Montessori aktivitelerini  çok sevdiğinizi biliyorum. Ben de öyle… Can ile boş zamanlarımızda farklı Montessori aktiviteleri yaparken, ben de çaktırmadan çocukluğuma dönüyor, oyunların ve oyuncakların arasında kayboluyorum. 🙂 Bu yazımda 4-5 yaşındaki ufaklıklar için seçtiğim, onların gelişimlerini desteklerken, ailecek keyifli anlar geçirmenizi sağlayacak 8 değişik Montessori aktivitesi bulacaksınız.

Okul öncesi çocuğumuzla yapacağımız aktivitelerde beraber kaliteli zaman geçirip, eğlenmek her zaman birinci hedefimiz olmalı. Çocuğun doğasından gelen merak ve öğrenme isteğini besleyen Montessori aktiviteleri sayesinde keşif, doğa sevgisi, el-göz koordinasyonu, sorumluluk alma, matematik, küçük motor becerileri, renkler, özanlatım, yazma gibi değişik beceri zaten doğal olarak, oyunla beraber kazanacak çocuğunuz… Hepinize bol eğlenceler…

1- Doğa Köşesi

(Hedeflenen Beceri: Keşif, doğa sevgisi)

dogakosesiDoğayı sevmeyen çocuk var mı? Evinizde kuracağınız bir doğa köşesinin en güzel yönü mevsimlere bağlı olarak sürekli değişen bir  oyun ortamı yaratılabilmesi… Çocuğunuzla beraber parka veya deniz kenarına gittiğinizde,  bahçede oynadığınızda, hatta markete doğru ufak bir yürüyüşe çıktığınızda bulduğunuz çiçekler, yapraklar, deniz kabukları, tohumlar, taşlar gibi pek çok güzellik doğa köşesinde sergilenebilir. Doğada bulduğunuz hazineleri sergilemek için bir tepsi kullanabileceğiniz gibi, çocuğunuzun yatağının yanıbaşındaki komidinin üzerine de bulduklarınızı dizebilirsiniz. Mesela yandaki resimde bir tepsinin içerisine kum doldurularak, deniz kabuklarıyla beraber bir kompozisyon yapılmış. Doğa köşesi fikrini canlı tutmak için, çocuğunuza önceden tespit edeceğiniz renklerde taş ya da deniz kabuğu bulmak gibi eğlenceli görevler verebilirsiniz. Mesela Can değişik renklerde taşlar bulmaya bayılıyor. Eve gelince onları özenle (ve biraz da suyla oynayarak) yıkıyor ve tepsimize diziyoruz.

2- “Çizgide Kal” Oyunu

(Hedeflenen Beceri: El-göz koordinasyonu)

line

Bu oyun için 3 malzemeye ihtiyacınız olacak: Renkli bant, bir adet kamış (pipet) ve ponpon. Oyun çok basit. Evinizde yerin ya da halının üzerine renkli bantı yapıştırarak bir ya da birden fazla yol oluşturun. Birden fazla yol oluşturacaksanız düz, zigzag, s harfi şeklinde gibi değişik zorluk dereceleri olan yollar yapabilirsiniz. Çocuğunuz banttan oluşan yolun bir ucundan diğer ucuna kadar, bantın dışına çıkmadan, kamış ile üfleyerek ponponu ilerletsin.

3- Küçük Çiftçi

(Hedeflenen Beceri: Keşif, doğa sevgisi, sorumluluk)

fasulyeSıradaki aktivite hepimizi çocukluk yıllarımıza götürecek. Hangimiz ilkokulda fasulye çimlendirmedik? Şimdi sıra çocuklarımızda… Yapılacak işleri çocuğunuza tarif edin ve fasulye bitkisini kendi başına büyütmesine izin verin. Bu aktivite için cam bir bardak ya da kavanoz, kuru fasulye, pamuk ve az miktarda suya ihtiyacımız olacak. Birkaç fasulyeyi cam bardağın içine koyun. Pamuk parçalarını hafifçe ıslatın ve fasulyeye değecek şekilde bardağa koyun. Fasulye cam bardağın kenarında kalsın ve dışarıdan gözüksün. Bardağı güneş alan bir yere yerleştirin. Her gün çocuğunuz pamukları az miktarda suyla ıslatsın. Birkaç gün sonra tohumunuzun filizlendiğini göreceksiniz. Yaklaşık 10 gün içinde de yaprakları çıkacaktır. Bu aşamadan sonra dilerseniz ufak bir saksıya toprak koyarak fasulye bitkinizi ekebilirsiniz.

4- Onlu Sayılarla Matematik (Teen Board)

(Hedeflenen Beceri: Sayılar,  matematik)

matematikDördüncü Montessori aktivitemiz Can’ın okulundan geliyor. Bu aktivite teen board (onlu sayılar tahtası) olarak adlandırılıyor. Fotoğrafta gördüğünüz gibi, Can, her biri 10 adet boncuk içeren çubukları ilgili rakamların yanına diziyor. Maksat önce birer-birer, sonra onar-onar saymayı öğrenmek. Kısacası matematiğe ufaktan giriş yapılıyor. Elbette kilit nokta, öğrenme konusunda çocuğa zorlama yapılmaması. Çocuğun severek, eğlenerek, kendi hızında öğrenmesi… Bu aktiviteyi yapmanız için illa bu şekilde tahtadan kalıplarınız ya da boncuklarınız olmasına gerek yok. Kare şeklinde keseceğiniz kağıtların üzerine rakamları yazabilir ve boncuk yerine fasulye ya da nohut kullanabilirsiniz.

5- Patates Baskısı

(Hedeflenen Beceri: Küçük motor becerileri, renkler, özanlatım)

patates baskısıYine çocukluğumuzda okulda resim derslerinde çok yaptığımız ve keyif aldığımız bir aktivite daha: patates baskısı… İhtiyacımız olanlar: patates, bizim kullanacağımız keskin bir bıçak, suluboya, resim kağıdı. Evde bulunan ufak patatesleri bıçakla ikiye kesin. Kesilmiş yüzeylere keçeli kalemler değişik figürler çizin. Daha sonra keçeli kalemle çizdiğiniz figürlerin üzerinden  bıçakla  geçerek yaklaşık 1 cm derinliğinde kazıyın. Fotoğraftaki şekiller size ilham verecek ve eminim yaptıkça başka şekiller de hatırlayacaksınız. İşte geldik eğlenceli kısmına… Kazılmış patates baskılarınızı çocuğunuza verin. Sulu boyayı fazla sulandırmadan fırçayla patatesin üzerini dilediği renkte boyasın. Sonra resim kağıdının üzerine dilediği gibi baskılarını yapabilir.

6- Çamaşır Asma

(Hedeflenen Beceri: Küçük motor gelişimi, ev işlerine yardım yoluyla sorumluluk)

çamaşır asmaSıradaki etkinlik ev işlerine meraklı miniklere cazip gelecek bir aktivite… Eğer çocuğunuz siz çamaşır asarken yanınızda durmaktan ve size mandalları uzatmaktan keyif alıyorsa kendi boyuna uygun bir çamaşır asma oyunu çok hoşuna gidebilir. El beceriniz yüksekse, bu oyun için yandaki fotoğraftaki gibi tahtadan bir çamaşır ipi düzeneği kurabilirsiniz. Yok eğer bu düzenek beni aşar diyorsanız,  BebekveBen’de çareler tükenmez, tek yapmanız gereken çamaşır ipini evdeki sandalyelerin bacaklarına germek. Mandal olarak çocuğunuz sizin mandallarınızı kullanabilir. Çamaşır olarak da birkaç seçeneğiniz var: Fotoğraftaki gibi kağıttan ufak elbiseler hazırlayabilir, çocuğunuzun oyuncak bebeklerinin elbiselerini asabilir, ya da çocuğunuzun çorabı, mutfak bezleri gibi ufak eşyaları asabilirsiniz.

7- Gökkuşağı

(Hedeflenen Beceri: Küçük motor becerileri, renkler, özanlatım)

gökkuşağıCan’ın bu sene okulda yaptığı sanat çalışmalarından yeni bir örnek var karşınızda… Parmak boyasıyla boyanan ellerin yan yana resim kağıdı üzerine bastırılmasıyla oluşan bir gökkuşağı… Gökkuşağının tam dibine de masallardaki gibi bir küp altın eklemişler. Ne dersiniz? Bir gökkuşağı gördüğümüzde dibini kazmaya değer mi? Bu çalışma çok hoşuma gitti. Salonumuzdaki sanat köşesinde hemen yerini buldu. Can daha sonra evdeki  çıkartmalarla kağıdın boşluklarını süslemeyi ihmal etmedi. 🙂

8- Kara Tahtada Harf İzleme

(Hedeflenen Beceri: Yazma, Küçük motor gelişimi)
karatahtaSon aktivitemiz Can’ın üzerinde çalışmayı çok sevdiği ve sene içinde pek çok değişik etkinlikler yaptığımız kara tahta üzerinde olacak. Fotoğraftaki küçük kızın kullandığı kara tahtanın bir benzerini Can 2 yaş civarındayken Ikea’dan çok uygun fiyata almıştık. Hala satılıyorsa mutlaka almanızı tavsiye ederim. Bir yüzü kara tahta, diğer yüzü beyaz tahta ve oldukça uzun bir rulo kağıtla beraber geliyor. Yanlış hatırlamıyorsam tebeşirleri ve beyaz tahta kalemlerini yine Ikea’dan alabiliyorsunuz. Bu aktivitede kara tahtaya yazılan harflerin üzerinden, suya batırılmış resim fırçasıyla geçiyor ufaklığınız. Yazmaya başlangıç yapmak üzere elin alıştırılması için çok güzel bir fırsat. Ayrıca çocuğunuza harfleri öğretmek, ismini yazdırmak gibi pek çok değişik oyunla bu etkinliği geliştirebilirsiniz.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Merhabalar! 10 yaşındaki oğlum ile nasıl etkinlik yapabilirim? Duygusal yönden aramızda biraz kopukluk olduğunu hissediyorum. (Yarım gün çalışan bir anneyim) teşekkürler….

  • Selamlar Ayşen,
   10 yaş çok güzel bir yaş. Çocuğun herşeyi anlayabilir, sana arkadaşlık edebilir, okuma yazma bilir, paylaşacağınız ve ortak olarak keyif alacağınız pek çok aktivite olabilir. Öncelikle çocuğunun ilgi alanlarını düşünmek ve bu ilgi alanlarına kendini uydurmakla işe başlayabilirsin. Çocuklar en çok ilgilenilmek, ebeveynle yanyana olmak ister. Yapacağınız etkinliğin aslında çok da önemi yok. Yine de ille etkinlik ismi istersen ilk anda aklıma gelenler:
   – Evde: lego oynamak, sessiz sinema oynamak, monopoly, kızma birader gibi kutulu oyunlar oynamak, beraber kek, poğaça, kurabiye gibi eğlenceli yemekler pişirmek, eski bir tişörtü boyamak
   – Soğuk ve kapalı havalarda: sinemaya gitmek, müzelere gitmek,
   – Güzel havalarda: Pikniğe ve yürüyüşe gitmek, beraber bisiklet sürmek, doğada yürüyüş yapmak bunlardan bazıları…
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emzirirken Cinsel Duygular Hissediyorum

beeanne.header

Son Web Geliştirme Projem BeeAnne Yayında