4.aya yaklaşırken Can’da yeni yeni numaralar var. Unutmamak lazım diyerek yazmaya karar verdim.

Can’ı zaman zaman banyodaki aynanın önüne getirerek ne tepki vereceğine bakıyoruz. Genellikle doğrudan aynaya bakmak yerine, aşağıya doğru bakıp, lavabonun kenarındaki kremler, sabunlar, taraklar ile ilgileniyor. İki gün önce  babasının kucağında  ayna önünde duruyorlarken ben de arkalarından seslendim. Bizimkisi kafayı kaldırıp aynadaki yansımamı fark etti. Cıvıl cıvıl bir gülücük atıp ilk defa anneye aynadan merhaba dedi.

Can yaklaşık 2,5 aylıktan beri keyifli olduğu dakikalarda kendi kendine genizden sesler çıkarıyor. Biz, tonuna göre, buna konuşma ya da şarkı söyleme diyoruz. Son bir iki gündür de buna acıklı bir versiyon ekledi ki görülmeye değer. Bu acıklı versiyonu genelde arabada seyahat ederken yapıyor. Küçük kaşlar çatılıyor. Dudaklar büzülüyor. Bir ağıt yakar gibi, genizden, uzun uzun sesler çıkarıyor. Ben de “evet oğlum, anlat derdini, sonra ne oldu” diye teşvik ediyorum. Çok tatlı oluyor farkında değil. Gülmemek için kendimizi zor tutuyoruz.

Can ile oynadığımız bir oyun var. Yatakta sırt üstü yatarken ellerinden tutuyorum. Biiir, ikiiii, üçççç, hoppp! deyince, ellerinden çekip,  önce oturur pozisyona, daha sonra da ayakta duran pozisyona getiriyorum. Bu oyunu neredeyse 2 aydır oynuyoruz. Ama artık “biiir, ikiiii, üçççç” deyince ne olacağını biliyor. Bir derken sakin duruyor. İki deyince hafifçe gülüyor. Üç deyince kocaman gülüyor. Hop deyip kaldırırken gülücüklere devam.

Can artık eline herhangi birşey verildiğinde sıkı sıkı tutup ağzına götürmeyi ve orada daha uzun süre tutmayı başarıyor. Bu aralar dişleri kaşındığı için hemen herşeyi ağzına götürmek istiyor. Özellikle kucağımda otururken parmaklarımı yemeye bayılıyor. Ben de o dişsiz damakların hırsla elimi ısırmasına bayılıyorum ne diyeyim. 🙂

Ayrıca evde ya da restaurantta biz masada oturuyorsak o da bizimle beraber oturmak istiyor. Kendi koltuğunda tutmak mümkün değil. Mızmızlık yapıyor. Ama kucağa alınca uslu uslu oturup, masadakileri, çevredeki insanları izliyor. Yakında muhtemelen masa örtüsünü çekmek ya da tabakların içindekilerle oynamak gibi faaliyetlere de başlayacak. Bizi izlemeye devam edin anacım!

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya Emzirme Haftası: Emzirmekle Neler Kazandığınızı Biliyor musunuz?

karinca

Karıncanın Orada Ne İşi Var?