in

Yeni Tasarımım “Bir Annenin Renkleri” Yayında!

Selam dostlar,

Bugün bir müddettir üzerinde çalıştığım ve birkaç gün önce yayına koyduğumuz yeni ve heyecan verici bir blog tasarımından bahsetmek istiyorum: BirAnneninRenkleri.com.

Blog sahibi Eda hanım, blogunun yeniden tasarımı çalışması için benimle iletişime geçtiğinde içeriği güzel bir blogu olduğunu, ancak tasarımında bazı değişiklikler yapmak istediğini söyledi. Sade, şık ve belli bir akışı olan bir blog hayal ediyordu. “Renkli ama göz almayan” olarak tanımlamıştı beklentilerini… Eda hanım ayrıca blogunu daha profesyonel bir şekilde sürdürmek, bu anlamda Blogspot’tan uzaklaşarak.com uzantılı alan adını kullanmak istiyordu. Ona WordPress sistemini önerdiğimde sevinerek kabul etti.

Tasarım anlamında aklında özel bir fikir vardı. Blog yazarken, ilgilendiği her konuyu belli bir renkle özdeşleştirmişti. Örneğin minik kızı “pembe”, minik oğlu “mavi”, mutfağı “kırmızı”, hobileri “turuncu”ydu onun için. Şu tarifinin güzelliğine bakar mısınız?: “Kırmızı mutfağımın rengi. Duvarları, dolapları değil, ruhu kırmızı… Ana renklerden, hayatımızın ortasında bir yerde… İştah açar, ilgi çeker, duyuları harekete geçirir; sıcaktır, tutku sembolüdür. (Hayır aşkı tarif etmiyorum; o siyah beyaz.) Benim kırmızımı anlatıyorum…” demiş yazısında.

Yeni blog tasarımında bu renkleri nasıl yansıtabiliriz? diye düşündük. Aklıma kuşlar geldi… Orijinal, sıcak, origami kuşlar… Eda hanım bu fikri bir adım daha ileriye götürerek, “Kuşların taşıdığı minik kutular olsa, her bir kutu ayrı bir kategoriyi yansıtsa, hatta kutularda ufak bir animasyon da olsa…” dedi… Yeni tasarımın başlığı böylece şekillendi.

Renkler üzerinde çok düşündük. Hazırladığım ilk versiyondaki renkler daha pasteldi. Ancak daha sonra Eda hanımın dünyasındaki canlılığı yansıtacak şekilde daha canlı renklerle değiştirdik. Sanırım başarılı da olduk. Bu proje beni o kadar heyecanlandırdı ki, hızımı alamayıp sosyal ağ butonlarını bile kuş motifli olacak şekilde tasarladım. Tasarımımız öyle de uyumlu hani…

Tasarımda çalışmaktan keyif aldığım bir diğer detay da footer diye adlandırdığımız alt kısım oldu. Bu alanda kuş motiflerini daha büyük boyutlu olarak kullanma şansımız olduğundan çok şık bir hava verdi.

Eda hanıma yeni bloguyla güzel bloglamalar ve bol misafirler diliyorum. Siz de ziyaret etmek isterseniz adresi: BirAnneninRenkleri.com.

İşte tasarımda önceki ve sonraki durumun karşılaştırması: Daha detaylı olarak görmek için lütfen fotoğrafların üzerine tıklayın.

Başlık kısmı (header)

Bir Annenin Renkleri BeforeAfter Header

Alt kısım (footer)

Bir Annenin Renkleri BeforeAfter Footer

Genel blog görünümü

Bir Annenin Renkleri BeforeAfter Siz de ilk defa blog/websitesi açacaksanız ya da blogunuzun/websitenizin yeni bir yüze ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız lütfen tasarım sitemden benimle iletişime geçin. Sizi beğeneceğiniz bir tasarıma ulaştırmaktan memnuniyet duyacağım.

Sevgiler

Tanla

Yakın dönemde tasarladığım diğer bloglara ait yazılarım: Çoluklu Çocuklu, Güncel Anne

Bu yazıya puan ver!

6 Comments

Yanıt Yaz
 1. Ay bu benim blogum! Tanla hanım, ne kadar güzel anlatmışsınız bu süreci. Sizinle çalışmak çok keyifliydi. Aklımdakilerin ekrana birebir yansımış olması da ayrı bir mutluluk. Benim gibi detaycı ve semboller aleminde yaşayan birine karşı, çalışmanızı sabırla, ilgiyle ve de en önemlisi severek yaptığınızı hissettirdiniz 🙂 Diyorum ya, yeni ayakkabılarını başucundan ayırmayan bir çocuk gibi ben de bloguma bakmaya doyamıyorum. Yazmaya, sıcacık renklerimle, özgür kuşlarımla, hayallerimdeki eklentilerimle 🙂 , canlılığın içindeki sadeliğimle baş başa huzurla ve heyecanla devam ediyorum.
  Güzel dilekleriniz için, bana bu heyecanı yaşattığınız için; emeğiniz, zevkiniz, ilginiz, sabrınız ve desteğiniz için tekrar ve yürekten teşekkür ederim! Sevgilerimle…

  • Eda hanım,

   Bu güzel duygularınız için ben teşekkür ederim. Gerçekten içime sinen, çok güzel bir çalışma oldu. Ayrıca tasarım çalışmaları yaptıkça kaliteli yazılar yazan blogcuları da yakından tanıma şansım olduğu için seviniyorum.

   Yeni yerinizde size mutlu bloglamalar diliyorum,

   Sevgiler

 2. Gerçekten harika olmuş. Elinize sağlık. Aslında ben de bir blog açmak istiyorum. Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ne yapsam acaba fikir verebilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Fotoğraf Paylaşmak Nereye Kadar?

Büyüme atakları

Bebeklerde Büyüme Atakları