Bildiğiniz gibi Can, Montessori standartlarına göre eğitim veren bir anaokuluna gidiyor. Montessori felsefesi İtalya’da doğmuş. Amerika’da ilk Montessori okulu 1911’de NewYork’da açılmış. Bu felsefe ilk dönemlerde Amerika’da hızla yayılmış, ancak sonra 1.Dünya Savaşı ve dil bariyerleri nedeniyle bir müddet sonra Montessori’ye ilgi sönmüş. 1960’lı yıllarda Montessori akımı Amerika’da yeniden gündeme gelmiş. American Montessori Society’nin kurulmasıyla beraber Montessori okullarının sayısı hızla artmaya başlamış. Bugün ülke genelinde 1.300’den fazla okulla Montessori eğitiminde Amerika dünya lideri. Bu okullar anaokulundan başlayarak lise sonuna kadar eğitim veriyor. Montessori felsefesi Türkiye’de de açılan yeni okullar sayesinde yavaş yavaş tanınmaya başladı.

Türkiye’de artan ilgiyle beraber, bu konuda anne/babalardan bana pek çok soru geliyor. Bu nedenle çocuk gelişimi açısından çok faydalı olduğuna inandığım Montessori eğitimi konusundaki görüşlerimi mümkün olduğunca sık paylaşmaya çalışıyorum. Çok özetle “Keşif yollu eğitim, çocuğun sınıf içi aktivitelere katılımında esneklik, farklı yaş gruplarının aynı sınıfta eğitim görmesi, öğretmenin eğitimde teşvik edici bir rol model olması” gibi ilkelere sahip olan bu eğitim konusunda daha önce yazdığım yazılara blogumdaki Montessori etiketinden ulaşabilirsiniz. Montessori eğitiminin bence en önemli yönleri bağımsız, meraklı, öz disiplini, düzenli, yaptığı işe odaklanan ve öğrenmeyi seven bireyler yetiştirmesi. Ayrıca, çocuklara hayat boyu lazım olacak özbakım, kişisel temizlik, yaşanan çevrenin temizliği, nezaket gibi becerilerin de gelişimi hedefleniyor. Bu nedenle Montessori eğitiminde uygulanan sınıf içi aktiviteler bu kişilik özelliklerini geliştirmeye odaklanıyor. Okurlarımdan Nefise, 2 yaşındaki çocuğuna uyacak Montessori aktivitelerini sorunca bu konuda yeni bir yazı yazmaya karar verdim.

Montessori aktivitesi denildiğinde insanların aklına nedense daha önce eşi benzeri görülmemiş etkinlikler geliyor. Ancak bu aktivitelerin pek çoğu bir ailenin günlük yaşamında yaptığı işlerden esinlenerek hazırlanmış, her evde bulunabilecek malzemelerle kolayca gerçekleştirilebilecek etkinlikler. Sadece biraz yaratıcılığınızı konuşturmak yeterli. İşte 2-3 yaş civarı çocuklar için faydalı olacağına inandığım ve çoğunu bizim de Can ile beraber sık sık yaptığımız Montessori etkinlikleri…

1- Çorabın Eşini Bul

(Hedeflenen Beceri: Eşleştirme, Ev işlerine yardım)

Çamaşırlar yıkandıktan sonra katlama-ütüleme faslı her evde olur. Çorap eşleştirme aktivitesi bizim Can ile çok sık yaptığımız ve Can’ı eğlendiren, bana yardımcı olduğu duygusunu hissettiren bir aktivite. Tüm çorapları karışık olarak yere koyup, Can’dan birbiriyle aynı çiftleri bulmasını istiyorum. O çiftleri bana verdikçe, ben de katlıyorum.

çorap

2- Kağıt Örgüsü

(Hedeflenen Beceri: Küçük motor gelişimi)

Çocukluğumuzda hemen hepimizin yaptığına emin olduğum kağıt örme aktivitesi, Montessori felsefesine çok uygun bir etkinlik. Çocukların küçük motor becerilerini geliştirmeye yönelik olan bu aktivite, renkli kağıtları kullanarak yaptığınızda çok eğlenceli oluyor ve çocukların çok hoşuna gidiyor.

kağıt örgüsü

3- Küçük Market

(Hedeflenen Beceri: Sayılar,  Sınıflandırma, Sosyal ortamlara uyum)

Çocukların günlük hayatta aileleriyle beraber yaptıkları market alışverişinden yola çıkılarak, çocuklara değişik beceriler kazandırmak mümkün. Aşağıda sizler için hazırladığım tüm sayfaların renkli çıktılarını aldıktan sonra işaretli yerlerden kesin. Fotoğrafların adetlerini çoğaltmak için her sayfadan birden fazla çıktı alabilirsiniz. Kağıtların kolayca yırtılmaması için arkalarını kartonla sağlamlaştırabilirsiniz. Oyunda 2 rol mevcut: Alışveriş yapan müşteri ve market sahibi. Oyunun başlangıcında market sahibi ürünleri alır, müşteri de oyuncak paraları… Müşteri market sahibinden belli ürünler isteyerek alışveriş yapar ve oyuncak parayla karşılığını öder. Bu oyunu daha geliştirmek ve gerçekçi yapmak isterseniz, evde küçük sepetleriniz varsa ürünler sepetlere yerleştirilebilir ve alışverişten sonra torbalara konulabilir. Market sahibi rolünde olan çocuktan sebzeler, meyveler, kahvaltılıklar, kırmızı olan yiyecekler gibi değişik ürün grupları istenerek sınıflandırma becerileri geliştirilebilir.

Not: Sayfaların üzerine tıkladığınızda büyük versiyonlarına ulaşabilir ve çıktı alabilirsiniz.


KucukMarket2KucukMarket3 KucukMarket4

4- Çatal-Kaşıkları Düzenle

(Hedeflenen Beceri: Sınıflandırma, Ev işlerine yardım)

İşte günlük hayatta sıkça gerçekleştirdiğimiz bir ev işinden yola çıkılarak yapılabilecek bir Montessori aktivitesi daha… Bulaşık makinasını boşaltırken Can’ı yanıma çağırıp, bana yardımcı olup olmayacağını soruyorum. Çoğunlukla yardım etmek istiyor. Ben de keskin bıçakları ayırdıktan sonra, çatal-kaşıkların bulunduğu sepeti eline veriyorum. Mutfaktaki çekmecede çatal-bıçak ve kaşıkları doğru yere koymasını istiyorum. Birkaç denemeden sonra 2-3  yaş grubunun bu işi ne kadar başarıyla yapabildiğine şaşıracaksınız.

çatal kaşık

5- Renklerine Göre Eşleştir

(Hedeflenen Beceri: Eşleştirme, Renkleri tanıma)

Renklerine göre eşleştirme oyununu 2 şekilde oynamak mümkün. Aşağıda sizler için hazırladığım 2 sayfayı yazıcıdan renkli olarak çıktı alın. Bu kağıtları yere koyun ya da kaymamasını istiyorsanız ufaklığın boyuna uygun bir masaya/sehpaya bantlayın. Birinci oynama şeklinde renkleri işaret ederek, o renklere uygun küçük eşyaları evden bulup size getirmesini isteyin ve ilgili renklerin üzerine koymasını isteyin. İkinci oynama şeklinde, bu renklere uygun en az 20 küçük objeyi büyükçe bir çanağın içine koyup karıştırarak, çanağın içindeki objeleri ilgili renklerin üzerine koymasını isteyin.

Not: Sayfaların üzerine tıkladığınızda büyük versiyonlarına ulaşabilir ve çıktı alabilirsiniz.
RenkEslestir2

6- Bulaşık Yıkama

(Hedeflenen Beceri: Ev işlerine yardım, Küçük motor gelişimi)

Can’ın 2 yaşından beri bizimle yaptığı bu aktivite evdeki işbölümünü öğrenmesine ve küçük motor becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Elbette Can’la beraber bulaşıkları yıkarken, keskin bıçakları biz hallediyoruz. Onun dışında porselen tabaklar ve cam bardaklar dahil herşeyi o sudan geçiriyor ve biz bulaşık makinasına yerleştiriyoruz. Bulaşıklar ara sıra elinden kaysa da şu ana kadar henüz bir kaza olmadı 🙂 Elbette kırılacak eşyaları yıkarken nazik ve dikkatli olması gerektiğini sürekli hatırlatıyoruz. Suyla uzun uzun oynamak bu aktivitede Can’ın en sevdiği özellik.

bulaşık
Can bey büyük bir ciddiyetle bulaşıkları yıkarken…

7- Yüz Giydirme

(Hedeflenen Beceri: Vücudu tanıma)

Ufak çocuklar yaklaşık 1 yaşından itibaren yüz parçalarını öğrenmeye başlar ve 2 yaş civarına geldiğinde bu konuda ustalaşır. Bu oyunu oynamak için 1 numaralı sayfadaki yüz resmini ve 2-6 numaralı sayfalardaki yüz parçalarını renkli çıktı alın. 2’den 6’ya kadar olan sayfalardaki yüz parçalarını makas yardımıyla kesin. 1 numaralı sayfayı yere koyun ya da kaymamasını istiyorsanız ufaklığın boyuna uygun bir masaya/sehpaya bantlayın. Çocuğunuza göz, burun, saç, ağız, bıyık, gözlük gibi yüz parçalarını vererek boş suratın üzerine dilediği gibi yerleştirmesini isteyin.

Not: Sayfaların üzerine tıkladığınızda büyük versiyonlarına ulaşabilir ve çıktı alabilirsiniz.

YuzGiydirme1 YuzGiydirme2 YuzGiydirme3 YuzGiydirme5

 

Sizler için derlediğim ve hazırladığım 2-3 yaş grubuna uygun Montessori aktiviteleri umarım hoşunuza gider. Çocuğunuzun ve sizin en beğendiğiniz aktiviteyi yorumlar kısmında yazmayı unutmayın.

Sağlıcakla kalın,

Kaynaklar: American Montessori Society

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Merhaba,daha büyük çocuklar içindw bu tarz aktiviteler varmı acaba? Kızım 1. Sınıfa gidiyor örneğin geometrik cisimleri aktivitelerle öğrenmesi pratik yapması daha güzel olur diye düşünüyorum ama hiçbiryerde rastlayamadım.bilginiz varsa uardımcı olursanız sevinirim..ayrıca 2 yaşındaki oğluma aktivitelerinizi uyguluyorum fikirleriniz için çok tşk ederim

 2. merhabalar.yazılarınızın büyük kısmını okudum.sitenizi yeni keşfettim 🙂 16,5 aylık oğlum için yüz giydirmelerininzden yaptım (böyle bir etkinlik ararken buldum siteyi zaten).ve yaptığım etkinliğinizi de üyesi olduğum grupta paylaştım.fikirleriniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Sırma,
   Yüz giydirme aktivitesinin hoşuna gittiğine ve oğlunla beraber oynadığınıza çok sevindim.
   Ayrıca grupta paylaştığın için de teşekkürler… Hangi grup acaba?
   İleride yeni aktiviteler de eklemeyi düşünüyorum…
   Bloguma her zaman beklerim…
   Sevgiler,

 3. Merhaba, Montessori eğitimini bu yıl uygulamaya başlayan bir anasınıf öğretmeniyim. Verdiğiniz bilgilerden ben de yararlanmaya başladım. Yeni örnekler içerisinde 5-6 yaşlardaki çocuklar için de çalışma örnekleri verebilirseniz sevinirim.

  • Yeni sınıfınız ve öğretim yılınız hayırlı olsun Fergün,
   Paylaştığım Montessori aktivitelerinin işine yaramasına sevindim.
   Yakında yeni aktiviteleri eklemeyi düşünüyorum.
   Email listeme kayıt olur ve blogu daha sonra tekrar ziyaret edersen 5-6 yaş grubunu aktivitelerini de yazacağım.
   Sevgiler,

 4. Merhaba.Yazilariniz cok ilgimi cekti.6 yasindaki oglum icin uygun calisma etkinlikler de paylasirsaniz cok sevinirim.

  • Selamlar Senem

   6 yaş için Montessori aktivitelerini en kısa zamanda yazmayı planlıyorum. Lütfen blogumu takipte kalmaya devam et. Ayrıca üye değilsen email bültenime de üye olabilirsin. Böylece yeni yazılardan haberin olur.

   Sevgiler

 5. Bu siteyi etkinliklerinizi bulduğum için çok sevindim. Kartuş Alıp hemen başlıcam. Çok teşekkürler.

 6. oglum nisan 19 da 2 yaşına giricek bende çalışmaya başladım normalde çok hareketli ama sakin bir çocuk ama birkaç günüdr çok sirinirli bagrmaya ve aglama eylemi yüksek onu sakinleştirebileceğim hangi aktiviteler var

  • Sevgili Gamze,

   Acaba bebeğinin son birkaç gündür neden sinirli olduğunu ve ağladığını tahmin edebiliyor musun? Sorunun kaynağını bulabilirsen belki eski sakin haline dönecektir.

   Bebeği sakinleştirici aktivite olarak banyoda oyuncaklarıyla geçireceğiniz tatlı dakikalar, fonda ninni kıvamında sakin müzikler, hiç olmazsa senin yumuşak bir ses tonuyla ninni söylemen, ona kitap okuman faydalı olabilir. Havanın müsait olduğu her anda uygun şekilde giydirerek parka gidin. Bunların yardımcı olacağını umuyorum.

   Sevgiler

 7. Merhaba.2 yaş aktivitesi ararken sizi keşfettim.Fikirlerinizi çok beğendim.Paylaştığınız için çok tesşekkür ediyorum

 8. Mrb kar benim 25 aylık bir kızım 5 yasında anaokuluna giden bir oğlum var kızım abisine hiç bir şey yaptırmıyor ikisine de aynı oyun grubunu kuruyor ve yemekleri veriyorum ama kızım yine de abisinin elinde olan önünde olan yemeği almak için uğraşıyor oğlunda o bana birsey yaptırmıyor diye sinirli ve hırçın bir çocuk olmaya başladı ortak oyunlarda kurdum ama yinede bir şekilde kızım hep bozdu yardımcı olun lütfen

 9. Merhaba Tanla hanim blogunuzu cok begendim ve devamini dilerim . benim 19 aylik bi oglum var ve ona kitap okumayi cok istiyorum fakat kitabimiz yok. Endonezyada yadiyorum ancak yaz tatilinde kitap alabilirim. Bana onerebileceginiz online kitap varmi yada ne yapmaliyim. Sevgiler Mukerrem

 10. Merhabalar. Daha yeni gördüm bloğunuzu ve bayıldım. 14 aylık bir oğlum var. Kpss ve kaymakamlık sınavlarına hazırlanıyorum ve yeteri kadar ilgilenmiyor um oğlumla. Bu yüzden kendine zarar vermeyeceği bir odada gün boyu yeni oyunlar buluyor ķendne. Ama bu yazdıklarınzı yapabilir miyim? 14 ay için uygun olur mu? Yada başka önerileriniz var mı ? Simdiden teşekkür ederim

 11. merhabalar kızım 30 aylık ve biz asla oyun oynamayı beceremiyoruz sürekli hareketli oyunlar oynamak istiyor bizde yorgun olmadığımız sürece oynamaya çalışıyoruz ama yetemediğimi düşünüyorum bir sürü etkinlikler yapıp akşama oynamaya çalışıyoruz ama hiçbirine adapte olup 5 dakikadan fazla ilgisini çekmiyor çorap eşleştirme , yüz ifadelerini yerleştirme, market alışverişi denedim yaptıklarımı sadece parçalayıp, yırtıp kesip atıyor. oyuncakçıya gittiğimizde de sadece yapboz ve kalemler ilgilisini çekiyor oyuncaklarla zaten hiç ilgilenmiyor anlayacağınız oturarak yada sakince hiçbir şey yapamıyoruz, hep koltukların masanın üstünden zıplamak balonla birlikte koşturmak saklanbac yakalamaca gibi şeyler. durulsun hep otursun istemiyorum ama birlikte yapabileceğimiz bişeyler olsun etkinlikler olsun istiyorum bende acaba yanlış mı düşünüyorum fikrinize ihtiyacım var.

 12. Merhaba 2,5 yaşında oğlum var bu söyledıklerınızın bazılarını kısmen yapıyoruz. yalnız oğlum biraz hareketli enerjisi çok başka neler yapabiliriz tşk ederim.

 13. Merhaba, etkinlikler çok güzel. Çalışan anne olarak değişik oyunlar arıyorum. Hiperaktif çoçuklar icin öneriniz var mı?

 14. Lutfen biri bana yardimci olabilr mi ? İki bucuk yas gurubuna uygun bana yillik plan örnegi lazim yarin icin acil lutfen

 15. Eş bulmaca oyununu da Ekleye bilirsiniz bence. Mesela coraplarin eldivenlerin ayakkabi ve ya terliklerin eslerini bulmasi
  Cekmecedeki kasik catallari dogru yerlestirme oyunu
  Yazlik ve kislik elbise secimi oyunu. Mesela botlar montlar sapka eldiven kislik, ince corap sort t shirt mayo yazlik.
  2.5 yasindaki kizimla ingilizce sayilari renkleri de oyreniyoruz.
  Dusunceleriniz de cok guzeldi bazilarini not aldim insallah biz de yapacagiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Astronot Galerisi

Can Uzayı Keşfediyor: Space Center Houston, NASA Gezisi

esnek anne

Amerika’da Anne Olmanın Bana Öğrettikleri