in , ,

BilgilendimBilgilendim

Bebek ve Çocuk Aşı Takvimi: TR – USA Karşılaştırması

Birkaç gün önce Can’ı 2. yaş rutin doktor kontrolüne götürdüğümüze dair bir yazı yazmış ve yazımın sonunda bu ziyaretimizde herhangi bir aşı olmadığını, Türkiye’de acaba nasıl bir uygulama olduğunu sormuştum. Okurlarımdan Gülşah, Türkiye’de 2 yaş kontrolünde aşı yapıldığını öğrendiğini iletmiş. (Bilgi için çok teşekkürler Gülşah.)

Ben de bunun üzerine Amerika ve Türkiye arasında acaba aşı farklılıkları var mı? Varsa hangi aşılarda var? diye merak ettim. Yaptığım araştırmada her iki ülkede yetkili devlet kurumları tarafından önerilen aşı takvimine ulaştım. Bu yazımda 2013 senesi için Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Amerika’da ise Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından önerilen bebek ve çocuk aşılarının karşılaştırmalı tablosunu veriyorum.

Tabloları incelediğimizde bebek ve çocuklara Türkiye ve Amerika’da hemen hemen benzer aşıların uygulandığını görüyoruz.

Tabloların farkları şöyle:

 • Amerika’da kimi aşılarda ay kırılımları daha farklı. Bu nedenle daha kalabalık bir tablo ortaya çıkıyor. Türkiye’de ise daha derli toplu bir aşı takvimi var.
 • Amerika’da düzenli olarak her yıl grip aşısı yapılması öneriliyor.
 • HPV (Human Papilloma Virus) adı verilen ve rahim ağzı kanserine neden olan virüse karşı vücut bağışıklığını geliştiren aşı, Amerika’da aşı takviminin içinde.
 • Rotavirüs adı verilen ve sindirim sistemini etkileyerek tüm dünyada en sık ishal nedeni olan virüse karşı olan aşı, Amerika’da aşı takviminin içinde.
 • Ülkemizde uygulanan menenjit aşısından farklı bir tür menenjit aşısı olan Meningokok konjuge aşısı Amerika’da aşı takviminin içinde.

Not: Tabloları daha büyük boyutta görmek için lütfen üzerine tıklayın.
2013 Türkiye Aşı Takvimi

2013 USA Aşı Takvimi

Kaynaklar
Amerikan CDC

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Bebeğim 7 aylık ve kızamık belirtileri taşıyor. Ateşi var yüzünde kızarıklıklar var iştahı kesildi. Kızamık olması normal mi? Ne yapmalıyım?

  • Selam Zübeyde
   Öncelikle geçmiş olsun. Kızamık hastalığı kızamıklı kişilerden solunum yoluyla geçer. Bebeğin son dönemde kızamıklı biriyle temasta bulundu mu? Doktora götürme şansın oldu mu? Doktor ne dedi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bebek ilk kez

Bebek İlk Kez Tadınca…

Altın Kitaplar Çevreci Dostlar

Altın Kitaplar’dan Çevreci Dostlar Çekilişi Sonucu