Can bu sabah da huzursuzluğa devam edince babasına telefon ettik ve doktordan randevu aldık.

Doktor muayenesinde kilosu 9 libre 12 ounces (4 kilo 136gr) boyu ise 21,5 inch (54.6 cm) çıktı. Doktor bu gelişimin gayet normal olduğunu söyledi. Kaka ve çiş sayılarını da aldığımız notlardan kontrol etti. Karnını dinledi. Yaptığı muayene sonucu kayda değer bir rahatsızlık bulamadı.

  • Can oldukça sık emiyor. Bu konuda daha önce 10`ar dakika her iki tarafta emzirdikten sonra ara vermemi önermiştiniz. Ama çok başarılı olamadık.Ne yapmalıyız?

DR-Bu konuda ısrarcı olmalısınız. Gerekirse emzirme uzmanından randevu alın. Sütünüz az geliyor olabilir ya da uygulamada yaptığınız bir yanlışlık olabilir. Emzirme uzmanı sizi yönledirecektir.

  • Can’ın suratında sivilcemsi şeyler çıktı. Bu neden oluyor?

DR-  Can’ın suratındaki sivilceler bebek aknesi denen tipte. Bebeklerin çoğunda görülür. Anne sütü ile beslenen bebeklerde sütteki hormonlardan kaynaklanıyor olabilir. Birşey yapmamıza ya da sürmenize gerek yok. Zaman içinde kendi kendine geçecektir.

  • Sütümün az geldiğini düşünüyorum. Hazır mama verelim mi?

DR- Sütün az gelme ihtimaline karşılık hazır mama ile destekleyebilirsiniz.  Similac`ın hassas mideler için geliştirilmiş gaz yapmayan özel formulunden bir numune vereceğim. Bunu deneyin.

  • Bebeğimizin gaz konusunda sorun yaşadığını düşünüyoruz. Önerebileceğiniz bir ilaç var mı?

DR- Gaz konusunda ise reçetesiz satılan bir ilaç öneriyorum. Her bebekte beklenen sonucu vermeyebilir ama bir deneyin isterseniz. (İlacı hemen satın aldık ama kullanmak için gerçekten sıkıntılı bir günü bekleyeceğiz. Çünkü bu kadar küçük iken ilaca alışması taraftarı değiliz.)

Doktordan çıkınca da hastanedeki emzirme uzmanına uğradık. Randevusuz çalışmadıklarını söyledi. Cuma günü saat 9`a randevu aldık.

Akşam Kuzey eve gelince bebeğimi ilk defa gerçek banyo yaptırdık. Suyun içinde oturmaktan hoşlandığını söyleyebilirim. Sadece başından su dökerken huzursuz oldu ama çok ağlamadı. Sonra da havlusuna kurularken işeyerek bize hediyesini verdi.

Can ayrıca uyanıkken de bize gülümsemeye başladı. Henüz her seferinde gülümsemiyor ama birden fazla gülümsemesini yakaladık. Gelişimi açısından güzel bir adım.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

huzursuz bebek

Huzursuz Bebek Bilmecesi

gozde.capaklanma

Göz