in , ,

Can’ın 4. Doğumgünü

Can oğlumuz Nisan ayında 4. yaşını doldurup 5. yaşına bastı. Bu sene Can’ın doğumgününü önceki doğumgünlerinden farklı olarak ilk defa okul arkadaşlarıyla beraber kutlamak istedik. Eee artık Can’ın da küçük de olsa bir sosyal çevresi ve kendine göre arkadaşları var.

Bu yazımda hem Can’ın özel gününden kareler  vererek sevincimizi paylaşacağım, hem de çocuğu için doğumgünü partisi fikirleri arayan ailelere yardımcı olacağını düşündüğüm mekan seçimi, parti süslemeleri, partiye katılan çocukları meşgul edecek eğlenceler ve olası ikramları anlatacağım.

Hazırlıklar

Öncelikle doğumgünü partisi temasına karar vermeliydik. Can’ın henüz Spiderman, Superman, Ninja Kaplumbağalar gibi kahramanlara fazla ilgisi yok. 4 yaşındaki erkek çocuğu için uygun olabilecek temaları araştırırken severek izlediği çizgi filmlerden yola  çıkmak iyi bir fikir gibi gözüktü. Üç seçeneğimiz vardı: Bubble Guppies, Peppa Pig ve SpongeBob. Can önce Bubble Guppies’i seçti. Ancak doğumgününe yaklaşırken SpongeBob’ın sinema filmini gördüğümüzden ve film çok hoşuna gittiğinden birden kararı değişti. Böylece 4. doğumgünü temamız SpongeBob olarak belirlendi.

Bunun üzerine hemen davetiyeleri hazırladım. Doğumgünü partisi davetiyelerine RSVP (lütfen cevap verin) yazarak belli bir tarihte bize katılım durumlarını haber vermelerini rica ettik. Doğumgünüyle ilgili en heyecanlı bekleyişlerden biri de davetlilerin katılımını bildiren emailleri beklemek oluyor. Katılacak kişilerin sayısını önceden bilmek, pastanın büyüklüğünden mekan seçimine kadar pek çok konuda belirleyici oluyor. Bu nedenle bize Can’ın arkadaşlarından doğumgünü davetiyesi ulaştığında en kısa sürede yanıt vererek doğumgünü sahiplerinin partiyi planlamasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

bd.CanInvitation

Partimize katılacak davetli sayısı belli olmadan önce mekan araştırmalarına başlamıştık bile… Bence okul öncesi çocukları için en güzel parti mekanı soğuk ve yağışlı mevsimlerde ev, diğer zamanlarda da açık hava… Ev müstakilse evin bahçesi olabilir, kimi apartmanların bahçesinde çok hoş çardaklar oluyor, orası olabilir. Yakınlardaki bir park ya da koru olabilir. Bizim evimiz oldukça küçük. Çağırmak istediğimiz davetlileri eve sığdırma imkanımız maalesef yok. Mevsim itibarıyla Can’ın 4. yaşını açık havada kutlamak istediğimizden bahçesi olan mekanlara öncelik verdik.  Seçeneklerimiz arasında yakın bir ormandaki piknik masaları, çocuklara yönelik özel bir eğlence parkı ve geniş bir bahçesi olan bir hamburgerci vardı. Bunların hepsini tek tek ziyaret ederek parti koşullarını inceledik.

Ormandaki piknik masalarında rezervasyon yapılamadığı ve haftasonları çok yoğun ilgi gördüğünden riskli bulduğumuz için eledik. Çocuklara yönelik eğlence parkı da oldukça güzel bir park olmasına rağmen, katılımcılara giriş ücreti ödeyecek olmamız seçenekler arasından çıkarmamıza neden oldu. Son seçenek olan lokal hamburgercide karar kıldık. Bu hamburgercinin özelliği, içinde çocuk parkı ve futbol sahası olan geniş bir bahçesinin olmasıydı. Çocukların enerjilerini harcamaları için güzel bir ortam gibi gözüktü. Doğumgününü Nisan ayında yapacağımızdan, yağmur olasılığına karşı üzeri kısmen kapalı oturma alanlarının olması ve mekan ücreti alınmaması da diğer artıları oldu. Sadece sunulan yiyecekleri oradan alma koşulu vardı. Biz de misafirlerimize illa bir ikram yapacağımızdan bu şekilde yapmak daha mantıklı geldi.

Parti Günü

Doğumgünü partisini yapacağımız Cumartesi gününe ulaştığımızda beklediğimizden güzel bir hava vardı. Ev sahipleri olarak doğumgünü mekanına ilk olarak annemle ben ulaştık. Misafirlerimizi beklerken çocukların masasını hazırlamak ve etrafı süslemek için zamanımız oldu. Piknik örtüsü ve doğumgünü şapkası temamıza uygun olarak SpongeBob’lıydı. Yanlarına çocuk partilerinin vazgeçilmez eğlencesi parti düdüklerinden ekledik.

bd.masa1
Doğumgünü masamız minik davetlileri bekliyor

Hazırlıklarımızı tamamlarken davetlilerimiz birer ikişer ulaşmaya başladı. Bu sene Can’ın hem anneannesi, hem babaannesi, hem de dedesini misafir edebildiğimiz için şanslıydık. Bir çocuk için aile bireyleriyle kutlanan doğumgününün yerini hiçbir şey tutmaz. Elbette gözlerimiz işleri dolayısıyla Türkiye’den ayrılamayan diğer dedemizi, dayımızı ve Florida’da yaşayan halamızı da aramadı değil… İnşallah önümüzdeki doğumgünlerini beraberce kutlama şansımız olur.

bd.aile4
Dede, babaanne ve anneanne

Bu güzel günde bizlere arkadaşlarımız da eşlik etti. Can bizim arkadaşlarımızı kendi arkadaşları gibi gördüğünden ve hepsiyle muhabbeti pek bol olduğundan doğumgününe katılmalarına çok sevindi…

bd.arkadas

Doğumgününde çocuklara hoşça zaman geçirtmek için bazı aktiviteler planladık. Elişi etkinlikleri benim sorumluluğumda, spor etkinlikleri de Kuzey’in sorumluluğundaydı. Masanın üzerinde gördüğünüz renkli malzemeler, köpükten fotoğraf çerçevesi yapma kiti… Renkli çerçevelerden her çocuğa birer tane dağıttık ve değişik çıkartmaları kullanarak süslemelerini istedik. Pakedin içinden çıkan çıkartmalara ilave olarak kızlar için simli çıkartmalar, erkekler için deniz hayvanları içeren çıkartmaları ekledim. Bir de büyük boy boyama kitabıyla boya kalemleri getirdik. Ancak partinin temposundan onlara sıra gelmedi.

bd.hobi

Fotoğraf çerçevesi aktivitesinden sonra Kuzey baseball için çocukları organize etti. Can’ın ve diğer ufaklıkların fırlattığı topları yakalamak biz yetişkinlere düştü. Mekan kalabalık olduğundan başka çocuklar da bu eğlenceye katıldılar. Son duyduğumda bizim baseball toplarından birisi mekanın çatısına uçmuş ve orada kalmış…

bd.baseball
Babayla beraber baseball denemesi…

Ufalıklar bayağı koşup oynadıktan sonra yorulup, acıktılar. İlk olarak minik misafirlerimize mekanın menüsünden seçtiğimiz yiyecekleri ikram ettik. Fastfood aslında çok tercihim olmasa da, böyle günlerde çok pratik oluyor ve Amerikan tipi doğumgünlerinde ikram edilen standart yiyecekler de fast fooddan farklı değil. O nedenle fazla dert etmedim. Çocukların çoğunun favorisi Amerikan usulü corndog ve patates kızartmasıydı. Can’a hamburger aldım, ama sağa-sola bakıp, laf yetiştirmekten yemekleriyle fazla ilgilenmedi.

bd.masa

Minik karınlar iyice doyduktan sonra sırada tüm doğumgünlerinin yıldızı olan doğumgünü pastası vardı.

bd.mum
Can yanaklarını kocaman şişirerek mumları üflerken çok heyecanlıydı.

Amerika’da hoşumuza giden doğumgünü pastası bulmak konusunda biraz zorluk çekiyoruz. Amerikan işi pastalarda genellikle buttercream denilen bir krema kullanılıyor. Bu kremanın görünüşü çok renkli ve güzel olmasına rağmen aşırı şekerli oluyor ve damak tadımıza çok hitap etmiyor. Butik pastacılarda fondant denilen şeker hamuruyla hazırlanan pastalar da aşırı pahalı oluyor. Türkiye’deki pastanelerde ya da butik pastacılarda hazırlanan pastalar bin kat daha güzel. Yine de doğumgünü pastasını seçmek için birkaç pastacı gezdik. Aklımızdaki modeli paylaştık, fiyat aldık ve hazırdaki pastalarından lezzet denemesi yaptık. Sonunda daha önceki birkaç özel günümüz için cupcake aldığımız butik mağazanın doğumgünü pastaları da yaptığını öğrendik ve orada karar kıldık. Fiyatını sorduğumuzda diğer pastacılara oranla çok daha uygun olduğunu öğrenince şaşırdık. Amerika’da yaşayan arkadaşlara duyurulur. Butik pastacıların yanısıra, kalitesini beğendiğiniz cupcake mağazalarından da doğumgünü pastası için fiyat alın. Butik pastacılara göre daha avantajlı ve lezzetli seçenekler ortaya çıkabilir. Bizim pastamızın yarısı çikolatalı, yarısı çilekliydi. Pastanın üzerinde gördüğünüz SpongeBob temasına süsleri de ayrıca satın alıp, üzerine yerleştirilmesini sağladık.

bd.pasta
SpongeBob’lu doğumgünü pastamız da pek şıktı canım…

Can büyükleriyle beraber poz verirken gözleri hala pastasındaydı. 🙂
bd.aile5

bd.parti

Partinin çocuklar için en keyifli eğlencelerinden biri de mekanın bahçesinden yer alan ufak atlı karıncaydı. Can ve arkadaşları döne döne atlı karıncanın keyfini çıkardılar.

bd.carousel

Amerikan doğumgünlerinde gelenek, katılan tüm çocukları sıraya dizerek toplu fotoğrafını çekmek… Toplu fotoğraf için mekanın bahçesindeki çocuk parkından güzel bir yer olamazdı. Eğlenceye dalmış küçük hanımefendi ve beyefendileri bir araya getirmek biraz zaman alsa da, sonunda bu güzel kareyi yakalayabildik. Can, çiçeklerin arasındaki tek böcekti… 🙂

bd.playground
Can arkadaşlarıyla

Partimizin son sürprizi ufaklıklar için hazırladığımız goody bag’lerdi. Amerika’da çocuk doğumgünlerinde partiden ayrılırken miniklerin katılımlarına teşekkür etmek için bu özel  günü hatırlatacak ufak bir armağan vermek adetten… Biz de bu adedi bozmadık. Partiden bir süre önce büyük keyifle hazırladığımız party favor’larımız miniklere dağıttık. Paketlerin içine kalem, silgi, çıkartma, kalemtraş, oyuncak damga, yapboz, oyuncak güneş gözlüğü gibi ufak armağanlar koyduk.

bd.goodie

Dolu dolu geçen bir günden sonra eve döndüğümüzde içeriye girmeden önce bahçede birer aile fotoğrafı çektirdik.

bd.aile1
Can dedesi ve babaannesiyle
bd.aile3
Can anneannesiyle
bd.aile2
Can, Kuzey ve benimle

Can’ın 4. doğumgünü ailemizin ve arkadaşlarımızın katılımıyla çok güzel geçti ve en önemlisi Can’ı çok mutlu etti. Katılan ve uzaklardan güzel dileklerini gönderen herkese bir kere daha teşekkürler ediyoruz. Tüm çocuklarımızın neşe ve sağlık içinde kutladıkları daha nice yaşları olsun…

Ailemizden sizlere kocaman sevgiler…

Tanla-Can-Kuzey

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. Nice guzel senelere canim… Saglikli musmutlu nice guzel dogum gunleri olsun Can’inizin… Kocaman adam olmus.. Masallah!
    Opuyoruz..

  2. Benim içinde çok güzel anılarla dolu bir doğumgünü oldu.İnşallah bundan sonra da hep beraber sağlık ve neşe ile kutlayacağımız nice nice güzel doğumgünleri yaşamanızı bütün kalbimle diliyor,hepinizi sevgi ve hasretle kucaklıyorum.Can ımı da güzel yanaklarından çok çok öpüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika’da Çocuk Doğumgünü Deneyimlerimiz

Blog Dünyası Tartışmalarla Çalkalanıyor – Özeleştiri Çağrısı