Son Yazılar

Tracy Hogg: Yatır-Kaldır Metodu

Uyku, uyku, uyku… Bloguma gelen yorumlardan gördüğüm kadarıyla bebek bakımında annelerin en şikayetçi olduğu konulardan biri, hatta birincisi diyebilirim. E haklılarda… Bebek bakımı zaten son derece özveri isteyen ve kimi zamanlar da yorucu bir süreç. Bir de bu tempoya uykusuzluk eklenince anneler zıvanadan çıkıyor. Özellikle anneliğin ilk aylarında bebeğiniz uyumadığında ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Öte yandan her bebeğin huyu farklı olduğu için, birinci bebeği melek gibi uyuyan bir anne bile ikinci bebekte birden uyku sorunuyla karşılaşabiliyor.

Uyku sorununa çözüm bulmak için çeşitli yöntemler deneniyor. Akrabalara ve arkadaşların fikri alınıyor. Kitaplar karıştırılıyor. Doktora akıl danışılıyor. Sonunda gecenin bir vaktinde baba yorgun gözlerle bebeği kucakta dolaştırırken, anne de zombi kıvamında internete bir çıkış yolu bulmaya çalışıyor.

Sleeping Baby

Uyku konusunda hem kendi tecrübelerimi paylaşmak hem de okurlarımın sorularını yanıtlamak adına pek çok blog yazdım. Tecrübesizlik dönemlerimde ben de ilk olarak Harvey Karp’ın 5S yöntemi, ardından Ferber Yöntemi’ni ve daha pek çok yöntemi denedim.

Zamanla Can’la beraber yaşamaya alıştıkça, eşim Kuzey ile birlikte kendi uyku rutinlerimizi ve yöntemlerimizi yarattık. Bunlar arasında iki tanesinin özellikle faydalı olduğunu okurum olan anneler söylüyor: Halen kullanmakta olduğumuz Eleme Yöntemi ve İşe Yarayan Bir Bebek Uyutma Yöntemi. Bu yöntemlerle başarı sağlandığına dair emailler ve yorumlar almak beni çok sevindiriyor.

Uyku konusunda büyük aşama kaydetmekle beraber, Can da hala dönem dönem uyku bozuklukları olabiliyor. Ayrıca her çocuğun farklı olduğundan yola çıkarak uyku konusunda okumaya, araştırmaya ve öğrendiklerimi uygulamaya devam ediyorum. Bu yazımda bebeklerde düzenli bir uyku alışkanlığı yaratma konusunda en çok sözü geçen uzmanlardan biri olan Tracy Hogg’un ülkemizde “Yatır-Kaldır” olarak bilinen yönteminden bahsedeceğim.

Tracy Hogg’un Kimdir?

Tracy Hogg bebekleri sakinleştirip, uykuya yatırmak konusunda ün kazanmış İngiliz kökenli bir bebek hemşiresi. Kariyeri boyunca Jodie Foster, Cindy Crawford, Jamie Lee Curtis ve Michael J. Fox gibi ünlülerinki de dahil olmak üzere 5000’e yakın bebeğe baktığı söyleniyor. Hogg’un baktığı ve kolik sorunu çeken bir bebeğin babası, 1998 senesinin filmi “The Horse Whisperer – Atlara Fısıldayan Adam”da sabırlı yaklaşımıyla yaralı bir atı iyileştiren Robert Redford’dan esinlenerek, Hogg’a “Baby Whisperer” lakabını takmış. Bu lakap daha sonra Tracy Hogg’un 2001 senesinde yayınlanmış olan meşhur kitabının da adı olmuş. Hogg hemşire 2004 senesinde hayatını kaybetse de, kitapları aracılığıyla bebek bakımındaki fikirleri yaşamaya ve ailelere yardımcı olmaya devam ediyor.

Tracy Hogg’un Yöntemi Nedir?

Tracy Hogg

Hogg’un “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler – Secrets of the Baby Whisperer” isimli kitabında geçen “Yatır-Kaldır Yöntemi”  Elizabeth Pantley’in “Ağlatmadan Uyutma Yöntemi” ile Ferber’in –bence hatalı bir şekilde– “Ağlatma Yöntemi” olarak adlandırılan metodu arasında kalan ılımlı bir çözüm olarak gösteriliyor.

Şimdi “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabından aldığım notları kısa-kısa paylaşmak istiyorum:

 • Ağlatmak ya da ağlatmamak: Bebek kendisini güvende hissetmeli, ihtiyacı olan her durumda ebeveynlerinin yanında olacağına emin olmalıdır. Bu nedenle Hogg bebeklerin ağlatılmasını istemez.
 • Uyku alışkanlıkları: Emzirme, biberonla besleme, kucağa alıp sallama ya da yürüme gibi uygulamalar (prop) alışkanlık yaratacağı için bir müddet sonra bebek bunlar olmadan uyuyamaz hale gelecektir. Mesela emziği ağzından düşen bebeklerin ağlayarak uyanması bu yüzdendir. Dolayısıyla uykuya yardımcı olduğu düşünülen bu tür uygulamalardan kaçınılmasını söyler.
 • Beslenme: Hogg  4 aylıktan sonra bebeklerin mide kapasiteleri büyüdüğü için daha uzun süreler aç kalabileceklerini, bu nedenle geceleri beslenmelerinin kesilebileceğini söyler. Ancak 4-8 ay aralığında gece uyanmalarının engellenmesi için gece saat 22-23 arasında uygun bir zamanda bebeğin fazla uyandırılmadan beslenebileceğini belirtir. Ayrıca önceden gece beslenmeleri sırasında alınan kalorilerin eksik kalmaması için, gündüz ilk beslenme saatinde eskiye göre daha fazla gıda verilebileceğini (tercihe ve yaşa göre anne sütü, inek sütü, katı gıda vs.) belirtir.
 • Aktiviteler: Bebeğin kaliteli bir uyku uyuması için uyanık olduğu saatlerde aktif olması önemlidir. Bununla beraber aktivitenin de bir sınırı olmalıdır. Özellikle 1 yaşından küçük bebekler aşırı yorgun olduklarında da uyuyamazlar. Dolayısıyla büyük enerji gerektiren aktiviteleri sabah saatlerinde yapmak (bebekle beraber alışverişe çıkmak ya da bebek oyun grubuna katılmak), öğleden sonra saatlerini daha az yorucu aktivitelere ayırmak gereklidir.

E.A.S.Y.

Hogg kitabında bebeklerin kolay uyuması için E.A.S.Y. olarak adlandırdığı bir düzeni önerir. Easy kelimesi İngilizce’de kolay anlamına geldiği için bir kelime oyunu yapmış ve bu düzeni uygulayarak bebeklerin kolayca uykuya gidebileceğini belirtmek istemiştir. Bu düzende E harfi (eating – beslenme), A harfi (activity – aktivite), S harfi (sleep – uyku) yerine geçer. Bunlar yapılınca sıra Y harfine (yourself – kendiniz) gelir ki, ebeveynlerin kendine zaman ayırabilmesini ifade eder.

Hogg bunun bir düzen olduğunu söylemekle beraber, bebeklerin bir makina olmadığını, bu düzende esnemeler olabileceğini, bu nedenle bu düzeni saate bakılarak katı bir şekilde uygulamamak gerektiğini söyler.

Yatır-Kaldır Yöntemi

Tracy Hogg kitabında yatır-kaldır yöntemi değişik yaşlar için hafifçe farklılaştırılmıştır. Bununla beraber mantığı şu şekildedir:

Uyku zamanı geldiğinde her zaman belli bir rutin uygulanmalıdır. Perdelerin kapanması, pijamaların giyilmesi, bebeği kucağınıza alarak sallanan sandalyede bir müddet sessizce oturma gibi 5 dakikayı aşmayacak ve uyku saatinin geldiğini anlatan uygulamalar yapılabilir. Bebeğe uyumadan önce banyo yaptırıyor ya da kitap okuyor ve bunlardan memnunsanız, bunları değiştirmenize gerek yoktur.

Ardından bebek karyolasına konmalı ve orada kendi başına uyuması öğretilmelidir.

 • 3 aydan küçük bebekler kol ve bacak kaslarına hakim olamadığı için yatarken kundaklanabilir. Uyumadığı ve ağladığı durumda yanına gidilip, karyoladan alınır, sırtına hafifçe pat-pat yapılıp, bir yandan da şşş sesi çıkarılarak sakinleştirilir. Sustuğu anda beklemeden karyolasına geri konulur. Bebek tekrar ağlarsa, yeniden karyoladan alınıp sakinleştirilir ve ağlaması durunca tekrar karyolaya konulur. Bu yöntem bebek uyuyana kadar tekrarlanır.
 • 3-6 aylık bebekler ağlamaya başladığında önce sırtına hafifçe pat-pat yapılıp, bir yandan da şşş sesi çıkarılarak sakinleştirilmeye çalışılır. İşe yaramıyorsa karyoladan alınır. Ancak kucağınıza aldığınızda sırtını bir yay gibi gerip, sizi itiyorsa, yani bir anlamda size tepki gösteriyorsa sakinleşmesi için kısa bir süre için karyolaya geri konur. Sonra hemen tekrardan geri alınır. Bu yaştaki çocuklar ağlamaya başladığında sesi giderek daha yükselir, en yüksek noktaya erişir ve ardından yavaşlayarak susmaya başlar. Bu döngü 3-4 defa tekrarlanabilir. Bu süreçte yapılacak olan, kucağınıza her aldığınızda sırtına hafifçe pat-pat vurup onu sakinleştirmektir. Bebeğinizin uyuması uzun sürdüğü zaman sinirlenirseniz, sizdeki değişimi fark edecek ve bu da uyumasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle ağlama ne kadar uzun sürse de moralinizi bozmamaya ya da en azından bunu bebeğe yansıtmamaya çalışın.
 • 6-9 aylık bebekler daha bağımsızca hareket etmeye başlar. Bir kısmı yatakta oturmaya ya da parmaklıklara tutunarak ayağa kalkmaya başlamıştır. Eğer kendi başlarına ayağa kalkıyorlarsa bunu yapabilene kadar bekleyin. Ardından yanına gidip onu nazikçe yatma pozisyonuna geri getirin. Bu yaşlarda bebeğin uyumasına yardımcı olacak bir uyku arkadaşı kullanmaya başlayabilirsiniz. Genellikle küçük bir battaniye ya da yumuşak kumaştan yapılmış bir bebek olabilen uyku arkadaşı onların yalnız hissetmemesini sağlayacaktır.
 • 9-15 aylık bebeklere de 6-9 aylık bebeklere uygulanan taktiğin aynısı uygulanabilir. Tek farkı bebeği uykuya geri döndürürken onunla yumuşak bir sesle konuşup, “Şimdi uyuyacaksın bebeğim, merak etme seni yalnız bırakmıyorum. Uyumakta zorluk çektiğini biliyorum ama şimdi uyku zamanı” gibi sözcüklerle güven vermektir.
 • Bebeğiniz 15-18 aylık olmuşsa, uyku eğitimine yeni başlıyorsanız ve bu zamana kadar sizinle beraber yatmaya alışmışsa onu karyolaya koymaya çalışmanız çok da işe yaramayacak, dirençle karşılanacaktır. Bu durumda sizin yatağınızın hemen yanına onun için bir yer yatağı kurup, onunla beraber yerde yatarak işe başlayabilirsiniz. Zaman içinde yavaş yavaş karyolaya geçmeye başlarsınız. (Bu yöntemin detayları Hogg’un “Çocukluğa Geçiş Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabında anlatılmıştır.)
 • Tüm denemelere rağmen bebek uyumazsa: Yatır-kaldır yöntemi uygulandığı bir günde, tüm sakinleştirme çabalarınıza rağmen bebek 40 dakika boyunca uykuya geçmezse, yönteme devam etmek yerine onu odadan dışarı çıkarın. Başka bir odada 10-15 dakika sessiz bir şekilde bekleyip, sonrasında tekrar yatak odanıza dönüp, uyutmayı deneyin.
 • Tutarlı ve kararlı olmak: Hogg’un yönteminin başarılı olması için sadece gece uykularında değil, gündüz uykularında da uygulanması gerekir. Ayrıca, yönteme başlamaya karar verdikten sonra ebeveynler kararlı olmalıdır. Yetişkinler gibi bebekler de düzenlerinin değişmesinden hoşlanmazlar. Bu nedenle ilk günler bir dirençle karşılaşılması çok normaldir. Ebeveynler bu direnç anlarında yöntemi uygulamaktan vazgeçerse yada 1-2 gün uygulayıp, 3. gün ara verirlerse, bebeğin kendi başına uyumaya alışması beklenemez. Yöntemin faydalı olabilmesi için en az 2 hafta aralıksız olarak uygulanması gerekir.

Son Söz

Gördüğünüz gibi Hogg’un yöntemi biraz daha ılımlı bir yaklaşım. Bir yandan bebeği yanlız bırakmamayı ve ona güven vermeyi hedeflerken, diğer yandan bebeğin kendi başına uyku alışkanlığını kazandırılmasını amaçlıyor.

Yöntemin tüm detaylarını burada vermem maalesef mümkün olmadığından, uygulayı düşünürseniz kitabını almanız iyi bir başlangıç olacaktır. Sonrası da sabır, sabır ve bol bol sabır. Hogg yöntemini uygulayıp başarı sağlayan ya da sağlayamayan tüm annelerin de sesini duymak isterim. Yorumlarınızı bırakırsanız memnun olurum.

Sağlıcakla kalın…

Hakkında Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 4 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım Bebek ve Ben'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

24 yorum

 1. Selam hogg yöntemini duymuş ama okumamıştım bu özet bilgi kendi yaptıgım ve inandığım dogrularimla neredeyse aynı o yüzden cok sevindim. Paylaşımınız icin teşekkürler sevgiler

 2. HulyaC. (Twitter)

  4 sene once oğlum 6 aylıkken uygulamıştım. gece emzirmesini kesmediğim halde genel uyku kalitesi artmıştı

 3. ZuhalAnne (Twitter)

  Tracy Hogg’un Yatır-Kaldır metodun nasıl olduğunu okumadım ama bebeğim o metodu bana uygulatıyor zaten:)

 4. Onlineanne (Twitter)

  bizdekilerden bir tanesinde 5 aylikken uygulamistik.Su an 4 yas.,yataginda uykuya dalan,genelde deliksiz uyuyan bir cocuksimdi

 5. Aynur Koç Karapınar (Facebook)

  ben kitabı okudum çok güzel bilgiler var ama benim bebeğim çok zor uyuyor uyuduğundada uyandırmaya kıyamıyorum çok az uyuyor bence denemekte yarar var

 6. emel tunali (Twitter)

  ben de denedim ama basarisiz oldum, kararli olmak, rutin, evde olmak, kocadan destek vs sart.

 7. DuyguCan (Milliyet)

  Çok teşekkür ederim şahsım adına bu güzel blog için. Bende sevdim bu yöntemi ama aslında farklı bir şey yok ki, yani uykuya geçiş aşaması bir kitap okuma seansı sonra ışıklar söner, pijamalar giyilir haydi uykuya. Yani aslında bizim doğduğumuzdan beridir analarımız da böyle yapmaz mı? Bende bu şekilde uyutmaya çalışıyorum ama bebeklerde kişisel farklılıklar var kabul ediyorum. ben daha düzenleyemedim. :) 18 aylık bazen 2 de yatıyor bazen 12 de. Allah sağlık versin hiç ağlatmak istemiyorum, zamanla düzelecek diye düşünüyorum. Sağlıkları artsın inşallah.

  • Rica ederim Duygu. Evet. Aslına bakarsan yüzyıllardır anne babaların uyguladığı taktikleri sistematik bir şekilde ortaya koymaktan başka birşey değil bu yöntemler… Yine de hepsi gözleme dayanıyor ve bir kişinin göremediğini diğer bir kişi görebiliyor. Bu nedenle okumak, düşünmek ve içinden faydalı bulduklarımı uygulamak yoluna gidiyorum ben… Hepimizin çocuklarına sağlıklı, mutlu günler…

 8. Benin kurtarıcı kitabım olmuştu. Hala da hastalarıma öneriyorum…

 9. bu kitap benimde kurtarıcım oldu ama 6 aylık kızıma hala cesaret edemedim yatır kaldır yöntemini uygulamak için.
  hep erteliyorum,başarısız olupta iyice iş içinden çıkılmaz hal alır diye korkmaktayım sanırım:)

 10. Tum annelere merhaba,

  benim kizim 4uncu ayina iki hafta sonra girecek ve gunde ortalama 7 defa ve 3 saatte bir emziriyorum.
  Aksam saat 9/10civarinda uyuyor ve ilk uyandiginda saat 2gibi uyaniyor ama ondan sonraki uyanmalari hep 3 saat aralikla. Kizim bugune kadar emzik kullanmadi cunku nezaman versem hep geri itti. Uc aylik oldugundan beri ellerini ac olmasada agzina koymaya basladigindan ve bas parmagini emmeye basladigindan emzigi denemekte karar aldim ve basarili oldu. Emzirme saatini bir saat gecerek uyandi emzikle. Ve acikcasi uyandiginda emzirdim ve normalde 10dakika suren emzirme, sadece 5 dakika surdu. Kendi kendime acaba bunun emzikle uykusunda emdiginden yorulmus olabileceginden mi kaynaklandigini dusundum. Gercekte sut icecegi zaman enerjisini yalanci memeye verdiginden fazla icemedi gibime geldi ve 5 dakika ictikten sonra tekrar uyuya kaldi bu kez emziksiz. Benim merak ettigim geceleri biraz daha uzun uyuyabilmesini emzik vererek sagliyabilirsem acaba bebegim gercekten aciktiginda bunu ifade edebilirmi. Her gece 3/4 defa emziriyorum 3 saat aralikla, ve acaba emzirmek yerine uyandiginda ona emzigini versem ve geri uykuya dalsa bu onun icin bi sorun olurlu diye merak ediyorum, sonucta emzigini degilde sut versem icecek sadece 5 dakika da olsa ve ictigi yanina kardir diye dusunuyorum ama benim durumuda olan birileri varsa bana sizler bu isin icinden nasil ciktiniz yardimci olursaniz cok mutlu olurum.
  Herkeze tesekkurler, saygilarimla.

  • Sevgili Sevil,
   Bebeğin 4 aylığa gelince mide kapasitesi gelişmeye ve geceleri daha az uyanmaya başlar. Bu bebeklerde doğal olarak oluşan bir dönüşümdür. Yavaş yavaş gece uyuma süreleri uzamaya ve sonunda tüm gece uyanmadan uyumaya başlar. Başka annelerin dört gözle beklediği bir dönüşümü senin bebeğin, belki de emziğin yardımıyla doğal olarak gerçekleştirmeye başlamış. Bunun için endişelenme, aksine mutlu olabilirsin.

   İki yöntem izleyebilirsin:
   1- Gece 3-4 defa yerine 1-2 defa beslemeyi de deneyebilirsin.
   2- Bebeğini artık belli aralıklarla uyandırmayıp, geceleri kendisi uyandığı ve emmeyi istediği sürece emzirebilirsin. Artık 4 aylık olduğu için, gerçekten çok acıkırsa mutlaka uyanıp, seni de uyandırır zaten. İçin rahat olsun…

   Hangi yöntemi izleyeceğine karar veremiyorsan, birinci yöntemden başlayabilir ve bebeğinin rahat olup olmadığını gözleyebilirsin. Doktoruna danış istersen…

   Birkaç ay içinde bebeğin katı gıdaya başlayınca daha da rahatlarsınız.
   Sevgiler

   • Tekrar merhaba,

    oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Benim icin cok ani oldu ama bebegim birden bire geceleri uyanmamaya basladi, ve saat gibi her uc saatte bir uyanan bebegim simdi neredeyse 9 saat araliksiz uyuyor masallah:) neden kaynaklandigini bilmiyorum boyle ani olmasinin sebebi nedir acaba diye merak ettim ve hatta ilk geceler korktum acikcasi. Simdi bebegimi saat aksam 9 gibi emzirip yatagina koyuyorum ve sabah 5/6/7 gibi uyaniyor ve uyandigi gibi de aglamiyor. Boyle oldugu icinde artik onu odasina koymaya karar vermistim ve artik odasinda uyuyabiliyor. Son asisini yaptirdigimizda ilk gece yine uyanmaya basladi ama simdi tekrar uyuyor deliksiz bi sekilde. Bu arada size yatir kaldir yontemini soracaktim cunku okudum ama pek ne yapilmasi gerektigini anliyamadim. Tekrar cok tesekkur ediyorum.
    Iyi gunler dilerim.
    Sevil.

    • Yeniden merhaba Sevil,

     Bebeğin kendi kendine ve kendi yatağında aralıksız olarak uyumaya başlamış. Uyku eğitimleriyle de hedeflenen zaten bu… Başka ailelerin gerçekleştirmek için haftalarca belki aylarca uğraştığı bu durum sizde doğal bir süreçle gerçekleşmiş. Durum bu şekildeyken Tracy Hogg yöntemi ya da başkaca bir yöntemle bebeğinin düzenini bozma derim.

     Ancak kızının ileriki dönemlerde uyku alışkanlıkları değişir ve yeni bir yönteme ihtiyaç duyarsan Tracy Hogg yöntemini gündeme getirebilirsin. Yöntem bebeklerin yaşına göre farklı çözümler öneriyor. 3-6 ay aralığı için önerilen, bebek gece ağlamaya başladığında onu yataktan almadan önce sırtına hafifçe elle pat-pat yapılıp, bir yandan da şşş sesi çıkarılarak sakinleştirmeye çalışmak. İşe yaramıyorsa karyoladan almak ve sırtına hafifçe pat-pat vurup onu sakinleştirmeye çalışmak. Ancak kucağına aldığında sırtını bir yay gibi gerip, seni itiyorsa, kısa bir süre için karyolaya geri koyman tavsiye ediliyor. Biraz sakinleşince tekrardan kucağa geri alınıp, sırtına pat pat yapılarak tekrar yatağa bırakmak öneriliyor. Diğer aylar için de özetini yukarıda verdiğim başka tavsiyeler var.

     Umarım bu açıklamalar yardımcı olmuştur.

     Sevgiler

 11. Gülseren Deveci

  Merhaba yeni dogum yapacagim bebegimi hangi araliklarla beslemeliyim banada yardimci olursaniz sevinirim

  • Selam Gülseren,
   Öncelikle kolay bir doğumla bebeğini sağlıkla kucağına almanı dilerim. Benim doktorum ilk aylarda 3-4 saat aralıklarla Can’ı beslememi, özellikle ilk 6-8 haftalık dönemde uykuda bile olsa uyandırarak beslememi tavsiye etmişti. Ben de uzun bir süre bunu uyguladım. Sen de doktoruna danışabilirsin.
   Sevgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>