in , ,

Vergisiz Alışveriş

Amerika alışveriş cenneti. İnsanı tüketime özendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İndirimler, özel günler, yarı-fiyatına ürünler hiç bitmez. Ancak bir özel alışveriş dönemi var ki aile bütçesine oldukça faydalı: vergisiz alışveriş haftasonu. Okulların açıldığı haftanın bir önceki haftasonu, özellikle kırtasiye, çanta, kıyafet ve ayakkabı gibi okul ihtiyaçları vergiden muaf oluyor. Vergi muafiyeti yaz sonu indirimleri ile birleşince toplamda %25-%80 arasında değişen indirimler oluyor.

Biz de bu haftasonu alışveriş için dışarıdaydık. Hava aşırı sıcak. Can ile dışarı çıkarken güneşin biraz hafiflemesi için saatin en az 16.00 olmasını bekliyoruz. Mağazaların içinde klima çalışmasına rağmen iki mağaza arasında arabanın içi hamam gibi oluyor. Bebek arabasının üzerini sürekli güneşlikle örtüyoruz. Ancak yine de, Can, arabanın içine girince bunalıyor ve araba koltuğunda fazla oturmak istemiyor.

Bugün alışveriş için hedeflediğim en kritik ürün, güleceksiniz ama, el sabunu. Son dört aydır, anneliğin güzelliklerinden biri olarak elim sudan hiç çıkmıyor. Sıvı sabunlar ve evde bulunan beyaz sabun cildimi ciddi anlamda kuruttu. Bu nedenle marketlerde pek bulamadığım ve cilde iyi gelecek bir el sabunu arıyorum. Bunun yanısıra, aslında çok kritik olmayan, bu nedenle de uygun fiyatı bulana kadar beklettiğim birkaç kıyafet ve ev ürünü alışverişim de var.

İlk durağımız üyelik mantığıyla çalışan bir toptancı olan Costco. Uzun süre gidecek olan ürünleri, büyük boylarda ama birim fiyatı düşük olarak Costco’dan alıyoruz. Bugün, vergisiz alışveriş haftasonu ile pek ilgili olmasa da  evde bitmiş olan kağıt havlu, temizlik eldiveni ve deterjan gibi ihtiyaçlarımızı aldık. Normalde pek de kalabalık olmayan alışveriş merkezlerini insanlarla dolu görmek, güzel memleketimizi hatırlattı.

İkinci durağımız benim Amerika’da en sevdiğim mağazalardan biri olan Marshalls. Bu ünlü mağazalar zinciri, değişik markaların kıyafet, ayakkabı ve ev ürünlerini indirimli olarak satıyor. Marshalls’ binlerce ürün seçeneği var. Ancak aradığınız ürünü bulmak için tek tek askıları ve rafları incelemeniz gerekiyor. Kuzey, sağolsun,  Can’ı arabasında oyalarken ben de mağazanın içinde kayboldum. Biraz sonra beğendiğim bir bluzu göstermek için Kuzey ile buluştuk. Rengine karar verirken bebişimizden güzel bir koku geldi. Alt değiştirme zamanı!

Alışverişimiz tamamlanmamasına rağmen, Can’ın altını pis bırakmaya gönlümüz razı olmadığından, aldığımız birkaç parçayı acele ile ödeyip arabaya doğru koştuk. Altını açtığımızda durumun vehametinin beklediğimizden ciddi olduğunu anladık. Hafta içi Can’ın her zaman kullandığımız bezi olan Pampers Swaddlers bitmişti. İnternetten yeni sipariş ettiğim bezler gelmediği için, marketten, aynı markanın farklı modeli olan,  küçük bir paket Pampers Cruisers almıştık. Büyük hata! Cruisers, bugüne kadar örneğini görmediğimiz şekilde göbek bölgesinden sızdırmış. Elbiseler batmış. Bir diğer kötü haber de, bugün çantamı hazırlarken, herşeyi koymuş ama yedek bebek bezi koymayı unutmuşum. 4,5 aydır ilk defa başımıza geliyor. Hemen Can’ın altını ıslak mendille temizledim. Kirlenen elbisesini çıkardım. Yeni elbisesini bez bağlamadan giydirdim. Bebeğimiz hayatında ilk defa altı bağlanmadan eve kadar durdu 🙂 Evde hemen banyo yaptırdık. Bu sabahki banyosu ile birlikte ikinci banyosu oldu ki değmeyin keyfine… Bizim de alışveriş maceramız yarına  ertelendi…

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebekler İçin Örgü Oyuncaklar

Anneliğe Ara Verdim