in ,

Doktor Ziyareti: 2 Yaş

DoktorBugün Can’ın 2. yaş rutin muayenesi için doktordaydık. Önce istatistikler (Kendimi haber muhabiri gibi hissettim şimdi 🙂 ) 2. yaş itibarıyla bizimkisi bir solucan gibi uzun ve ince. Boyda 96,5cm ile %97, ağırlıkta 13,13 kg ile %59’luk dilimdeyiz. Sanırım en kısa sürede bir basketbol topuna yatırım yapmamız gerekecek. Bakarsınız bizimki NBA’da falan oynar da hayatımız kurtulur. Şaka bir yana kilosu da kendi standartlarına göre hafiften artmış. Geçen birkaç muayenede %30’larda seyrediyordu. Belki de bu son artışta annemin güzel yemeklerinin bir payı olabilir. Keşke anneannemiz hep bizimle otursa da yemek işlerini ona devretsek…

Bu ziyaretimizde doktorumuza sorduğumuz konular şöyleydi:

Konuşma

Can 2 yaşından neredeyse 1 ay alacağı halde konuşma olayında hala fazla bir ilerlemesi yok. Bizi çok iyi anlamasına rağmen kelime haznesine geçen aylara kıyasla fazla birşey katmadı. (Yalnız Cumartesi günü baba dedi. Kuzey sevinçten delirdi.) Bu nedenle doktorumuz bir speech therapist (konuşma terapisti) görmemizi önerdi. Ayrıca konuşmada bu kadar geri kalmasının bir duyma probleminden de kaynaklanmış olabileceğini düşünerek audiology specialiste (duyma uzmanı) de göstermemizi söyledi. Sanırım önümüzdeki günlerde randevu alacağız.

Beslenme

Can’ın sürekli az yemesi, bazı öğünler yemek yemeyi tamamen atlaması artık bizim için sıradan birşey oldu. Pek çok yerde 2 yaş için bu durumun normal olduğu belirtildiği için ben de artık endişelenme kısmından uzaklaşmaya başlamıştım. Türkiye’de annemin ricasıyla bu konuyu son bir kere daha doktorumuza danışmak istedik. Doktorumuz şöyle dedi “İki yaş çocukları yemek konusuda seçicilikleriyle tanınırlar. Size az gelmesine rağmen o mutlaka ihtiyacı olan kadar yiyordur. Eğer daha fazla yemesi için ısrar ederseniz ona yemeğin karın doyurmak için değil keyif için yapılan birşey olduğu mesajını vermiş olursunuz. Bu da ileriki yaşlarda obez olmanın yolunu açar” dedi. Tamamen mantıklı geldi. Boy/kilo değeri normal sınırlar içinde, sağlığı, neşesi yerinde olduğuna göre bundan böyle oğluma yemek için ısrar edip hatalı bağdaştırmalar yapmasının yolunu açmayacağım. Tabii ona her öğün sağlıklı yemekler sunup, genel sağlık durumunu mutlaka takip etmeye devam edeceğim. Ama beslenme konusunda top Can’da…

Nezle-Grip Olayları

Seyahatten geldiğimizden bu yana Can ile bana musallat olan hafif bir burun akması/tıkanıklığı ve Can’ın da arada sırada özellikle gece yatınca gelen bir öksürüğü var. Muayenden sonra doktorumuz bunun bir nezle-grip olmadığını, alerji olduğunu söyleyince bayağı şaşırdım. Geçen sene de ben yine bu sıralarda bir burun akması ve halsizlik yaşamış, soğuk algınlığı ilaçları fayda etmeyince doktora gitmiş ve yine alerji ilacı ile eve dönmüştüm. İlacı içince şikayetlerim geçmişti. Tamamen unutmuştum. Kuzey hatırlattı. Yoksa Can’a da alerji gibi pis bir miras mı verdim? Doktor Can için de alerji ilacı yazdı. Ancak şikayetlerimiz çok şiddetli olmadığı için şimdilik ilaçsız idare etmeye çalışacağız. Umarım kronik birşey değildir.

Bu arada bu muayenemizde aşı yokmuş. Onu da duyunca pek bir sevindik. Çünkü aşı yapınca yaşadıklarımız tam bir piyango gibi. Bazen huysuzlanıp gün boyunca mızmız oluyor, bazen de mışıl mışıl uyuyor. Yalnız bir konuyu merak ettim. Türkiye’de 2.yaş muayenesinde aşı yok mu acaba?

Bir sonraki rutin doktor muayenesi olan 4 yaş muayenesine kadar sağlıklı günler bize ve size…

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. Merhaba Tanla,

    Oglum Demir suan 20 aylik ama en son 18 ay muayenesinde doktorumuz 2 yas muayenesinde asi olacagini soylemisti. Belki sizin asilariniz 18 ay da tamamlanmisti?!

  2. tanlacım,
    bizimkiside 2.yaşına girdiğinde aşı oldu. hatta bu işi aile hekimliğimiz çok güzel takip edip bizidehaberdarediyor. ama şunuda söylemeden geçmiyelim. daha önce 24. ayda yapılan aşı özel olaraktemin ediliyormuş, şimdi ise devlet karşıladığından aile hekimliğimiz ve doktorumuzunda hatırlatmasıyla bizaşımızı olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ikinci çocuk

İkinci Çocuğu Ne Zaman Yapacağım?

(Hediyeli) Altın Kitaplar’dan Çevreci Dostlar