Önce güzel haberimizi veriyorum. Can’ın ishal sorunun nedenini öğrenmek için yaptırdığımız kaka testinin sonuçları temiz çıktı. Mide ve de bağırsaklarda ilaç kullanmamızı gerektirecek bir virüs olmadığı için çok sevindim.

bebek-emzirme-sutten-kesme

Dün test sonuçları gelmeden önce “bebeklerde yeşil renkli, köpüklü, mukuslu, ishal kaka” konusunu internetten araştırıyordum. İnsanoğlunun hafızası ne kadar bulanık. Aslında bu sorunu daha önce de yaşamış ve hatta Haziran ayının ortalarında bu konuda bir yazı yazmıştım. Ama az uyku ile beyni bulanmış annen konuyu unutmuş Can’ım.

Belirtiler o zaman da aynıydı; şimdi de aynı:

 • Yeşilimsi, köpüklü, mukuslu ve fazlasıyla ishal kaka
 • Beslenirken göğüsü çekip bırakma
 • Başını geriye atıp, sırtını yay gibi germe
 • 2-3 dakika emdikten göğüsten uzaklaşma

Şimdi tekrar anlıyorum ki; bizim sorunumuz anne sütünün fazla gelmesi. Bu konuda La Leche League’in* hazırladığı makalelerden özetler veriyorum:

Anne Sütünün Fazla Gelmesi

Anne sütündeki yağ, sütün göğüste bekleme süresi ve beslenme anında göğüslerin doluluk durumuna göre farklılık gösterir:

 • Emzirmeye başlanan ilk anda gelen, laktoz açısından zengin, düşük kalorili ve az yağlı süte önsüt (foremilk)
 • Önsütü takip eden, yağlı ve doyuruculuğu yüksek süte sonsüt (hindmilk) denir.

Önsütün içindeki laktoz, sütte doğal olarak bulunan bir şeker olup, fazla tüketimi gaz ve mide rahatsızlığı verir. Sürekli önsüt tüketimi, bebeklerde yeşil, sulu ve köpüklü kaka üretimine yol açar. Uzun vadede hazmedilemeyen laktoz bağırsaklarda birikerek, bağırsakların iç çeperini tahriş eder ve geçici laktoz duyarlılığına yol açar. Hatta kimi durumlarda, bizim Can’da yaşadığımız gibi, kakada ufak miktarlarda kana yol açabilir. Bu belirtiler çoğunlukla kolik, reflü, besin alerjisi gibi rahatsızlıklarla karıştırılıp, gereksiz yere bebeğe testler yapılabilir.

Anne Sütünün Fazla Gelme Sebepleri

 • Annenin bünyesinin doğal olarak (herhangi bir uyarıcı olmadan) fazla süt üretmesi.
 • Bebek bir göğüsü bitirmeden diğer göğüse geçirmek. Benim sorunum sanırım bu. Emzirmeyi ilk öğrenirken hemşireye ne kadar emzirmem gerektiğini sormuştum.O da “her göğüsten 10’ar dakika vermek yeterlidir” demişti. Ben de bu tavsiyeye uyarak bugüne kadar Can’ı hep bu şekilde emzirdim. La Leche League’e göre bu uygulama hatalı. Sütü fazla gelen anneler, bebeğin ikinci göğüsü de alması için ilk göğüsten emzirmeyi erken kesip, diğer göğüse geçiriyor. Halbuki bebek ilk göğüsten hızla akan önsüt ile karnını doldurup, diğer göğüsten de yine önsüt alıyor. Sonuçta; yağlı ve doyurucu sonsütü bir türlü alamadığı için, bebeğin karnı aç kalıyor. Ayrıca laktoz açısından zengin önsütü fazlasıyla aldığı için, midesi gaz yapıyor ve ağlıyor. Anne de bebeğin tatmin olmadığını görünce sütünün az geldiğini düşünüyor.
 • Pompa ile çok sağmak. Anne sütünün fazla olduğu durumlarda, bebeğin beslenirken zorluk çekmemesi için, beslenme seanslarından önce bir miktar sütü elle ya da pompa ile sağmak hem memedeki basıncı almak açısından hem de önsütün fazla olan kısmını ayırmak açısından önerilir. Ancak bebeği emzirmeden önce yapılan sağma işlemi 2-3 dakika kadar kısa tutulmalıdır. Eğer sağma uzun dakikalar boyunca yapılırsa, annenin daha çok süt üretmesine neden olabilir.

Anne Sütünün Fazla Gelme Sorununa Çözümler

Can’ın mide ve bağırsaklarında yaşadığı sorunlar canımızı çok sıktı. Anne sütünün fazla gelme sorununu hatırlamadığımız için gıda alerjisi testi, kaka testi gibi gereksiz yere bir sürü test yaptırmış olduk.

Son dönemde, Can’ın sıkıntıları özellikle emzirdikten sonra ilk 30-40 dakika içinde ortaya çıktığı için, bu durumun anne sütünden kaynaklanabileceğini seziyordum. Fakat sütün fazla gelme sorununu hatırlayamadığım ve bu soruna çözüm de bulamadığımdan Can’ı anne sütünden tamamen kesmeyi düşünüyordum. Bir diğer neden olarak da benim yediğim bazı besinlerin sütümden bebeğime geçtiğini ve onu rahatsız ettiğini düşünüyordum. Bu seçeneği elemek için bir süre süt ürünlerini yememe yoluna gitmiştim. Yine kakadaki kan sorununu çözmek için proteine duyarlı olan bebekler için özel olarak geliştirilmiş Alimentum’lu mamayı denedik. Ancak, elbette, Can’ın durumunda bir değişiklik olmadı.

Şimdi sorunu büyük ihtimalle netleştirdiğimize göre çözüm yollarına bakalım. La Leche League’in anne sütünün fazla gelme sorununa çeşitli çözüm önerileri var. Bunların tam listesini önceki yazımda verdiğim için burada tekrar etmeyeceğim.

Bu önerilerden “bebeği her beslenme seansında sadece bir göğüsle beslemek” ve “eğer bir göğüs çok dolarsa bebeğe vermeden önce birkaç dakika kadar sağmak ve sağılan sütü atmak” stratejilerini uygulayacağım. Umarım faydalı olur.

Ayrıca yarından itibaren katı gıdalara tekrar dönüş yapmayı düşünüyorum. Bu sefer buğday lapasını deneyeceğim. Can artık büyüdüğü için iştahı giderek artıyor. Buğday lapasının beslenmesini çeşitlendireceğini ve katı gıdalara alıştırmaya başlayacağını umuyorum.

Kaynaklar
*La Leche League International bebek ve annenin sağlıklı gelişimi için önemli bir unsur olan anne sütü konusunda anneleri bilgilendirmek, anneden-anneye destek vermek, bilgilendirmek, eğitmek ve emzirmeyi teşvik etmeyi misyon edinmiş bir kurumdur. Anne sütünün fazla gelmesi konusunda daha fazla bilgi için İngilizce kaynaklar: Sütün fazla gelmesi | Önsüt-Sonsüt farkı

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Yazınızı ilgiyle okudum, aynı sorun benim 3,5 aylık oğlumda da mevcut herşeyi yerken birden kakası mukuslu ve beyaz pütürlü oldu. Besin alerjisidir dediler, süt ürünü kuruyemiş tüketmiyorm ama zaman zaman kakamız dğzelsede genel osorun devam ediyor. ve benim bebeğim tek gögüsle doymuyor. Sorum La Leche League’in anne sütünün fazla gelme sorununa uyguladığınız teknikler iyi geldi mi?

  • Merhaba Hande,
   Öncelikle bir konuyu daha iyi anlamak için bir sorum olacak. “3,5 aylık oğlumda da mevcut herşeyi yerken…” demişsin. Anne sütü dışında neler yiyor acaba?

    • Yeniden selam Hande,

     İpuçlarını toplamaya başladık 🙂 Şimdi bulgulara bakalım:

     Sadece anne sütüyle beslenen küçük bebeklerde kakada beyaz pütürlerin olması anne sütünün yağlı kısmının tam olarak sindirilemediğinin işareti olabilir. Yine formul mama ile beslenen bebeklerde mamanın tam olarak biberon içinde karışmadığı durumlarda böyle beyaz noktalar kakada oluşabilir. İkisi de gayet normal. Zamanla bebek büyüdükçe sindirim sistemi geliştiği için geçecektir.

     Yine mukus bir gıda alerjisinin sebebinde oluşabilir. Senin bebeğin katı gıdalara başlamadığı ve tek besini anne sütü olduğu için bu ihtimal yok. Olsa olsa anne sütünün yapısından kaynaklanabilir. Annenin beslendiği gıdaların niteliklerinin (örneğin anne gaz yapan şeyler yerse bebekte gaz olması) bebeğe geçip geçmediği tartışma konusu. Bazı kaynaklarda geçtiği söylenirken, bazılarında geçmediği söyleniyor. Ama yine de mesela bebek gazlı olduğunda ilk olarak annenin aklına kendi beslenme şeklini değiştirmek geliyor. Mukusta da aynı mantık. Bu nedenle ben de Can mukus sorunu yaşadığında ilk olarak beslenmemi değiştirmiştim. Sorun hangi yiyeceğin mukus yarattığını bulmakta. Şüpheli yiyecekleri teker teker elemine etme yoluna giderek bunu deneyebilirsin. Ancak her besinin etkisinin vücuttan atılması için 1-2 hafta beklemeyi öneriyorlar ki, aldığımız tüm besinleri düşündüğümüzde bunu denemek çok uzun sürer. Ben senin durumunda anne sütünün fazla gelmesinden şüpheleniyorum. (bahsettiğin iki durumun dışında bir belirti olmaması halinde)

     Mukus+beyaz noktalar anne sütünün fazla gelmesinden olabilir. Ben bunu anladıktan sonra Can’ı üst üste birkaç beslenme seansında bir taraf bitene kadar aynı taraftan emzirmeye başlamıştım. Bu bir ölçüde işe yaradı. Ancak diğer taraf bu sırada dolabiliyor. Bu nedenle yukarıda belirttiğim gibi diğer tarafa geçmeden önce temiz bir beze biraz sağarak ön sütü biraz boşaltmak gerekiyor.

     Bebek kakasında mukus kimi zaman ağızdaki fazla salyalanmadan da oluşabiliyor. Her ne kadar 3,5 ay diş çıkarmak için oldukça erken olsa da bu ihtimali de kontrol et. Bebeğin damaklarında diş oluşumuna benzer bir şişme var mı kontrol et. Çünkü bazen salyalanma diş çıkmasından çok önce başlayabiliyor.

     Son olarak beyaz pütürlerin niteliğine bak. Bazen bebek bezleri çok dolduğunda şişerek içinden parçalar kopup kakaya yapışabiliyor.

     Eğer fotoğrafı varsa bana gönderebilirsin. Hiç çekinme… Ben bakar ve anlamaya çalışırım. Ancak bu beyaz maddelerin niteliğini anlamak için kakanın derininde mi, yüzeyinde mi olduğuna bakmanı ve gerekirse tek kullanımlık bir tahta çubuk ya da onun benzeri birşeyle dağılıp dağılmadığını anlamaya çalışmanı öneririm. (Evet, bunu da söyledim sevgili okurlar… Annelik böyle birşey ve bu ayıp ya da iğrenç değil 🙂 )

     Elbette bunların sadece benim tecrübelerimden kaynaklanan tahminlerim olduğunu ve en doğru bilgiyi doktorunun vereceğini belirtmek isterim.

     Aklına takılan başka konular olursa sormaktan çekinme.

     Minik bebişinle güzel günler.

     • Cok tesekkur ederim. Bu kadar detayli ve güzel anlstim icin. Zaten yarin cocuk gastroentogundan randevu aldik. Riske stmsmsk icin. Bende anne sütünün fazla gelmesinin üzerinde duruyorum, zira butun belirtiler var. Bu nedenle tam düzende oturtamiyorum. Cani istediği zaman besleniyor cunku. Arti dis cijartmasindan 15 gundur supheleniyoruz. Doktorumuzda suphelendi ama henüz cikan bir diş yok. Ates disinda tum dis belirtileri de var saniyoruzki dis hazırlığı yapıyor. Kaka kontrolü nu yapacagim. Resim cekmistik doktora gostermek icin ama oradan hic anlasilmiyor. Doktorun durumuna gore haber veririm. Tek göğüs vermeyide denerim ama doymuyor bizim ufaklik:) cok tesekkur ederim tekrardan guzrl bilgiler icin. Ayrıca siteyide takibe alacağım zira çok faydalı bilgiler icerdigini düşünüyorum. Can’a da sevgiler

     • Rica ederim Hande. Doktor randevusu isabetli olmuş. Gelişmeleri unutmazsan yaz buraya. Böylece daha sonra okuyan arkadaşlara da faydalı olur.
      Bloguma her zaman beklerim.
      Can da minik kardeşine öpücük gönderiyor.

  • Merhabalar ,
   Kızım 4,5 aylık 4ay aşıları ve rota aşısının ikinci dozundan sonra ishal oldu ishalin 1hafya sonrasında kakası mukuslu ve çok az sadece bir akşam gördüğümüz ufak kan noktası ve cildinde nokta nokta benek gördük. Hemen doktoru aradık test istemeden 20gün daha beklememiz gerektiğini ve bize alerjik ve aşırı kuru ciltler İçin krem verdi onu kullanıyoruz. Gözle görülür derecede kızarıklık azaldı. Ama kaka hala mukuslu arada yeşil. Doktorum 20gün daha bekle geçmezse tahlil yapalım dediği için şuan elim kolum bağlı oturuyor araştırma yapıyorum. Yazınızı gördüğümden beri yani 2gündür dediğiniz gibi emziriyorum. Rengi sarı ve az az yapıyor artık. Umarım alerji değildir 🙁

 2. Hande hanım aynı dertten muzdaribiz sizin çözüm arayışınız bize de yol gösterecek eğer gelişmeyi bildirirseniz çok makbule geçecek. Hepimizin bebeğine şifa diliyorm.

  • Dun gittik doktora bazı kaka testleri verdi. Sonuca gore kolonoskopi yapabilirim dedi. besin alerjisi veya mikrobik olabilir dedi. Kolonoskopi asamasina gelirsek ne yaparim bilmiyorum. Belki baska bir cocuk gastroentoguna daha gotuturuz. Anne sutunun fazla gelmesininse sadece bebegin iyi kilo almasına sebep olacagini söyledi. Katı gıdalara gecince bu alerji mevzusu daha da zor oluyormus. Birde laktozu sindirememe durumu varmis bu belirtileri gösteren. Coktum şimdiden ne cok bu sorunu yasayan varmis inanamazsiniz. Hepimize bol sifalar. Bence sizde biran once doktor yoluna girin gec kalmamak lazim.

   • Umarım test sonuçları olumlu gelir Handecim. Moralini hiç bozma. Bebeğin mutlaka büyüyecek ve bu aşamaları atlatacak. Senin gibi alakalı bir annesi olduğu için çok şanslı. Test sonuçlarını yazarsan sevinirim.
    Sevgiler.

   • Merabalar öncelikle ?bnm bebeğim 4 aylık her emzirdikten sonra hemen kakasini yapmaya başladı kaka rengi yeşil ve çok sulu doktr görürdüm tahlillerde bi sorun olmadığını ve bebeğinde ishal olmadığını söyledi ama bebeğim ishal ve her emzirmeden sonra aynı şey oluyo napmaliyim bilmiyorm yardmcı olursanız çok mutlu olurum

 3. Ben de dediğiniz gibi farklı bir doktora danışacağım umarım herşey herkes için iyi olur feraha kavuşuruz.

 4. Cok uzun zamandir calprotectin testi icin yeterli kaka yapmasini bekledik. Iyi diye bilinen bir hastanede kaka testini vermek icin enteresan olaylar yasadik. Yeter dendi, yetmez dendi getirin uzerine ekleyelim dendi nasil olacaksa neyse bunun n sonucunda testimiz 800 cikti sinir deger 50ymis kakada besin, kan reduktan madde bulunmadi birde ph 6. Kilo kaybimiz yok. Gastroenteroloji doktorumuz getirin kolonoskopi yapalim dedi. Bizde teste guvenmedigimizi soyledik. Tekrar yazdi ama ben ayni hastanede testi yaptirsam mi yaptirmasammi diye dusunuyorum. Cocuk doktorumuzda kakada kan yok, kilo kaybi yok ilk kolonoskopi son çare siz universitede bi4 doktor var ona gidin dedi. Universitedeki doktorda izinli suan ne yapacagimizi bilmez durumdayiz. Istanbulda baska hastaneye gotursek kaka önemli kakayi in yapmadikdan sonra o testi burda yaptirdiktan sonra hicbir anlami yok. Iste bizim durumumuz boyle. Bu süredetek emin olduğum sey bizim kuruyemise kesin alerjimiz var.

  • Güncelleme için teşekkürler Hande,

   – Referans limiti 50mg/g olan Calprotectin testi sizde 800mg/g çıktı.
   – Kakada besin?, kan ve redüktan madde bulunmadı. Ph değeri 6 çıktı. Kilo kaybı yok.
   Doğru anlamış mıyım?

   Pekiyi test sonucunda gastroenterolog doktor ne dedi? Kolonoskopi talep etmesi dışında başka bir yorumu olmadı mı?

   Elbette teste güvenmediyseniz yeniden yaptırılabilir. Ben olsaydım emin olabilmek için farklı bir yeri denerdim. Yalnız hastane değiştirirken hastanenin hangi laboratuvarla çalıştığına da dikkat edin. Aynı yer olmasın.

   Üniversitedeki doktor izinden ne zaman dönüyormuş? Beklemeye değecek bir süre mi?

   Oğlun şu anda yaklaşık 4,5 aylık olmalı. Kakasındaki mukus ve beyaz pütürler şikayeti devam ediyor mu?

 5. bebişimin kakasında iki aydır kan var. inek sütü alerjisi dendi bir aydır diyet yapıyorum ancak geçmedi aksine artış var. kan ilacını verdiğim zamanlarda daha çok oluyor. ayrıca kakası çok ishal ve yeşil sümüksü. kilosuda 400gr eksik. yazmış oldunuz yazıdaki fazla sütten kaynaklanan bir durumdan bizde şüphelenmekteyiz. bu konuda görüş ve tecrübelerinizi alabilirmiyim. yazınızı okudum uygularsan ne kadar sürede düzelir? teşekkürler

  • Selam Pınar,

   Sorunu yanıtlayabilmek için birkaç ufak sorum olacak…

   – Bebeğin kaç aylık ve cinsiyeti ne?
   – En güncel boyu ve kilosu nedir?
   – Günde kaç kere ve ne ile besliyorsun?
   – Kan ilacı derken neyi kastediyorsun?

   Sevgiler

  • Merhaba benim de 2 aya girecek bi kızım var aynı dediğiniz sorunları yaşıyoruz bizde balgam var ememiyor 1 2 dakika emip bırakıp kendini çekiyor bacaklarını kasıyor memeyi reddediyor ne yapmam gerekiyor şaşırdım kakası da mukuslu ishal gibi normal mi böyle olması

 6. Ben Yasemin benim kızım tam 53 gunluk ve bır ayı geçtikten sonra kakasini yapamamaya başladı ama kakası sizin anlattığınız gibi sulu ve beyaz puturler var yani ancak ben uyarınca yapabiliyor yoksa ağlıyor emmiyor beni emdi mı de kusuyor yaptırmıyorum belki kendi yapar diye tabi ağlıyor ağlıyor emmiyor ac da olunca kızımı mecbur uyarıyorum zeytintag pamukla neden böyle oldu anlamadım. Böyle Olan da var mı acaba

 7. Merhabalar
  Kızım 3 aylık ve bahsedilen tüm belirtilerimiz var. Doktor 10 günlük bir diyet önerdi ve bugün 5. Günümdeyim. Kakası hala yeşil ve ufak kanamalar da mevcut Alerji olmasından çok korkuyorum umarım bahsettiğiniz sebeplerdendir. Peynirsiz, sütsüz, yoğurtsuz yaşamayı kabul ettim de ek gıdaya geçtiğimizde kızıma bunları verememek şimdiden çok üzüyor beni.

  • Ceyda diyet nasıl gidiyor? Herhangi bir gelişme var mı?

   Bu belirtilere senin dediğin gibi süt alerjisi de sebep olabilir. Ancak süt alerjisi bebeklerin %2-5’inde görülen ve %60-80 ihtimalle bebek büyüdüğünde geçen bir durum. Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazımı okuyabilirsin:
   http://bebekveben.com/sut-dosyasi-4-sut-alerjisi-ve-laktoz-hassasiyeti/

   Süt alerjisi konusunda hemen endişelenme. Önce diyetin sonucunda bir değişiklik olup olmadığını gözlemle. Belki de belirtilerin anne sütünün fazla gelmesi gibi başka bir sebebi vardır. Duruma göre stratejilerini belirlersin. Aklına takılan başka bir konu olursa sormaktan çekinme…

   Sevgiler

 8. Merhaba,
  Bahsi geçen yazınızda ve yorumlarda bu problemin tedavi olma süresini zannediyorum belirtmemişsiniz. Yaşadıklarınız ile birebir aynı durumlar içerisindeyiz. Henüz doktora gitme ihtiyacı hissetmedik ki önsütü kestiğim anda yeşillik ve köpük bitti. Ancak hala sancısı ve sulu kaka durumu devam ediyor. çok az kan vardı, o da bugün iki kez devam etti. Kızım 3,5 aylık. sadece anne sütü alıyor, günde hala 2 saatte bir emiyor diyebilirim. 3-4 kez kaka yapar, bol çiş. kilosu 7200gr.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ayrıca bu yazınız bize çok ışık tuttu. bunca zamandır birçok şey düşünüp denedik uğraştık, ,iyi ki paylaşmışsınız çok teşekkür ederiz…

  • Merhaba Canan,

   Rica ederim, faydalı olabildiysem ne mutlu bana…

   Önsütü kestiğinde yeşil ve köpüklü kaka bittiyse demek ki doğru yoldasın. Sancının devam etmesi normal. 3,5 aylık bebekte gaz sancısı pek çok sebeple olabilir. Bu, sindirim sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklanır. Ayrıca bazı beslenme pozisyonları da gaz birikimine sebep olabilir. Her beslenmeden sonra düzenli olarak gaz çıkarma işlemini yaptığından emin olmalısın. Değişik gaz çıkarma pozisyonları için şu yazıma başvurabilirsin: http://bebekveben.com/bebeklerde-gaz-cikarma-yontemleri/

   Sulu kaka yine normal. Birincisi ön sütü kesmenden kısa bir süre geçmiş. Bağırsak florasının düzelmesi için zamana ihtiyaç var. İkincisi anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası, mamayla beslenen bebeklerin kakasına göre her zaman daha suludur. Bebeğin ileride katı gıdaya geçtiği zaman değişikliği fark edeceksin.

   Biz anne sütünün fazla gelmesi sorunu tespit ettikten ve bahsettiğim yöntemleri uyguladıktan sonra sıkıntıların düzelmesi sanırım 2-3 haftalık bir süreci bulmuştu. Ancak her bebeğin bünyesi farklı olduğu için sizde belki farklı gelişebilir.

   Güzel günler dilerim.

 9. merhaba,
  bebeğim henüz 3 aylık, bahsettiğiniz sorunları biz de yaşıyorduk üstelik bu durumun bir problem olduğunu bile düşünmemiştim. bebeğimi büyütürken tüm detayları göz önünde bulundurdugumu sanıyordum. sadece anne sütü ile beslediğim bebeğimin kakasının altın sarısı renkte ve tanecikli olması gerektiğini biliyordum. sizin de söylediğiniz gibi köpüksü mukuslu yeşilimsi parçacıklar içeren kakasıyla ilgili doktorumuza sorduğumda pek üzerinde durmadı ve yediklerinin süte etkisi olabilir dedi. ben de gece açlık krizim anında yediğim salatalığa bağladım. ta ki facebookta tesadüfen sizin bu başlıklı paylaşımınızı görünce bizde de birşeylerin yanlış gittiğini ayrımsadım. beni uyandırdığınız için çok çok teşekkür ederim:) ne yapmam gerektiğini farkettim ancak henüz toparlayabilmiş değilim.

  süt arttırmak için bira mayası tableti kullanıyorum. yazınızı okuduktan sonra yarıyarıya azalttım. tamamen bırakmak da istemiyorum ya sütümde ciddi azalma olursa diye endişem var.. emzirmeden önce elimle sağım yapıyorum. bunun da miktarını tutturmak zor tabi, sütün rengine bakıyorum kıvamı koyulmaya başladığında bırakıyorum tabi oğlumun açlığı tavan yapıp emzirmeye coktan başlamadıysam:)
  2-3 gündür bu şekilde özellikle sabah uykudan uyanınca yoğunluğu fazla olan memeyi biraz sağıyorum çıkan süt gercekten su gibi neredeyse şeffaf… bir yandan da bebeğim bu kez de susuz kalmaz inşallah diye düşünüyorum tam paranoyak anne modeli oldum galiba…

  bu kadar laf kalabalığından sonra sorularıma geçecek olursam:
  emzirmeden önce sağdığım halde bebeğimin kakası normale dönmedi. acaba sağdığım miktar fazla veya yetersiz mi?

  zaten süt sağıp buzlukta depo yapmak istiyordum pompa arayışına girmiştim. eyülde işbaşı yapacagım.. acaba önden depolamak amacıyla da sağım yapsam memede kalanla mı oğlumu emzirsem?
  buzluktan cıkan sütleri reddeden cok bebek duydum en mantıklısı yoğurt yaparak mı dondurmak dersiniz?

  yazım yanlışlarım ve düşük cümlelerim olduysa şimdiden özürr dilerim bir kaç posta otur kalk yazdığım için ancak bu kadar toparlayabildim.
  okuyup cevaplarsanız hatta önerileriniz de olursa cok sevinirim.
  teşekkür ederim:) bu arada telefonda facebooktan denk geldim demiştim şimdi gönder’e basıp sitenizde detaylı gezinmeye başlayacagım:)

  • Merhabalar Zeynep,

   Eğer doğumdan itibaren bebeğini sürekli emziriyorsan ve şimdiye kadar günde 7-8 kere emzirmek gibi düzenli bir emzirme alışkanlığın oluştuysa, vücudunun süt üretimini zaten yeterince teşvik ediyorsun demektir. Bir de bira mayası tableti kullanarak daha çok zorlamaya gerek yok… Bir miktar ön sütü sağınca bebeğin susuz kalmaz merak etme 🙂 Zaten fazla değil maksimum 2-3 dakika sağıp atmalısın. Aksi takdirde vücudun bunu daha çok süt üretimine ihtiyaç olduğu şeklinde algılar. Yine fazlaca ön süt üretir ve sıkıntılı durum aynı şekilde devam eder..

   Eğer sorununuz gerçekten anne sütünün fazla gelmesiyse, aşağıdaki linkteki yazımdaki önerileri uyguladıktan sonra hemen mucizevi bir değişim beklemek doğru olmaz. Bağırsak florasının düzelmesi için zamana ihtiyaç vardır. Belki 1-2 hafta sabırla gelişimi gözlemekte fayda var.
   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/

   Sütü sağarak buzdolabında stoklamak güzel bir yöntem. Böylece hem ileriki günler için süt biriktirmiş olursun, hem de sütü sağıp biberona koyunca yapısını daha iyi gözleme şansın olur. Yoğurt yaparak dondurmak konusunu bilemedim. Şimdiden bebeğinin sevip sevmeyeceğini bilemezsin. O nedenle ben olsam süt olarak saklar, eğer ileride reddederse o zaman yoğurt yapardım 🙂

   Bloguma her zaman beklerim. Başka soruların olursa sormaktan çekinme…

   Sevgiler

 10. Mrb 40 gunluk bi oglum var 2 haftadir degisik davraniyor devamli meme emmek istiyor memeyi aliyor 1 dk emip birakiyor devamli kendini yay gibi gerdiriyor memr agzinda bile olsa emmeyip agliyor yatagina koyunca agziyla devamlu meme ariyor emzirmeye calisinca bahsettigim sekilde yapiyor yuzunde benek benek kizarikliklarvar hergun 4 veya 5 saate bir farkli bir yeri kizariyor bu sadece yuzunde var kakasi bolsulu mukuslu ve yrsil renkli col fazla gazi var ne yapacagimi bilmiyorum emmek isteyip de emmemesi ve aglamasi beni kahrediyor dr ye gitmedik daha ama gaz damlasi kullaniyorum gaz konusunda 2 gundur biraz rahatladi acaba sut alerjisimi var bilemiyorum 2 gundur sut urunu tuketmiyorum bebegimin yuzundeki alerji baya azaldi ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinecegim

  • Merhaba Şerife,

   Bebeğinin kakası mukuslu ve yeşilse bunun birden fazla sebebi olabilir. Yüzündeki döküntüler de yine birden fazla sebebe bağlı olabilir. Gaz damlası kullanınca ya da annenin beslenmesinden süt ürünlerini çıkarınca bir rahatlama gözlenmesi güzel. Ancak sorunun ne olduğundan emin olmak için bence en güzeli doktora görünmek… Doktor ziyaretinde de uyguladığın yöntemleri anlatırsın. Sonuçları ilgiyle beklerim.

   Sevgiler

 11. Benimde 1,5 aylik bebegim var. Sutum fazla geliyo. Emerken agliyo. Bebegimin ustu batiyo benimde uzerim batiyo emzirirken. Önceden de ayni sorun vardi fakat sinirlene sinirlene bi 20 dakika ağlayıp emiyodu. Iki uc gundur oyle olmuyo. Aglayinca bırakmaya basladi memeyi. Napcagmi bilmiyorum.kakasi normal bebegin. Sadece sut fazlaligi?

  • Olabilir Esra… Sütün hızlı akışı da rahatsız ediyor olabilir bebeği… Kakası normalse, yeterince sıklıkla kaka/çiş yapıyorsa, kilo alımı normalse, süt akışının daha yavaş olabileceği pozisyonları dene istersen…Şu yazımda gerekli tekniği bulabilirsin:
   http://bebekveben.com/emzirme-pozisyonlari/
   Kolaylıklar…

 12. Mrb.benim 4 aylik oğlumun kakasi bir haftadir köpüklü ve sivi şekilde yapiyor .gecen hafta pzts.doktora goturdum bogazlarinda enfeksiyon var dedi ve *** adli antibiyotik verdi onu kullandıktan sonra oğlum daha sulu yapmaya basladi doktor biraktirsi beş gün kullandıktan sonra ama hala köpüklü ve sivil kaka yapiyor endileserim çok artti beni bilgilendiriseniz çok sevinirim kakasi korkutma ya başladı 🙁

  • Nurcan selam,
   Eğer doktor boğazda enfeksiyon görmüş ve tedavi için antibiyotik vermişse doktorun tavsiyesini dinlemekte fayda var. Ancak eğer antibiyotiğin kakayı daha sulu hale getirdiğini düşünüyorsan önce prospektüsü okumanı tavsiye ederim, eğer böyle bir yan etkisi varsa ve bebeğinin boğaz enfeksiyonu devam ediyorsa doktorundan farklı bir antibiyotik yazmasını isteyebilirsin.

   Ancak köpüklü kaka boğaz enfeksiyonundan önce oluştuysa farklı bir nedeni de olabilir. Yorumunda bebeğini nasıl beslediğini belirtmemişsin, ancak emziriyosan, anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası daha sıvı kıvamlı olur. Ancak ishal ve köpüklü kakanın kaynağını araştırmak ve diğer belirtilere bakmak gerek. Yine doktorunla paylaşmakta ve fikrini almakta fayda var. Benim bu yazımda paylaştığım annenin sütünün fazla gelmesinde belirtiler biraz daha farklıydı…

   Bir de ilaç ismi paylaşmazsak sevinirim. (Yorumundan ilaç ismini çıkardım) Çünkü ilaç doktor tarafından her hastanın durumuna özel olarak verilir.
   Sevgiler

 13. Merhaba sitenizi konudan müzdarip biri olarak dün gece keşfettim,iyi ki keşfetmişim süpersiniz.bende yazınızı okudum 2 gündür aynı sıkıntı bizde de var,oğlum 6 aylık katı gıdaya geçiş yaptık sebze çorbası ve yoğurt yiyor,emerken bahsettiğiniz gibi yay gibi gerilip,ikide bir memeden kafasını ayırıp tekrar yapışıyor.neyden kaynaklı bilemediğim için çok endişeleniyorum,şu an kendi evimde değilim aileme yazlığa geldim,üşüttüm mü çocuğu diye endişe ettim.bağırsak enfeksiyonu mu diye düşündüm.kendi sütüm olabileceğini düşünmemiştim.katı gıdayı kesmeli miyim peki?çok teşekkür ederim sevgiler

  • Teşekkürler Ela, tanıştığıma memnun oldum…
   Katı gıdaya yeni geçiş yaptıysanız, bebeğin bünyesi alışana kadar biraz rahatsız olması mümkün. Yoğurt başlangıç için güzel bir gıda. Sebze çorbasının içine ne koydunuz acaba? Pek çok şeyi karıştırarak verdiyseniz, aralarından bir tanesi iyi gelmiyorsa anlamanız zor olur. Katı gıdalara geçerken ana kural bebeği kademeli olarak yeni gıdalarla tanıştırmaktır. Bu nedenle ille sebze vermek istiyorsan, daha basit, 1 sebzeden oluşan sebze püresiyle başlayıp, ona alıştığından emin olduktan sonra ikinci sebzeyi eklemekte fayda var. Hiç tolere etmiyorsa bir süre katı gıdayı kesip bir müddet sonra tekrar denenebilir.
   Emzirme konusu ayrı bir hikaye… Bu davranışın pek çok farklı nedeni olabilir. Diğer belirtilere bakmadan ve tüm tabloyu görmeden birşey söylemek çok zor. İlla anne sütüyle de ilgili olmayabilir. Takibe devam et. İlave belirtiler görürsen dilersen yine paylaşabilirsin.
   Sevgiler

 14. Arkadaşlar belki sizede faydası olur diye gelişmeleri anlatmak istedim,emer emmez sulu yeşil kaka devam edince doktora gittik.malesef orta kulakta kırmızılık gördü doktor daha önce orta kulak iltabı geçirmişti zaten

  • Yeni bilgileri paylaştığın için çok teşekkürler Ela,

   Umarım oğlun iyileşmiştir. Çok geçmiş olsun.

   Sevgiler

 15. Merhaba;
  Kızım 2 aylık..Bizim sorunumuz . mememi verince 1-2 dk emip ağlayarak bırakıyor,tekrar vermek istediğimde de almıyor ve de en önemlisi 1-2 dakikalık emme bittiğinde hemen kusuyor..sütü ham haliyle bazende kesilmiş süt şeklinde..Kusmasını Doktoruna söyledğimizde reflü dedi..Şurup verdi.. .Kakası ; sulu ,sarı renkli,beyaz pütürcüklü.Ama bugün sarı kakasısının içinde yeşil parcacıklar vardı. İnternetten memeyi almama , emmeme şeklinde araştırırken sizin blogunuz gördüm.. sütümün fazla olmasında şüphe ettim..Sizin önerilerinizi deneyeceğim…Ama sizin de görüşünüzü merak ediyorum..Sizce 1-2 dk emmesi ve emme biter bitmez hemen sütü ham haliyle bazen kesilmiş süt şeklinde çıkarması önsütten kaynaklı olabilirmi ?

 16. benim oglum da 12 haftalik ve iki uc gundur cok garip davraniyordu. ancak ben bambaska bir sebeple arama yaparken sitenizi buldum. isaretler iste 🙂 ben de sutun fazla gelmesi olasiligini dusunuyorum ve onerilerinizi yapacagim mutlaka. sadece ne kadar tatli oldugunuzu yazmak istedim. herkese tek tek ve sabirla cevap vermissiniz. ordan da pekcok sey ogrendim sayenizde. sevgiler 🙂

  • Sevgili Sevcan,

   Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Böyle güzel sözleri duymak ne güzel.,Anne arkadaşlarıma bir nebze de olsa faydalı olabilmek beni çok mutlu ediyor.

   Oğluşunla güzel günler dilerim.

   Sevgiler

 17. Merhaba,benim Cocugumda da benzer sorunlar var.3 ayindan kakasinda mukos ve kanlar gorumeye basladi.sud allejisi soylenildi ve bu yuzden tum sut uretinlerini,yumurtani,Cikolatani ve bir cok seyleri dietimden uzaklasdirdim.ve yaklasik bir ay olarki doktorun dediyi allerin 1 a surupunu veriyorum.amma kan yine de oluyor.cok korkuyorum.cocukda polipin ola bilmesi beni endiselendirir.doktor gecmezse kolonoskopik muayineye ihtiyac ola bileceyini soylemistir.bu cokmu agrili bir procedurdur?cocuk qayet iyi,artimi cok iyi 8 kq.boy 66 sm.onceden size tesekkur ederem.

  • Merhaba Vusala,

   Çocuğunda süt alerjisi olduğunu söylemişsin. Alerji testi mi yapıldı? Nasıl anlaşıldı? Belirttiğin gıdaları senin beslenmenden uzaklaştırınca bebeğinin kakasında bir değişim oldu mu? Gerekirse bir ya da iki doktorun daha görüşünü alın derim.

   Eğer diğer doktorlar farklı yöntemler öneriyorsa, kolonoskopiden önce o yöntemleri denersiniz. Bu arada anne sütünün fazla gelmesi ihtimaline karşı da aşağıdaki yazımdaki stratejileri uygulayabilirsin.

   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/

   Diğer doktorların da görüşleri aynı şekildeyse, yani kesin teşhis için kolonoskopi kaçınılmazsa elbette yaptıracaksınız. Kolonoskopi esnasında yetişkinler gibi bebekler de uyutulmaktadır. Bu nedenle herhangi bir ağrı hissetmezler. Korkmanıza gerek yok. Sadece iyi bir doktorda ve hastanede yaptırdığınıza emin olun.

   Çok geçmiş olsun.

   Sevgiler

 18. Cok tesekkur ederim.cocukda hic bir allerji Testi yapilmadi.sud allerjisi ola bileceyini doktor sadece kan ve mukos oldugu icin soyledi.doktorumuz kakada kan ve mukosun olacaginin 2 sebebi:sud allerjisi veya polipler sebebinden ola bileceyini soyledi.1 ay boyuca diet saklamaq ve allerin1A surupunu gunde 5 damla vermek.Eyer faydasi olmazsa o zaman kolonoskopik muayineye ihtiyac olucak dedi.bu sure icinde kakada kan ve mukos yine de oldu.birazcik azaldi amma yine de oluyor.beni cok korkutan sey se polip.bunun Cocugumda ola bileceyini tahmin etmek bile beni deli ediyor.bakirsaklarda polip olarsa bunun hangi elametleri oluyor?aslinda men daha cok cocukda lactose intolerance oldugunu dusunuyorum.cevabiniz icin cok cok tesekkurler

 19. Merhabalar,
  Benim kizimda 1 aydir ishal devam ediyor. Mukuslu bir kaka, doktor callrotein testi yaptirdi 487 cikti. Ayni zamanda gaita da gizli kan testi yapildiginda cok hassa olan teste gizli kan cikti. Ve lokosit de mevcut. Ben bebegimi sadece anne sutu ile besliyorum, bana da inek sutu allerjisi olabilir dendi. Sut urunlerini kestim 1 hafta kadar oldu! Su an henuz ishal gecmedi. Ama ben de de let down reflex cok fazla ve bayagi sutum var. Bu g fazla sutten kaynaklanan gecici laktoz hassasiyrtinde lokosit yuksek cikabiliyor mu!? Ve ayni zamanda calprotein testi de yuksek olabiliyor mu? Bebek kilo aliyor, gunde 3 kere maximum cikiyor ama doktor guzel kaka degil dedi. Agrilari yok, emerken de sorun cikarmiyor genelde. Gaz sikintisi yok. Su an 5.5 aylik. Bu sikayet ishal sikintisi 1 ay evvel basladi. Dedigim gibi guzel emen bir bebek bastan beri. Bazi zamanlar cok sut gelmesinden dolayi sikinti yasadigimiz zamanlar oldu o zamanlar da da ben de onceden pompa yaptim ve genel olarak 1 gogusu bitirttim. Son zamanlarda daha cok ikisinden veriyordum sanirim.
  Ama dedigim gibi asil sorum bu anne sutu fazlaligi durumunda lokosit ve kal protein yuksek cikabiliyor mu? Cok tesekkurler!

 20. Merhaba, ben de yeni anne oldum .Henüz bir aylık anneyim. Bebeğim ilk günlerde rahattı ; on beş günden sonra hafif huzursuzluklar başladı. Uykusuzluk, uyumadığından dolayı mütemadiyen süt emme, sürekli çiş kaka gaz… :))) Ne yapacağımı bilemedim.. Herkes tabi ki – sütün yetmiyor herhalde onu ye bunu iç- Ben de düşünüyorum sütüm yetmiyorsa bu kadar sık altını nasıl değiştiriyorum o zaman… Herkes sütün yetmiyor dese de ben çok emdiğinden dolayı bebeğin rahatsız olduğunu anlamıştım.. Tabi ki internetten bakıyorum uykusuzluk yazıyorum.. O siteden diğerine derken sizin yazınızla karşılaştım… Dedim sonunda sütün azlığından değil de çokluğundan bahseden biri… Okudum yazıyı ve önerileri uyguladım.. Ben hemen sonuç aldım gibi , artık daha çok uyuyor, gazı daha az … vs. Bazı arkadaşlar yazmış henüz bir sonuç alamadım diye ; ama ben aldım . Teşekkür ederim başka pencereden baktırdığınız için… Umarım bir kaç gün sonra yazmam buraya yine huysuzlandı bebeğim diye… Neyse ben de sürekli sevmediğim komposto bilmem ne yemekten kurtuldum.. Çok da sıvı alıyordum onu da azalttım.. Süt yapıcı toz vardı onu da içmiyorum… Ama rezene ve anason içmeye devam ediyorum.. İçine biraz da muskat katarak. … Saygılar ve sevgilerle….

 21. Iyi gunler yaziniz cok faydali tesekkur ederim benim 3 bucuk aylik kizim var dediginiz belirtiler var ve ben emzirme seklimi degistirince başladı emmek isteme memeden kendini cekme cokfazla kaka yapma ve yesilimsi tanecikli ayrica kaka degdigi yer ozellikkle ic kisimlar hemen tahris ve kızarma oluyo on sütü fazla almak tahris yaparmi

 22. Merhaba Tanla
  yaklaşık 1.5 aydır mukuslu ve kanlı kaka sorunu yaşıyoruz. Bunun üzerine Gastroenteroloji uzmanina gitmeye başladık. Bebeğim sadece anne sütü ile besleniyor. Besin alerjisi şüphesi nedeniyle perhize başladım.

 23. Merhaba Tanla
  yaklaşık 1.5 aydır mukuslu ve kanlı kaka sorunu yaşıyoruz. Öncelikle amip dizanteri testi yapıldı ve sonuç negatif. Kan görmedigim bir bezinde ise gaitada gizli kan bakildi ve malesef pozitif çıktı. Bunun üzerine Gastroenteroloji uzmanina gitmeye başladık. Bebeğim sadece anne sütü ile besleniyor. Besin alerjisi şüphesi ile perhize başladım. Süt içeren herşeyi, et, yumurta, çerez, tahin ve susam tüketimimi durdurduk. Kan düzeldi. Bunun yanı sıra doktorumuz birkaç test istedi. Test sonucu Ph 5 ve redüktan madde negatif. Yarın test sonuçları için doktorumuza gideceğiz. Ancak yazininda belirttiğiniz ihtimali de doktorumuza soracağım. Çünkü sütümü sağdığımdan dolayı önsütün fazla olduğunu gözlemleyebiliyorum. Size sormak istediğim ise doktorunuza gittiğinizde birtakım testler yapıldığı ve enfeksiyon olmadığını belirtmissiniz doktorunuz size hangi testleri yaptırdı sonuçları ile birlikte yazar mısınız?
  Sevgiler
  Deniz

  • Selam Deniz

   Can’a yapılan testler ve sonuçları konusunda yardımcı olmak istedim ama bu yazımı 4 sene önce yazmışım. Şu anda o testleri hatırlayabilmem ve bulabilmem çok zor… Bununla beraber yapılan testlerde herhangi bir olumsuz sonuç gözlenmemişti. Netice olarak bizde anne sütünün fazla gelmesi durumu ortaya çıkmıştı. Sıklıla gözden kaçırılan bir durum. Doktorunuzun tüm yaptığı testlerden sonra herhangi belirgin bir sonuç çıkmazsa şu yazımdaki önerileri bir değerlendir istersen…
   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/

   Sevgiler

 24. Merhaba tanla hanim,
  Bu gece tesadüfen yazılarınızı karşılaştım ve beni çok endişeli bi ruh halindeyken çok rahatlatan şeyler oldu.öncelikle burda paylaştığınız tecrübeler için gerçekten tebrikler ve teşekkürler. Benim kizim 2 aylik aynı bu sütun fazla gelmesinin oluşturduğu belirtiler var. Bunun yanı sıra doktorunu ishal için gaita ve alerji testi yaptırdı. Gaita larda mikrobik bulgu yoktu fakat calprotectin 268 çıktı ve doktor alerjisi var sütü kesiyoruz dedi bir haftadır süt ürünleri yemiyorum ama kaka hala cıvık mukus ve bugün ilk defa kan damlası oldu. Bu akşamdan itibaren ön sütü azcik sagip öyle emzir dim dediğiniz gibi. Benim sorum şu olucak bizde bu alerji çıktı gozukuyor ya ben bu emzirme tekniğini değiştirdiğimde bu alerji yok Olucak mi. Laktozun fazla gelmesinden mi yüksek çıkmış olabilir. 20 gün diyet dedi tekrar bakicak ama bi fikrinizi alabilirmiyim.

  Teşekkürler. Can ‘ı öperim.

 25. Cansın sen, şifa oldun hadi bakalım. 3-4 ay arası Bunalım olmuştu. 1 haftadır fena değiliz. Yazın Işık oldu, günüm aydınlandı. Şimdi isabetli yorumlarından bir tane talep edecek bu anne. Şöyle ki bebeğim benden akıllı süt coşunca memeyi boykot kararı Alıp süt üretimini Kontrolü altına alıyor velet ve bilinçli bir şekilde azaltıyor ama süt üretimi durduğunda da bu defa saatlerce süt üretimini arttırmak amacıyla ısmarlama emmesi için mesai yapıyoruz. Ben bu döngüyü nasıl kırarım. Doğduğundan beri zaten tek meme emiyor. Süt coşunca sonucu tahmin edip arada kendim öğün atlamaya başladım üretimi azaltmak için, üretim azalınca yediklerime ve dinlenmeme dikkat ediyorum ki çoğalsın. Ama yine de sütün miktarındaki dalgalanma çok fazla. Ne yapmalı?…

  • Merhaba Ekinden

   Bu döngüyü kırmak için mümkünse bir meme pompası alarak sütünü sağmanı öneririm. Böylece düzenli aralıklarla sütünü sağarak süt üretimini dengede tutarsın. Bebeğine ihtiyacı kadar olan anne sütünü biberonla verebilirsin.

   Sevgiler

 26. Merhaba,
  Biz de ishal den supheleniyoruz. Bebeğim 50 günlük ve düzenli olarak günde 3 kez altını dolduruyor. Dışkısı balgamli ve sulu. Buna ilave olarak karın ağrısı var, sık sık karnı gurulduyor ve ağlıyor. Burda doktor sıkıntımız var. Aile hekimi ishal diyor. İshal ilaçları verdi ama faydası olmadı. Mukuslu ishal durumu 10 gündür devam ediyor. İlçede çocuk doktoru yok. Ne önerirsiniz? Bu durum geçici midir yoksa il merkezine goturmeli miyiz? Söylediklerim dışında şikayet yok, kanlı köpüklü vs değil.

 27. Merhaba,
  Benim kızım 2 aylık olmak üzere kakasında beyaz noktalanmalar var geçen gün uzun birşey gördüm kakasında dr gönderdim fotoyu mukusa benziyor dedi fakat ben mukusu biliyorum ülseratif kolit geçirdiiğim için,,,bana kalırsa mukus değil.acaba parazit falan mı diye baktım yumuşacık hemen ezilen birşey .şekli uzun yassı olunca hiçbir sebep bulamadık kontrolü var ama bayramdan sonra azıcık panik yapmış olabilirim.foto yükleyebilseydik paylaşacaktım 🙁 ne yapmalıyım tehlike arz ediyor mı açıkçası çok endişeliyim.

  • Selam Elif,
   Fotoğraf ulaştı. Görebildiğim kadarıyla anne sütüyle beslenen küçük bebek kakasının tipik özelliklerini gösteriyor. Açık sarı, cıvık kıvamda ve tanecikli. 2 ay kadar küçük bebeklerin sindirim sistemi henüz tam olarak gelişmemiş durumdadır. O tanecikler de büyük ihtimalle tam olarak sindirilemeyen süt yağı parçacıkları. Hafif bir mukus da (sümüksü doku) var gibi gözüküyor. Bu yine sindirim sorununa işaret. Bunlar büyük ihtimalle normal. Zamanla bebeğinin sindirim sistemi olgunlaşınca geçeceğini tahmin ediyorum.
   Sindirim sorunu devam ederse bebeğin poposu kızarık olabilir ve ilerleyen durumlarda ufak miktarda kan olabilir. Can’da da bunu yaşadık. Kan görünce panikleyip, doktora koşarak doktorun önerisiyle envai çeşit test yaptırmıştık. Sonunda bu yazımda anlattığım gibi anne sütünün fazla gelmesinden kaynaklandığını anlamıştık. (Bunu illa kan olacak diye söylemiyorum. Sadece mukus aşırı olursa ileride kan oluşursa paniklemeyin diye söylüyorum.)
   Ancak elbette ben doktor değilim. Sadece kendi tecrübelerimden ve araştırdıklarımdan bulduklarımı söyleyebilirim. Bayram sonrasında mutlaka doktorunuza görünün. Gerekli görüyorsa zaten alerji dahil olmak üzere tüm testleri yapar.
   Sevgiler,

 28. Ilginiz icin cok tesekkur ederim gercekten .ben o beyaz seyi gorunce panikledim sizde mukusa benzettiniz.gelismelerden haberdar edecegim.tekrar tesekkur ediyorum.sevgiler.

 29. Merhaba, sorulara ilgiyle ve aydinlatici cevap vermeniz cok hos. Sorumu sormadan daha dogrusu derdimi anlatmadan once bile ilginiz emeginiz icin teşekkür ederz :).. benim oglum tam 10 haftalık ilk haftanin bitimiyle gaz sancilarimiz başladı geceli gündülzü dur durak bilmeksizin agladik emdigimiz sut zehir oldu nerdeyse.. simdilerde az biraz gelisme var gibi sizin yazınızı okuduktan sonra benim de sütüm fazla gelmis olabilir diyorum.. doktor fena gazlı bir bebek dedi ve iki bucuk arayla emzirmemi ve en fazla yarım saat memede bekletmemi soyledi gaz azaltmak icin tabi bir de gaz damlaları var bir bir denedik hepsini.. şimdiye kadar süt su gibi olurdu ama cok tazyikli akardi bebeğim emeken hep gaz yutardi çıkarmazdi da.. bebgime tek bakıyorum eve yemege yardim eden de olmayinca cok zor bi surec gecirdim yoruldum iyi beslenemedim ve bundan olsa gerek halsiz düştüm sütüm de iyiden iyiye azaldi.. son kontrolumuzde 4600 geldi kilosu 38 gunde 800 gr almis doktor mama takviyesine baslamami söyledi.. iyice duzenimiz kalmadi gaz problemimiz son gaz devam ediyor, alttan da ustten de gaz cikariyor ama bitmoyor galiba rahatlamiyor, cok fazla ağlıyor duracak olsa bile sadece kucakta duruyor, gece sik uyaniyor, bazen surekli ikiniyor bi gun durup ertesi gün uyariyorum oyle kakayi kolay yapiyor, kakasi yesil sari arasi bazen köpüklü bazen mukuslu bu aralar mamadan sanirim beyaz puturler var, emzirsem de mama da versem aranmaya devam ediyor surekli memede kaliym istiyor artik niye agladigini anlayamıyorum 🙁 gazdan mi acliktan mi huysuzluktan mi .. simdi mamayi ne kadar vermeliyim yine ikibucuknsaat arayla mi emzirmeliyim yoksa gaz yapiyo falan demeyip hep emzirmeli miyim hangi mamayi kullanmaliyim her agladiginda kucagima almali mıyım gece uzun uyursa emzirmek icin uyandirmaliiyim yoksa dinlense biraz daha mi iyi .. bi duzenimiz olucak mi nasil yapmaliyim yazdiklarimdan da anlasiliyo cok karmasik bi surecteyiz cok yipraniyoruz

 30. Merhaba, benim de kızım 2 aylık neredeyse doğduğundan beri mukuslu ve çok sıvı kaka yapıyor. Ekim ayı ortasında kanlı kaka yaptığı için enfeksiyon şüphesi ile ( kakada lökosit vardı) hastanede yattık ve antşbiyotik verildi. Daha sonra geçti eve geldik bir gün sonra yine sıvı kaka ve çok az kanlı kaka gördük bu sefer küçük noktalar gibiydi. Ben de alerjiden ve enfeksiyondan şüphelendim. Kakasında bazen beyaz ipliksi yapılar olabilşyor bazen yeşil alanlar. Yazınızı okuduğumda çok benzer durumda olduğumu gördüm. Çok sık kusuyor, memeden fışkırır gibi süt akıyor vs. Ancak yazının orjinalini okudum verdiğiniz linklerden bir yerde bebek hızlı kilo alıyorsa demiş. Yanlış mı anladım acaba bu şekilde bir belirti var mı? Ela çok uzun süre ememiyor zaten ancak bir memeden emzirebiliyorum çok hızlı kilo almıyor normal aralıkta. Kan geldiğinde de çatlak olduğunu gördüm poposunda. Kilosu normal bizim durumumuz farklı mı acaba yoksa? Bu arada doktorum özellikle bu durumumu anlattığımda 5 dk bir meme 5 dk bir memeden emzir dedi:( onu uygulamaya çalışıyodum bir ara. Birde laktoz sindiremediğinden oluyor demişsiniz ya bu durumda laktoz sindirimini kolaylaştıran damla kullanmak doğru olur mu?

 31. Merhaga kızım 55 günlük dün rutin doktor kontrolünden geldik herşey normal dedi fakat bugun iki kez kakası yeşilimsi ve sümüksü olarak oldu.annesi sadece anne sütü ile besliyor ayrıca kizımın karnından seslerde geliyor bazen gurultu seklinde.acaba gaz mı yoksa bağırsak enfeksiyonu olabilir mi.

 32. Merhaba 5 aylik bir oglum var.20 gun once bagirsak enfeksiyonu gecirdi.kotu kokulu yesil kanli mukuslu kakasi vardi.antibiyotik kullandik gecti.ama sureekli kakasi yesil ve mukuslu kotu koku yok suan.oglumu yalniz anne sutuyle besliyorum.goguslerim oyle dolu dolu sis degil.ama oglum emerken memeden ayrildiginda sut fikiriyor ama her zamn degil.oglum emerken 5. Dk dan sonra birakip birakip tutuyor,beli yay gibi oluyor 4 aydr hep boyle.gittigimiz profesor gizli reflu var dedi onun icin surup kullaniyoruz.sut alerjisinden suphelenmedi.oglum 2 aydir salya akitiyor eli surekli agzinda.kakdaki mukus bundan mi bilmiyorum. Velhasil Kafam cok karisik.merak ettigim yesil mukuslu kaka neden.oglum baslarda guzel kilo aliyordu idrar yollari enfeksiyonundan sonra pek kilo alamadi cok üzülüyorum. Sizden cvp bekliyorum

 33. Slm,bende yaklaşık 2 aya yakındır yesil sulu mukuslu kakayla uğraşıyorum.Kızım 1 buçuk aylıkken kakası sulu ve yeşil olmaya başladı ancak her kaka da gormedigim ve herkes normal bu takma dediği icin ilk günler pek önemsemedim.Ta ki 2. Ayki karma aşısı gecesi ishal sulu yeşiilimsi ve bol sulu kazaları art arda yapıncaya kadar.O gece acile gittiğimizde kaka tahlilinde 9 10 lökosit cikmisti ve egerki sabah a kadar 3 kezden fazla yine kaka yaparsa aynı şekil zimaks antibiyotik kullanmamız çocuk Dr tavsiyesiyle önerilmişti.Çok sukurki kızım yapmadı bende ztn kullanmanın antibiyotigi. Daha sonraki günlerde hep 2 3 güne bir ishal oldu o yüzünden dra gidip durduk,arada başka drlarda denedik.Aşı gününden sonraki kaka tahlilleri tertemiz çıktı.Hala da öle ve kilo alımı durmadı ancak yavaş kızım bugün 5.600 Gr boyu 59 cm buyumemizi yavaşlattı bu ishal çünkü çocuk emer emmez alttan direk çıkarıyor vücutta kalmadigi için yaramıyor 🙁 Ayrıca bu dönemlerde bebeğinin 3 gün 4 gün ve beş gün hiç kaka yapmadığı zamanlarda oldu.Kabız oldu sandım ancak yaptığı kakalar neredeyse ishale yakın kıvamdaydi.Şuanda yine ishale dönmeye yatkın bir kaka kıvamimiz olmaya başladı.Çocuk drlari bu konuda caresiz ve bilgisiz bence süt alerjisi için diyet yaptım.Sütüm çok bol bebeğim her beslenmesinde mutlaka genzine bir kaç defa süt kaçırıyor.Ben tek meme bitmeden diğerine geçmeyenlerdenim en başından beridir. Fakat bebekte ishal başladığı ve Dr sık emzir dediği için saatte bir emzirmemden dolayı sütüm daha da cogaldı.Bana ne onerirsiniz?Çocuk drlari sadece maddiyatimi ve sinirlerimi bozuyorlar.Çevrem ise çocuğun kafasıyla kafamı bozduğumu düşünüyor.Çok çaresizlik 🙁 Bu arada kızım 11 aralık 2015 doğumlu

  • Merhaba size birsey sorabilir miyim benim oğlumun kakası ishal bizde doktora götürdük kakada bir sorun çıkmadı. Siz süte alerjisi olduğunu nasıl öğrendiniz test mi yapıldı acaba bebek için ağrılı mı oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

 34. Siz cevap vermeden bizim teshisimiz kondu. Ineksutu alerjisi.diyetteyim 1 aydir ve bebegim de gozle gorulur duzelme var Rabbime hamdu senalar olsun.

 35. merhaba
  benim de sorunum aynı. dr lar çözemiyor. ama ben hep tedirgininm aklımda sürekli sorular hiç rahat değilim her kakasını uzun uzun inceliyorum, bu kez nasıl kaka acaba diye sormadan geçemiyorum. artık normal kaka yapsın istiyorum bebeğimin ve 2 yaşına kadar emzirmek istiyorum çok dertliyimm çokkkkk

  1 hafta sonra 5 aylık olcacak bebeğim. anne sütü ile besliyorum. sadece bu ay anne sütü + mama desteği. o da DR yüzünden mamaya itildik sütümün yetmediğini düşünüyor. kilo alımı geçen ay 400 gr , önceki ay 300 gr. ben sütün yetmediğini düşünmüyorum. bebeğim 10, 15 dk emen bir bebek değil. 2 dk emiyo. suratını çeviriyo. canı istediğinde emiyo uykudan uyandığında ya da ayağımda salllarken gözlerini kapattıktan sonra emziriyorum. ama aç kalıp ağlamıyor huzurlu gülüyor gece uyuyor . gündüz uykusu sıkıntılı. ben de sütün fazla geldiğini düşünüroyorum. çünkü memeye alıp çıkarıyo sürekli, genzine kaçıyo boğuluyo, ayakta pışpışlayarak bazen emiyo. oturduğumda emmiyo bazen emzirme süreçlerimiz sıkıntılı ve kakasına gelecek olursak 3 aylıkta başladı sanırım, sulu köpüklü pof diye kaka yapıyordu. sürekli kıyafet değiştiriyoordum hep taşıyodu sulu olduğu için hiç parçacık yok içinde. o zaman kaka testi yapıldı normal çıktı. şimdi ise 1 , 5 aydır koyu yeşil kaka, kaka çamur gibi , sümüksü uzayan şeyler, bazen sarı yeşil karışık , lapa lapa top top küçük parçalr yeşil,mukus, ve en önemelisi kan. yaklaşık 2 aydır kan var. bazı zamanlarda yok ama bazen var. kırmızı nokta şeklinde bazen. ve bebeğimde kötü kokulu gaz. kötü kokulu kaka. sürekli gaz çıkarıyor. her emmede 4,5 kere pırt lıyor. üstten geğiriyor 3 kere 4 kere
  kakada kan testi negatif çıkıyor
  dr inek sütü alerjisinden şüphelendi.1 aydır yemiyorum ve kakada kan devam ediyor
  sizin hikayenizle çok bağdaştırdım.
  cevabınızı bekliyorum
  inşallah sıkıntımıza çözüm olursunuz.
  çok teşekkür ederim
  hızlı hızlı yazdım bebişle malum. yanlış anlatım olduysa özür dilerim.

 36. Merhaba. Benim oğlum 3 ayını yeni bitirdi. Oğluşumuzunda doğduğundan beri kakası ishal gibiydi kakasını yaparken çok zorlanıyordu herhalde karnı ağrıyordu acile götürdük testler yapıldı bir sorun çıkmadı ama çok aşırı kustugu için anti reflu diye mama verdi doktor onu kullandık biraz ilk bir hafta iyiydi kusması azalmış kakası koyulaşmış ve uykusu düzene binmişti. Ama bir haftadan sonra yeniden aynışekilde her emmeden sonra kusmaya devam etti Bende mamayı bıraktım bırakınca kakası ishale döndü acaba sütüm fazla geliyor olabilir mi oğlum aşırı hızlı emiyor ve emerken bazen gencine kaçırıyor tabi ki gaz sorunumuz kaçınılmaz bir sorun zaten genelde ağzından gazı çıkarmaya çalışırken kusuyor kakasının fotoğrafı var ama size nasıl gönderebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Ebru
   Anne sütüyle beslenen küçük bebeklerin kakaları oldukça sulu olur. Bu çok normaldir. Mamayla beslenen bebeklerinse daha katı kıvamlı kakaları olur. Lütfen aşağıdaki yazımdaki kaka görüntüleriyle bebeğinin kaka görüntüsünü kıyasla.
   http://bebekveben.com/fotograflarla-bebek-kakasi-turleri-ve-anlamlari/
   Bebeği aşırı yedirmemeli ve emzirdikten hemen sonra dümdüz yatırmamalısın. Her emzirdikten sonra da gazını çıkarmalısın. Bunları yapmazsan kusma kaçınılmaz olur.
   Kolaylıklar dilerim.
   Sevgiler

 37. 3 gün önce kızımı dünyaya getirdim ama enfeksiyondan dolayı küvezde yatıyor bugün ilk kez onun için süt Sağdım götürdüm ama bu defa da göğsüm süt doldu çok canım yanıyor ne yapmalıyım göğsümde ki süt için yardımcı olur musunuz

  • Sevgili Dilan
   Yeni annelerde göğüste süt dolması çok normal. Bunun tek çaresi göğüsteki sütü düzenli aralıklarla (yeni bebeklerde günde 8 kere) boşaltmaktır. Bebeğin şu anda küvezde olduğu için emziremiyorsan pompa yardımıyla sağmayı dene. Çıkan sütü mümkünse bebeğine ver. Fazlasını uygun koşullarda saklayabiliyorsan ileriki günler için sakla. Memen boşaldıkça rahatlayacaksın. Ayrıca dışarında soğuk kompres ve ılık banyo da faydalı olur. Bebeğinin bir an önce küvezden çıkmasını, evinize ulaşmanızı ve mutlu emzirmeli günler dilerim.
   Sevgiler

 38. Merhaba.banada yardimci olursaniz cok sevinirim.benim kizim su an 6.5 aylik.bebekliginden beri refludunden supheleniyodum.ayrica gazli bir bebekti.fakat 4 aylik olduktan sonra hic cekmedigimiz gaz sancilarini cekmeye baslafik.geceleri uyumayan aksamlari saatlerce aglayan bir bebek haline geldi.en son mukuslu ve icinde azcik kan olan bir kaka gordum.ertesi gun sabahtan aksama kadar hic susmadan aglayan bir bebek sonuc acillik olduk.gastroentrelojiye yonlendirildik.testler yapildi.alerji testleri kska testleri.inek sutu slerjisi olabilecegi soylendi ve bana diyet verildi.diyete basladiktan sonra kizim duzeldi.ama bu sadece 2 hafta surdu.sonra onceki gibi siddetli olmasada tekrar ayni sorunlari yasamaya basladik.tabi bu sorunlarin en basinda kusma ve geceleri huzursuzluk var.tekrar doktora gittigimizde butun testlerin temiz ciktigini ogrendik.kizinin birazcik reflusu var onun icin ilac yazildi.ve en son diyeti bozmam soylendi.gelismeleri takip edicekmisim.yani anliyacaginiz ben de yakinda ilaclik olucam:(

 39. Merhaba,hikayemiz baştan sona aynı diyebilirim.Olivia Duru Amerika’da Doğdu şuan 5 aylık aynı şekilde Eğitimlerde ve hastanede 10 dk bi Göğüs 10 dk bi Göğüs şeklinde emzirdim hep ta ki 3 buçuk aylık olana kadar.3 buçuk aylıkta önce daha az emmeye başladı 4.ayda Bıçak gibi kesildi emmek istemedi meme reddi yaşadık bende ten tene temas yatarak gibi yollarla emzirmeye devam ettirmeye çalışıyorum.dışarda emmemizin başkasının evinde emzirmemin imkanı yok.Tarif ettiğiniz gibi vücudunu yay gibi yapıyor ve ağlamaya Başlıyor.4 aylıkken önce mukuslu kaka sonra yeşil mukuslu ve en sonunda kanlı kaka ile karşılaştığımda Çaresiz 4-5 doktor gezdim hepsi bi test yaptırdı gaita testi,kültürü,analizi vs..alerji dediler 4 tüp kan aldılar hepsi negatif çıktı.Laktoz intoleransı dediler damla verdiler olmadı aynen devam yeşil ishal.bu arada ben 2aydır diyetteyim her yediğimi not alıyorum kesin alerji yapan bir kaç şey tespit ettim ama hala net değil.sizin yazınızla karşılaştım Dediğiniz gibi önsütü sağıp öyle emzirdim çok blok şeklinde emzirdim yok yok yok olmuyor hala bebeğim ishal hala yeşil.şuan bu satırları size Gözlerim yaşlı yazıyorum çünkü bir anne olarak çok Çaresizim.2 aydır vicdan azabı çekiyordum her yediğim lokmada şimdi hiç birşey yemiyorum nerdeyse Öğlen patates Havuç Haşlama sabah bal ekmek akşam yine salçasız bir çeşit yemek.şuana kadar 6 kilo verdim keşke bebeğim düzelse 20 kilo vermeye razıyım.şuan etrafımdakiler korkuyor zayıftır sahada zayıfladığını için vücûd direncim sinir sistemim çöktü.herkesin tavsiye ettiği doktor gasteronomi uzmanı Prof herkese gittim.Çaresiz bir cevapta sizden bekliyorum.siz mamaya geçtik yazmışsınız sizinde çözüm olmadığı için mi mamaya geçtiniz?bana başka öneriniz var mı ?Bebeğimin kilo alması 2 aydır durdu 60 gr almış doktorlar mama başlada demiyor.çok uzun oldu kusura bakmayın

  • Sevgili Aylin,
   Lütfen moralini bozma. Anne sütünün fazla gelmesi konusunda önerdiğim uygulamaları ne kadar süreyle devam ettirdin bilemiyorum. Ancak sadece birkaç gün denemek yeterli olmayabilir. 1-2 hafta sabırla denemeni ve bir gelişme olup olmadığını gözlemeni öneririm. Yapılan tahlillerde bir sorun çıkmamış olması rahatlık verici. Bizim hikayemizde de yapılan her türlü tahlil sonuçsuz kalmış ve doktorlar bir çözüm bulamamıştı. Ancak senin zayıflayarak güçten düşmene yol açacak kadar diyet uygulaman hem sana, hem de süt üretimin düşeceği için dolaylı yoldan bebeğe haksızlık. Günde kaç defa emziriyorsun ve bebek ne kadar süt alıyor? Bunu ölçmek için bir de sağarak sütü vermeni öneririm. Ayrıca bebeğin şu anda kaç kilo ve boyu nedir? Olmazsa mamaya başlatırsın. Anne sütü elbette çok daha faydalı bir besin. Ancak senin sağlığını kaybedecek, bebeğine kanlı kaka yaptıracak ve kilo alımını durduracak aşamaya geldiysen bebek formülü vermekten vicdan azabı duymamalısın. Ayrıca 5 aylık bebeğine ufak ufak katı gıdalara başlatarak beslenmesini destekleyebilirsin. Ancak katı gıdalar bu aşamada ana yemeği olmayacak. Anne sütü/bebek formülü yanında destekleyici olacak. Katı Gıdaya Geçiş yazılarımı da okuyabilirsin.
   http://bebekveben.com/etiket/kati-gidaya-gecis-baby-led-weaning/
   Sevgiler

 40. Merhaba kızım yaklaşık 2 ay önce memeye geldiğinde huysuzluk yapmaya emmemeye başladı yalancı memeyi almazken onu veridik emdi beni emmedi yalacı memeyi emip uykuya daldığında beni emmiyordu. Emmesi 5 dk ve 10 dk arasında. Dr yediklerinden parfüm vs dedi ama bu 20 gün sürdü aşı için aşı meekezine gittiğimde kızımı tartılar ve 1 ayda hiç kilo almadığını görüp dr değiştirdik.kaka tahlili istendi amipli dizanteri çıktı bir şişe şurup içti. Bir ara rengi sümüğü geçti kilo alımı başladı ve sonra tekrar yeşil ve sümüksü kaka geldi tekrar talile verdik bol lokosit ve kanama gözüktü, ertesi gün tekrar tahlile verdik az lokosit az kanama vardı. Dr 5 gün diet verdi yaptım ama düzelme olmadı yeterli bir süremidir bilemem ve peynir yoğurt süt verdiği listede yok ama ben iki gündür yemiyorum, bugün tekrar gittik kilo kaybını görünce tekrar şurup verdi.öneriniz varmı acaba bu arada kızım 5 aylık.ara ara yine emmek istemiyor mamayla kandırıyordum 30cc mama verip ardından göğüsümü veriyordum şimdi mama vermiyorum azda olsa emiyor bi gün zorla emiyor bigün hiç bırakmıyor Nlamadık gitti 🙁

  • Merhaba Fulya
   Öncelikle geçmiş olsun. Amipli dizanteri bu yazımda anlattığım anne sütünün fazla gelmesinden bambaşka tablo. Doktorunuzun tahlil istemesi iyi olmuş. Amipli dizanteriyi halletmişsiniz. Emzirmeye devam etmekte fayda var. Bebek emmediği sürece süt üretimi de azalır. Ancak kakada kanama oluyorsa sorunun kaynağını tespit etmek gerekir. Doktorun verdiği alerji diyetini doktorun belirttiği süre boyunca uygulayıp bir gelişme olup olmadığına bakın. Bir sonuç alamazsanız elbette aşağıdaki yazımda verdiğim yöntemleri de deneyebilirsin.
   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/
   Geçmiş olsun.
   Sevgiler

 41. Merhaba konuyu açalı yıl olmuş ama sormak istediklerim ve danışmak istediklerim var dünakşam yaptığım araştırmalarda farkettim sütüm fazla geldiğini bebeğimin kakası sarı ve mukusluydu sadece anne sütü alıyor 43 günlük bebeğim ve çok gazlı gaz olmasa huzurlu bir bebek aslında emerken sütüm bi ara çok yoğunlaşıuor diğer göğsümdende akıyor göğüs pedi kullanıyorum bu sefer kızım sürekli tıkanıyor yutkunamıyor başlıyor memeyle savaş memeyi azından çıkardığında iğne ucu gibi sütüm fışkırıyo ve bu büyük bir sıkıntı oldu bana tahminimde önsütle doyuyor çünkü bazen azının kenarında koyu renkli süt olurken genelde sulu beyaz bi renkte süt oluyor bunun gibi sayamadığım şeyler ve yazdığınız bütün belirtiler var.. tavsiyelerinizi bugünden itibaren denicem sonucu inşallah iyi sonuç elde ederim. Size sormak istediğim ise bu süreç ne kadar sürer ben sürekli sütümü azaltmayamı uğraşıcam kızım daha 43günlük büyüdükçe sütümü tam emebilicekmi sizde nekadar sürdü bu süreç

  • Merhaba Nihal,
   Öncelikle bebeğini doktora götürerek sarı ve mukuslu kakanın bir başka rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırmalısın. Eğer bebeğinin başkaca bir rahatsızlığı yoksa anne sütünün fazla gelmesi konusu üzerinde durabilirsin. Anne sütünün fazla gelmesine çözüm, bebeğin ön sütü değil, son sütü almasını sağlamak. Aşağıdaki yazımda yer alan önerileri uygulayabilirsin. Bu şekilde düzelme olabilir. http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/
   Kolay gelsin.
   Sevgiler

 42. Merhabalar benim icinde bir yorumunuz olursa cok sevinirim. Benim kızım su an 3,5 aylik yaklasik 1 ay once iştahı kesildi gunde 1 kere kaka yapan çocuk 4 defa mukuslu kaka yapmaya başladı hem anne sutu hem mama alıyordu su anda bu yazıniz da oldugu gibi meme yi reddediyor biberonu mama yi reddediyor zorla yediriyorum uykuda yediriyorum siringa ile besliyorum butun tahlilleri yapildi temiz doktor sut alerjisi olduğunu söylüyor 2 haftadir diet yapıyorum msmasini degistirdik ama bir gelisme yok kilo alimida yavasladi neyapacagimi bilemiyorum guzel guzel yiyen cocuk hicbirsey yemek istemiyor bir oneriniz olur mu

  • Merhaba Hande,
   Günde kaç defa, ne şekilde ve ne kadar beslediğini bir liste halinde tutmanı öneririm.
   Emzirme alışkanlıkları konusunda da bilgi vermeni rica ederim.
   Bebeğin ayrıca bir vitamin, takviye vs alıyor mu?
   Sevgiler

   • 1 aya kadar duzenli yeme aliskanligimiz vardi fakat 1 aydir cok duzensiz mamayi hazirliyorum emmiyor 2 saatte yarisini cope atıyorum 1 haftadır siringa ile besliyorum yarisi dışarı yarisi iceri sadece uykuda emiyor mememi zorla ayakta ziplayarak tutturmaya calisiyorum. Vitamin olarak da bir doktor multi tab verdi diger dpktor onu kesti d vitamini veriyorum ayrica 1 ay önce rotavirus asisi oldu acaba ondan mi diyorum cok karışık durumdayim 1 aydir psikolojimde cok bozuk. Bebeğin huzurunda bir sikinti yok sadece yemiyor ve kakasi mukuslu. Alerji testide pek yaptirmak istemedim 6 aydan once bir onemi oluyormuş. Tesekkurler

    • Selam Hande,
     6 aydan önce alerji testinin güvenilir bir sonuç vermediği doğru. Bu nedenle doktorlar annenin diyetine odaklanarak alerji yapma ihtimali olan besinleri annenin diyetinden çıkararak çözüm bulmaya çalışıyorlar. Kimi zaman annenin diyeti olumlu sonuç vererek bebekte düzelme yaşanabiliyor. Kimi zamanda diyetin fayda etmediğini yazıyor bana bazı anneler. Yani herkesin durumu farklı. Normalde bebeğini uykuda besliyor olman çok da tercih edilecek bir durum değil, ancak çaresizlikten böyle bir yöntemi seçtiğini anlayabiliyorum. Bebeğin normalde huzurluysa bu çok güzel. Aklıma gelen bir durum diş çıkartıyor olabilir ki bu beslenmekten uzaklaşmasına yol açabilir. Doktorun tüm önerilerini dinle. Eğer hala çözüm olmuyorsa anne sütünün fazla gelmesi durumuna karşı şu yazımdaki önerileri uygulayabilirsin.
     http://www.bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/
     Sevgiler

 43. merhaba benim kizım 13 aylık sürekli ama sürekli aglıyor yani günun 10 saati uyaniksa 8 saat muhakkak agliyo yada miz miz.bebekken koliktir dedim ama hala bitmiyo.13 aylik ne yerse yesin kakasindan secebiliyorum bana normal gelmisti d3gilmi acaba.

  • Selam Betül
   Öncelikle bebeğinin fiziksel bir sorunu olmadığından emin olmak için doktora götürmeni öneririm. Belki kaka ile ilgili bir sorunu olabilir ve bu onu huzursuz ettiği için sürekli ağlıyordur. Doktora gittikten sonra doktorun söylediklerini buradan paylaşabilirsen tekrar yardımcı olmaya çalışırım.
   Geçmiş olsun.

 44. merhaba. bende ayni dertten muzdaribim.Fakat ben sutumun yetmedigini dusunuyordum. bebegim 3.5 aylik. emerken cok kisa sure emiyor. dolu dolu ilk sutu ictikten sonra bi daha emmiyor . cok zorlaniyorum bazen emzirirken memeyi istemiyor. ozsutun gelmesi icin biraz ugrasmasi gerektiginden o da ugrasmak istemiyor. gunde bir kere mama veriyorum sutumun yetmedigini dusunerekten.bu durumda icime sinmiyor ama ac kalmasini istemiyorum.gosumu sagiyorum bazen ama iki gogsumden toplamda ancak 90 120 cc sut cikiyor . bazen de cok azaliyor yalnizca 30 cc cikiyor. sutum yetiyor mu yetmiyor mu hala anlamis degilim. onsutumun akisi hizli sadece dediginiz gibi.

 45. Merhabalar benim kızım 4 ay 1 haftalık normal doğumla dünyaya geldi ama doğduğundan beri sürekli ağlıyor. Doktorumuz bize kolik olduğu söyledi bizde gaz ilaci kullandık ayakta salladık yatmadan önce banyo yaptırdik ama ağlama sorunları hala devam ediyordu. 2.5 aylıkken idrar tahlili yapildı ve idrar yolu enfeksiyonu çok yüksek çıktı antibiyotik tedavisi gördü ve o gecti. 3 aylıkken birden memeyi redetmeye basladi emmiyodu sadece anne sütü alıyor doğduğundan beri sağıp kaşıkla verdim biberonuda almadi cünkü 2 gün bu sekilde devam etti aksam okadar cok ağladikı acile götürdük ve kulağında orta kulak intihabı başlangıcı ve kaka tahlilindede kalın bağırsaklarında enfeksiyon çıktı, tekrar antibiyotik kullandi. 10 gun sonra kaka tahlilinde bütün değerler aynı cıktı doktor bana sen süt ve süt ürünlerini yeme dedi 1 hafta boyunca yemedim ve sonuç tekrar aynı çıktı 3 gün sonra tıp fakültesinde kaka tahlili ve alerji testleri yapıldı ve hepsi temiz çıktı. 1 hafta gectı uzerinden suanda kızım aksam 8-9 gibi uyuyup sabah 7-8 gibi uyaniyor geceleri hic uyanmiyor ama uykusunda ağlıyor gazi olduğu dusundugum icin cikartmaya calissamda uyurken kesinlikle cikartamiyor emzirip biraz piş piş yaptiktan sonra tekrar uyuyor sabah uyanir uyanmaz kakasini yapip gaz cikartiyor. Bazende mukuslu kaka yapiyor kakasi sarı ve günde 6-7 kez kaka yapıyor. Gundüz uykuları ise eskiden cok guzel uyuyordu simdi 3 gündür uyuyor 15 dk sonra hic bisi olmamis gibi uyanıyor hemen emziriyorum yalniz şu sorunumuzda var çok sık ama az emiyor. Suanda gunduzleri en fazla yarım saat uyuyor sizce anne sütünün fazla gelmesi gibi bi durum olabilirmi, teşekkürler

 46. Benim bebegim premature dogdu 32hafta 2 gunluk olarak simdi 40 gunluk kaksi normal kaka mukussuz ama bazen kanli onceleri bir kere olmustu doktora sormustum yediklerinizdendir dedi sut vs ama cok asiri derecede kendini sıkıyor ve o sekilde yapiyor kakasini bugun kakasini alti acikken yapti ve kan miktari biraz fazlaydi ve suluydu ama rengi sari ve tanecikliydi sizce neden olabilir lutfen hemen cvplarmisiniz

 47. Merhaba bizim de sorunumuz kanlı mukuslu kaka. Benim de sütüm çok ve hızlı akıyor. Kaka testinde gizli kan pozitif çıktı ayrıca bol lökosit bol eritrosit görüldü yazıyor sizin testiniz de mi öyleydi

  • Merhaba Hüsniye,
   Can’a yapılan testler ve sonuçları konusunda yardımcı olmak istedim ama bu yazımı seneler önce yazmışım. Şu anda o testleri hatırlayabilmem ve bulabilmem çok zor… Bununla beraber yapılan testlerde herhangi bir olumsuz sonuç gözlenmemişti. Netice olarak bizde anne sütünün fazla gelmesi durumu ortaya çıkmıştı. Sıklıla gözden kaçırılan bir durum. Doktorunuzun tüm yaptığı testlerden sonra herhangi belirgin bir sonuç çıkmazsa şu yazımdaki önerileri bir değerlendir istersen…
   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/

   Sevgiler

 48. Slam benim kızım 16 da üç ayını doldurcak bundan iki hafta önceye kadar iki üç günde bir kakasini yapıyordu bu iki haftadır sürekli yapmaya başladı hastaneye goturdum kakasinda mikrop var dediler damla kullandım ama aynı bu haftada beni emerken kakasini yapiyo acaba bende bi sorun olabilirmi şimdiden tesekkurler

  • Selam Özlem,
   Doktorun verdiği damlayı kullandıktan sonra düzeleceğini tahmin ediyorum. Gerekirse damlanın kullanımı bittikten sonra yeniden kontrole götürürsün. 3 aylık ve anne sütü alan bir bebek sık sık kaka yapabilir. Seni emerken yapmasında da sorun yok bence. Bebekler anne memesinin verdiği rahatlama hissiyle, karnı da doyuyorsa kaka yapabilirler. Yine de doktora danışabilirsin.
   Sevgiler

 49. Merhaba. Bize de bi yorum yaparsanız çok memnun kalırım çünkü kafayı yemek üzereyim.
  Bebeğim şuan 2 ay 10 günlük.iki buçuk üç hafta önce kakasında nokta şeklinde kan farkettim bu arada yeşil ve mukusluydu da ama ben yeşil ve mukuslu yapmaya ne zaman başladı bilmiyorum çünkü kötü bi anlama geldiğini bilmiyordum. Doktora sordum zorlanmadan olmuş olabilir dedi pek önemsemedi takip et dedi sadece. 4 gün sonra yenide nokto gibi geldi ve aynı gün baya çok kan görüp telaşlandım. Acile götürdük test yapıldı ve amip teşhisi konuldu flagly antibiyotiği verildi. İki gün kullandık (bu arada gündüzleri uyumayan bebeğimi uyandıramaz oldum) tekrar doktora götürdüm ve yeniden test yapılmasını istedim.bu sefer testte hiçbirşey çıkmadı bizde ilacı doktor kontrolünde kestik. Bu süre zarfında yani doktora gittiğimiz güne kadar o gün de dahil ara ara nokta şeklinde kan gelmeye devam etti bu arada ishaldi de.doktora gittikten sonraki günler bir daha kan görmedim. Ama sür alerjisi mi bar diye de şüphemi doktora söyledim bakılabilir burada o test yok dedi. Bende istanbuldaki bebeğimi ilk doğduğundan beri kontrol eden doktorumuza götürdüm çünkğ ç.kalede oturuyorum. Doktorumuz pek telaş yapmadı aylık gelişimi ve kilo alımı gayet iyi dedi o güne kadar da 5 6 gündür kan görmüyordum ama kakası bir iki gün hardal rengine döndü mukus ise devamdı. Alerji testi küçük olduğundan doğru sonuç vermeyeceği için yapılmasını gerek görmedi. Başka hiçbir belirti yoktu çünkü ne deride döküntü ne kilo alamama gibi. Bu arada bir kaç gündür de kendi kendime süt diyetine girmiştim ama arda yanlışlıkla yediğimde olmuştu doktora söledim devam etmemi sonra tekrar yiyip aynı şeyleri görecek miyim bakmamı söledi sonra biz ç.kaleye geri geldik. Geldikten sonra ve kan görmeyeli 8 gün olmuşken yeniden nokta gibi kan yeşil ve mukuslu kaka yaptı. Ve artık bu belirsizlik çok canımı sıkmaya başladı. Güzdüzleri iyi emen sadece akşamları emerken sıkıntı yapan bebeğim gündüz de emerken huzursuzlanmaya ağlama krizlerine girmeye başladı. Gece uyuması rahatken şimdi geceleri de sıkıntı yapıyor. Kafayı yemek üzereyken yazınıza rastladım. Ve belirtilerin hepsi bize uyuyor sütüm çok fazla geliyor bebeğim emerken hem ağladığı için boğuluyor öksürüyor genzine kaçıyor gibi oluyor. Homurdanarak emiyor. Süpürge sesi açıp uyutup öyle emzirmeye devam ediyorum. Ama emmesi kısa değil uyuduysa 20 dk 30 dk hatta bazen 1 saat emdiği oluyor. Bazen artık çok acıdığı için ben ağzından zorla çıkarıyorum.aşırı gazı var ve genelde emdikten sonra uyuduğu için ağızdan gaz çıkarmıuo. Uyandıktan sonra çıkarıyo zaten çok uyuyamıyo. Ama tuvaletini yaparken be gaz çokarcağı zaman çok zorlanıyo ağlıyo ben ayaklarını karnına iterek gazını çıkarttırıyorum. Bazen gazını çıkarmış kakasını yapmış olup emzirmeye başlasamda bu kendini yay gibi germeler ağlamalar gazı varmış gibi hareketler devam ediyo. Memedeyken ağlıyo ağzı süt dolu göğüsten fıskiye gibi süt fışkırıyo memeden kaldırsam bu sefer de emmek istediği için ağlıyo aranıyo elini falan emiyo. Ne yapıcağımı şaşırdım harap oldum. Dünden beri şimdi emzirmeye başlamadan önce üç dört dk sağıyorum ve yarı yatar pozisyonda emziriyorum. Ağlamalar devam ediyo uyuya kalrsa güzel sorunsuz emiyo. Sağıp emzirdikten sonra göğsümğ sıkıyorum sanki hiç emzirmemiş gibi hala fışkırıyor. Kakası bugün yeşil hardal karışımı bişeye döndü ama mukus hala var. Size sorum bizm sorunumuz sütün fazlalığı mı ve bu geçici bi durum mu daha ne kadar böyle yapmam gerekiyor. İki iki buçuk saatte bir emmek istiyo bu süre iyi mi? Ayrıca araştırırken laktoz intoleransı diye bişey gördüm bu dediğiniz şeyle aynı şey mi? Bu arada süt be süt ürünleri de yemiyorum İstanbul a gittiğimizde yanlışlıkla bozdum diyeti bozduktan iki gün sonra gördüm kanı ondan mıdır desem alerji olsa hemen tepki vermez miydi? Çok uzun yazdım ama detaylı bilgi verip sorunu çözmek istiyorum artık.

  • Selam Pınar,
   Anladığım kadarıyla doktora götürüp gerekli tüm testleri yaptırmışsın. Tabii aklına gelen/şüphelendiğin başka bir rahatsızlık olursa mutlaka tekrar doktora götür. Bunun dışında doktorunun da dediği gibi 6 aydan küçük bebeklerde alerji testi doğru sonuç vermiyor. Laktoz hassasiyeti konusunda daha önce yazdığım şu yazıyı okumanı tavsiye ederim. http://bebekveben.com/sut-dosyasi-4-sut-alerjisi-ve-laktoz-hassasiyeti/

   Anlattığın tablodan (bebeğin yay gibi kendini germesi, memeden fıskiye gibi süt fışkırması) süt üretiminin fazla olduğu anlaşılıyor. Sizin yaşadığınız sorun da anne sütünün fazla gelmesi olabilir. “Dünden beri şimdi emzirmeye başlamadan önce üç dört dk sağıyorum ve yarı yatar pozisyonda emziriyorum. Kakası bugün yeşil hardal karışımı bişeye döndü ama mukus hala var.” demişsin. Bence bu bir gelişme işareti… Sadece anne sütü alan bebeklerin kakası hardal rengi ve kıvamı da mama alan bebeklere göre daha sıvıdır. Bir tek yeşil rengin, mukusun ve elbette varsa kanın azalması gerek. Lütfen şu yazımdaki “Süt üretimini azaltmak ve sütün hızlı gelmesini engellemek için kullanılabilecek stratejiler”i en az 2 hafta istikrarli bir şekilde uygulamaya çalış. Çünkü emzirme yönteminde bir değişik yaptığında bunun etkisi mucizevi bir şekilde hemen ortaya çıkmaz. Biraz üzerine gitmek, istikrarlı bir şekilde uygulamak gerekir. http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/ Lütfen pes etme… Dilersen 2 hafta sonra sonucu tekrar buraya yaz. Gelişmeleri beraberce konuşalım. Bu aynı durumdaki diğer annelere de yol gösterici olacaktır. Ayrıca her beslenmeden sonra mutlaka gaz çıkarmaya gayret et. Bunun önemli olmadığı düşünülüyor ama gaz gün içinde yavaş yavaş birikerek özellikle akşama doğru bebeği çok rahatsız ediyor. Senin ve bebeğin uyku kalitenizi düşürüyor.

   Doktorunuz bebeğinin aylık gelişimi ve kilo alımında bir sorun olmadığı için lütfen içini ferah tutmaya çalış. Biliyorum kimi zaman zor olabiliyor. Ben dahil pek çok anne bu dönemlerden geçtik.

   Seni kucaklıyorum, herşey zamanla düzelecek…

 50. Merhaba
  Benim bebegimde yaklasik 2 aylik oldugundan bari yesil ve mukuslu kaka var. İki kez de kilcal kan gordum. Yapilan testlerde mikrop bulunamadi. Banada sut alerjisi dediler.diet yaptigimda dahi cok fazla bir gelisme olmadi.ya cocugumun bircok seye alerjisi var yada bu sizinde yasadiginiz gibi alerji degil. Cocugum ayni soyledigibiz belirtileri yapiyor emerken. Zaten gozle gorulur sekilde emmedigi zamanda bile sutum resmen fiskiriyor.bircok doktora gittim ama hepsi farkli konusuyor. O donemde gittiginiz doktorunuz varsa onerebilir misiniz? Kendimi cok kotu hissediyorum artik:(

 51. Benim bebeğinde 1 hafta sonra 5 aylık Ilıcak koyu yeşil kaka yapıyor ve çok kusuyor neden olabilir..

 52. Merhaba benim oğlum 6 aylık ve doğduğundan beri sütümüzün fazla olması ile alakalı sıkıntımız var aynı sizin dediğiniz gibi alerji denmeleri sütü ve sürmek ürünleri diyeti yaptık ama ben ishal kesildi ne gece sancıları çocuk çırpınıyor gece ve gaz çıkardığı anda uyuyor ama altı aylık olup gaz olması da normal gelmiyor ek gıdaya geçtiğimiz için sütüm gece daha da dolu oluyor sizde ki bütün herşey bizdede oldu ama neden ishal oluyor onu anlayamadım siz sağıp verdikten sonra ağlamaları kesildi mi birde sağdığım sütü ne yapmalıyım yardımcı olursanız Seviniirm iki aydın ne kullansak geçmeyen bir ishal var

 53. Merhaba, kızım beş aylık, 3. Ayda rota aşısından sonra kakasında mukus görüyorum. Normalde 3 günde bir kaka yaparken hünde 3 kere yspar oldu. Kakada mikrop tahlili yaptırdık. Temiz çıktı. Mukus geçmediği için alerji testi istedim. Ama doktor probiyotikli bir ilaç verdi. Çünkü bebeğimizin genel durumu iyi, gaz yok, kakada kan yok, huzursuzluk yok, kilosu normal. Deride ekzema yok. Ama emzirirken karnından guruldama sesi geliyor. Alerji olmayabilir dedi doktor. Testi erteledi. Ama mukus geçmiyor. Sütümün çok geldiğini düşünmüyorum, tersine stresten ve deneme amaçlı yemeyi kestiğim bazı besinlerin yoksunluğundan sütüm azaldı ve bu beşinci ayda 250 gram aldı kızım. Ne yapayım bilmiyorum. Ben alerji olduğunu anlayamadım ama eğer öyleyse hiç mukusun geçmemesinden bütün besinlere alerjisi var gibi görünüyor.
  Son olarak size sormak istediğim beş aylık olmasına rağmen ben hala 3,4 saatte bir emzirmiyorum. Acıktığını hissettiğim anda, 1 ve 2 saate bir (uyurken değil) emziriyorum. Çünkü memeyi tam bitirmiyor, az az emiyor. Bu sık emzirmezler de mukus yapar mı sizce? Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 54. Haziran ayının ortasında bende aynı sorunu yaşadım ve bu yaziyi iyki buldum. Prima kullanıyordum bez değişikligi yaptım o kalmayı sulu olarak üstte tutuyor sandım. Tekrar Prima aldım aradan 1 hafta geçti tabiki bir hafta boyunca sulu ve kopuklu yapıyordu bugün dahada köpüklü yapınca doktoru aradım ve beni tatmin etmedi anne sütü yapar dedi sadece .. iyki bu yazıyı okudum bütün yazılanların hepsi başımdan geçti bnde sagiyorum ve hep yanlış emzirmisim.

 55. Merhaba kızım 39 günlük bizde 25 günlükken kakasında mukus ve kan görmemizle doktora başvurduk bize inek sütü protrin alerjisi dendi yaklaşık 2 haftadır diyetteyim ama kakası hala mukuslu yeşil ve aşırı sulu ve köpüklü birde yaparken acayip ses çıkarıyor çoğu zaman. Benimde sütüm çok tazyikli geliyor napabilirim diye düşünüyorum sürekli. Akşam yazınızı gördüm ve o zmandan beri yazınızdaki gibi önce memeyi verip süt gelmeye başlayınca çekiyorum zaten kendi itiyor sıkıyorum elimle azalmaya başlayınca veriyorum ama şöylr vi sorun var 4 5 dakika sonra uyuyakalıyor ve memeyi itiyor uğraşıyorum tekrar alsın diye yok. Sıkıyorum göğsümü hala süt akımı devam ediyor sonrada ağrıyor

 56. Kanlı kaka yapan bu sebeple bütün alerji testleri yapılan, diyetlere rağmen kanlı kakası geçmeyen Deniz’ in annesiyim. Kızımız Deniz ☺️. En önemli detay ise tazyikli sütümün olması. Bu durumun kanlı yapmasına neden olduğunu öğrenince besin alerjisi diyeti bıraktımıltım. Bunu Türkiye’de yaşamış biri olduğunu okuyunca sevindim demem (sizin için üzüldüm ama)yanlış anlaşılmaz umarım . Sağma süresini uzun tutuyordum bunu sizin yazınız ile birlikte azaltacağım. Bir göğsün sütü bitmeden diğerine geçiyordum ona da dikkat edeceğim. Teşekkür ederim ?

 57. Merhabalar
  Ben yazınızı tesadüfen buldum ve inanın bana biraz umut oldu..
  Oğlum 3 ay 10 günlük üç haftadan fazladır kakası yeşil mukuslu durumdaydı boyun altı kırmızı ve kulak arkaları egzama oluyordu. Doktora götürdüğümüzde süt ve süt ürünlerine alerjisi olduğunu ve diyet yapmam gerektiğini söyledi. Diyeti olabildiğince uyguladım ancak kakasında herhangi bir değişim olmadı. Döküntüler geçiyor ve ara ara çokta az olsada kızarıklık şeklinde çıkıyordu. Sonrasında alerji bölümüne gittim kan testi ve gaita testi yaptı. Süt ve yumurta beyazında <0.10 şeklinde sonuç çıktı. Gaitada gizli kan pozitif çıktı. Oğlum gün içerisinde saat farketmeksizin emiyor. Geceleri 2 saat bazen 3 saatte bir emiyor. Bazen uyanamıyorum ve oda ağlamadığı için saat birazcık daha geçiyor olabilir.. 🙂 geceleri yaptığı kakası sarı ama kahvaltıdan sonra yaptığı gün içerisindeki kakası yeşil oluyor. Bunun beslenmeyle alakası var mıdır sizcede? Kendi vücudumu ve benden geçecek proteinleri oğlumdan mahrum etmek istemem açıkcası..

  Şimdiden teşekkür ederim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuğunuz İnternetteyken Gözünüz Arkada Kalmasın!

Bakımlı Anne / Berduş Anne’ye Karşı