Bu yazımda yine müthiş bir amme hizmeti gerçekleştireceğim 🙂 Çeşitli bebek kakası türlerini, bu kakaların anlamlarını, normal olup-olmadıklarını ve işaret edebilecekleri hastalıkları fotoğraflarıyla beraber vereceğim. Uyarı! Bebek kakası fotoğrafı görmeyi midesi kaldırmayanlar yazımı okumasın. Bakın sonra “Haberimiz yoktu, ıyy midemiz kalktı, amaaan nasıl bir yazı bu!” demeyin. İşin aslı, hayat bu arkadaşlar. Anne-baba olunca o kakayı günde 8 kere temizliyoruz da, gerekirse işaret parmağımızla dürtüp içini inceliyoruz, kakada boncuk da arıyoruz, (ciddiyim, bakınız ben aradım), bazen bebeğimiz kaka yaptı mı diye o popoyu misler gibi kokluyoruz, hatta bebeğimiz uzun süren kabızlıktan sonra kaka yapınca evde bayram bile yapıyoruz değil mi? Bunlardan en az birini yapmayan bizden değildir 🙂

Bu uyarılardan sonra artık kaka konusuna ufaktan girelim. Bana ulaşan okur mektuplarından bazıları bebeklerin boşaltım sistemiyle ilgili sorular içeriyor. Nasıl bebeğimizin beslenmesi bizi ilgilendiriyorsa beslenmenin uzantısı olan boşaltım da merak edilen konulardan. Bunlar yaşamın çok doğal parçaları, konuşulması gerek.

Bebek kakası söz konusu olduğunda ishal, kabızlık gibi bilindik konuların yanısıra aileleri endişelendiren değişik kaka türleri var. İşin aslı ufak bebeklerin kakaları yetişkin kakalarından biraz farklı. Beklemediği bir durumla karşılaşan aileler haliyle panikliyor. Bu tür soruları gayet normal karşılıyorum.

Kakalı bebek bezlerini görmekten kesinlikle tiksinmiyorum. Bunun iki sebebi var: Birincisi, bebekler çok masum varlıklar. Tüm bebeklerin sağlıkla büyümelerini istiyorum. Onlara ve ailelerine bir nebze de olsa yardımcı olabileceğim düşüncesi beni mutlu ediyor. İkincisi, kendi oğlum Can ile de benzer konuları yaşadık. Mesela birkaç gün kaka yapmadığı oldu, mukuslu kaka yaşadık, ishal oldu. Hele bir keresinde kanlı kaka gördük ki bizi en çok korkutan o oldu. O nedenle ailelerin duygularını çok iyi anlıyorum.

Kaka konusu hala bir tabu. Çoğu insan görmekten hazzetmiyor. İnternette de bebek kakası konusunda arama yaptığınızda çoğunlukla ya karikatür şeklindeki çizimler çıkıyor ya da “humus gibi olur, püre gibi olur” gibi kibar anlatımlar yapılıyor. Oysa bir çocuk gerçekten hasta olduğunda kibar tanımlar yerine gerçek bilgilere ulaşmak istiyor insan. Ailelere en çok yardımcı olan bilgiler de gerçek fotoğrafları içerenler bence… En azından doktora gidene kadar ailelere bir fikir veriyor. Bu yazımda gerçek fotoğraflarla ufak bebeklerde sık görülen kaka türlerini ve anlamlarını ele alacağım. Elbette bebeğinizin kakasında aklınıza takılan bir konu olursa mutlaka doktora danışmanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Bebek Kakası Türleri ve Anlamları

1- Mekonyum ve Siyah Kaka

Bebeğinizin ilk kakasına mekonyum denir. Bilirubin içeren mekonyumun rengi koyu yeşil ve siyah arasındadır. Kıvamı tıpkı arabalara konulan motor yağı gibi katı ve hafif yapışkandır. Bebeğinizin içinde büyüdüğü amnio sıvısı, mukus, ölü deri hücrelerinden oluşur. Fazla kokulu değildir. Bebek bezinde gözlenen mekonyum tamamen normaldir. İki-dört gün içerisinde bebeğin beslenme şekline göre (anne sütü ya da devam sütü) rengi açılmaya başlar.

Eğer bebeğiniz 3-4 günlükten daha büyükse, yani mekonyumu çoktan atıp, aşağıda 2. ve 3. maddede verdiğim normal bebek kakalarına başlamışsa ve kakasının rengi koyu yeşil ya da siyaha dönerse mutlaka ve acilen doktora danışın.

Mekonyum
Mekonyum

2- Anne Sütüyle Beslenen Bebek

Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakaları açık sarı (hardal) renkte ve sıvı kıvamlıdır. Kimi zaman kakanın içinde ufak sarımsı tanecikler görülebilir. Bunlar tamamen normal olup, bebek tarafından sindirilemeyen anne sütünün yağına işaret eder. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin kakaları kötü kokmaz, hafif ekşimsi-tatlı bir kokusu vardır. Bebeğin kakasının rengi parlak yeşilse, annenin önsütünü fazla alıyor olabilir.

 • Emzirmeye başlanan ilk anda gelen, laktoz açısından zengin, düşük kalorili ve az yağlı süte önsüt(foremilk)
 • Önsütü takip eden, yağlı ve doyuruculuğu yüksek süte sonsüt (hindmilk) denir.
Anne sütüyle beslenen bebek kakası
Anne sütüyle beslenen bebek kakası

3- Devam Sütü (Formula) ile Beslenen Bebek

Devam sütüyle (formula) beslenen bebeklerin kakaları anne sütüyle beslenen bebeklerin kakalarına göre daha katıdır. Rengi biraz daha koyu sarı ve kıvamı humus kıvamına yakındır. Devam sütüyle beslenen bebeklerin kakasının kokusu normal kaka kokusuna biraz daha yakındır.

Devam Sütüyle (formula) beslenen bebek kakası
Devam sütüyle (formula) beslenen bebek kakası

4- Katı Gıdaya Geçince

Bebekler katı gıdaya geçince kakalarının rengi ve kıvamı biraz daha koyulaşır. Rengi önce yavaş yavaş yeşilimsi kahverengiye, oradan da kahverengiye döner. Ancak katı gıdaya geçilse bile, bebeğin beslenmesi çoğunlukla anne sütü ya da devam sütünden oluştuğu sürece yetişkin kakasına kıyasla kıvamı oldukça sıvı ve yıvışıktır. Katı gıdaların çeşidi ve bebek beslenmesindeki ağırlığı arttıkça kakanın kokusu bildiğimiz kaka kokusuna yaklaşır ve kıvamı sertleşmeye başlar.

BebekKakasiKatiGida
Katı gıdaya geçmiş bebek kakası

5- Sindirilmemiş Gıda

Kimi zaman bebek kakasının içinde turuncu ya da yeşil renkli parçalar görebilirsiniz. O zaman ilk olarak aklınıza bebeğinize son birkaç öğünde ne yemekler verdiğiniz gelsin. Özellikle katı gıdaya geçişin ilk zamanlarında bebeğin sindirim sistemi bazı gıdalara hazır değildir. Bu gıdalar sindirilemeyince kakanın içinde sindirilemeyen parçacıklar olarak belirirler. Bu durumda o besini vermeyi bir süre ertelemek ve sindirebildiği yemeklerle devam etmek daha doğrudur. Katı gıdaya geçiş sırasında yeni yemekleri bebeğinize birer birer tanıştırmak ve her yeni yemekte bebek bünyesinin onu tolere edip-edemediğini, alerjik  bir reaksiyon olup olmadığını anlamak için en az 1 hafta beklemek gerekir.

Sindirilmemiş Gıda
Sindirilmemiş gıdalar içeren bebek kakası

6- Kabız

Sadece anne sütüyle beslenen bebekler son derece az kabız olur. Kabızlık daha çok devam sütüyle beslenen ya da katı gıdaya geçen bebeklerde görülür. Ayrıca gün içinde yeterince sıvı almayan, anne sütünün bileşimindeki bazı maddelere ve devam sütündeki soya proteini gibi maddelere alerjisi olan bebekler de kabız olabilir. Bebeğinizin kakası katı ve top gibiyse kabız olmuştur. Eğer bebeğinizi hem anne sütü, hem devam sütüyle besliyorsanız, kabızlığı çözmek için bir süre sadece anne sütüne yoğunlaşabilirsiniz.

Eğer kabızlık yeni başlanan bir katı gıdadan kaynaklanmışsa bebeğinizin sindirim sistemi o gıdaya henüz hazır değildir. O gıdanın alımını ertelemeniz gerekir. Eğer bebeğiniz arka arkaya 2-3 defa katı kakalar yapıyorsa ya da dışarı hiç çıkamıyorsa doktora danışın. Bazen kabız olan bebekler kakalarını dışarıya çıkarmaya çalışırken popolarında çatlak oluşur ve bu durumda kakanın üzerinde azıcık parlak/açık renkli kan gözükebilir. Bebek kakasında kan olduğunda ilk poposunda çatlak olup olmadığını kontrol edin. Eğer kakayla beraber bol miktarda ve/veya koyu renli kan geliyorsa mutlaka doktora danışın.

Kabız
Kabız bebek kakası

7- İshal

Eğer bebeğiniz içinde hiçbir parçacık olmayan çok sulu kakalar yapıyorsa ve kakalar bezlerden taşıyorsa ishal olmuş olabilir. İshal kakalar sarı, yeşil ya da kahverengi olabilir. İshalin rotavirüs, gıda alerjisi, üşütme, antibiyotik kullanımı, yiyecek zehirlenmesi gibi pek çok nedeni olabilir. Bazı rahatsızlıklarda ishalin yanısıra kusma, ateş gibi belirtiler de olabilir. Özellikle ishalle birlikte bebeğinizin cildi ve dudakları kuruysa, halsizse, ağladığında gözyaşları çıkmıyorsa, el ve ayakları renksizse, eskisine oranla daha az çiş yapıyorsa ve çiş rengi koyuysa, kusma ve ateş durumu 24 saatten fazla sürüyorsa, yemek yemek istemiyorsa ve karnı şişmeye başladıysa mutlaka doktora gösterin. Sürekli ishal bebeklerde çözülmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle doktora danışın.

ishal bebek kakası
İshal bebek kakası

8- Yeşil Kaka

Demir takviyesi yapılan bebeklerde koyu yeşile dönük kaka görülebilir. Ayrıca katı gıdaya yeni geçen bebeklerde ıspanak ve bezelye püresi gibi yiyecekler bebeğin kakasını yeşile döndürebilir. Eğer bebeğinize demir takviyesi yapmıyorsanız, yeşil renkli katı gıdalara yeni geçmediyseniz ya da bebeğiniz mekonyum dönemini (yenidoğanın ilk birkaç günü)  çoktan geçmişse ve kakası koyu yeşil ya da siyaha yakınsa mutlaka doktora danışın.

Demir
Demir fazlalığı içeren bebek kakası

9- Mukus

Mukuslu kakanın sebepleri anne sütünün fazla gelmesi (önsütü fazla alması), bebeğin diş çıkarırken fazla salya üretmesi ve bunu yutması ya da değişik gıda alerjileri olabilir. Mukuslu kaka 2 günden fazla sürüyorsa doktora danışmanızda fayda var.

Mukuslu Bebek Bezi
Mukuslu bebek bezi

10- Kan

Bazen domates gibi yiyeceklerin sindirilememesi kakada kana benzeyen kırmızılıklar yaratıp aileleri telaşlandırabilir. Bu nedenle ilk olarak kırmızı maddenin kan olduğundan emin olun. Bebek bezinde kan genellikle şu durumlarda görülür:

 • İçinde ufak miktarlarda kan olan normal bebek kakası genellikle anne sütünün fazla gelmesi ya da süt proteini alerjisine işaret eder.
 • Bebek bezindeki kan, kabızlıkla beraber gelen eser miktarda kansa bebeğin popo deliğindeki çatlaktan kaynaklanıyor olabilir.
 • İshal kakayla beraber kan varsa bakteriyel bir enfeksiyon olabilir.

Ancak çok miktarda ve özellikle koyu renkli kan mutlaka doktora danışılması gereken bir durumdur. Sindirim sistemindeki ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

Bebek Bezinde Kan
Bebek bezinde kan

11- Beyaz

Beyaz bebek kakası
Beyaz bebek kakası

Beyaz renkli kaka karaciğer ve safra kesesi sorunlarından kaynaklanabilir. Bebeğinizin kakası kahverengi rengini karaciğerde üretilen ve safra kesesinde depolanan safra (öd) sıvısından alır. Sindirim esnasında bu sıvı ince bağırsaklara salgılanarak sindirime yardımcı olur. Eğer bebeğinizin karaciğeri öd sıvısını üretmiyorsa ya da bu sıvı bir tıkanıklık dolayısıyla ince bağırsağa ulaşamıyorsa bebeğin kakası beyaz olur. Beyaz kaka durumunda acilen doktora danışın.

Mutlaka Doktora Danışmanız Gereken Kaka Sorunları

 • Bebeğiniz yenidoğan değilse (ilk 3-4 gün geçmişse), demir takviyesi almıyorsa buna rağmen kakası hala koyu yeşil ya da siyahsa
 • Kakayla beraber bol miktarda ve/veya koyu renli kan geliyorsa
 • Bebeğiniz beyaz renkli kaka yapıyorsa
 • Bebeğinizin ishali geçmiyorsa
 • Bebeğinizin kabızlığı geçmiyorsa mutlaka doktora danışın.

Kaynaklar

Baby Center-Kakalar | Mama Natural | Unity Point | Kids Health | Baby Centre – İshal

Önemli notlar: Bu blogdaki yazılar bir anne olarak kişisel tecrübelerimden oluşmaktadır. Doktor veya tıbbi ehliyete sahip bir kişinin tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen sağlık konularında karar vermeden önce araştırmalarınızı yapın, sağduyunuzu dinleyin ve doktorunuza danışın.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Kesinlikle cok faydali bir yazi olmus. Aldigim hicbir bebek bakım kitabında bu denli açik bilgi yoktu. Tesekkurler.

   • Iyi gunler..kizim 10 ayina girdi ve neredeyse 1 haftadir kakasini yaparken zorlaniyor. lakin gun icerisinde 2 veya 3kere ayni durumu yasiyor. Kalin yapiyor kaksini ama cok sert olmuyor. Bu durum beni rahatsi ediyor. her gun bol su iciriyorum devam sutu yiyor diger gidalar da aliyor anne sutu sadece bi kere emiyor

   • Merhabalar efendim 40 gunluk bebegım var yaklaşık 5 gün önce kakasında hafıf penbelıkler tane tane seklinde (damla ve sıvı kan değil) gördük hemen acile gittik ve önce bebeğimize lağma yaptılar sonra burnundan hortum attılar mide öz suyuna baktılar röntgen ve ultrason da bağırsaklarına baktılar tüm tetkikler temiz çıktı çok sükür yaklaşık 30 saat emzirmedim şimdi arada nokta şeklinde her kakasında olmasada arada 2. 3 günde bir bezinde nokta şeklinde oluyor. Bebeğim çok gazlı ve ıkınıyor bu arada doktorlardan biri bağırsak floraları olusuyor demişti aydınlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar

  • Selamlar
   Ben Fransada yasiyorum 4 aylik bir oglum Var Arada Sirada karni agriyor sanirim osuruyor kaka cikacakmis veya cikmis gibi sesler Var ve ayyaklatini kendine dogru cekiyor … Kaka yapinca o aralar iyi sari sulu ve köpuklu gibi bir kaka yapiyor sizce ne yapmaliyim doktorum Hepar markasi bol magnésium iceren su icmimemi istiyor cocuya

   Sizce neyden kaynaklaniyor Benim y ediyim bir gida olabilirmi bu durumda hangi gida yememem lazim

   Saygillar

   • 4 Aylık Bebeğe kesinlikle su vermeyiniz. Su verin diyen kişininde aklından şüphe ederim. 6. ay dolmadan ne ek gıda nede su . Anne sütü dışında hiç birşey ancak bu arada annede gaz yapacak ishal yapacak gıdalar yememeli, bilin ki yediğinizi herşey anne sütüne geçecektir. suyu bolca siz için. kakasının kıvamı katı olmamalı altın sarısı renk kaka normal bir renktir. 6. ay sonrasında da vereceğiniz ek gidalar öğün aralarında 1 tatlı kaşığını aşmasın önceliği sebzelere verin çok pişmiş ve temizlenmiş sebzeleri tatırın.tatması için olduğunu unutmayın doyuracak şekilde vermeyin. Bebeklerde 1 yaşına gelene dek bağırsak hareketlerinde sürekli değişiklikler olacaktır. Hepiniz sağlıcakla kalın acil şifalar.

    • Siz hangi bransın doktorusunuzda 6aydan once su verılmemesı gerektıgını yoksa kişinin aklından şüphe ettiginizi soyluyesunuz suyu doktorlar cocuk ıyı beslensın dıye vernıyor ve kac cocuk susuzluktan cıgerlerı kurumus sekılde hastahaneye gelıyor bılıyormusubuz su yasam ıcın en baslı gereksınımımız ve ben suan bu cehaletınızle sızın aklınızdan suphe edıyorum

     • Lütfen yorumlarımızı yazarken seviyeyi koruyalım. Her konuda aynı şeyleri düşünmek zorunda değiliz. Ancak düşüncelerimizi saygılı bir şekilde dile getirmeye çalışalım.

 2. hayırlı akşamlar kızımın dün geceden beri ateşi var çok yüksek değil ama kaka rengi farklı geldi ateşi de olunca endişelendim kaka rengi açık kahve anne sütü alıyor ara ara neden olabilir acaba?

 3. Oğlum tam 3 aylık 2 gündür köpüklü ishal. Ve aynı sizin tabir ettiğiniz gibi memeyi emip çekiyor . Ve sütüm fazla geliyor genzine kaçıyor. Sizce ne yapmalıyım. Birde Aşırı gazlı bi çocuk kullandığım hiç bir damla masaj felan işe yaramadı. Bunun için ne yapabilirim. Teşekkürler..

 4. Bence cok yararli bir bilgi oldu.benim gibi ilk bebegi olup en ufak bir degisiklikte panikleyen anneler icin aydinlatici bilgi oldu tesekkurler

 5. Kizim 2 yasinda sindirilmemis kaka yapiyor ozellikle leblebi nohut yediginde ve zeytin yediginde oluyor alerjiden kaynakli olabilir mi

 6. Bebeğim bi haftalik kakasi sarı ve yeşil arasında bi renk minik parcalar halinde.bununla beraber sanki su gibi berrak sıvı yapiyo normal mi acaba

  • Merhaba Tuğba,
   Bebeğin 1 haftalık. Yenidoğan bebekler ilk bir iki günde mekonyumu kaka olarak yaparlar. Rengi siyahımsı yeşildir. Sonraki birkaç günde beslenme şekline göre sarı-yeşil arası ve içinde susam gibi minik parçalar olan kakalar gelir. Özellikle anne sütü alan bebeklerde kakanın kıvamı daha sıvıdır. Bunlar tamamen normaldir. Aklına takılan başka bir soru olursa doktoruna sorabilirsin.
   Sevgiler

 7. Mrb benim kizimin kakası siyaha dönük koyü yeşil di doktora götürdük tahlil yaptırdık kakasında mikrop cikti 8 gun antibiyotik kullandık bazen açık yeşil köyü yeşil olarak devam etti 3 4 kere de sanki hafif kanlı kaka oluyordu bu gün de açık yeşil içinde parça ve sert siyah noktalar vardı yardimci olursanız çok sevinirim

  • Sevgili Gülay,

   Zaten doktora götürmüşsünüz bebeğini ve antibiyotik tedavisi yapılmış. Şikayet devam ediyorsa bu durumda en güzeli yine doktora danışmak.

   Sevgiler

 8. Tekrar götüreceğim tek merek ettiğim şey neden siyah siyah parçalar olur böyle çay tanesi gibi ve sert bunu cevaplarsaniz cook memnun olurum teşekürler

  • Noktaların sert olduğundan emin misin? Çünkü siyah noktalar kan olabilir. Kandaki hemoglobin mide asitleri ve midedeki bakterilerle karışınca kakada siyah, küçük noktacıklar şeklinde belirebilir. Mesela anne emziriyorsa, meme uçları çatlayıp kanarsa, bebek de emerken sütle beraber biraz kan yutarsa kakada böyle siyah noktacıklar olabilir. Süt alerjisi ve anne sütünün fazla gelmesi de kanlı kakaya yol açabilir. Seçenekler çok olduğundan ve bebeğin yakın zamanda antibiyotik tedavisi gördüğünden en doğrusu doktora danışmak…

 9. Hay masallah valla ne qüzel bi aciklama olmus cok tesekkur ederiz herkez bu kadar detayli aciklama yapabilse ve keske bazi doktorlar bole anlatabilse sizi qonulden kutluyorum

 10. Selamlar, bizim bebeğimiz 18 aylık. Kaka sıklığı arttı fakat aşırı ishal değil. Renk demir aldığından dolayı biraz yeşilimsi. Fakat hafif ateş eşlik ediyor. Sizce ne olabilir? Doktora başvurmamız gerekir mi? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Emrah,
   Demir almak kakanın rengini değiştirir. Ateşin ise pek çok sebebi olabilir. Ateş konusunda şu yazımı okumanızı tavsiye ederim.
   http://bebekveben.com/ates/
   Onun ötesinde çocuğunuz hakkında sormak istediğiniz sorular varsa, elbette doktorunuza danışın.
   Selamlar,

 11. Yazinizi okudum Teşekkürler gerçekten çok faydalı bi yazı olmuş benim sikintimda bebegimin kakasi yeşil ve sari oluyor bazen bol mukoslu bazense az ama içinde hiç tane seklinde kaka yok bol sulu bi kaka bu arada kızım iki buçuk aylık sadece anne sütü alıyor sizce bu notmal bi durummu anne sütü alan bebeklerin kaka nasıl olmalı

  • Merhaba İrem
   Yukarıda Anne Sütüyle Beslenen Bebek bölümünü okuduysan, sadece anne sütü alan ufak bebeklerin kakası sıvıdır. 2,5 aylık bebeğin kakası tane şeklinde olmaz. Ancak içinde susam gibi ufak tanecikler olabilir. Yeşil ve mukuslu kaka bebeğinin ön sütü fazla aldığını düşündürüyor. Anne sütünün fazla gelmesi durumu olabilir. Bu konudaki yazılarımı okuyabilirsin:
   http://bebekveben.com/etiket/anne-sutunun-fazla-gelmesi/
   Sevgiler

  • İrem benim kızımda 1 aylık hiç tanecikli kaka yapmıyor.. Bildiğin su gibi sulu kaka yapıyor.. Senin bebeğin şimdi 2 yaşını geçmiştir.. Düzeldi mi sonra lütfen cevaplarsan çok sevinirim 🙁

 12. Yazı icin cok teşekkür ederim.. Gerçekten cok faydalı olmuş ama benim başka bir sorum daha var. Bebegim 3 aylık kakası bazen normal bazen mukuslu bazen de ishal şeklinde geliyor. Kabız olmamasına rağmen kaka yapmakta cok zorlanıyor. Fitil ile yardım etmek zorunda kalıyorum. Dün tekrar fitil ile yardımcı olmak zorunda kaldım ve ilk defa biraz katı bir kaka yaptı. Katı kakası çıktıktan sonra cok sulu bir şekilde devamı geldi. Gece gaz sancısı çeker gibi kıvrandı durdu simdi de hic huzuru yok. Sabah ki kakası da mukuslu idi. İlk Bebegim ve tecrübesizim. Kaka problemi ne Zaman biter ya da her yapamadığı Zaman benim yardımcı olmam doğru mu? Ve en cok aklıma takılan soru bu sıkıntılı bir durum mu doktora gitmem gerekiyor mu? Bebeğimin yüzünden tebessüm eksilince dünyam zindan oluyor =( bilgilendirirseniz cok memnun olurum..

  • Selam Firdevs.
   Bebeğini nasıl besliyorsun?
   Her kaka yapamadığında fitille yardımcı olmak çok da doğru değil gibi geliyor. Bebeğinin kendi çabalarıyla tuvalete çıkması lazım.
   Kaka sorunlarının kaynağı çoğunlukla beslenmede… Beslenme şeklini biraz daha detaylı yazarsan yardımcı olmaya çalışayım.
   Sevgiler

 13. Mrblar oncelikle yaziniz cok guzel olmus emeginize saglik benimde uc aylik bi kizim var 20 gunde 400 gram almis ve 20 gundur ishal kan tahlili idrar ve gaita ya bakildi ama bisey cikmadi doktor ilacta vermedi ne yapmam lazim bilemiyorum lutfen yardim edin

  • Merhaba Gülşah,
   Bebeğini doktora götürerek en doğrusunu yapmışsın. Gerekli testler yapılmış ve anladığım kadarıyla herhangi birşey çıkmamış. Doktor da ilaç verilmesini gerekli görmemiş. Bu durumda tam olarak neden endişeleniyorsun biraz daha açıklayabilir misin?
   Bebeğini nasıl besliyorsun? Eğer sadece anne sütüyle besleniyorsa bu kadar küçük bebeklerin kakaları normalden sıvı olur. Ancak bu ishal oldukları anlamına gelmeyebilir. Bebeğinin sıvı kaybı var mı? Bunu kafasının üstündeki bıngıldağının çok çökük olmasından anlayabilirsin. Bebeğin genel olarak huzursuz mu? Sürekli ağlıyor mu? Doktorun bunları değerlendirmiştir diye tahmin ediyorum. Yine de gerçekten ishalse içinin rahat etmesi için bir doktora daha gösterebilirsin.
   Geçmiş olsun.

 14. MERHABA YAZINIZI OKUDUM COK FAYDALI BİRSEY OLMUŞ EMEGİNİZE SAGLIK BENIM SÖYLE BIR SIKINTIM VAR İKİ BUCUK YASINDA BIR KIZIM VAR VE KAKASI YETİŞKİNLERİN YAPTIGI KAKALAR GİBİ COK BUYUK BEN COK ENDİŞELİM BU KONUDA BENI BILGILENDIRIRSENIZ SEVINIRIM IKI GUNDE 3 GUNDE BİR KAKASINI YAPIYOR MORMALMİDİR.şimdiden vereceginiz bilgiler için teşekkür ederim

  • Sevgili Canan,
   Eğer kızının başkaca bir şikayeti yoksa, tuvaletini yapmakta sıkıntı çekmiyorsa büyük ihtimalle ‘biriktirdiği’ yani günlük olarak dışarı çıkmadığı için bu kadar çok kaka yapıyor. Düzenli olarak sabah kahvaltısını ettikten sonra tuvalete oturtup, kakasını yapmasını teşvik etmen faydalı olabilir.
   Sevgiler

   • TEŞEKKÜR EDERİM VERDİGİNİZ CEVAP ICIN SIKINTI CEKMIYORUZ DA BU KADAR BUYUK KAKA YAPMASI ENDIŞELENDIRDI ACIKCASI BENI BAZEN IKI GUNDER BIR BAZEN GUNLUK BIR KERE YAPIYOR KAKASINI

 15. Merhaba,benim kızım 4yasinda bugün koyu yeşil kaka yapmaya başladı herhangi bir ilaç kullanmadık kaka ishal şeklinde değil biraz endişelendim. Teşekkürler.

 16. Mrb yazi icin tesekkurler cok bilgili ve aciklayici olmus bizim kati gidaya gectigimizde kakamiz ayni resimdeki gibi ama biraz daha yivisik ve koyu renk kina karilmis gibi nedendir acaba tsk ederim

  • İmren,
   Katı Gıdaya Geçince bölümünde anlattığım gibi bebek katı gıdaya geçince kakası senin anlattığın şekilde değişir. Bu normal bir durumdur.
   Sevgiler

  • Merhaba Mustafa,
   Kabız olmuş olabilir. Sürekli kuru mu besleniyor? Başkaca bir şikayeti ve rahatsızlığı yoksa, bol bol sıvı almasını sağlayın. Ufak çocukların gün içinde ne kadar az su içtiği bazen dikkatlerden çıkabiliyor. Ayrıca çorba ve lifli sebzelerle besleyin. Bakalım bir değişiklik olacak mı?
   Selamlar

 17. Merhaba 4 aylik bebeğim var cok kisa süre emiyo en fazla 5 dakika ve surekli emip cekiyo emmeye basladigi anda karnindan gurultular geliyo ve hemen gürültülü cok az kaka yapiyo kakasi yesil ve mukuslu sizin fotograflarinizdaki ishale benziyor doktora gittik kaka tahlili normal cikti sizce neden her emdiginde karni gurulduyor ve hemen kaka yapiyor sürekli bez degistiriyorum yardim eder misiniz banada

 18. Merhaba
  İnanılmaz faydalı bir yazı elinize emeğinize sağlık. Benimde 5 aylık bir kızım var 4 ay ortalarında doktorumuz ek gıdaya başlayabileceğimizi söyledi benim içime sinmediği için 5 ay girmesini bekledim ve elma suyuna başladım alerjik tepki verince vücudu 3 gün sonunda ek gıdayı kestik akabinde kakası sizinde resimde gösterdiğiniz kına kıvamlı yeşil kakaya döndü ve koku başladı. Yaklaşık bir hafta bu devam etti.Sadece anne sütü olarak şu an devam ediyoruz ek gıda için 6 ayda başlamaya doktorumuzla karar verdik. Şu an da ise haftanın 7 gününde 2 gün hiç kaka yapmıyor sonrasında çok zorlanarak bezinden taşacak şekilde kına kıvamlı yeşil kaka yapıyor ve kaka öncesi çıkardığı gazda çok kokuyor sonra koku oluşmuyor sizce bu neden oluyor yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sevgili Ebru,
   Yazımda da belirttiğim üzere “Eğer bebeğinize demir takviyesi yapmıyorsanız, yeşil renkli katı gıdalara yeni geçmediyseniz ya da bebeğiniz mekonyum dönemini (yenidoğanın ilk birkaç günü) çoktan geçmişse ve kakası koyu yeşil ya da siyaha yakınsa mutlaka doktora danışın.”
   Sevgiler

 19. Merhaba benim oğlum 21 aylık ve yuksek ateşten doktora goturduk ilaç verdiler hastaneden ciktigimizin 2. Günü kusmalar başladı ve bu gün kakasini beyaz renkte yaptı ? Ne yapmamız lazim şuan doktora goturuyorum ama sizlere de danışmak istedim.

  • Merhaba Cihan,
   Beyaz kaka önemli sağlık sorunlarına işaret edebilir. Oğlunu doktora götürerek en doğrusunu yapıyorsun. Gelişmeleri bize de bildirirsen sevinirim.
   Çok geçmiş olsun.
   Selamlar

 20. Merhaba
  Yazı için bende tesekkur edeiyorum , benım de 42 gunluk bebeğim var doğdugundan buyana ilk bır hafta anne sutu ve mama ile beslendı. Suan tamamen anne sütü devam ediyoruz fakat bizm sorunumuz gazı ile birlikte kakasını atıyo coksık alt temizliğinden pişikte oldu pişik için hiç bir kremde iyi gelmedi .[İlaç isimleri bu yorumdan çıkarılmıştır.] .dr goturdum normal diyor fakat benim içim halen rahat değil altı hiç temz kalamıyor sizce nedeni nedir.

  • Merhaba Selda
   Bazı bebeklerin tenleri özellikle senin bebeğin gibi ufakken çok hassas olabilir. Sana önerilerim:
   1- Bebek bezi markanızı değiştirip, hassas ciltli bebekler için olan bir markaya geç. Bazı markalarda bebek altını ıslattığı zaman uyarı veren bant var. Bunu deneyebilirsin.
   2- Bebeğin çiş ya da kaka yaptığında bezi poposunda bekletme. Fark ettiğin anda hemen değiştir.
   3- Pişik kremi konusu bir şans. Bebeğine yarayan kremi bulana kadar pek çok krem değiştirmek zorunda kalabilirsin. Başka markaları dene… Özellikle organik içeriğe sahip olan markalar… Kimi zaman pişik kreminin kendisi de sorun olabilir. O durumda hiç pişik kremi kullanmadan su ve pamukla/tülbentle temizlik de yapmak gerekebilir.
   4- Bebeğinin altını su ve pamukla/tülbentle temizledikten sonra yine kuru bir tülbentle fazla örselemeden kurula.
   5- Her akşam ya da en kötü ihtimalle 2 güne bir bebeğine banyo yaptır.
   Umarım bu öneriler işine yarar.
   Sevgiler

  • Selda Hanım iyi günler
   Aynı sorunu ben de yaşadım ,çok kötü pişik olmuştu oğlum henuz 1 aylık,yanlışım onun poposunu ıslak mendille siliyodum.Sonra her kaka yaptığında yıkamaya başladım poposunu ve …(kremi) sürdüm.İnanın hiç bişeyi kalmadı .Yani işe yaradı iyi geldi.Pişikten eser elamet kalmadı. NOT: Bu yorumdaki krem markası silinmiştir. Lütfen ilaç ya da krem isimleri yazmayın.

 21. Merhaba,
  İkiz bebeklerimi öğrendiğimde ilk işim evdeki tvyi kaldırıp, kendimi olabildiğince araştırarak savaşa hazırlamak oldu. İlk defa okuduğum bir yazı vay be dedirtti bana! Sizi yazınızdan dolayı tebrik eder ve dahi teşekkür ederim.. Benim de kafama takılan bir soru var açıkçası; 13 aylık ikizlerimden biri ara sıra da demeyeyim, nadiren küçük, irili ufaklı misket taneleri gibi kaka yapıyor. Kabız olma durumu yok, düzenli kaka yapar, sindirilmemiş olanları da şekil ve koku itibariyle ayırt ediyorum.. Sizin bu konuda fikrinizi almayı çok isterim, teşekkürler&sevgiler..

  • Merhaba Nursel,
   Ara sıra küçük misket tanesi gibi kakalar yapmaları eğer kabız değillerse o dönemde yetersiz sıvı almış olmalarına işaret edebilir. Her iki bebeğin için de birer biberonun içine su koyarak erişebilecekleri bir noktaya bırak. Düzenli olarak kendi başlarına su içmelerini teşvik et.
   İkiz bebeklerinle beraber güzel günler dilerim.

 22. 3 bucuk aylik bebegimin sut allerjisi oldugunu dusunuyoruz. Gizli kan testi negatif ciksafa ara ara kanli bezleri oluyordu.artik sut urunu hic bisey tuketmememe ragmeb bugun gene kakasinda kan vardi ve yediklerim daha oncede yiyip kanamaya sebep olmayan sutsuz urunlerdi sizce alerji disinda bisey olabilir mi?

 23. Merhaba 2,5 aylikbebegim var 35 haftalik dogdu ve ameliyathaneden direk yenidogan yogunbakima alindi 15 gunluk bir surecimiz oldu ilk beslenmesi mamayla oldu beni emmedi hastanede ve sonrasinda cok cabaladik ama biberon istedi iki ay anne sutu sagdim icirdim o donemler demir takviyesi yoktu ve gunluk kakasini yapiyordu acik sarirenginde demire basladiktan sonra gid gide kivami ve rengi koyulasti simdilerde oldukca koyu bir renkte ve kivamida koyu kaka yapiyor iki gunde bir yaparken ara sira bu uc gune cikiyor bunun icin bir onerinkz varmi.ben gunluk bir cay kasigi mamasina zeytin yagi ekliyorum ayrica kekik nane kimyon ve rezene karistirarak cay yapiyorum gunde iki kez gazi icin cok fayda ediyor ama kakasini gunluk yapamiyor doktora goturduk xxx damlasi verdi birde xxx kullaniyoruz.yinede kaka sikintisini duzeltemedik ne yapabilirim (Bu yorumdan ilaç isimleri çıkarılmıştır)

 24. Merhaba ,
  İki aylık bebeğim var ve anne sütüyle besleniyor. Bebeğim geçen hafta 3 gün kaka yapmadı 3. Gün sonunda kakasında herhangi bir fark yoktu sonra 2 gün tekrar yapmadı 2. Gün sonunda kakası turuncu renge yakın ve biraz daha kıvamlıydı her yerine yapışmıştı. 2 gündür de düzenli olarak kaka yapıyor ve bu şekilde turuncu renkli ve bol kokulu oluyor. Endişelenmem gereken bir durum var mı acaba ? (Ayrıca gaz sorunu nedeniyle gün de 10 ml anason veriyorum) şimdiden teşekkür ederim

 25. Mrb 2,5 yasimda oglum dun ateslendi ve ishal oldu 4-5defa büyük tuvaletini yapti son yaptiklarinda tuvaletleri sivi beyaz renkteydi.dunden beri tekrar yapmadi atesi devam ediyor ve istahi hic yok ne yapabilirim

  • Mrblar bnmde 4 yasinda kzm beyaz kaka yapti. Size ne tani koydular sebebi neymis bende cok endiseliyim bugun doktora goturdum ultrason cekilecek ileri bir tarihte sonucunu cok merak ediyorum insallah kotu bisey degildir ?

 26. Merhaba bebegim suan 6,5 aylik yanlis doktor tavsiyesi neticesi 2. Ayinin icinde emmeyi siddetle reddetmeye basladi ancak yinede baska gida vermedim. Bir ay sonra Mecburen devam sütüne basladigimda ayni tepkiyi oma karsi da verdigini gordum.. Bebegim asiri istahsiz ve hala 6 kilo da cok zayif..biraz duzelme olmakla birlikte Bu problemlerle hala bogusuyoruz ne yazikki. Ve yaklasik 3. Ayindan beri kakasi hic bir sebebe baglayamadigim bir sekilde koyu kìna yesili.. Bunu defalarca doktoruna soylememe ragmen hic ilgilenmedi. Kakayi tahlile vs gonderelim demek soyle dursun gormek dahi istemedi.. Bebegime simdiye kdr sadece kan ve idrar tahlili yapildi demir eksikligi disinda cok aukur bir sey cikmadi.. Ancak zayifligi istahsizligi ve kakasinin durumu konusunda ne yapabilirim. Yazinizi buldugima cok sevindim. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • Selam Ahsen,
   Bana anlattığın kadarıyla bebeğinin kakasının yeşile dönme dönemi aşağı yukarı devam sütüne başladığın döneme denk geliyor. Bazı devam sütü markalarının bebeğin kakasını yeşile çevirdiğini duymuştum. Bebeğine tahlil yapıldığı ve başkaca bir sorun bulunmadığı için mümkünse devam sütü markanızı değiştirin ve bir-iki hafta içinde bir düzelme olup olmadığına bakın. Bu arada bebeğin demir için şurup alıyorsa bu da kakayı yeşile çevirebilir. Ama benim tahminim daha çok devam sütü markasından kaynaklandığı yönünde…
   Sevgiler

 27. bebegım yude yetmıs 7. reımdekı gıbı yude otuz da ıkıncı reımdekı kakasını yapıyor ucbucuk aylık dogdundan berı aynı kaka tarzı sadece anne sutuyle beslenıyor normalmı bılemıyorum dogdunda bes gun antıbıyorık tedavısı gordu cevaplarsanız sevınırım

  • Selam Melegobya,
   Sadece anne sütüyle beslenen ufak bebeklerin kakaları açık sarı (hardal) renkte ve oldukça sıvı kıvamlıdır. Kimi zaman kakanın içinde ufak sarımsı tanecikler görülebilir. Bebeğinde gözlediğin başkaca bir şikayet yoksa, bunlar tamamen normaldir. Elbette normal dışı, bebeği huzursuz eden, senin aklına takılan bir konu olursa doktoruna danışman en doğrusudur.
   Sevgiler

   • bebegım saglıklı coksukur dogdugunda 3.200gr dogdu suan 6.200 gr aklıma takılan sutum yaramadığı için acaba ısalmı oluyor dıye dusunuyorum bana zayıfmıs gıbı gelıyor ilk ıkı ay kılo alışı ıyıydı fakat ucuncu ay 400 gr aldı dotr aylık kakası sıvı ve haıfı yesıle calıyor bazen hardal sarısı rengınde yapıyor anormal bı durumu yok ılgınız ıçin tesekkür ederim

 28. Merhaba bebeğim 6 aylik.anne sütü hiç almadi mama kullanıyoruz.ek gıdaya henüz gecemedik.suan icin sadece muz yediriyoruz.birkac corba yedirme denememiz basarisiz oldu.bebegimin kakasinda ip gibi siyah biseyler görüyorum sürekli.neden olabilir?

 29. Merhaba oğlum üç yaşında 4 gün önce ishal olmuştu iki gün sürdü muz ve pirinç lapası ile ishalini atlattık daha sonra 1 gün kakasını yapmadı bugün iki sefer kaka yaptı ilk yaptığında zorlandı katı sert bir kakaydı daha sonra tekrar yaptığında normal fakat çok az bir bölümü dışından gördüğümüz kadarıyla açık renk kan vardı. İshalden sonra kabızlık kabızlıkla çatlak mı oldu acaba

 30. Merhaba,
  Benim bebeğim 7 aylık ve son 3 hafta içinde kakasini 4-5 günde bir yapmaya başladı. Kakasinin rengi koyu yeşil ve sümüksu. O 4-5 gün içinde gaz çıkartıyor ama kakasini yapamıyor. Ne yapmam gerekiyor. Dış çıkacak acaba onndan olabilir mi??

 31. Merhaba 8 ay 10 günlük kızım var iki haftadır acayıp gazli büyük insandan bile çok sürekli çıkarıyor ama bitmiyor adeta gaz üretiyor karnında acaba bağırsaklarında falan mi sorun var .çiğlik çiğliğa ağliyor ck zorlaniyor kakasida siyak yeşil arazi ama genelde siyah.şimdiden teşekkürler

 32. Merhabalar kizin 15aylik.bugün iki kere kakasini simsiyah yapti ne tam ishal gibide değildi ama hafif civikti.zift gibiydi resmen.anne sütü hala aliyo ek gidada aliyo ama değişik birşey yedirmedim.korkmalimiyim neden simsiyah??

 33. Çok teşekkür ederim Ada’nın annesi olarak bu yazı için. Her takıldığımda açıp tekrar okuyorum. Sevgiyle kalın…

 34. Merhaba benim 28 günlük oğlum var kakası yeşil d3 sağlık ocaklarının verdiği kullanıyorum normsl mi

 35. Slm öncelikle yaziniz için tsk ederim bizleri bilgilendirdiginiz icin 20 aylik bir kizim var dogdugundan beri kaka yapmada sorunu var ilk zamanlar 1 haftada birkez yapiyordu ara ara büyüdükçe günde 1kez yapti bu aralarda 2 günde 1 yapiyor anne sütü aliyor genellikle kati gida yemek pek istemiyor bugün de bezinde kiremit rengi gibi kakasi vardi sizce normalmidir

 36. Yeni keşfettim okumaya doyamadım site çok güzel. Umarım bütün bu örnekler Can’a ait değildir nerden buldunuz bu kadar örneği merak ediyorum doğrusu?oğlumda enfeksiyon varmış Bende de kanlı ishal örnekleri var dilerseniz paylaşabilirsiniz.

 37. Merhaba oglum 5 yaşında normal renkte kaka yapiyor ama bazı yerlerinde beyazimsi bölümler var bu ay içinde iki defa yaptı neden acaba tesekkurler

  • Ahmet bey,
   Lütfen yukarıda 11 numaralı maddede yazan beyaz kaka örneğine bakın. Oğlunuzun kakası buna yakınsa doktora götürün. Ayrıca yediği gıdalara da dikkat etmenizde fayda olabilir.
   Selamlar

 38. Merhabalar. Oğlum 28 günlük. 25 Günlük iken poposundan kan geldiğini gördüm. Kakada gizli kan a rastlanmadı. Kakasını yaptıktan sonra son bir ikinma oluyor çıkan parçayı kanlı yapıyor. Alerji testinin sonucunu bekliyoruz. Ama ben merak içindeyim. Umarım mühim bir şey çıkmaz. Fikirlerinizi paylasirsaniz çok sevinirim

  • Merhaba İpek,
   Bebeğin başka bir rahatsızlığı yoksa ve kakanın kıvamı katıysa makatta çatlak olma ihtimalini düşünmenizi öneririm. Kaka büyükse çıkarken zorlandığı için makatın damarları çatlıyor olabilir.
   Selamlar

 39. Merhaba bebeğim şuan 2 ayını geçti sizin tabirinizle yeşil sıvı şekilde kka yağıyo anladığım kadarıyla ishal olmuş ama kaka yaparkende çok kasıyo me tavsiye edebilir siniz. Ayrıca yazınız çok işe yarar olmuş ellerinize sağlık.

 40. Merhaba, bu paylaşımınız için çok teşekkür ederim bizi aydınlatmış oldunuz,benim oğlum altıncı ayına girdi sadece anne sütü alıyor kakası ishal gibi ama hep böyleydi sizce normalmi günde 2 kere kaka yapıyor ama hep aynı rengi ve kovamı sizin gönderdiğiniz ishal fotoğrafındaki gibi,oğlumda normal hasta gibi değil.yardımcı olursanız sevinirim

  • Bircan
   16 aylık bir bebeğin bu zamana kadar pek çok rutin doktor kontrolüne gitmiş olması lazım. Bu konuyu daha önce doktorunuza danıştınız mı? Ne dedi? Eğer bu zamana kadar danışmadıysanız daha fazla geç kalmadan doktora görünmenizi öneririm.
   Selamlar

 41. Merhaba çocuğumun kakasi siyah ve kahve renginde bi kac gündür gripti ve … verdim 1 çay kaşığı ndan daha az miktarda bugün kestim ama kaka aynı renkte ve anladigim kadariyla kabiz ama rengi hakkında bi fikrim yok siz beni aydinlatirmisiniz bu arada çocuğum 6 bucuk aylık ek gıdaya yeni geçti sabahları cevizli bebe buskivili hazır mamali zeytinyağlı bi karışım ve arada mamasi ve tarhana çorbası yiyiyor. NOT: Bu yorumdaki ilaç ismi çıkarılmıştır. Lütfen ilaç isimlerini yazmayın.

  • Selam Duygu,
   Katı gıdaya yeni başlamış bir bebeğe hem ceviz, hem bebe bisküvisi gibi içeriği boş bir besin, hem hazır mama, hem de zeytinyağı veriyorsun. Ne yapıyorsun? Lütfen küçücük bebeklerin bünyesini böyle ağır karışımlarla zorlamayın. Sonra neden kabız oldu diye düşünür durursunuz. Katı gıdaya geçiş ile ilgili yazılarımı okuyun. Temel kural besinlerin teker teker verilmesi.
   http://bebekveben.com/kati-gidalara-gecis-duzenini-nasil-kurmali/
   Selamlar

 42. Merhaba kızım 3 aylik aptamil marka mama kullanıyorduk çeşitli sebeplerden dolayı maması degistirdik kızım 3 4 gündür kaka yapamiyordu bu sabah köyü yeşil Katı olmayan kaka yaptı bugunde pek keyfi yok sizce ne olabilir

  • Merhaba Sultan
   Kızında başkaca bir değişiklik gözlemlemiyorsan muhtemelen bebek maması markası değiştiği içindir. Yeni mamada daha çok demir olduğundan ya da içeriğindeki diğer maddelerden dolayı yeşil kaka olmuş olabilir…
   Selamlar

 43. Merhaba çok açıklayıcı yazmışsınız ama sormam gereken bi durum var benim kızım 5 aylık ilk çocuğum kakasi bazen sarı bazen yeşil mukuslu geliyor ve sürekli sıvı olarak yapıyor sancısı ağrısı çok oluyor b iki kerede çok az bi kan gibi çok küçük bi kırmızılık gördüm neden acaba emdiriyorum ek gıda vermiyorum arada yoğurt falan veriyorum çok az bilgilendirirseniz sevinirim çocuğum huzursuz çok üzülüyorum buna lutfen

 44. Merabalar benim oğlum 3 aylık bir haftadır ishal oluyo ve rengi bazen sari bazen ise yeşil oluyo ve surekli agliyo önceden boyle değildi doktora gittik test yaptılar bisi çıkmadı gazi olabilir dedi.ama hala devam ediyor ishali ve mizmiz ligi ne yapmalıyım

 45. Merhaba oğlum 2 aylık kaka rengi sarı ve sulu.kakasi küçük küçük sert puturlu irmik gibi tabiricaise anlam veremedim.iki defadir boyle oluyo anne sütüyle besleniyor.şimdiden teşekkürler.

 46. İyi akşamlar benim kızım 20 aylık iki gün önce kızım beyaz gaita yaptı doktor baş vurduk kan tahlilleri yaptık sıkıntı yoktu sonra düzeldi ama bu gün yine beyaz yakın gaita yaptı sebep ne kan tahlilleride normal acaba yedikleri yapar mı

  • Merhaba Remzi bey,
   Kızınızın yediği farklı bir gıda ya da aldığı bir ilaç var mı? Ikinci beyaz kakadan sonra doktora danışmanızı öneririm tekrar.
   Selamlar

 47. Merhaba 64 günlük bebeğm var 5 gün kaka yapmadığı oluyor sancı yapıyor emmek istemiyor. Doktorumuz grisilinli fitil kulan dedi 2 kere öyle yaptırdım ama yine aynı hep fitillemi kaka yapıcak.yarrdımcı olursanız sevinirim. Çok teşekkürler şimdiden.

 48. Merhaba. Benim oglum 2.5 yasinda ve son bir haftadir kaka rengi sari doktora goturduk kaka tahlili yapildi temiz cikti karin ultrasonu cekildi normal cikti kan tahlilleri karaciger enzim testleri de duzgun cikti sadece direkt bilirubin degeri 0.5 olmasi gerekirken 1 olmus doktorumuz sari kakanin normal oldugunu soyledi ama int okudugum kdariyla sari kaka ciddi hastaliklarin belirtisi olabi ll irmis lutfen bana normal oldugunu soyleyin birde maflor damla kullandik 3 gun kaka rengi normale dondu biraktik tekrar sarardi cvp icin simdiden tsk ederim sabirsizlikla bekliyorum

 49. Bebegim 2 aylik oldu kakasi 3 gundur acik ve koyu yesil renginde degisiyo bugunde kakasinda siyah parcalar var cay gibi az daha buyuk olabilir paecalar katiligi devam sutundeki resimle ayni anne sutuyle birlikte mamayla da besleniyo sutum fazla geliyo olamaz mastit ve catlaklardan dolayi cok fazla emziremiyorum acaba mamayi mi cok veriyorum surekli ac bi bebek antibiyotik kullaniyorum 9 gundur ilactan oldugunu sanmiyorum sizce nedeni ne olabilir ben usuttugumu dusunmustum acikcasi doktora gitmeme gerek var mi cevaplarsaniz sevinirim

 50. bebegim 2 aylik 21 gunluk iki gundur kirmizi degilde bordo renginde kakasi var bide sividir kakasi. neyden olabilir acaba cok endiseliyim

 51. Merhaba gerçekten çok iyi bilgiler tesekkur ederim .benim kızım 2 yaşına girmek üzere günde1 kez kakasi geliyor ve cçoksert oluyor yyapamıyor çok şey denedim … ve zeytinyağı iciriyorim fakat cicik olsada yapamak istemiyor ne yyapabilirim tskler. Not: Bu yorumdan ilaç ismi silinmiştir. Lütfen ilaç isimlerini yazmayın.

 52. 3 aylik oğlum kakasını havalı gaz ile yapiyor. Anne sutu alan bebek gibi ama ishal gibi doktor normal.dedi tahlil de yapılmadı. Yaptırsammı acaba

  • Selam Gülşen
   Bebeğin sadece anne sütü alıyorsa sıvı kıvamlı olması normal. Doktorunuz da zaten normal demiş. Bebeğinin başkaca bir sıkıntısı yoksa lütfen doktorunuza güvenin.
   Selamlar

 53. merhabalar kızım 2 yasında kanında enfeksıyon cıktı ates kusma vardı antıbıyotık tedavısı goruyoruz hala atesı gectı cok sukurde ıkı gundr kakasında ıplıge benzeyen sıyah kurt gıbı seyler var ve bır dolu oldukca fazla bole bıseyle daha once hıc karsılasmadıma acaba kurtmudrkı canlı falan degıller …hastalıgı suresıncede normaldı bı fıkrınız varmı bu konuda acaba

  • Selam Feride.
   Öncelikle geçmiş olsun. Bazı antibiyotiklerin fazlaca kullanılması kakada siyah iplikçik gibi görüntülere yol açabilir. Siyah iplikçiklerin başka sebepleri de olabilir. Prospektüsü okuyun, antibiyotiğinizde böyle bir yan etki var mı öğrenin ve gerekirse doktorunuza danışın.
   Selamlar

 54. Merhaba benim oglum dört aylık ve kakası cıvık ayrıca içinde balgam gibi şeyler oluyo isal deil sayısı normal. Sebebi ne olabilir.? Teşekkürler

 55. Benim oglum bir bucuk aylik damla kullaniyiruz ve gun boyunca alttan sesli ve kokulu gaz cikariyir gunde bi defa da kakasini yapiyor bu damlanjn oyle bi etkisi var midir

  • Merhaba Ayşe,
   Damlanın prospektüsünü okudunuz ve doktorunuza sordunuz mu? 1,5 aylık bebeğe düzenli olarak damla verecek ne gibi bir rahatsızlığı var merak ettim.
   Sevgiler

 56. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim cok faydalı bilgiler gercekten.Benimde bir sorum olacak 14 aylık oğlum son bir haftadır gunde 4_5 kez koyu kahve rengli yumusak kıvamlı kaka yapıyor önceden iki veya üç defa yapıyordu kaka sayısının coğalmasının sebebi ne olabilir ayrıca oğlum cok iştahlı bir bebek değil peynirde tüketmiyor.

 57. Merhaba,

  kızım 10 aylık ( erkend doğduğu için aslında 8 aylık ) bir ay önce alttan iki diş çıkardı. kakası genelde katıdırr. ancak 3 gün önce beş defa ve sıvı kaka yaptı.ikinci gün iki defa yaptı. dün akşam yine iki defa yaptı. normalde alışık olmadığımız bir durum. ateşi yok kusması da yok. ancak iştahında azalma var. sizce doktora götürmeliyiz mi?

  Sevgiler

  • Merhaba Tuğba,
   Bebeklerde ishalin pek çok nedeni olabilir. İlk planda aklıma gelenler:
   – Beslendiği gıdalarda değişiklik, yumuşak kaka yapmasına yol açacak gıdalar yemesi
   – Aldığı herhangi bir ilacın yan etkisi
   – Vücutta enfeksiyon, bakteri ya da parazit olması
   İlk ikisini siz de düşünerek bulabilirsiniz. Sonuncusundan şüpheleniyorsanız doktora gözükmeniz ve nedenini tespit etmek için tahlil yaptırmanız gerekir. Ateş ve kusma olmaması harika. İshalde en önemlisi sıvı kaybı olmaması. Yaz ayları da olduğu için buna azami dikkat gösterin. Bebeğin bol bol anne sütü ve su içmesi gerek. İshal nedeniyle sıvı kaybı bebeklerde çok önemli olduğu için çiş sayısının her zamanınden az olması, çok huzursuz olması, ağzının kuru olması, ağlarken gözünden yaş gelmemesi, sürekli uykulu gözükmesi, cildinin gerginliğini kaybetmesi ve bıngıldağı henüz kapanmadıysa bıngıldağında çökme olması durumunda mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Ayrıca elbette ateş, kusma gibi durumlarda da hemen doktora götürün. Aklınıza takılan her konuda doktorunuza danışmayı unutmayın.
   Sevgiler

 58. İyi günler on gün sonra üç aylık olaxak bir bebeğim var iki gündür kakası mukuslu ve içinde parçalar var sade anne sütüyle besleniyor nedeni ne olabilir şimdiden teşekkür ederim

 59. Merhaba bebeğim 3 buçuk aylık bugün kakasında küçük kan parçaları gördüm ve korktum sizce ne olanilir acaba? Bebeğim sadece anne sütü alıyor

 60. Merhabalar, cok bilgilendirici bir blogunuz var ellerinize saglik. benim bebeğim 1 aylık ve anne sütüyle besleniyor. Kakasi genelde resimdeki anne sütü ile beslenen bebek kakasi gibi ama bugün içindeki beyaz parçalar normalden daha büyük kalın iplik şeklinde idi. Sindirilmemis yağ parçaları bi kadar büyük olabilir mi bu normal mi? Kıl kurdundan şüphelendim ama hareket etmiyorlar ve de formları aynen küçük beyaz yağ parçaları gibi. Teşekkürler.

  • Selam Elif
   Evet, tabii olabilir. Bebeğini sadece anne sütüyle besliyorsan muhtemelen sindirilmemiş süttür. Ancak bebeğinin herhangi bir rahatsızlığı varsa, kaka durumunun normal olup olmadığını merak ediyorsan elbette doktora danışman en doğrusu…
   Sevgiler

 61. mrb benim bebegim 6 aylik… 6 aya kadar anne sütünden baska bsy vermedim..yeni ek gidaya gectim ve kavanoz mamalardan verdim kakasi sivi yesil onceden daha sariydi normalmi sizce bu durum..tesklr

 62. Öncelikle yazınızın resimli olması çok anlamlı olmuş, emeğinize sağlık.
  benim oğlum 17 aylık, günde 4 kere kaka yapıyor (bu aya kadar hep kaka sayısı 2 den fazla olmuştur)
  ve her seferinde değişik renklerde (yeşil, kiremit, sarı…) ama çok nadir olarak katı. renk konusuna takılmıyorum çünkü yedikleri ile ilgili olduğunu düşünüyorum, oğluma sadece sebze yediremiyorum, kaka sıklığı sizce fazla mı ya da iyi beslendiğinin bir göstergesi mi?
  teşekkürler

  • Selam Filiz,
   Her bireyin bağırsak düzeni farklıdır. Bebeğin başkaca sağlık problemi yoksa kaka yapma sıklığı doğrudan yedikleriyle bağlantılı olabilir. Eğer bebek bir ilaç, vitamin vs. gibi kaka rengini değiştiren birşey kullanmıyorsa ve başkaca bir rahatsızlığı yoksa kaka rengi ve kıvamı yedikleriyle bağlantılıdır. Kabızlık ya da ishal sorunu olmadığı sürece kaka sıklığının problem olacağını düşünmüyorum. Elbette bu konu aklına çok takılıyorsa doktoruna danışmalısın. Sebzeyi de değişik şekillerde vermeyi dene. İyice yıkadıktan sonra küçük parçalara keserek çiğ vermek, çorba-makarna gibi sevilen yiyeceklerin arasına saklamak, katı meyve sıkacağından su haline getirdikten sonra vermek birer çözüm olabilir.
   Sevgiler

 63. Ilk defa bebeğimiz Muz yiyince kakasi kurtlu gibi görünüyor onu da ekleyin bence. Emeginize teşekkürler

 64. Merhaba benimde kizim 4 Ayi bitti kan damlasi verdi aile doktormz … (ilaç ismi bu yorumdan çıkarılmıştır) adli 5 dmla bebegimin bugunki kakasinda cok hafif nokta seklinde kna benzerdi sizce damladan olurmu

 65. Merhaba 23 aylık oğlum var.yemek yeme alışkanlığı düzenli.hiç bir yemeği ayırt etmeden yiyor.meyveleri seviyor.yeme alışkanlığı çok iyi.elimden geleni yapıyorum düzenli beslenmesi adına.1 aydır günde 4 veya 5 kez kaka yapıyor.her yediğinden sonra mutlaka yapıyor.gaita tahlili sonucu temiz çıktı.23 aylık 14.5 kilo.sık kaka yapmasını neye bağlıyorsunuz.bilgilendirirseniz çok sevinirim

 66. Dort aylik bir kizim var dogdugu gunder bu yana hep ishal sadece anne sutu veriyordum simdi biraz biraz kati gidaya basladim ama bugun de kakasinda kana benzer seyler gordum cok sayida cok tedirginim her doktara gitigimde tedavi olur ümidiyle ama bir turlu olmuyor daha çoğalıyor rota asisi yaptirdim antibiyotik kullandik ama caresiz kaldim cozum bulamıyorum ve cok korkuyorum

 67. Merhabalar. Yazınız benim bu konuda kılavuzum gibi oldu. 4,5 aylık bir oğlum var genel olarak anne sütü ile besleniyor. Bazen aç olduğunu düşünürsem 50ml mama veriyorum. Normalde günde 1-2 sefer kaka yapardı. Son 15 gündür 2-3 günde bir yapıyor. Eskiden sarı pütürlüyken şimdi mukuslu ve taneciksiz püre gibi. Kakasının rengi de açık kahverengi. Gazı kokulu. Ek gıda kullanmıyoruz. Baya huysuz. Salyası da çok.

 68. Merhaba çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık benim de kızım 3 aylık günde 6 7 defa kaka yapıyor mukuslu dünden bu yana da koyu yeşil ve sarı yapıyor ve çok az yapıp ağır kokulu neden olabilir acaba yardımcı olurmusunuz doktora goturudm bişey demedi ?

 69. Merhabalar benim oğlum 5 aylık ve sadece Anne sütü alıyo 1 haftadır hafif ishal ve 3 defa yeşil kaka yaptı nedeni ne olabilir lütfen yardımcı olurmusunuz

 70. Lutfen acil yardim edin.Benim bebegim ilk 6 ay boyunca sadece anne sutuyle beslendi ve kakasini dogdugu gunden beri 7 gunde 10 gunde hatta15 gunde bir yapiyodu ve yaptiginda ishal gibi sari ve sivi olarak yapiyodu bir suru doktora gitiik ilaclar felan kullandik ama nafile..6.aydan sonra da ek gidaya gecince buseferde siddetli kabiz olmaya basladi ve yinde haftada bir yapiyo ayni bir tas gibi sert ve kina renginde…Simdi bir yasinda oglum ve 6 aydir kabizlik problemi var.Kakasi geldiginde aci cekiyo ciglik atiyo elleri titriyo kanter icinde kaliyo yinede yapamiyo cok uzuluyorum bende onla birlikte mahvoluyorum.En son cocuk gastroentolojiye gittik bir yasina girdiginde ve mushil ilaci verdi. O da siddetli ishal yapiyo sancilandiriyo. 1 haftadir da bogaz enfeksiyonundan dolayi antibiyotik kullaniyoruz ve kakasinin rengi bir.haftadir resmen KIZIL , KiREMiT renginde. Acaba antibiyotiktenmi boyle oluyi yoksa kanli kaka denilen seymi bu anlayamiyorum. Acaba kiremit renkli kaka ne demek oluyo. Ve bu yazdiklarima yardimci olabilecek bir cevap verirmisiniz. Cok zor durumdayiz dogdugu gunden veri ve su an dahada kotu durumdayiz lutfen ???

 71. Merhaba yazınız çok güzel teşekkürler
  İkinci kızım 13 aylık( büyük kızımda hiç böyle sıkıntılar yaşamamıştık) 1hafta kadar çok sık kaka yaptı sıvı gibi ama ishal gibide değil bi kaç gün düzeldi şimdide bazan sık yapıyor ve kaka yapınca popo ve genital bölgesi kızarıyor başka döküntü yada kabarcık gibi şeyler yok yıkayıp krem sürüyorum geçiyor aynı gün bazanda bikaç gün sonrada tekrarlaya biliyor değişik birşey vermediğim halde de oluyor neden olabilir devam ederse dr.a götüreceğim fikrinizi almak istedim

 72. Iyi gunler bnm ikizlerim var ve yeni yeni mamadan farkli birseyler vermeye basladim kizim kavonoz mamalarini cok seviyo ve bi sure hastanede kalmisrmti rota virusunden dolayi simdi ishal kusma yok ama cisi kina rengine benzer koyu renk kaka yapiyo acaba beni bilgilendirirmisiniz oglumda ayni besinleri tuketiyo ama onunki yesil olup sariya donuse biliyor kiziminki donusmuyo bn foto gondermk istiyorum nasil gonderebilurim

 73. Merhabalar. Oğlum şu an 19 aylık. Neredeyse doğduğundan beri mukuslu kaka yapıyor. Konya da goturmedigimiz hastane kalmadı kaka tahlilleri temiz çıkıyor çocuk Gastroenteroloji ve çocuk alerji bölümlerine götürduk bir ay boyunca süt ve süt ürünleri diyeti sonraki ay yumurta ve tavuk yemedik ama herhangi bi donut alamadik anne sütünden ayrılınca düzelir dedi doktor bey ayırdık ilk hafta düzeldi tekrar bozuldu. En son aile hekimimiz debridat verdi 1 ay onu kullandık. Çok güzel cevap verdik 3 aydır mukus yoktu ama sonra tekrar bozuldu flgy diye bi srp içtik onu içerken de düzeldi şimdi tekrar bozuldu. Günde en az 10 kez mukuslu kaka yapıyor popusu yara oldu ne yapabiliriz ?

 74. merhaba benim 8 aylik bi kizim var yagli sut vermeme ragmen surekli kabiz hic normal bi kaka veya ishal olmuyor surekli sert kuru kaka yapiyor ve boyle kaka yapinca cok zorlaniyor ve poposunda carlaklar olusup kaniyor. ayrica kakasi kahverengi veya siyah falan degil krem rengi veya cok acik sari.acaba kizim neden boyle oluyor .kizim boyle olunca kati gidaya ara verdim.tesekkurler

 75. Merhaba bebegim 5 bucuk aylik. 2 aydir ishal . Koyu yesil ve mukuslu. Doktora gittik ilk doktor test yapti bisey cikmadi kakasinda. Probiyotik verdi gecmedi. Sonta baska doktora gittik sut alerjisinden suphelendi. 15 gun sut diyeti yaptom rengi hafif acildi kumlu su gibi kivam aldi miktari artti. Bugun tekrar eski mukuslu koyu yesile döndü. Universitr hastanesine alerji bölumune yonlendirdi 2 ay kadar randevu almiyorlarmis.ne yapmam lazim bebegimin sorunu ne olabilir dusunmekten yoruldum

 76. Merhabalar yazinizi okudum cok begendim cok aciklayici olmus benim oglum 52 gunluk ve mamayla besleniyor hemen hemen 20 si ciktigundan beri hep ikiniyo hep zorlaniyo ve kakasi sari sari yesil yesil gri gibi degisik renklerde sert denmicek gibi ama kalin . Mama yedigi icin normal oldugunu soylediler ama kucuk bbek sonucta hep kabiz gibi doktor kontrolumuz var yakinda ordada sorucam ama sizede danismak istedim

 77. Slm iyi günler benim bebeğim 3 ay 10 günlük kakasını hep zorla ıkınarak yapıyor hep ishal şeklinde sürekli gün boyu uyku halinde ama uyumuyor uyuyamıyor yada dudakları kuru yardımcı olabilir misiniz bir sorun yoktur inş teşekkürler

 78. İyi günler benim bebeğim 1ay 19 günlük bu hafta salı gününden bellidir kakasini yapmiyordu bugün yaptı ve kakasi katı ve kan rengindeydi bu nedir cevap yazar mısınız yada bilen birisi söyleyebilir mi acaba acil lutfeenn ?

 79. Bebegim 6 ayına yeni girdi. Bugün kakasının siyah olduğunu gördüm neden olmuştur sizce doktora gitmelimiyim cevap yazarsanız sevinirim ??

  • Merhaba Yadigar,
   Yazımda da belirttiğim gibi “Eğer bebeğiniz 3-4 günlükten daha büyükse, yani mekonyumu çoktan atıp, aşağıda 2. ve 3. maddede verdiğim normal bebek kakalarına başlamışsa ve kakasının rengi koyu yeşil ya da siyaha dönerse mutlaka ve acilen doktora danışın.”
   Geçmiş olsun

 80. Merhaba , öncelikle yazı için emeğinize sağlık. Bugün mukuslü kakayi ilk kez duydum ve ya acaba nasıl diye bakınca kararsız kaldım. Durumu şöyle anlatayım belki yardımcı olabilirsiniz,
  Kızım dün 2 ayı bitirdi. Başlarda gaz sancısı olan bi bebekti yada bize öyle dendi ve gazdan dolayı ememiyordu 3 günlükken cisinde kan gördük ve doktora danıştık. Az sıvı alımından diyerek bizi anne sütüne ek olarak devam sütüne başlattı. Son bir aydır sütümün de artmasıyla günde 2 kez mama verdik. O da çok bağırdığı ve aç kaldığı için. Tabi bu sürede de gaz sancıları oluyor. Kakasını bazen iki bazen günde bir kez yapıyor ve açık yeşil içinde partikül halinde sindirilmemiş sütler oluyor. Kimi gün hardal kimi gün açık yeşil oluyor. Memede akşamları az kalıyor çünkü galiba hem çok yoruluyor hemde yağlı sütü sevmiyor. Fakat gece uykudan uyanınca gayet güzel yine emiyor. Başka sitelerdeki yorumları okuyunca korktum açıkçası ve doktora ancak bayramdan sonra gidebiliriz. Böyle mukus görmedim ama kakası cıvık. İlk bebeğim ve yalnız büyütüyorum o yüzden çoğu şey hakkında bilgim yok. Yardımcı olursanız paniğim geçecek galiba. Teşekkürler şimdiden.

 81. Merhaba benim bebeğim beş buçuk aylık kakasi koyu yeşil d vitamini ve kan ilacı kullanıyorum 4 veya 5 gunde bir kaka yapıyor anne sütüyle besleniyor me yapmalıyım

  • Selam Zeliha
   Kan ilacı derken demir takviyesi yapıyorsan, demir kakayı yeşil yapabilir. Yine de 5,5 aylık ve anne sütüyle beslenen bir bebeğin 4-5 günde bir kaka yapması az gibi. Bir doktora danışman en doğrusu…
   Sevgiler

 82. Bebeğim çok küçüktü 10 günlük belki daha da küçük korkunç derece de pişmeye başladı, doğum yaptığım hastanede ki doktor hanım bebeğin bakımını düZgün yapmadığımı iddia etti sonra ben aksini söylediğimde( altını pamuk ve suyla temizleyip piyasa da en iyiai dedikleri bezi kullanıyordum en geç iki iki buçuk saatte bir ve değiştiriyordum) idrarının çok asidik olduğunu bu yüzden yediklerime dikkat etmem gerektiğini ve eve gidip vücudumun temizlenmesi için bol bol kefir içmem gerektiğini söyledi. Pişik bir türlü geçmiyodu kızım ishal gibiydi çözemiyodum. Başka bir doktor hanım ise yediklerimin asla yapmayacağını söyleyip t….. diye bir krem yazdı. Kakasındaki anormalliği ikisi de farkedememişti. Ben sizin buraya koyduğunuz fotoğraflar sayesinde kıZımın mukuslu kaka yaptığını ve süt alerjisi olabilceğini düşündüm. Bu arada bebeğimin poposu korkunç bir hal aldı size anlatamam, kimsenin beni anlamadığını düşünüyodum devamlı ağlıyordum. Üçüncü gittiğimiz doktor Ece hanım çocuğumda besin alerjisi olduğunu farketti ve bizi gastoentroloğa yönşendirdi.Eve gidicektim ve kızımı muayene eden ilk doktorun dediğini yapıp kefir ayran içip bebeğimin poposunu daha da korkunç bir hale getircektim. Ya çok fazla detay var mesela aslında biz daha taburcu olmadan annem niye bukadar sık kaka yaptığını sorduğunda hemşireler doyduğunun göstergesi demiş bizi de buna İnandırmışlardı oysa ki benim bebeğim ishaldi. Çünkü daha ordayken benim önüme sabah öğle akşam süt ürünleriyle yapılmış peynirler ve muhallebiler gelmekteydi. Bebeğim ay sonunda 7 ayını dolduracak hala alerjimiz devam etmekte. Çok uzun yazdım biliyorum ama size ne kadar teşekkür etsem az. Burda paylaştığınız mukuslu kaka fotoğrafı sayesinde aslında bebeğime ilk teşhisi ben koydum ve Doktorumuzu acil olarak değiltirmemiz gerektiğini farkettim. Bu olanlar o kadar kısa bir süre içinde oldu ki en fazla 15 ya da 20 günlüktü bebeğim. Gastroentrolog kesin teşhisi koydu bebeğimde besin alerjisi vardı . Sonraki süreçte bir kaç doktora daha gözüktü teşhis hep aynıydı. Ben bunları bu kadar uzun anlattım çünkü size bir teşekkür borçluyum bu fotoğrafları burda yayınlamasaydınız ben asla bu kadar kısa bir süre zarfında bebeğimin kakasının mukuslu olduğunu bir anormallik olduğunu farkedemicektim. En içten sevgilerimle

  • Sevgili Yazgans,
   Detaylı yorumun ve tecrübelerini paylaştığın için asıl ben teşekkür ederim. Yazım bir nebze bile faydalı olabildiyse ne mutlu bana…
   Bebeğinle güzel günler dilerim.

 83. Merhaba benim bebegim 25 günlük anne sütüyle besliyorum 1,5 saatde bir emziriyorum kaz sorunu yok ama kakası sulu sarı ve aşırı pis kokuyor ve karnı siş ne yapmalıyım doktura gidemiyorum ulaşimız biraz zor

 84. Merhabalar oğlum 1hafta sonra 4aylık olucak malesef sütüm olmadığı için mama ile besleniyor oğlum sorum şu olacaktı hemen hemen sıklıkla görülen yaprak yeşili renginde kaka yapıyor sizce doktora gitmelimiyim
  Şimdiden çok teşekkür’ederim

  • Sevgili Yasemin,
   Yukarıda da anlattığım üzere “Demir takviyesi yapılan bebeklerde koyu yeşile dönük kaka görülebilir. Ayrıca katı gıdaya yeni geçen bebeklerde ıspanak ve bezelye püresi gibi yiyecekler bebeğin kakasını yeşile döndürebilir. Eğer bebeğinize demir takviyesi yapmıyorsanız, yeşil renkli katı gıdalara yeni geçmediyseniz ya da bebeğiniz mekonyum dönemini (yenidoğanın ilk birkaç günü) çoktan geçmişse ve kakası koyu yeşil ya da siyaha yakınsa mutlaka doktora danışın.”
   Sevgiler

 85. Bebeğmin kakası tuhaf geldi yazınızda okudum resim çekip size atılabileceğini söylemişsiniz size nasıl atabilirim

 86. Iyı aksamlar oğlum 27 aylık 2 gündür sümüksü kaka yapıyor ve karnının ağrıdığını söylüyor bu neden olabilir bu arada 10 gün önce hastalanmıştı virüs bulaşmıştı şimdiden teşekkür ederim

 87. Merhaba 3 aylik bir kizim var son 3 gundur cok fazla kaka yapiyor ve kakasinda kanli mukus geliyor birkerede kakasini yaparken cok sikti kendisini su gibi ama pembe sivi geldi doktor inek sutune alerji yada cok zorlandigi icin icten yirtilma olabilir ama her iki tehsisinde emin degillerdi sutunu degistirtik dun inek sutu icermeyen sut veriyorum kakasinda ki kan kahve rengine dondu ama tamamen bitmedi bu durumda ne yapmaliyim eger sute alerjiyse bu kanama nezaman durur ?

  Tesekurler

  • Selam Eylem,
   Bu yazım kakadaki kan konusunda genel bilgiler içeriyor, bebeklerdeki her durumu maalesef açıklaması mümkün değil. Kızını doktora götürerek en doğrusunu yapmışsın. Doktorun önerilerine göre hareket etmeni tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

 88. 12 aylık erkek bebeğim var dış çıkardığı için durmadan kakasini yapıyor ama bugün kına yesili yaptı kakasını bir sorun var mı doktora goturmelimiyim acaba

  • Merhabalar Gülistan,
   Yazımda da belirttiğim üzere “Eğer bebeğinize demir takviyesi yapmıyorsanız, yeşil renkli katı gıdalara yeni geçmediyseniz ya da bebeğiniz mekonyum dönemini (yenidoğanın ilk birkaç günü)  çoktan geçmişse ve kakası koyu yeşil ya da siyaha yakınsa mutlaka doktora danışın.”
   Sevgiler

 89. O kadar iyi bir yazı olmuş ki anlatamam tüm sorularıma cevap ?gerçekten amme hizmeti elinize sağlık

 90. Emeğinize saglik gecekten beklenilen üstünde ve butun annelerin ihtiyaci olan bir yazi olmuş, teşekkürler…

 91. Merhaba 6 aylık bir oğlum var kan ilaçına başlayana kadar kakası rengi iyi di ama bir gün rahatsızlandı sessizi bile gitti. Çocuk aciline götürdük muane ettiler kan aldılar iğne vurdular bir de iki çeşit hava verdiler kan tahlilinde kan 9 düşmüş uzman doktora acilen gösterin dedi bizde sabahı götürdük o da kan tahlili yaptı sonuçu Demir eksikliliği var dedi kan damlasını normalde 5 damla kullanıyordum günde 1 kere sabah aç karnına şimdi sabah akşam 7 damla vermemi istedi ben öyle yapmaya başladım ama kakası koyu yeşil yapışaklı gibi ve birazcıkta kokuyor artı gazı da kokuyor acaba bunlar kan damlasından mı kaynaklanıyor ve bir de günde bir kez kakasını yapıyor bazende iki yeri geldiğinde 2 gün yapmıyor bu aylar için normal mi ?

  • Selam Aysun,
   Öncelikle geçmiş olsun. Yazımda da belirttiğim gibi demir damlası bebeklerde kaka rengini yeşile çevirebilir. Bir bebeğin günde kaç defa yapacağı beslenme şekline bağlı. Oğlunun tam olarak nasıl beslendiğini bilemediğim için sağlıklı bir yanıt veremiyorum ama genel olarak sadece anne sütüyle beslenen bebekler 6 ay civarında katı gıdalara başlayınca daha sık tuvalete çıkabilir. Ya da verilen gıdaların türüne bağlı olarak kabızlık çekip daha az tuvalete çıkabilir. Bu konudaki sorularını çocuğunu bizzat gören bir çocuk doktoruna yönlendirmen daha doğru olacaktır.
   Sevgiler

 92. Ellerinize ağzınıza sağlık.Biz anneler için çok aydınlatıcı ve harika bir yazı olmuş.Çok teşekkür ediyorum.Sorum şu; oğlum 1.5 yaşında ve 3 gündür azı dişle ilgili ateş ve huzursuzluğumuz vardı neyse ki bu sabah patladığını gördüm.sabah kakası normal renkteydi akşamüzeri krem/beyaz gibi bir renk yapmış işyerinde olduğum için göremedim annem söyledi.acaba safra ile ilgili değilde dişten dolayı ve her gece 500ml ve üzeri süt içiyoruz ondan olabilirmi?
  sevgiler

  • Selamlar Ayşegül,
   Süt içmekten dolayı kaka beyazlamaz. Diş çıkarırken çok salya üretimi ve salya yutumundan ötürü daha gevşek kakalar olabilir. Ancak krem/beyaz renkli kakanın yine de doktora danışılması gerekir diye biliyorum.
   Sevgiler

 93. Merhaba 9 aylık kızımız var.Kusma ve ishal şikayetiyle doktoruna gittik.Kan tahlili ve kaka tahlili aldılar önce rota virüsünden şüphelendi doktor kakasını görünce fakat çok şükür tahlil sonuçlarında bişey çıkmadı .Su kaybı olduğundan ve kan şekeri düştüğünden dolayı 1 gün hastanede yattı serum verildi.Dün taburcu olduk biraz önce bezini değiştirirken hafif kanlı mukusumsu sıvı gördük.Halsizliği ve huysuzluğu var. … damla ve … şurubu (ilaç isimleri yorumdan çıkarılmıştır.) vermişti doktor onları kullanıyoruz acaba bunlarla alakası olabilirmi diye düşündük.Gece oluncada insan endişelenmeden duramıyor gözüne uyku girmiyor insanın.Çok faydalı bir paylaşım yapmışsınız teşekkürler

 94. Merhabalar benim bebeğim 2 buçuk aylık sütüm yok denecek kadar az doktora götürdük similac enerj verdi ayrıca baby goat keçi sütlü devam sütü kullanıyor kakasini zor yapıyor 4 günü buluyor ve son bi kaç bezdir baya yeşil mamadan kaynaklı olabilirmi yoksa üşümeden lütfen yardımcı olun .

 95. Oglum yaklasık 10 gündür Kakasini yapmıyor anne sütü çoğunlukla alıyor ama günde 3 yada 2 defa bebelac veriyorum sizce neden böyle oluyor fitil Bebeğimi rahatlattim Dr verdi ilaç bir işe yaramadi

  • Merhaba Seda,
   Bebeğin sadece anne sütü ve mama alıyorsa mamanın markasını değiştirmek ve kakada bir değişim olup olmadığını görmek faydalı olabilir.
   Sevgiler

 96. Benim bebeğim dün sabah ilk kez değişik bir renkle kaka yaptı sole soyliyim fandöten gibi o renkte içinde girilerde vardı çok değişikti renksiz ya akşama doğrudan sıvı yapıyor zaten kakasını sariydı ama nasıl bı sarı civciv sarısı gibi bir sarı hatta civcivdende açık bir sariydi diyebilirim 13 aylik bebegm bu sorunu dün ilk kez yaşadık neden böle gece ağladı kucağıma alıyorum sanki karın bölgesi poposu aciyormus gibi çığlık atarak kendini kasıyor

 97. Oğlum 4.5 aylık ve iki gündür ishal yüzünden hastanedeyiz kakasında aşırı lökosit ve idrarında kristalleşme çıktı doktorumuz azda olsa su vermen gerekirdi ve bundan böyle muhakkak su vermemi söyledi hatta şöyle söyleyebilirim ilk ishalimizin ardından hiçbir şekilde beslenmek istemedi memeyi reddetti biberonu diliyle ve eliyle itti birtek minik biberondaki suyu soluksuz lıkır lıkır içti ve ben bunu servisi gezen doktora söylediğimde o kendi ihtiyacını biliyor annesi merak etme önce kaybettiği sıvıyı kazanmaya çalışıyor iç güdüsel olarak yapıyorlar bunu dedi. Acıktığında emin ol hissedersin ve doyurursun dedi. Gerçekten öyle oldu midesi büzüldüğü için az ama sık besleniyor şimdilik. Bende artık su hayattır diyenlerdenim.

 98. Merhaba oğlum 66 günlük 3 saat içinde 4 kere yeşil sulu kaka yaptı ve beline sırtına kadar çıktı . .ateşe bakıyorum yok keyfi yerinde ama bağırsak hareketleri çok fazla emmeye başlıyor 2 dk sonra yeşil sulu çıkıyor alttan taşıyor daha meme de 5 dk olmadan yapıyor .. ilk defa böyle oldu ilkbebek dr a götürsem mi diye düşünüyorum fikrinizi merak ettim cubku yazınız bana çok bilgi dolu geldi .. tsk ederm .. yıllar olmuş hala yorum alıyor sunuz ne güzel masalalh size ☺

 99. Kızım 4.7 aylık kakasinda degişimler oldu öğlen koyu yeşil,akşam doğru açtığımda ise koyu sarı içinde kırmızı tanecikler vardı.Acemi anneyim, anne sütü ve mamayla besliyorum napmalıyım sizce doktora götürmeli miyim

 100. Kızım 23 aylık ve uzun zamandır kakası hep koyu renkli sert ve kokulu. Kızım iştah konusunda da çok zor çünkü istemediği yemeği 6 aylık olduğundan bu yana reddeden bi bebek.

 101. Merhaba benim kızım 2.5 yaşında ilk başta ateş ve bulantı vardı geçti onlar çok şükür 3 gündür krem dışkı yapıyor idrar tahlili kültür yapıldı sorun yok doktorlarda bekleyelim diyo ama çok korkuyorum

 102. Beni. Bebeğim 4 aylık anne sütü alıyor ama günde 1 yada 2 kez mama alıyor ama kakası açık yeşil ve sarı arası ama peynirimsi aynı lor gbi

 103. Ya çok teşekür ederim sizden bu yazı gercekten inanılmaz mükemmel olmuş çok faydalı ayrıca bence anne olan hiç kimse bu yazıya iğrenç demez sonuçta anne olmak bebeginin kaka rengine bile mutlu olmaktır bence o her kaka sını yaptığında ohhh miss diyorum melegim rahatliyo sonuçta neden iyyyy diyim ki o yan dönenlere bakmayin siz tekrar çok teşekür ler güzel anne ? bu arada saat şuan 03:17

 104. Merhabaalar 2 aylik oglum var 1gun kaka yapmıyor obursu gün yapıyor eksimsi kokukuyor ama yapmadığı gün boyunca ağlıyor emerken çok ağlıyor ayaklarını hep ittiriyor bu emzirirken çoğunlukla oluyor ama akşam gece saatleri daha çok anne sütüyle besleniyor ama bazı geceler doymuyor diye mamada veriyorum hepsini yemiyor çok az yiyor sizce sutum yaramiyormu bebege bir bilgi verebilirmisiz lütfeen

 105. Teşekkür ederiz Çok faydalı bir paylaşım olmuş bebeğim 5 aylık yediğim şeyler zaman zaman dokunuyor alerjisi fazlaca ek gıdaya geçmedik ancak şuan benim yediğim bir çok şeyden etkileniyo…
  Kakasında nokta nokta kan görüyorum bir kez tekrarlıyor ikinci alt değişimin de düzeliyor…

 106. Selam.iyi aksamlar benim.9 aylık kizim.var kakasi cook sık yapıyor4 5 defa ve siyah olarak kaaka yapıyor sebepnnedir.

 107. Malum Şuan Virüs var Hastaneye Gitmeye korkar oldum ki Gitmiyorum kolay kolay . Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim çok iyi oldu okudum ve rahatladım gerçekten

 108. Merhaba 8 yaşında oglum var ve bu yaşa kadar kakasi hep sıvı sekilde bunun nedeni ne olabilir ve hala devam ediyor cok endiseleniyorum.

 109. Merhabalar. 4 aylık hatta 5 aya yaklaştık bi oğlum var. Lâkin sürekli rahatsız, sürekli ağlamaklı gün geçiriyoruz. Gece aynı gündüz aynı rahatsızlık. 4 günden 4 güne hatta 1 hafta kaka yapamadığı oluyor. Yapdığı zaman da çamur gibi simsiyah ve yapış yapış yapıyor. Neyden kaynaklanıyor olabilir acaba. Bilenler lütfen bi fikir verebilir mi. Anne sütü ve mama ile besleniyor. Doktor doktor dolaşıyoruz o kan aliyor bu kan aliyor derken çocuğum deneme tahtasına döndü. O ona oda ona sevk ediyor habire. Çocuk dünyaya geldiğine pişman nerdeyse. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

 110. Süper bişi yapmışsınız ben çoğunlukla googleden ve Instagram dan takip ediyorum ya arastiriyorum. İki cocugum ve bunda sanırım biraz endişeliyim.kafama takılan yada merak ettiklerimi size sorabilir miyim?

 111. Merhabalar benşm 72 günlük oğlum var ilk kaka mekonyumdan sonra hep pütürlü kaka yaptı ne kadar nette baktıysam bulamadım kimi sütüm yaradığı için dedi kimi alerjisi var bağırsakda yarası olduğu için dedi beni bu konuda bilgilendirir misiniz

 112. Devit-3 kullanıyoruz 10aylık son ayda baya unuttum kullanmayı bi kaç gündür yeni başladım kullanmaya, kakası iki gündür biraz katı ve yeşil. Demir takviyesinden midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeğim Memede Kısa Kalıyor, Kilo Almıyor

Eşleştirme Oyunu

Çocuğum Oyunlarda Hep Kazanmak İstiyor