in , , ,

Baby Banana Brush: Bebek Diş Fırçası

Eylül ayında, Can henüz 5 aylık iken, bebeklerin ağız temizliği ile ilgili bir yazı yazmıştım. Yazımda anlattığım gibi, bazı uzmanlar, bebeklerin henüz dişleri bile çıkmadan, damak temizliğinin düzenli olarak yapılmasını öneriyordu. Dişler çıkmadan önce diş bakımı için erken olduğunu düşünerek, o dönemde bu öneriyi tereddütle karşılamıştım. Ancak yine de piyasadaki bebek diş fırçaları üzerine bir ön araştırma yapmış ve Can’ın diş fırçalama zamanı geldiğinde kullanmak için Baby Banana Brush: Bebek Diş Fırçası’nı beğenmiştim. Oğlumun şu anda üst damağında 4 dişi, alt damağında ise 2 dişi var. Artık zamanıdır diyerek geçenlerde diş fırçasını sipariş ettim. İşte detaylı ürün değerlendirmesi:

Baby Banana Brush Bebek Diş Fırçası

Ürün Özellikleri

  • Baby Banana ürünleri BPA, pthalate ve kurşun içermiyor.
  • Alerjik olmayan %100 yüksek kaliteli slikondan üretilmiş.
  • Oldukça yumuşak ve baş kısmı rahatça bükülebiliyor.
  • Kenarlarındaki sapları ile bebekler tarafından rahatlıkla kavranıyor.
  • Bulaşık makinasında yıkanarak ya da kaynatılarak temizlenebiliyor.
  • Buzlukta dondurulabiliyor. Bu özelliği ile diş çıkarma döneminde ağrıyan dişetlerini rahatlatıyor.
  • Ürünün 1 yaşın altında bebekler (infant) ve 1 yaş üzerindeki bebekler (toddler) için 2 ayrı versiyonu var.
  • Baby Banana Brush, Amerikan Ulusal Ebeveynlik Merkezi’nin 2010 Bahar Dönemi ödülü’nü almış.

Güvenlik ve Müşteri Yorumları

Baby Banana Brush, Amazon’da  %93 memnuniyet oranına sahip. Ürünü deneyen 99 kişiden 92’si 4 ve 5 yıldız vermiş.

Düşük yorum veren birkaç kişinin eleştirdiği nokta, bebeklerin fırçanın dişlerini ısırarak yutması olmuş. Biz fırçayı henüz bir kere kullandık. Bu eleştirinin doğru olup olmadığı uzun vadede görülebilecek bir durum. Ancak bebeğin ısırış biçimine bağlı olarak dişlerin kopma potansiyeli olabileceğini söyleyebilirim. Firmanın websitesinde, bebeklerin genellikle fırçanın dişlerini koparacak kadar kuvvetli ısıramadığı, kopartsalar bile fırçanın toksik olmadığı ve boşaltım sistemi yoluyla dışarı atılacağı söyleniyor.

Baby Banana Brush’ın, Amerikan Tüketici Ürünleri Güvenlik Geliştirme Kanunu’na (CPSIA) uygunluğu belgelenmiş. Ayrıca bağımsız denetim kuruluşu Bureau Veritas tarafından da denetlenerek, güvenlik sertifikası almış.

Ürün Testi

Dün, akşam yemeği olan koca bir biberon sütten sonra, Can ilk defa Baby Banana Brush Diş Fırçası’nı denedi. Fırçanın üzerine bir miktar da bebek diş macunu koyduk. Kuzey, Can’ın ağzını açarak, dişlerini fırçalamaya uğraştı. İtiraf etmeliyim ki, keçi gibi inatçı olan oğlumuz önce ağzını sıkıca mühürledi. Sonra, muhtemelen fırçanın yiyecek birşey olduğuna kanaat ederek, ağzını kocaman açtı. Biz de minik tavşan dişleri üzerinde fırçayı ileri-geri birkaç defa götürebildik.

Can diş macunun tadını çok sevdi. Macunu bir güzel emdi. Her ne kadar yutulmasında bir zarar olmayan bebek diş macunu olsa da, bundan sonraki seferlerde macun koymamaya karar verdik.

Ardından fırçayı keşfetmesi için eline verdik. Aman o ne sevgi! Fırça ile resmen aşk yaşadı. Gerçekten fırçanın sapı dahil her yeri o kadar yumuşak ve ısırılmaya müsait ki, diş kaşıyıcı olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Zaten pek çok bebek de o şekilde kullanmayı seviyormuş.

Can biraz daha büyüyene kadar fırçalama işleminden çok büyük beklentilerimiz yok. Amaç da zaten verimli bir temizlik sağlamaktan çok, diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak. Yani doktorumuzun da belirttiği üzere, “ne yapsak kar” felsefesiyle hareket edeceğiz. Bunun dışında Can’ın çok sevimli, yeni bir diş kaşıyıcı edindiğini de söylemeden geçmeyeyim.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Magara Adamının El Kitabı

Erkekler Neden Emzir(me)meli?

Çocuğumu Aşılatmalı mı, Aşılatmamalı mı?