in

Tommee Tippee Explora Mama Önlüğü

Tommee Tippee Mama Önlüğü

Plastik olan hemen herşeyden fazlaca hoşlanmam. Bu nedenle en azından bebek ürünlerinde kullanımını kısıtlı tutmaya karar verdim. Can dünyaya gelmeden önce satın aldığımız mama önlüklerinin hepsi kumaştandı. Can 4 aylık olup da, katı gıdalara geçtiğimizde, elbise dolabında özenle sakladığımız, cicili bicili kumaşlardan yapılmış önlükleri piyasaya çıkardım. Kimisi beyaz üzerine kuzu desenli, kimisi açık mavi üzerine araba desenli…

İlk haftalarda yediği yiyecekler çoğunlukla katı bir püre kıvamındaydı. Can da küçük olduğu için fazlaca hareketli değildi. Bu nedenle önlüğe döküp saçmadan yedirmeyi başardım. Ardından yaşadığımız ilk birkaç önlük kazasında dökülen yiyecekler, tesadüfen fazla leke bırakmadı. “Plastik önlük hakikaten gereksizmiş, aferin bana” diye düşündüm. Büyük hata! İlerleyen günlerde oğlum hareketlenmeye ve yemekleri de çeşitlenmeye başlayınca günümü gördüm. Kıpır kıpır bebekler ve rengarenk, sulu yiyecekler: Hata affetmez ikili!

Sorun sadece lekelenme sorunu değildi. Önlüğü aynı zamanda diş çıkarma aşamasındaki salyalar için de kullanıyorduk. Kumaş önlükler bir müddet sonra ister istemez ıslanıyor ve bebeğin göğsü ıslak bir kumaş parçasıyla örtülmüş oluyordu.

Bunun üzerine plastik önlük konusunda inadım kırılmaya başladı. Plastik, ama, en azından toksik maddeler içermeyen bir önlük arayışına girdim. Tommee Tippee ile o zaman tanıştık.

Ürün Özellikleri

  • BPA içermiyor.
  • Su geçirmiyor.
  • Kolayca temizlenebiliyor. Bulaşık makinasında yıkanabilir.
  • Düşen yemekleri yakalayan bir cebi var.
  • Rulo yapılarak küçük yerlere sığdırılabiliyor.
  • Yumuşak ve hafif bir materyalden yapılmış.
  • Arka kilitlenme mekanizması bebeğin boyun çapına göre değişik boylarda ayarlanabiliyor.
  • Kabarık noktalar içeren arka yüzeyi, önlüğün altında hava sirkülasyonu olmasını sağlıyor.
  • İkili paketler halinde satılıyor. Bir pakette pembe ve turuncu, diğerinde ise mavi ve yeşil seçenekleri var.
  • 6 ay ve üzerindeki bebekler için tavsiye ediliyor.

Güvenlik ve Müşteri Yorumları

Amazon’da yaptığım standart araştırmada, Tommee Tippee ile ilgili fazla bir müşteri yorumuna rastlamadım. Sadece 10 kişi yorum yazmış. Bunlardan 8 tanesi de ürüne 3 ve üzerinde yıldız vermiş. Ama benzeri bir ürün olan BabyBjörn Soft Bib için 193 kişi görüş bildirmiş. İki ürünün de özellikleri hemen hemen aynı. Alternatif bir önlük düşünenler BabyBjörn Soft Bib’i de inceleyebilir.

Tommee Tippee hakkında yapılan en büyük olumsuz eleştiri, önlüğün üzerinde, hemen çene altına gelen kısımda ufak yuvarlak bir delik olması. Bu delik önlüğü yuvarlayıp rulo yaptığınızda açılmasını engelliyor. Fazlaca seyahat edip, önlüğü yuvarlayarak katlamak isteyenler için anlamlı bir özellik olabilir. Ancak kimi müşterilerin yedirdiği yemekler bu delikten aşağıya kaçarak elbiseyi kirletiyormuş.

Önlük konusunda herhangi bir güvenlik geri çağırmasına da rastlamadım.

Ürün Testi

Tommee Tippee’nin bence en önemli özelliği, geniş yüzeyi ile elbiselerde ıslanma ve lekenmeye son vermesi. Kumaş önlüklerde arayıp da bulamadığım bir rahatlık bu.

Temizlenmesi çok kolay. Her yemekten sonra kirlilik oranına göre ya ıslak mendille temizliyor ya da musluk altında şöyle bir çalkalıyorum. Pırıl pırıl!

Önlüğün en sevdiğim yönlerinden biri de oldukça geniş cebi. Düşen yemekleri hemen yakalıyor. Ayrıca Can, bu cebe düşen yemekleri minik parmaklarıyla çıkarmaya bayılıyor. El-göz koordinasyonun gelişmesi için harika bir  egzersiz.

Önlüğün üzerindeki delik konusunda da, biz henüz önlüğü o şekilde katlayıp sabitleme ihtiyacı duymadık. Seyahate giderken zaten dolu olan çantamda herhangi bir yere sıkıştırmak yeterli. Ayrıca delikten alttaki elbiseye yemek kaçması gibi bir şikayetimiz de olmadı.

Tommee Tippee’nin 2’li pakedi bu yazının yayınlandığı tarih itibarıyla BabiesRus’da $6.99 ve Amazon’da ise $11.23. Nereden alacağınız belli 🙂

Özetle, Tommee Tippee’yi aldığımız ilk günden beri zevkle kullanıyoruz. Artık bunun dışında bir mama önlüğü kullanmayı düşünmüyorum bile. Hepinize şiddetle tavsiye ederim.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süt Dosyası – Beyaz Dünyaya Giriş

Bağırmak Çözüm mü?