in , , ,

Gebelik zehirlenmesi

Fotoğraf: habertek.net

Can ilk defa silinme yöntemi ile evde yıkandı. Babaannesi bu konuda bize yardımcı oldu.

Ayaklarım ve bileklerimde şişme olustu. Gözlerim kimi zaman hafif bulanıyor ve baş ağrısı var. Ancak tansiyonum normal. Aslında hamilelik süresince vücutta şişme olması çok iyi değil. Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi ya da Preeclampsia) adı verilen bir rahatsızlığın belirtisi oluyor. Bu rahatsızlığın diğer belirtileri yüksek tansiyon, görme problemleri, baş ağrısı ve idrarda protein birikmesi. Anne için ölumcül olan bu ciddi rahatsızlık hamilelik esnasında oluştuğunda bebeğin sezeryan ile alınmasına yol açıyor.Kimi zaman doğumdan sonraki ilk 2 gün içinde de oluşabiliyor. Bu nedenle endişelendik ve doktorumuzu aradık. Doktor şişliklerin bacağın üst kısmına doğru çıkıp çıkmadığını sordu, ki, benim sadece ayaklarım ve bileklerim şişmisti. Bu nedenle ayaklarımı yukarıda tutarak dinlendirmemi ve durumu gözlemeye devam etmemi istedi.

Medela`nin Single Deluxe Breast Pump ürününü aldık. Ne büyük bir rahatlık. Bu kadar gün işkence çekmişiz. Şimdi sütümü sağıp bebeğime verebiliyorum. Özellikle uykuya dalmakta zorlandığı akşam ve gece saatlerinde sağılmış sütü vermek çok pratik oluyor. Göğüs pompası süt sağmakta kolaylık sağlarken şimdi de ayrı bir sorun çıktı. Medela`nin kutusu ile gelen biberonların delikleri çok büyük. Bebeğimiz sütü çok hızlı içtiği icin hemen arkasından hıçkırık ve bazen de fazla sütü kusma sorunu yaşıyoruz. Çözüm olarak Evenflo`nun slow flow (ağır akan) biberon başlığını Medela`nin biberon şişesine taktık. Evenflo biraz daha yavaş akıyor. Biberon ile sütü genellikle Kuzey veriyor. O da bana göre daha yavaş beslemeyi başarıyor.

Can`ın bezini değiştirirken bezin içinde çiş yaptigi bölgenin hafifçe kiremit rengi (kırmızı) olduğunu keşfettik. Kan ya da idrar yollarında iltihaplanma olabileceğini düşündüğümüz için bu durum bizi endişelendirdi. Ayrıca çiş sıklığı kaka sıklığına göre daha az. Yarınki doktor ziyaretinde bu konuları soracağız.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

merhaba blog

BebekveBen.com’dan Merhaba

Doktor

Doktor-2.Gün Ziyareti ve Yenidoğan Sarılığı