in ,

Can’ın Yeni Yıl Mesacı

Sayın büyüklerm,

Önccclikle imla hatalarimin kusuruna bakmayn. Ne de olsa henyüz sekiz bucuktan tokuz aylıg bir bebekim. Zavallı annemle babam, beni uyuturgen sızdı, kaldı.Ben de fırsattan istifade kayroladan süzülerek indim. Normalde yapmam yasah olan herşeyi yaparak bebeg mesaisine başladım.

Ayakkabıların altını yaladım, yerdeki yemek kırıntılarını minik ellerimle birer birer mularak yidim, elektrik prislerinin içine parmağımı sokmaya çalıştım, ama üserini kapamış namyussuzlar(eglenceyi bozan kötü kişiler anlaminda). Yine de yılmadım, ortalığı karıştırmaya devam ettim. Terezyon kumandasını ağzıma soktum, rastgele tuşlara basarak iki tane ödemeli film sipariş ettim. Filmlerden muhtemelen bişi anlamayacağım (bkz. 8,5 aylıkım ben), ama, olsun. Maksat kaplolu terezyon faturası gelince annemle babam kişilerini dumura uğratmak. Daha sonra salona geçerek cama pat pat vurdum. Çok eylenceli, el izlerim harika gözküyor.

Şimdiy de annmin sabah-akşemm başında otuduğu (anne oturagı), ellemem, yalamam, klayvesine kusmam ve  üzerine pat pat vurmam yasagh olan bilgisayarın başına geçtim. Magsatim gectiyimiz yila soyle bi gös atıp, sise yeni yır mesacı vermek…

2011 benim (Can-8,5 aylıg) için çok küsel bir yıldi. Yılın en önemli gelişmelerini özetlersemmm:

 1. Doğdum: Şahsen benim icin mundan daa önemni bişi yok. Yani Niysan ayı menim için bi nevi milat gibi. Önccesini bilmiyorum. Yani öncesi biraz karanlıgtı benim için. Bazı sesler duyiydim, ama, bisi anlamiydim. Sonra tünelin ucunda ışıg gördüm. Soğuk, buz gibi bi yere çıktım. Sonra da beni sıcak bi kişinin üstüne koydiler. İsmi an-ne. Öbür bıyıklı-sakallı da bab-ba. Baba menim kablomu kesti. 15 saniye kadar kızdim ona. Sonna unuttum. Balıg hafısası vardi mende.
 2. İlg günler rüya gibiydi.Sadece uyu-uyan-kaka-çiş. Ha bi de aşık oldum an-nenin fücudunun bir parçasına. Aslinda onlar iki tane. Anladınıs siz onu. Her an sicak  yemeghane.
 3. Taha sonra gas oldum ben. Doal gas ve hep ağaladim. Bana kolik dediler. İsmimi uzunca bi süre kolik sandim. Kolik aşaa, kolig yukarı. Sonna örendim ki adım Can’mış.
 4. Ellerimi kollarimi boyle deli gibi, kukla kibi oynatirken, zamanla sinir sistemim gelisti. Sakinlemeye basladim. Elime ferdikleri errr şeyi tutmaya başladım.
 5. Kafam ha böyle pat pat düserken, azmettim. Kafayı dik dudmaya başladım. Bu arada, süregli yat-yat, kafanin argasini ütü dahtası gibi dümdüz yaptıg. Ama o da iyleşti sonra.
 6. 5 ayligken hala kişissinin evine gitdik. Orda uzun kaldik. Ded-de ve babane de vardi. Cok gomik kisilerdi. Bana süregli türkü soylayip göbek atıyolardı. Tam görlecek manzara. Baby TV. Gomiklerdi ddemiştim dimi. Orda, beni uzung zamanddir düşündüryen büyüme işini ele aldım. Biberon dutmak, oturmak, geri fiteste emeglemek hep oraya denk geliy.
 7. Eve dönünce beni katı yimeklere alıştırmaya calıştırdilar. Cok bozuldum. Sütten başga yimekler de varmış. Yeni habermiz oluyo. Sonra ön fiteste emeglemeye basladım. Arga vitese göre cok eylencelı. Gitmeg istediin yere gidebiliysin.
 8. Tatile gittig sonra. İlk deffa yuzdum. Aman da nasi ıslak bisi. Sankim dogmadan once yuzduum hafuzun büyüüü. Ama içine sisme simidle giriliyo. Penbe simid almıslar bana. Kız mym ben? Cok gızdım. Bi daa olmasin.
 9. Simdik ayaaa kalkiyorum ben. Boyle yukseg bisiye tutunp, kendini yukarı cekiysin. Hooop ayaktasin. Kalgması çog golay da, inmesi biras zor. Bi de yürüme dedigleri, iki ayak üzrinde, hızlı emeglemeyi pratik yapıyorum. Yakıngda o da olcek görceksinz.

İste bi yıl boyle gecti. An-nem uymadan önce dedi ki “Simdi uyu da, yarin yeni bir yıl gelcek” dedi. Anladik onu, soylemene gereg var mı?

HEP’NİZİN YENİ YILINI KUTLARG, BURNUNUZU ISIRIRM (OYLESI DAA ZEVGLI!) 2012’DE TUM DILEGLERNIZ GERCEK OLSUN!

– Anaaa! O da ney! an-nemin kol cantasi yerde galmış. Dur şunlar uyanmadan onu bir ters yüz ediym. Hadi bana kolayg gelsin.

İmzya: Can

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  • semra abla, bu site şu anda amerikada yaşayan kuzenimize ait, yazarı, çizeri, düzenleyicisi, editörü kendisi, çok da faydalı bilgiler paylaşıyor. bebekveben.com sayfasını beğenirsen paylaşımları okuyabilirsin, hatta gelininin de yeni bebeği olmuştu, ona da önerirsen sevinirim.

 1. yazınızı okurken çok eğlendim ve güldüm.teşekkürler.
  bebek şivesi pek güzel olmuş.böyle yazmak son derece zor olmalı.tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Annesine mi Daha Çok Benziyor Babasına mı?

Can Nerede? Yılbaşında İlk Park Ziyareti