in , , ,

BilgilendimBilgilendim

Blog Yazarı Anne Tiplemeleri

blog yazan annelerBlog yazarı anneler: Benim de dahil olduğum şenlikli grup! Düşünüyorum da ne kadar çok değişik tipleme var içimizde. Eh, bir oturup yazayım dedim. Sizin de tanıdığınız bir anne var mı içlerinde?

Doğalcı Anne: Herşeyin doğalının peşindedir. Doğumun, yiyeceklerin, çocuk yetiştirmenin. Ona göre vücuda giren herşey doğal olmalıdır. Ekmeğini kendi yapar, sebzesini bir metrekarelik arka bahçesinde yetiştirir. Apartman yönetmeliği izin verse, doğal süt içmek için balkonunda inek bile besler. Blogunda ve yorumlarında doğal yaşamayanları sürekli uyarır. Mayalı hamur tarifi vererek onlara hayatı zindan eder.

Naif Anne: Bebek bakımında ve blog yazarlığında yenidir. Bebeğine aşıktır ama tecrübesiz olduğu için ürkek bir güvercin gibidir. Bebeği pırt yaptığında, panik içinde doktoruna telefon açar. Tecrübeli annelere sorular sorduğu yazılar yazar. Kaşar annelerin artık görmekte zorluk çektiği, bebek ve bebekli hayatla ilgili minik detayları görür ve bu konudaki yazıları ile insanın içini ısıtır.

Bilmiş Anne: Bildiği-bilmediği her konuda bir profesör edası ile fikir yürütür. Bir insanın kaç konuda uzman olabileceği hakkında limitleri zorlar. Blogundaki yazıların keşfedilip, çocuk bakımı ve gelişimi konusunda bir üniversiteden fahri doktora alacağı günlerin hayalini gizliden gizliye kurar.

Harbi Anne: Aklımda kalacağına blogumda dursun mantığıyla yazar. Düşündüklerini harbi bir üslupla anlatır, satır aralarını da küfürlerle tatlı tatlı süsler. Blog yazarlarının minibüs şoförüdür. Zıttına giderseniz Osmanlı tokadı kıvamında bir blog yazısı gelir. Ama kötü niyetli değildir. Sadece tarzı öyledir. Kavgaya girdiğinizde karşınızda olmasındansa, yanınızda olmasını isteyeceğiniz bir tiptir.

Sıkıcı Anne: “Bugün yemek yaptım”, “Büyük teyzem bizi ziyarete geldi”, “Kaynımda siyatik çıkmış”, “Çocuğum 7. dişini çıkardı” gibi kimseyi ilgilendirmeyen ve fazlasıyla normal yaşantısını bloguna konu etmeyi marifet sanır. Facebook’ta her bayram güllü tebrik kartı gönderen, “Bu yazıyı 10 kişiye göndermezsen başına türlü bela gelecek” şeklindeki email zincirlerini tüm tanıdıklarına forward eden ve “Beni takmayanı, ben hiç sallamam-Fuzuli” gibi özlü sözler yazan da bu annedir.

Yavrucu Anne: Her anne çocuğunu sever. Ama bu anne sevgisini insanların gözüne sokmak için yaşar. Blogunda “Nazlıcan parmak ucunda yürüdü, Nazlıcan yan oturdu, Nazlıcan halıya kustu, Nazlıcan uzun kaka yaptı, Nazlıcan burnunu karıştırdı” şeklinde çocuğunun faziletlerini anlatan, Facebook’ta ve Twitter’da kendi profil fotoğrafı yerine sürekli çocuğunun fotoğrafını koyan anneler bu gruba girer.

Sosyal Anne: “İnsan sosyal bir hayvandır” sözünün ete kemiğe bürünmiş halidir. Blogunun yanısıra, Facebook’tan, Twitter’dan, Flicker’dan, Instagram’dan, Yfrog’dan sürekli bir iletişim halindedir. Kucağında laptopuyla blog yazarken, telefonla konuşur. Boş kalan eli ile iPad’ine fotoğraf  yükleyip, bir yandan da çocuğuna laf yetiştirir. Tuvalete bile akıllı telefonu ile gider. Canlı ve neşeli halleriyle partilerin, toplantıların vazgeçilmez yüzüdür. Birkaç dakika boyunca herhangi bir kanaldan güncelleme yapmadığı durumda takipçileri hayatı için endişelenirler.

Karmaşık Anne: Hiç beklemediği bir anda, belki de çok tercih etmeden anne olmuştur. Çocuklu hayata henüz hazır değildir. Annelik elbisesi ile ne yapacağını pek de bilemez, sürekli elbisenin uçlarından çekiştirip bedenine uydurmaya çalışır. Blogunu ani bir buhran dakikasında tutmaya başlamıştır. Akıllıdır. Paylaştığı konular çocuklarından çok şahsi mevzular, hayatı, hobileri, duyguları ve açmazlarıdır. Hiçbir insan kusursuz olmadığı için, insanlar onu kendine yakın bulur. Samimi yazıları sevilerek okunur.

Dengeli Anne: Çocuklarını çok sevmekle beraber hayatın çocuktan ibaret olmadığını bilir. Blogunda çocuklarının yanısıra, hayatı, duygularını, hobilerini anlatır. Samimidir. Bu yüzden sevilir ve takip edilir.

Kavgacı Anne: Blog tutmaktaki amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Bıraksanız aynadaki gölgesi ile kavga eder. Kimi zaman güzel yazılar yazar, ancak, her yazısı yeni bir tartışma başlatmak için bir oltadır. Çeşitli mecralarda aktif bir yorumcu olup, yorumlarında saldırgan üslubu ile tanınır.

Hobici Anne: Binbir tarakta bezi vardır. Harika sofralar kurar, ahşap boyar, dikiş diker, krapon kağıdından lamba, eski tişörtten çanta yapar. Çocuğu da muhtemelen en zevkli hobilerinden biridir. Bir insanın bu kadar işe nasıl yetişip de hepsinden dört başı mamur ürünler çıkarabildiği konusunda insanı hayretlere düşürür. Ama pozitif yaklaşımı ile herkesin sevgisini kazanır. İnsanlar blogunu takip eder ve yapttığı şeyleri denerler. Ancak hobici anne kadar başarılı olamadıkları için sık sık “kekini yaptım ama kabarmadı”, “tişörtten çanta yapacaktım heybeye benzedi” gibi yorumlar görülür.

Emekli Anne: Çocuğunu büyütmüş, okutmuş, evlendirmiştir. Emzirmekten, geceleri bin defa kalkmaktan, “Oğlum yesene!”, diyerek bulamaç kıvamındaki mamaları zorla boğaza akıtmaktan çoktan emekli olmuştur. “Terli terli su içme!”, İncir yedikten sonra taşa oturma”, “Dersine çalışmazsan çizgi film yok”, “Ben sana demedim mi o kızdan birşey olmaz” türünden cümleler lugatında kalmamıştır. Taze annelerin bebek yetiştirirkenki çırpınışlarını kıs kıs gülerek izler. Akşamları elindeki meyve kokteylinden bir fırt çekip, ağzına tuzlu fıstık atarak Muhteşem Yüzyıl’ı takip eder. İnternette torununa yelek modeli ararken blog dünyasını keşfetmiştir. Blogların Derya Baykal ve Esra Erol’la yaptığı tek yönlü diyalogdan çok daha eğlenceli olduğunu farkedince, süratle kendi blogunu açmıştır. Diğer blogcuları okuyup ona buna laf yetiştirmeye bayılır. (Nilgün Akad’ın katkılarıyla)

Tembel Anne: Kendisinin de bilmediği bir sebeple blog tutmaya başlamış, birkaç yazı yazdıktan sonra bu işin çok zahmetli olduğunu düşünerek kısa bir ara vermiştir. O ara 2 yıldır sürmektedir. Kimi zaman aktif blogcuların yazılarını okuyarak gaza gelir ve eli yeni bir yazı yazmaya gider. Sonra… Bu düşünceyi kafasından acele ile savarak buzdolabına yönelir ve ağzına bir yaprak sarması atarak kendini sakinleştirir.

Not: Bu yazıdaki anneler hayal ürünü (mü?) ve onlara taktığım isimler tamamen rastlantısaldır. Tesadüfen aynı isimli bloglar varsa arılmaca-darılmaca olmasın.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. birkaçından birşeyler almışım. sanırım karmaşık annenin çocuğa istediği vakitte kavuştuğu haliyim. blogları çok takip edemiyorum ama merak da etmedim değil hani her birinin kimi temsil ettiğini

 2. Tanımlamalarınıza bayıldım. İlgi çekici bir değerlendirme olmuş.. Kaleminize sağlık… Selamlar

 3. Hepsi çok hoş ve gerçekçi :)) İyi de “emekli anne” nerde? Blog annelerinde dahil olacağım bir kategori olmazsa çatlarım :)) Sevgilerimle

   • “Emekli anne” yani benim gibi oğlunu büyütmüş ve evlendirmiş, blog yazıları okuyup ona buna laf yetiştiren, arada canı çektikçe kendi de yazan anneler :)) Bu kadar ipucu yeterli mi? :))

 4. :)) ben en cok yawrucu anneyi cok sevdim ve kendime yakin bulduum:P ahh yawrumm benim uzuun uzunnn kakalar yapsa da yaziversem:))

 5. Valla ben hepsinin karşısına en az ikişer tane isim yazabilirim, o kadar net! Kendimi şahsen Harbi Anne’ye yakın buldum ama küfürsüzü:) Belki azıcık argo kullanılabilir:)))
  Yalnız bir tane tipoloji eksik kalmış: Romantik Anne. Hani böyle sık sık şiirler, özlü sözler, çiçekler, böcekler paylaşanlar var ya, onları diyorum 😉

 6. Tanımlamalar harika.Ben de kendimi tanımlamaya çalıştım. Ölçtüm, tarttım, biçtim baktım ki iki tanımlamaya birden giriyorum. Ehhh yapacak bir şey yok!!! Kaleminize sağlık. Sevgilerle.

 7. tespitlerinizi ve üslubunuzu çok beğendimi belirtmek isterim. Sanırım ben de harbi anne kategorisine giriyor gibiyim:)

 8. Ben hangi kategoriye giriyorum henüz bulamadım çünkü anne olmama daha 2 ay var 😀
  Ama emekli ya da hobici olmadığım şu an bile kesin (;
  “Blog yazarlarının minibüs şoförüdür.” tanımlamasına bayıldım ama. Ben de bir kaç tane blogda rastladım bu annelere 😀
  Sevgiler…

  • Zeynepcim
   Sen şimdilik çıtır anne adayısın. :))) Bebişin dünyaya geldikten sonra bakalım hangi anne tiplemesi olacaksın… Bu harika süreci sağlıkla tamamlayıp bebeğini kucağına almanı dilerim.
   Sevgiler

 9. Ben “Bilmiş Anne”yim. Adım da cuk diye oturuyor. Çocuk gelişimi konusunda olmasa da, bu günlerde doktora derecemi almaya uğraşıyorum :)))) Çok güldüm yaaa 🙂

 10. Şahane bir yazi olmus, hem uslup, hem icerik acisindan bayildim. Bir cok blogger anne gibi ben de kendimi buldum bu yazida. Arka bahcede organik tarim konusunu ciddi ciddi dusunuyorum, olmadi balkon bostani ile idare edecegim. İnek besleme ise tatli bir hayal boyutunda simdilik. Takipciniz olacagim. Sevgiler.

  • Çok teşekkürler Organik Anne,

   Organik tarımı ben de yapmak istiyorum. Ama bir apartmanda yaşıyorum. Ancak balkonumda birşeyler yetiştirebilirim.

   Gerçi son dönemde salatalarım için fesleğen yetiştirme deneyimim hüsranla sonuçlandı. Konu bitki yetiştirmeye geldiğinde elimin ayarı kaçıyor. Ya çok suluyorum, çürüyor ya da sulamayı unutuyorum, kuruyor. Velhasıl, kötü bir bahçıvanım :)))

   Sevgiler

 11. Ben bu yazıyı nasıl kaçırmışım! Vallahi çok güldüm çok güzel olmuş.
  Şu Sıkıcı Anne ile Yavrucu Anne betimlemeleri süper olmuş. Sevilip takip ediliyor muyum pek bilmiyorum ama ben kendimi Dengeli buldum şimdi. Ama ondan bundan da biraz biraz aldım, Eklektik Anne olayım dedim 🙂

 12. Süper bir yazı olmuş bayıldım. Çok eğlendim okurken. Blogu olsun olmasın anneler de bence birbirinden çok farklı ve bu çok güzel. Herkes aynı olsa ne kadar sıkıcı olurdu internet. Kocaman organik bahçem, 13 yıldır mayaladığım yoğurdum ve ekmeğim ve çocukları doğal beslememle doğal, bilmiş ve eli sopalı yazılarımla bilmiş ve twitter, instagram, face paylaşımlarımla da sosyal Anne tanımları bana uyuyor. Gerçek hayatta da böyleyimdir sadece nette değil. Herkesin gerçek hayatta olduğu gibi olmasını umuyorum internette. Sevgiler

 13. Merhaba, yazınızı bayılarak okudum. Ancak sanırım henüz yeni sayıldığımdan kendimi bulamadım. Hoş ne olduğumu da bilmiyorum ya 🙂 Belki bir ara ziyaretime gelir beni de tanımlarsınız?

 14. yazı harika yanlz 🙂 Ben dogalcı anneyim sanırım ürünlerimin hepsinin doğal olmasında yanayım tabi bunu bulmak çok zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bebek bilgisayar kullanıyor

Can’ın Yaşantısında Bilgisayar Olacak!

bebek ağzına yaprak alıyor

Eyvah! Bebeğim Herşeyi Ağzına Alıyor!