Ani Bebek Ölümü Sendromu (Sudden Infant Death Syndrome – SIDS) riskini azaltmak amacıyla, Can doğduğundan beri, onu sırtüstü yatırmaya alıştırdık. İlk dört ay sırtüstü uyumak konusunda bir şikayetimiz olmadı. Ancak beşinci ayın sonlarına doğru geldiğimiz şu günlerde, Can, artan bir şekilde, uykusunda, yana ve karnının üstüne dönmek istiyor.

Fotoğraf: newmothertips.com

Bebeği uykusunda bile gözlemek büyük sorumluluk. Zaten geceleri sık sık emzirme ve alt değiştirmek için uyanıyoruz. Bir de aralarda her dönüş yaptığında “acaba karnının üstüne mi döndü? ağzı burnu kapandı mı?” diye endişe etmekten bende uyku diye birşey kalmadı.

Önceleri her yana döndüğünde kalkıp, Can’ı tekrar sırtüstü yatırıyordum. Saniyesine kalmadan tekrar yana döndüğü çok oldu. Şaka gibi… Ama artık yan yatma konusunda mücadele etmeyi bıraktım. Sadece kimi zaman ayaklarının ya da kollarının konumunu hafifçe değiştirip düzgün nefes aldığından emin olmaya çalışıyorum.

Ancak yüzükoyun yatmak konusunda endişem hala geçmiş değil. Can, aslında uyanıkken kendini kolları üzerinde gayet güzel dikebiliyor. Artık büyüdüğü için de uyurken kollarını kundaklamıyoruz. Halo kundağını sadece kolları açık bir tulum gibi giydiriyoruz. Eğer uyanıkken karnının üzerine döndüyse de sorun yok. Çünkü, ellerinden destek alarak başını kaldırıp, sağa sola yuvarlanarak istediği şekilde durabiliyor. Ama uykulu iken karnının üzerine döndüğünde, onu, birkaç kere, başını yatağa gömmüş ağlarken buldum. O nedenle endişeleniyorum.

Aslında Can’da kabahat aramamak lazım. Ben de en çok yüzükoyun yatmaktan hoşlanırım. Annemin dediğine göre, bebekken, bir kere bile sırtüstü yatmamışım. Hep yüzükoyun yatmışım. Tabii o zamanlar SIDS ya da “bebekleri sırtüstü yatırmak” gibi bir kavram yokmuş. Zamanla bebek yetiştirme yöntemleri nasıl değişiyor değil mi? Ya sizin bebeğiniz nasıl uyuyor?

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. Benim bebeğim de doğduğundan beri yüzüstü yatıyor. Sırt üstü yatırınca çılgınlar gibi ağlamaya başlıyor. Artık direnmekten vazgeçtim, çünkü çocuk uyku uyuyamıyor ben direndikçe. Doğduğu günden beri yüzüstü yatarken kafasını sağa sola çok rahat çeviriyor olması biraz içimi rahatlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktor

Ey Bebeğim! Evden Uzaktayken Hastalanma!

hurafe

14 Modası Geçmiş Bebek Hurafesi