in ,

Uyku Düzeni mi? Düzensizliği mi? Siz Karar Verin

Son birkaç gündür Can geceleri ilk uykusuna erken yatıp uzun uyuyor. Sabaha kadar en fazla 2 kere kalksa da sorunsuz bir şekilde emzirip, altını değiştirip hemen uykuya döndürebiliyoruz. Sabahtan öğlene kadar hafif uyku dediğim emzik ve arka fonda yağmur sesi destekli uykusunu aldıktan sonra öğlen uyanıyor.

uykuduzeni01

Öğlenden akşamüstüne kadar mücadeleli bir zaman geçiriyoruz. Mücadeleli diyorum çünkü bundan 2-3 gün öncesine kadar öğleden sonra uykularında da uzun uyuyan bebek şimdi en fazla 45 dakika kesintisiz olarak uyuyor. Bu nedenle gündüz bir işe odaklanmak hayal oldu. Sürekli gözümüz üzerinde olacak. Sürekli uyumaya teşvik edeceğiz.

Hele akşamüstü saat 15.30-16.00’dan babasının geldiği saat 18.00’e kadar en zor saatlerimizi yaşıyoruz. Sürekli ayakta olup onu taşıyarak evde yürümemi istiyor ki belimin rahatsızlığı nedeni ile mümkün değil. Şimdi 6 kilonun üzerinde ve onu en fazla 10-15 dakika ayakta taşıyabiliyorum. Kucakta zıplatmak, gazını çıkarmak, yatırarak oynamak, sallanan sandalyesinde oynamak, oyunlu emzirmek gibi pek çok varyasyonu deniyorum. Ben tükeniyorum, Can’da yorgunluk diye bir şey yok. Tabii sonra da ağlamaya başlıyor ki en yıpratıcı şey de o oluyor. Kimi zaman bana küsermiş gibi duruyor. Can’ın küskünlüğünü göreceksiniz. Gözlerini uzağa çevirip emziğini hızlı hızlı emerken sinirli sinirli bir ses çıkarıyor. 🙂 Küçük adam resmen karakter sahibi. Bazen bu durumda yattığı yerde uyuyakalıyor.

Can’ın 3.ayına girmek üzere iken günlük uyku programı şöyle:

  • 20.30- Besleyip, altını değiştirdikten sonra yatış ve uzun uyku.
  • 00.30- Gece yarısı ben yatarken aç kalmış olabileceği düşüncesiyle uyandırılıp beslenme, alt değişme, hemen uyuma
  • 3.30- Beslenme, alt değişme, hemen uyuma
  • 7.00- Beslenme, alt değişme, oynama ve 8.40’da hafif uykuya geçiş
  • 10.20- Beslenme, alt değişme, ben kahvaltı ederken oturma ve oynama. 12.15’de yeniden yatış. Bu uykusunda yaklaşık yirmi dakikada bir uyanıp emziği tekrar ağzına veriliyor ve pışpışlanarak uykuya döndürülüyor. Oldukça gönülsüz bir uyku seansı diyelim.
  • 14.30- Beslenme, alt değişme, en fazla bir saat boyunca keyifli ve oyuncu olarak oturduktan sonra mızmız saatlerin başlangıcı
  • 17.20- Beslenme, alt değişme
  • 18.00- Babanın gelişi, baba ile biraz oynama
  • 19.00- Beslenme, alt değişme ve uyku öncesi huzursuzluğun başlaması. Kuzey’in ayaklarına kuvvet bir şekilde evde kanguruda dolaştırılma.
  • 20.30’a kadar uyumamışsa kundaklanıp bizim yatağımızda aramıza yatırma ve pışpışlayarak uyutma

Dün bu programı uyguladıktan sonra gün boyu huysuz olup ağladı. Acaba 20.30’da uyuduğu için gece uykusunu aldı da gündüz o yüzden mi uyumuyor diye düşündük. Gece uyuyan çocuk babasını, gündüz uyuyan çocuk annesini severmiş. Son 2-3 günün istatistiklerine göre Can bey babasına bayılıyor.

Önce akşam yemeğimizi bir sandviççide yedik. Can yemek boyunca kestirdi. Sonra büyük indirimi değerlendirmek için Carter’s bebek mağazasına gittik. Pijamalar, tişörtler, tulumlar $3.99-$7.99 arası fiyatlardaydı. Can’ın daha çok 1.5-2 yaşında giyeceği kıyafetleri aldık. Çünkü daha önceki yaşlara ait kıyafetlerle dolaplarımızda var. Alışverişten sonra Barnes & Noble’a uğradık. Yeni bir çocuk kitabı daha aldım. Artık yavaş yavaş Can’ı kucağıma alıp kitapları tanıtmaya başlayacağım.  Çünkü, daha önce de yazdığım yazıdan hatırlayacağınız üzere, bebekler 3 aydan sonra kitaplarla ilgilenmeye başlıyormuş.

Eve geldiğimizde apartmanın merdivenlerinden çıkarken, inanmayacaksınız ama, ikinci bir akrep gördük. Hayvanlar etrafta kum gibi kaynıyor. Ne yapacağız bilemiyorum. Gerçi bugün ilaçlama şirketinden geldiler, ama, 4 aydan küçük bebeklerin olduğu evlerde,evin içinde ilaçlama yapmıyorlarmış. O yüzden balkonu ve evin dış kapısının dışını ilaçlattım. Artık Can’ı dışarı çıkartıp, evi ilaçlatıp, 4 saat eve girmeyeceğiz. Neyse, eve girince hemen Can’a biraz daha süt verdim. Altını değiştik ve yatakta aramıza alıp uyuttuk. Bir günümüz de böylece sona erdi.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

akrep

Salonumdaki Akrep

Bebek Gelişimi: 3.Ay