Süt Dosyası 1 – Sütün Besin Değeri ve Tüketim Şekli

süt

13 Mart’ta başladığım “Süt Dosyası” yazılarına devam ediyorum. Bugünkü konum “Sütün Besin değeri ve Tüketim Şekli”. Bu konudaki tartışmaları şöyle özetleyebilirim:

süt1

Bu yazıdaki amacım, süt, yoğurt ve peyniri besin değeri açısından karşılaştırarak, sütü alternatif şekillerde tüketmenin sağlık açısından hakikaten gerekli olup olmadığını incelemek olacak.

Alternatif Anne’de yazdığım yazının devamı için buraya tıklayın.

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben
Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

2 yorum

 1. Eren via Alternatif Anne

  Bence bu degerlendirmeyi salt besin degerleri acisindan yapmak biraz yetersiz. Inek sutundeki cassein’den de bahsetmek lazim, alerjik reaksyona neden olmasindan da… Yogurdu da apayri bir kategoride degerlendirmek lazim cunku sutun fermente olmus hali sutle artik cok kiyaslanabilir degil. Bir de elbette sut soz konusu edilince keci sutunu de dahil etmek lazim meseleye. Inek sutuyle ilgili cok ciddi problemlerin meydana cikarildigi su gunlerde ozellikle…

  • Bebek ve Ben

   Sevgili Eren,

   Yorumun için çok teşekkürler.

   Bu yazı süt dosyası olarak adlandırdığım bir yazı serisinin ikinci yazısı. Süt dosyasının çıkış noktası kamuoyunda süt ile ilgili dinmek bitmeyen tartışmalar. Konu çok boyutlu olduğu için tek bir yazıda vermem mümkün olmadı. Bu nedenle yazı serisi haline geldi. Bu yazının da odak noktası da sadece sütün besin değeri.

   Yazı dizisinde casein konusunu ele almadım, ancak alerji konusunu ileriki yazılarımdan birinde işliyorum.

   Yoğurt ile kıyaslama yapmamın nedeni Prof.Dr.Ahmet Aydın’ın yazımın başında verdiğim iddialarına yanıt vermek.

   Yorumun için bir daha teşekkür eder, diğer yazılarıma da beklerim.

   Sevgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*