Süt Dosyası – Beyaz Dünyaya Giriş

Süt-süt-süt!

Her tarafımız süt haberi ile doldu. Çocukluğumdan beri severek içtiğim süt konusunda neye inanacağımı şaşırdım. Üstüne üstlük, 9 aylık oğlumu da, doktor tavsiyesine uyarak, 1 yaşından itibaren inek sütüne başlatmayı planlıyordum. Şimdi tereddüt mü etmeliyim?

Alternatif Anne’deki köşemde, bu yazı ile birlikte, önümüzdeki 10 hafta boyunca salı günleri yayınlanacak olan süt dosyasını açıyorum. Süt dosyasında, süt konusunda merak edilenleri ve en popüler soruları yanıtlamaya çalışacağım.

süt

 

 1. Besin Değeri/Tüketim Şekli: Sütün besin değeri nedir? Alternatifi var mı? Nasıl tüketilmeli?
 2. Mikroplardan Arındırma (Isı işlemleri): Çiğ süt mikroplu mudur? Varsa mikroplardan nasıl arındırılır?
 3. Kemik Erimesi: Süt gerçekten kemik erimesine iyi geliyor mu?
 4. Süt Alerjisi ve Laktoz Hassasiyeti: Süt alerjik bir besin mi? Laktoz hassasiyeti ve süt alerjisi aynı şey mi?
 5. Kalsiyum: Süt hakikaten iyi bir kalsiyum deposu mu?
 6. Bebek Beslenmesi: Bebek beslenmesinde sütün yeri var mı? Varsa nedir?
 7. Antibiyotikli Süt: Antibiyotikli sütün sağlık sorunları yarattığı doğru mu?
 8. Büyüme Hormonları: Sentetik büyüme hormonu sütün kalitesini etkiliyor mu?

Alternatif Anne’de süt dosyası ile ilgili ilk yazım için buraya tıklayın.

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben
Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

6 yorum

 1. Fatoş via Alternatif Anne

  Yazının diğer serilerini merakla bekliyorum. Veganlara göre sütün içindeki sülfür kemik erimesini hızlandırıyor. Yani fayda sağladığı düşünülen bir gıda tam aksi etki gösteriyor. Genel açıklamalarda bu endüstriye balta vurmak istemeyenlerden geliyor ne yazık ki. Doğruyu bulmak gerçekten zor. Ama bir kişi risk almış ve aksini söylüyorsa mutlaka bildiği birşey vardır diye düşünüyorum. Çocuklarını vegan yetiştiren ve hiçbir sağlık sorunu yaşamayan onca ailede düşünülecek olursa, hayvansal ürünler çok da gerekli değil zannımca.

  • Bebek ve Ben

   Yorumun için çok teşekkürler Fatoş,

   Serinin diğer yazılarından birinde kemik erimesi konusuna da değineceğim.

   Her yazının altında o yazı konusuyla ilgili kararımı yazıyorum.

   Ayrıca serinin son yazısında da ilave değerlendirmelerim olacak.

   Sevgiler

 2. Ayça Konuralp via Alternatif Anne

  Fatoş’un bahsettiği çocuğuna hiçbir süt ürünü vermeyen annelerden biri de benim. Evet ailece hiç süt ürünü kullanmıyoruz ve hem 1 yaşındaki bebeğim hem de ben çok sağlıklıyız. Sütün arkasında bunu destekleyen dev bir endüstri olduğunu unutmamak lazım. Doğa ineğin sütünü kendi yavrusu için tasarlamıştır. İnsan bebeklerinin anne sütünden kesildikten sonra başka bir hayvanın sütünü tüketmeleri gerekli değildir.

  • Bebek ve Ben

   Yorumun için teşekkürler Ayça,

   Görüşüne saygı duyuyor ve değişik görüşleri okumaktan büyük keyif alıyorum.

   Her hayvanın sütünün öncelikle kendi yavrusu için tasarlanmış olduğu doğru.

   Bir diğer yönden bakıldığında, sadece sütün değil, hemen her gıda maddesinin ardında dev endüstriler var.

   Sevgiler

   • Gülüş via Alternatif Anne

    Ben de bu yazı dizisini heyecanla takip edenlerdenim. Yukarıda Ayça hanımın görüşünde benim ıskaladığım şu kör nokta var: İneğin sütü kendi yavrusu için evet ama insanlar sadece bu yüzyılda değil, muhtemelen 2.-3. yüzyıldan beri (?) inek sütü ile beslenmekteler. Bu güne dek onlar da çok sağlıklıydılar! Ne olduysa şu endüstriyalizasyon döneminde oldu, yanlış mıyım? Bu durumda sütten kendimizi men etmemizin bakalım ne gibi yan etkileri olacak (bu da olsa olsa bugün değil, 50 yaşımıza geldiğimizde ortaya çıkar). Sonuçta genetik olarak inek sütüyle beslenmeye meyillenmiş yaratıklarız…
    Ha, bu arada, benim de kafam karışık olduğundan son zamanlarda keçi sütünü sokmaya başladım evime 😉

    • Bebek ve Ben

     Gülüş,

     – Her sektörde olduğu gibi süt üretim sektöründe de para kazanma hırsıyla doğal üretim tekniklerinin dışına çıkan üreticiler var. Hayvanların normal süreçte vermesi gerekenden daha çok süt üretimini sağlamak için, toplum sağlığını yok sayarak, doğal gidişata müdahale ediyorlar. Bu konudaki detaylı bilgiyi, bu serinin “Büyüme Hormonları” ile ilgili yazısında vereceğim.

     – Sütü içme ya da içmeme kararının insan vücudunda yaratacağı etkiler bugünden yarına değil, uzun bir süreçte ortaya çıkıyor. Bu etkileri anlamak için yapılan bilimsel araştırmalar söz konusu olduğunda, deneklerin 10-20 sene gibi uzun vadede takip edildiği araştırmaların sayısı oldukça az. Bu nedenle “süt içmiyorum ve bu nedenle çok sağlıklıyım” ya da “süt içiyorum ve bu nedenle çok sağlıklıyım” demek doğru değil gibi geliyor. Sağlığı bir bütün olarak düşündüğümüzde, vücuda gerekli tüm besin gruplarını içeren dengeli bir beslenme ve egzersizle desteklenen bir yaşam biçimi olduğu sürece, tercihler değişebilir.

     Sevgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*