konusunda farkındalık yaratılmasına katkıda bulunan Instagram hesabını oldukça aktif kullanıyor. Down sendromu konusunda faydalı bilgiler veren Instagram hesabının yıldızı tatlılığıyla kalpleri fetheden minik İnci şüphesiz… Kızıyla ilişkisine bayıldığım, azmini, hayata karşı pozitif tutumunu çok sevdiğim Süreyya, kızıyla hayatını Cennetin Birinci Günü isimli kitabında anlatmış.

Süreyya’yı ve ailesini daha yakından tanımak isterseniz onunla röportaj yaptığım Sıradışı Aileler: Down Sendromu ve İnci yazımı okumayı unutmayın.

instagram.com/1downhikayesi_suureyya/

[divider]

Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, Akademisyen Anne, @akademisyenanne

Çocuk gelişimi konusunda başvurmak istediğiniz güvenilir bir kaynak varsa, bu işin hakkını veren, Hacettepe Üniversite’sinde öğretim üyesi ve Çocuk Gelişimi Uzmanı olan Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal  bence… Her daim gülen yüzü ile kalpleri fetheden bu sempatik doktorun, videolarında paylaştığı sıcacık sesine ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisine hayranım. Oğlu Demir ile evde ve sokakta oynadığı pek çok oyunu bizlerle paylaşan Saniye, iyi vakit geçirmek için çok paralar harcanmasına gerek olmadığını, evdeki basit malzemelerle de çok güzel oyunlar üretilebileceğini görmemize yardımcı oluyor. 2017 senesinde  Korkma! İyi Bir Annesin isimli ilk kitabı çıkan Saniye, 2018’de de çocuklara yönelik Sana Kek Yaptım adlı hikaye kitabı ve Benim Kapkek Kitabım isimli etkinlik kitaplarına da imza attı. Saniye, kitap imza günlerine evde kendi elleriyle yaptığı çiçek şeklindeki kurabiyeleri götürerek içimizi ısıtmaya devam ediyor… Çocuk gelişimiyle ilgili ufak ipuçları ve eğlenceli etkinlikler için @akademisyenanne ‘yi takip edin.

instagram.com/akademisyenanne/

[divider]

Gülüş G. Türkmen, Alternatif Anne, @alternatifanne

Belçika’da büyüyüp, belli bir yaştan sonra Türkiye’ye dönen, aslen reklamcı olan ama özgeçmişine müzisyenlik, yayın yönetmenliği, çevirmenlik, küratörlük gibi pek çok farklı işi sığdırmayı başarmış, klasik Türk annesinden çok farklı görüşlere sahip olan Gülüş, ufkunuzu açmak için Instagram’da takip etmeniz gereken annelerden biri… Çok kültürlülük konusuna tutkun olan ve paylaşımlarında bunu sık sık işleyen Gülüş, Adele Faber ve Elaine Mazlish’in çocuklarla iletişim atölyelerini Türkiye’ye getiren kişi… Gülüş aynı zamanda Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Uzaktan Eğitim Programından çocuk gelişimi eğitimi almış.

Eskiden çok yazarlı bir dijital platform olan ve şu anda kişisel websitesi haline dönüşmüş AlternatifAnne.com’da editör ve webmaster olduğum zamanlarda tanıştığım Gülüş’ü hala zevkle takip etmeye devam ediyorum. Gülüş’ün Annemin Karnında Bir Bebek Var!Anneliğin Ötesinde ve Annelik Haritası isimli üç kitabı bulunuyor. Barış ve Aslı isimli çocuklarını geleneksel Türk standartlarına göre pek yaygın olmayan yaklaşımlarla büyütüyor. Annelik yolunda az duyulmuş yaklaşımları öğrenmek ve seviyeli fikir paylaşımlarına katkıda bulunmak istiyorsanız Gülüş’ün hesabı @alternatifanne ‘yi mutlaka takip edin. Çok kültürlü annelikle ilgili İngilizce ve Fransızca paylaşımları için de @gulusturkmen hesabını takip edebilirsiniz.

instagram.com/alternatifanne/

Şermin Yaşar, @serminyasarofficial

Muzip, kimi zaman bir çocuktan daha çocuk olan bir yazar ve reklamcı o… Şermin’i şu anda aktif olarak kullanmadığı Oyuncu Anne mahlasıyla da biliyor olabilirsiniz. Tuna, Name ve Mert isimli 3 çocuğuyla oynadığı oyunları paylaşarak tanındı, ancak şu anda Instagram hesabında oyunların dışında hayata dair pek çok küçük, naif ve bir fıske mizahla tatlandırılmış hikayeler bulabilirsiniz. Güçlü kaleminden aslen Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olduğu kolayca tahmin edebileceğiniz Şermin’in, Türk insanını, geleneklerini, göreneklerini, alışkanlıklarını çok iyi gözlemleyen ve analiz eden bir kalemi, okuması keyifli bir dili var.

Tarihi Hoşça Kal Lokantası, Dedemin Bakkalı, Sihirli Değnek, Oyuncu Anne, Tilki Masalları, Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler, Cingo isimli 7 kitabı olan, üretim hızına ve yaramazlıklarına yetişemediğimiz Şermin’i @serminyasarofficial ‘dan takip etmeyi unutmayın…
instagram.com/serminyasarofficial/

[divider]

Siz de Instagram’da hesabı bulunan bir anne ya da babaysanız, aşağıda yorum bırakarak hesaplarınızı duyurabilirsiniz.

Benim de nacizane @bebekveben (instagram.com/bebekveben/) hesabımı takip etmeye değer bulursanız ne mutlu bana…

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika-Türkiye Alışveriş Karşılaştırması: İndirim, İade ve Kuponlar

Yalancı Çoban'ın Hikayesi

Yalancı Çoban’ın Hikayesi