Süt Dosyası 3 – Kemik Erimesi

kemik erimesi13 Mart’ta başladığım “Süt Dosyası” yazılarına devam ediyorum. Geçen hafta “Mikroplardan Arındırma (Isı İşlemleri)”ne değinmiş; mikropları öldürmek için uygulanan kaynatma, pastörizasyon ve UHT teknikleri arasında ne gibi farklar olduğunu ele almıştım. Bugün “Süt ve Kemik Erimesi” ile ilgili tartışmaları vermek istiyorum.

Bilindiği gibi, kemik erimesi (Osteoporoz / Osteoporosis) kemik dokusunun incelmesi ve kemik yoğunluğunun azalması ile kendini gösteren ve kemiklerde kırılma riskini artıran bir hastalıktır. Özellikle 50 yaşın üzerindeki kadınlarda ve 70 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık görülür. 1

Bu yazımda sütün kemik erimesini önlediğini savunanlar ve buna karşı çıkanların görüşlerini verdikten sonra, bu konudaki fikirlerimi açıklayacağım. Alternatif Anne’de yazdığım yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben
Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

4 yorum

 1. “Süt ve et, engellemek bir yana, yüksek protein içermeleri nedeniyle osteoporoz oluşumunu kolaylaştırırlar. Dünyada süt tüketiminin en yüksek olduğu ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde, 50 yaş ve üzeri kadınlardaki kalça kırılması oranının da en yüksek oranda olması, süt tüketimi ve kemik sağlığı arasında ters orantılı bir ilişki olduğunu göstermektedir.” Dr. Yaşar Yılmaz

  • Bebek ve Ben

   Yorumun için çok teşekkürler Eren,

   Anladığım kadarıyla Dr. Yaşar Yılmaz da Prof.Dr. Ahmet Aydın ile benzer fikirleri paylaşıyor.

   Yazımda da belirttiğim gibi, sütün kemik erimesine iyi gelmediği iddia edenler gibi iyi geldiğini iddia eden de pek çok bilimsel çalışma var.

   Her iki tarafın da görüşlerini okuyup değerlendirdikten sonra, kemik sağlığı açısından, sadece gereği kadar süt içmek ve kalan kalsiyum ihtiyacını da kalsiyum içeren sebze ve meyvelerden karşılamak konusunda kendimce bir senteze vardım.

   Ayrıca bence kemik sağlığı konusunda beslenmenin yanısıra düzenli egzersiz ve D vitamini de önemli etkenler.

   Sevgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*