in

KızdımKızdım

Türkiye’de Koronavirüste Okula Dönüş

Bildiğiniz üzere pandemi sürecinde 2021-2021 eğitim öğretim yılında okullar aşamalı olarak açılacak. Birinci aşamada 21 Eylül’de sadece anaokulu ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için okullar başladı. Vatana, millete hayırlı, uğurlu olsun.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ikinci aşama hakkında 6 Ekim’de açıklama yaptı. Açıklamaya göre 12 Ekim Pazartesi günü itibarıyla ilkokul 2, 3, 4, köy okulları (ilkokul ve ortaokul), 8 ve 12’inci sınıflar ve özel gereksinimli çocukların okulları açılacak. Yüzyüze eğitim haftanın 2 günü okulda yapılacak ve yüzyüze eğitim almak isteyenler okula gidecek, istemeyenlerse uzaktan eğitim alacak. Uzaktan eğitim yine EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinde yürüyecek. Bu anlamda ailelerin eğitim düzeyi, kardeş sayısı, özel eğitim gereksinim gibi koşullar göz önüne alınarak ihtiyaç sahibi olan öğrencilere 500,000 tablet dağıtılacak. Sınıf mevcutları azaltılacak.

Hal böyleyken ebeveynleri bir telaş sardı. Haklılar da… Belirsizliğin hakim olduğu pandemi ortamında eğitim nasıl devam edecek? Kafada türlü türlü sorular…

  • Çocuğumu yüzyüze eğitim için okula göndermeli miyim?
  • Evde eğitimi tercih edersem verimli bir çalışma ortamı nasıl yaratabilirim?
  • Geçen okul yılının sonunda birkaç ayı uzaktan eğitimle idare ettik ama bir koca yılda evden eğitim yaparsak çocuğum nasıl motive olacak?
  • Konuları sağlıklı olarak öğrenecek mi?
  • Evinde internet erişimi ya da bilgisayarı olmayan aileler ne yapacak? Tablet gelecek diyorlar ama okullar haftaya açılıyor, ihtiyacı olan herkese tablet ulaşacak mı?
  • İki gün yüzyüze eğitim yetecek mi?
  • Özel eğitime ihtiyacı olan, gelişimi farklı seyreden çocuklar ne yapacak?
  • Evden eğitim velilere ne gibi ilave sorumluluklar yükleyecek?
  • Özel okullara çocuklarını yazdıran veliler almadığı hizmetler için para ödemeye devam edecek mi?

Bonus olarak köy okullarıyla ilgili Giresun’dan bir haber: Haftada birgün olan okul günü için servis imkanı olmadığını, yetkililere başvurduklarında, servis ücretlerinin az olması sebebiyle kimsenin ihaleye girmediğini, velilerin şu anda çocukları kendi imkanlarıyla bağlı oldukları ilçe, belde veya mahalle okuluna getirmek durumunda kaldıklarını söylüyorlar. Çalışmak durumunda olan veliler için şüphesiz oldukça zorlayıcı bir durum. 12 Ekim’de okulların daha geniş bir öğrenci kitlesine açılmasıyla normal okullarda da benzer bir servis sorunu yaşanacağı açık.

Ya siz koronovirüs zamanında eğitim ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Çocuğunuz kaçıncı sınıfa gidiyor? Bu sene yüzyüze mi yoksa uzaktan mı eğitim alacak? Düşüncelerimizi bu yazının altında paylaşalım…

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ozgur kalem

Özgür Kalem

Kabakli-Muffin1

Kabaklı Muffin (Kek) Tarifi