in ,

Avakado’lu Lezzet Patlaması: Guacomole Tarifi

Son dönemde avakado Türkiye’de de keşfedildi ve daha sık tüketilir oldu. Avakado mucize bir besin. Çeşitli kanser türlerini önlüyor, göz sağlığını koruyor, kolesterolü düşürüyor, kalp sağlığını koruyor, antioksidan ve e vitamini deposu… Kendimiz ve çocuklarımız için mükemmel bir besin…

Avakadoyu dilimleyerek yemek elbette bir seçenek. Salataya eklemek de güzel sonuç veriyor. Ancak kaygan dokusundan dolayı lezzetine varamayanlar olabilir. Bu nedenle avakadoyu zevkle tüketmek için harika bir önerim var: Guacomole!

Avakado deyince guacomole’den başka birşey düşünemeyen bendeniz, sizin de bayılacağınıza emin olduğum bu tarifi paylaşmak istedim. Guacomole en çok ızgara etin yanına yakışıyor. Ancak değişik mezeleri sunduğunuz her sofrada yerini bulabilir. Soğuk etli ve peynirli sandeviçlerinizin de kuru kalmaması, nemli olması için kullanılabilecek bir sos… Ekşi lezzetleri seven ufaklığınız için de çok hoş bir yaz yiyeceği olabilir.

guacamole

Tanla’nın Guacomole Tarifi

Malzemeleri

  • 4 avakado
  • 3-4 Roma domatesi (mümkün olduğunca az sulu domates)
  • 1 demet maydanoz (normalde cilantro denilen Meksika usulü farklı bir maydanoz kullanılıyor ama normal maydanozla da yapabilirsiniz)
  • 3 diş sarmısak
  • 1 küçük kuru soğan (kırmızı soğan tercih edilir)
  • 1 limonun suyu (orijinalinde yeşil limon, yani lime kullanılır)
  • Acı sivri biber (isteğe bağlı)
  • Arzuya göre tuz

Yapılışı

Avakadoları soyup çatalla ezin. Avakado soyarken doğru yöntem elma gibi kabuklarını soyup, çekirdeğini ayırmak değildir. Avakado bütün iken keskin bir bıçakla boyuna, ikiye kesin. Bıçağın çekirdeğe kadar kestiğine emin olun. Sonra avakadonun 2 parçasını tutup, farklı yönlere 180 derece döndürerek ikiye ayrılmasını sağlayın. Sonra bir kaşık yardımıyla meyveyi kabuğundan ve çekirdeğinden ayırın. Ardından çatalla ezin. Avakado yağlı bir meyve olduğu için ilk kez ezerken zorlanabilirsiniz. Ancak biraz sonra kolaylaşır. Ben ezmeye üşendiğim zamanlarda rondodan geçiriyorum. Ama bu şekilde çok kremamsı bir kıvamı oluyor. Aslı elle ezilerek hafif pürüzlü dokusunu kaybetmemek.

Roma domatesini küp küp kesin. Maydanozu ince ince kıyın. Sarmısak ve soğanı da ince ince kıyın. Dileyen acı sivri biberi de ince ince kıyarak ekleyebilir. Ufak çocuklara yedirirken acısını koymamakta fayda var. 1 limonun suyunu sıkıp malzemeleri çukur bir kapta karıştırın. Maydanozla süsleyerek servis yapın.

Afiyet olsun

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Babam, Oğlum Olsaydı…

eca radyator

E.C.A. Titiz ile Artık Evlerde Kirli Yer Kalmayacak…