Dün gece oğlumla yaşadığımız romantik uyku seromonisinin sonunda bir hata yaptım. Bebeğimi her zaman uyurken koyduğum tulumunun içine koymayı ihmal ettim. Klima da çalışınca sanırım üşütmüş. Gece hiç alışık olmadığımız şekilde 3-4 defa kaka yaptı. Rengi de yeşile yakın ve mukusluydu. Dolayısı ile sabahtan itibaren olağanüstü hal ilan ettim. Öncelikle midesini daha fazla üşütmesini engellemek için bacaklarına pantalon ve ayaklarına çorap giydirdim.

İşin kötüsü bir önceki gün de, daha önce katı gıdaya geçiş zamanında yaşadığımız gibi, hafif kan damlalı kaka olmuştu. Geçmişte bezde kan sorununu ikinci kez yaşadığımızda doktorumuz protein alerjisi ihtimaline karşılık test yaptırmaya yönlendirmişti. Ayrıca proteine duyarlı olan bebekler için özel olarak geliştirilmiş bir mama (Similac Alimentum) önermişti. O dönemde mamayı almak  için alerji testi sonuçları çıkana kadar beklemiştik. Kan olayı tekrarlamayınca da bu yeni mamayı almayı erteledik. Daha sonra gıda alerjisi testinin sonucu negatif çıktı. Biz de rahatladık. Ancak doktorumuzun alerji testi ile ilgili şöyle bir notu olmuştu. Bu kadar küçük bebeklerde (Can test yapıldığında 4.5 aylıktı) testin sonucu doğru çıkmayabilir. Yani alerji olmasına rağmen “alerjik değil” şeklinde sonuç gelebilir.

Uzun lafın kısası; dünkü kanlı bez ve bugünkü ishal durumundan sonra yeni mamayı denemeye karar verdim. Similac Alimentum’da, süt proteinini hazmedemeyen bebeklere yardımcı olabilmek için, proteini hidrolize işlemi ile daha küçük ve kolay sindirilebilir parçalara ayırmışlar. Bu özel mamanın en kötü yanı normal mamalardan çok daha pahalı olması. Similac Alimentum’u bugünden başlayarak bir kutu bitene kadar deneyeceğim. Bakalım bezdeki kan ve mukus sorununda bir iyileşme olacak mı?

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. Merhabalar, 4 aylik kizima coklu besin alerjisi teshisi kondu, emzirdigim icin ben diyetteyim,malesef en son kontrolumuzde cok az kilo almisti.Doktorumuz alimentum mamayi takviye olarak kullanmamizi onerdi.Postu yazali cok olmus ama sizde durumlar nasil oldu ? Denedikten sonra kakada duzelme oldu mu? Keske mama kullanmak zorunda kalmasaydik, umarim tekrar sutumu artirmayi basarabilirim

  2. Merhaba hangi besinlere alerjisi vardı ? Diyet yaptıktan sonra geçti mi ? Yüzünde kızarıklık oluşuyor muydu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bebek annesinin yüzünü keşfediyor

Annemin Yüzünü Keşfediyorum!

çay keyfi

Bebekler Buluşuyor