Twitter takipçilerimden Pınar’ın bir sorusu var:

Prematüre doğan bebeğim şu anda 10 aylık. 1 dişi çıktı. Emeklemiyor. Yerde dönerek gidiyor. En geç kaç aylık yürüyor prematüre bebekler?

premature-yurume

Merhabalar Pınar,

Prematüre doğmuş bir bebek annesi olarak merakını anlayabiliyorum. Öncelikle için rahat olsun. Bebeklerin hepsi çok özel ve gelişimleri kendine özgü. Bu nedenle gelişimlerinde milat olarak değerlendirilebilecek aşamalara ne zaman varacakları konusunda kesin birşey söylemek mümkün değil. Kimi bebek daha erken yürürken, kimisi daha geç yürür. Kimisi düz bir şekilde emeklerken, kimisi senin bebeğin gibi yerde dönerek ilerlemeyi tercih eder. Bunlar gayet normal.

Doktorlar genel eğilimlerden yola çıkarak bebek gelişiminin aşamalarını ortalama olarak tanımlamayı ve her bebeğin gelişimini bu ortalama değerlerle karşılaştırarak takip etmeyi tercih eder. Ortalama değerleri bilmek gelişimin daha rahat takip edilmesini sağlarken, gelişim bozukluklarını tespiti açısından da faydalı.

Bebek gelişiminde önemli olan, bebeğin ileriye doğru aşama göstermesi. Örneğin karın üstü yatarken gövdesinin üst kısmını kaldırması, emeklemesi, ayağa kalkması ve yürümesi hep ileriye doğru bir gelişimi ifade eder. İleriye doğru gelişim olduğu sürece bazı konularda biraz gecikme olması çok da önemli değil. Ancak bebek gelişim aşamalarının her alanında çok çok geriyse, mutlaka doktora danışmakta fayda var. Bebeklerin yaşlarına göre neler yapabileceğini öğrenmek için “0-5 Yaş Bebek ve Çocuklarda Gelişim Milatları” yazıma göz atabilirsin.

Prematüre Doğan Bebeklerin Özel Durumu

Bebek gelişimine böyle genel bir giriş yaptıktan sonra, prematüre doğan bebeklerin özel durumlarından bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi hamilelik 40 haftalık bir süreç. 37. haftanın tamamlanmasından önce doğan bebekler prematüre olarak adlandırılır.

 • 33-37. haftayı tamamlamış olarak ve/veya 1,5-2,5 kg ağırlığında doğan bebekler az derecede prematüre,
 • 28-32. haftayı tamamlamış olarak ve/veya 1-1,5 kg ağırlığında doğan bebekler orta derecede prematüre,
 • 28. haftayı tamamlamadan önce ve/veya 1 kilodan düşük ağırlıkta doğan bebeklerse ileri derecede prematüredir.

Prematüre bebekler doğdukları zaman kas ve sinir sistemleri 40 haftayı tamamlamış bebekler gibi çalışmaz. Ancak prematüre bebekler de iyi bir bakımla anne karnında gösterecekleri gelişmeyi dışarıda tamamlayıp, hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam ederler.

Düzeltilmiş Yaş Hesaplaması

Prematüre bebeklerin özel durumlarından ötürü, onların gelişim aşamalarını düzeltilmiş yaşa göre takip etmek gerekir. Düzeltilmiş yaş bebeğin şu andaki yaşından (takvim yaşı), erken doğduğu süre çıkarılarak bulunur. Bir örnek vermek gerekirse:

Bebeğin şu anki takvim yaşı: 40 hafta (10 ay)
Bebeğin erken doğduğu hafta sayısı: 5 hafta (hamileliğin 35. haftasında doğmuş)
Bebeğin şu anki düzeltilmiş yaşı: 35 hafta (8 ay 3 hafta)

Dolayısıyla bu bebeğin gelişim milatlarını takip ederken 10 aylık bir bebeğinkine değil, 8 aylık bir bebeğin gelişim aşamalarına bakmak gerekir. Bebek 40 haftadan ne kadar önce doğduysa, gelişim aşamalarına o kadar geç ulaşması gayet normaldir. Çünkü daha erken doğan bebeklerin, anne karnının dışında tamamlayacakları daha çok haftaları vardır.

Literatürde bu konuda farklı görüşler olmakla beraber, prematüre doğan bebeklerin, genellikle 2 yaşında, tam zamanlı olarak doğan bebeklerin gelişim aşamalarını yakaladığı düşünülür. Kimi doktorlar 3 yaş ya da ilkokul çağına kadar da diyebilmektedir. Bu nedenle en az 2 yaşına kadar düzeltilmiş yaşın kullanılmasında fayda vardır.

Prematüre bebekler çoğunlukla kasları etkileyen motor gelişiminde (emeklemek, ayağa kalkmak gibi) tam zamanlı olarak doğan akranlarından geri kalırlar. Kavramsal gelişmelerinde daha az geri kalırlar.

Prematüre Bebeğin Yürümesi

Prematüre bebeklerin ne zaman yürüyeceği konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, düzeltilmiş yaşı göz önüne almaktır. Fikir vermesi açısından, 40 haftayı doldurmuş bebeklerde ortalama yürüme zamanı 13,5 ayken, 32 haftadan erken doğan bebeklerde ortalama 14,5 aydır. Ayrıca her bebeğin birbirinden farklı olduğu ve gelişim aşamalarının her bebekte takvime bağlanmış gibi kesin zamanlarda gerçekleşmediği unutulmamalıdır.

Nadir Durumlar

Eğer prematüre bebeğiniz düzeltilmiş yaşa göre olması gereken zamanda henüz yürümediyse, sabırlı olun. Çoğunlukla bir süre sonra kendiliğinden yürüyecektir. Ancak şüphelendiğiniz durumda mutlaka doktorunuza danışın.

Prematüre doğmuş olan bebeğiniz düzeltilmiş yaşa göre,

 • 9 aylıkken ayakları üzerinde bedeninin ağırlığını taşıyamıyorsa,
 • 9 aylıkken ayak parmakları üzerinde duruyor, ancak topuklarını yere basamıyorsa,
 • 12 aylıkken yerkerde sürünmüyor ya da emeklemiyorsa ve
 • 18 aylıkken henüz yürümüyor ya da parmak uçlarında yürüyorsa yürüme konusunda yardım almasına (fizik terapi) gerek olabilir.

Eğer bebeğin aşağıdaki sağlık sorunları varsa yürümesi beklenenden geç olabilir:

 • 27 haftadan erken ya da 750 gramdan küçük doğduysa
 • Kronik akciğer rahatsızlığı varsa (Bronchopulmonary dysplasia – BPD)
 • Kasları zayıfsa (Hypotonia – Hipotoni)
 • Beyin felci varsa (Cerebral palsy)
 • Doğduktan sonra sık sık hastaneye yatmak durumunda kaldıysa
 • Evde sürekli bakım gerektiren bir durumu varsa (Solunum desteği, burundan beslenme tüpü gibi)

Prematüre Bebeğinizin Yürümesine Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

 • Tüm bebekler gibi prematüre bebekler de oyun oynama yoluyla yürümeyi öğrenirler. Bebeğinizle fırsat bulduğunuz her zamanda oyun oynayın. Oyunların yürümeyi heveslendirici türde olmasına çalışın. Örnek oyunlar:

Destek alarak ayağa kalkmak: Koltuğun üzerine, bebeğinizin elle erişebileceği yerin birkaç santimetre ötesine sevdiği bir oyuncağı koyun. Bebeğin koltuğa tutunarak ayağa  kalkmasını ve oyuncağa erişmesini teşvik edin. Bebek oyuncağı yakalamak üzereyken, oyuncağı biraz daha uzak bir yere iterek oraya doğru koltuğa tutunarak gitmesini sağlayın. Bebek sıkılmadığı sürece bu oyuna devam edin.

Güvenli bir şekilde popo üstüne düşmek: Bazı bebekler ayağa kalktıktan sonra yere düşünce rahatsız olurlar ve cesaretleri kırılır. Bebeğiniz düştüğü zaman ona gülümseyin. Gerekirse düşeceği yere yastık koyarak yumuşak iniş yapmasını sağlayın. Gülümsemeniz ona düşmenin o kadar da kötü birşey olmadığını anlatacak ve yeniden kalkması için ona cesaret verecektir.

İki kişi arasında yürümek: Anne ve bir diğer kişi karşılıklı olarak yerde otursun. Aranızda birkaç adım mesafe olsun. Bebeği ellerinden tutarak kaldırın. İsmini çağırarak iki kişi arasında yürümesini teşvik edin. Bebeğin yürüyeceği mesafe başlangıçta birkaç adımdan fazla olmasın. Başarı sağladıkça mesafeleri büyütün.

Tek başına yürümek: Bebeğinizi ayağa kaldırarak sırtını duvara yaslayın. Kendiniz de birkaç adım ötesinde çömelerek ellerinizi ona uzatın. Size doğru adım attıkça siz de birkaç adım geriye giderek ufak ufak yürümesini teşvik edin.

 • Bebeğinizi sık sık ellerinden tutarak yürütün.
 • Bebeğin ayakta dururken elleriyle tutunabileceği ve iterek yürütebileceği oyuncakları almayı deneyin.
 • Yürüteç gibi aletleri kullanmaktan kaçının. Yürüteçler bebeklerin kaslarını daha az çalıştırarak olanları tembelliğe iter. Bebeğin kendi vücut ağırlığını kendisi kaldırarak yürümeye çalışması gelişimi açısından daha faydalı olacaktır.
 • Doktorun muayenesi sonucu fiziksel bir gelişim geriliği tespit edilirse fizik terapi ile erken yaşta olumlu sonuç almak mümkün olacaktır.

Umarım bu bilgiler prematüre bebeklerin yürümesi konusundaki soruna bir ışık tutmuştur. Ben bebeğinin en kısa sürede yürümeye başlayacağına eminim.

Bebeğinle beraber sağlıklı, güzel bir yaşam dilerim.

Sevgiler

Tanla

Kaynaklar

Baby Center | Emory University | About.com 1 |  About.com 2 |

Önemli not: Bu blogdaki yazılar şahsi tecrübelerimden oluşmaktadır. Doktor veya tıbbi ehliyete sahip başka bir kişinin tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen sağlık konularında karar vermeden önce sağduyunuzu dinleyin ve doktorunuza danışın.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Benim bebeğim prematüre (34.haftada doğdu) 1600gr doğdu. Normal ayından doğmuş olan ve kızımdan 5 ay küçük olan çocuk bi kendi ayakkabısını giyiyor yemeğini kendi yiyor tuvaletini söylüyor gidip yapıyor. Şuanda benim kızım 3 yaşında ve bunları hala yapmıyor. Ne yapmalıyım? Çok endişeleniyorum

 2. Benim bebegim 1300gr dogduboy34cm baś29cm simdi ise bebegim 6,5 aylık 6 kilo 65 cm baš40 cm sizce nasıl
  nasıl

  • Merhaba Salih,
   Bebeğinizin kaç hafta erken doğduğunu yazmamışsınız. Bu bilgi olmadan hesaplama yapmak mümkün değil. Lütfen düzeltilmiş yaş hesaplamasını yazdığım bölümdeki hesaplamayı yapın. Bu şekilde bebeğinizin gelişimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
   Selamlar

   • Merhabalar siz bu soruyu soralım 4 yıl olmuş belki şuan sorunu gormiceksiniz bile ama ben şansımı deneyim 🙂 benimde bebeğim 35 haftalık dünyaya geldi fakat 31 hafta ile uyumluydu baş çevresi 29 cm di suan bir yaşında yaşıtlarına göre gelişim geriliği var çok endiseleniyorum bir sıkıntısı olacak diye şuan sizin çocuğunuz nasıl herhangi bir sıkıntısı var mı doğduklarında aynı oldukları için sizden gelecek cevap umut olacak ama iyi günler

 3. kızım 24 Kasım 2012’de 26 haftalık 650 gr. doğdu. Şu an yürüuyor, koşuyor, zıplıyor boy ve kiilo olarak yaşıtlarını yakaladı tek sıkıntımız şuan anne, baba, ece, su (fu), süt (püf) diyor kelime dağarcığı çok az algılaması çok iyi her dediğimizi anlıyor ve uyguluyor, çok dikkatli, seslere karşı çok duyarlı, düzenli, arkadaş edinmede de zorluk çekmiyor ama cümle kuramıyor buda beni çok endişelendiriyor. Henüz iki yaş yedi aylık evde bakıcısı ile birlikte acaba kreşe göndersem konuşmasına fayda sağlarmı? şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Elif Bahar,
   Benim oğlum Can da geç konuştu. (bkz. 2 yaş civarında yazdığım şu yazı http://bebekveben.com/bir-konussa-neler-diyecek/) Çocukların geç konuşmasını etkileyen pek çok faktör var. Kızının diğer gelişim adımlarının yolunda olmasını ve 14 hafta prematüre doğmasını da göz önüne alırsak muhtemelen herşey yolunda… Elbette kreşe göndermek faydalı olacaktır. Evde normalde sadece bakıcısıyla iletişim kurarken yuvada pek çok arkadaşı ve öğretmeniyle iletişim kurması dil gelişimini hızlandıracaktır. Yazın yaz okuluyla başlayabilirsiniz. Kısa zamanda konuşmasının geliştiğiniı görerek şaşıracaksın. Siz de onunla bol bol konuşun. Ona sorular sorun. Bol bol kitap okuyarak kitaplardaki nesnelerin isimlerini söylemeye teşvik edin. Eğer bir müddet sonra gelişim olmazsa bir dil terapistinden yardım alabilirsiniz.
   Sevgiler

 4. Merhaba bebim oglum 27 haftalik 770gr dogdu simdi 8 aylik kilosu 6500 cok hareketli sizce kilosu azmi cok endiseleniyorum

  • Merhaba Sevgül
   Bebeğin 13 hafta erken doğmuş. Bu nedenle yaklaşık 5 aylık bebeklerin kilosunda olması beklenebilir. Yavaş yavaş toparlayacaktır. Bebeğinin gelişimi konusunda doktorunla da iletişime geçmeni öneririm.
   Sevgiler

 5. Merhaba

  Oglum 30 haftalik dogdu suan duz 4 aylik kro 6 aylik hala annesutu iciyor ve 4 gundur ek gida sebze yemegi basladi sorun olan doguatan beri kendi buyuk tuvaleti yapamiyor normal mi bu? Belcikali doktor lar crvap dogru duz vermiyolar?

 6. Merhaba oğlum 22.04.2015 de 33 haftalık 1.970 gr boy 49 cm doğdu su an 8 aylık kilosu 8 kg boyu 69 cm bu. Normal mi 6ayanne sütü verdim şimdi ek gıdalara geçtik 2tane disicikti

 7. merhabalar benin ikiz bebeklerim var 09 .07.15 32 haftalik dogdu kac aylik olarak hesaplamam gerekiyor ve ekgidaya gece bilirmiyim

  • Merhaba mihraceminevzat.
   Bebeklerin 32 haftalık doğduğundan, gelişimlerini şu anki yaşlarından 8 hafta küçük olarak düşünmelisin. Yani bebeklerin Mart ayının 7’sinde 6 aylık olacakken, onları 4 aylık bir bebek gibi düşünmelisin. Normal koşullarda 4 aylıkken katı gıdaya azar azar başlanabilir. Ancak acelesi yok. 5 ay da bunun için uygundur. Katı gıdaya geçiş konusunda şu yazılarımı okuyabilirsin.
   http://bebekveben.com/etiket/kati-gidaya-gecis-baby-led-weaning/
   Kolay gelsin

 8. Merhabalar benim bebegim 35+3 te 43 cm 2.280 gr dogdu suanda 5 gündr küvezde solunum sıkıntsndan dolayı benimle aynı durumda olanlar var mı yavrm ne kdar sürede cıkar küvezde

  • Sevgili Leyla,
   Öncelikle minik bebeğine hoşgeldin diyorum.
   Bebeğin için meraklandığını, sorularına cevap aradığını tahmin edebiliyorum. Bu koşullarda sana en çok yardım edecek yaklaşım bebeğinin emin ellerde olduğuna güvenmen ve moralini yüksek tutmandır.
   Her bebeğin sağlık koşulları farklıdır. Bir bebeğin belli bir zamanda küvezden çıkmış olması senin bebeğinin de o zaman çıkacağı anlamına gelmez. Ya da senin bebeğin başka bebeklerden çok daha önce de çıkabilir. Bunun kararını bebeğinin gelişimine göre doktorlar verecektir.
   Bebeğini eve henüz götürememenin canını sıktığını tahmin edebiliyorum. Moralini sağlam tut. Bu günler umarım bir an önce geçecek ve tatlı bebeğini kucaklayarak bebişli yaşama başlamak üzere eve gideceksiniz.
   Güzel haberlerini beklerim.
   Sevgiler

 9. Benim oğlum 31 haftalık doğdu şu anda anne sütü takfiyeli eoprotein alıyor hareketli ve solunum cihazına bağlı değil doktoru erken doğumla ilgili herhangi bir sorun yok dedi tek korkumuz enfeksiyon dedi 2cc ile başladı şuanda 7cc alıyor durumunun iyi olduğunu söyledi bebeğimiz nezaman istenilen kiloya gelir doğum kilosu 1580 şuanki kilosu 1440 toparlanmasureci nedir doğum tarihi 8.2.2016

  • Merhaba Serdar,
   Minik oğlun aramıza hoşgelmiş.
   Doğumla ilgili bir komplikasyon olmaması ve solunum cihazına bağlı olmadan nefes alabilmesi harika!
   Bebeğin uygun kiloya geldiğinde ve enfeksiyon riski kaybolduğunda doktorlar hastaneden çıkmasına izin verecektir. Ondan sonrası sizin ilgili ve güzel bakımınızla kilo almaya başlayıp, zaman içinde yaşıtlarını yakalayacaktır. Bu sürenin ne zaman olduğuna gelince, yazımda da belirttiğim gibi, literatürde bu konuda farklı görüşler olmakla beraber, prematüre doğan bebeklerin, genellikle 2 yaşında, tam zamanlı olarak doğan bebeklerin gelişim aşamalarını yakaladığı düşünülür. Kimi doktorlar 3 yaş ya da ilkokul çağına kadar da diyebilmektedir. 2-3 yaşından çok önce de bu durum gerçekleşebilir.
   Kolaylıklar dilerim.
   Selamlar

  • Selam Shirin,
   İkizlerin 31 haftalık doğduğu için şu anki yaşları ne ise, 9 hafta öne giderek düzeltilmiş yaşlarını hesaplayacak ve o yaştaki çocukların gelişim adımlarını takip edeceksin.
   Selamlar

 10. Kızım 29 haftalık 1240 gr doğdu şuan 19 haftalık ( duzeltilmis16) kenarlara tutunarak yürüyor ve 7.5 kilo anne sutu aliyor. ne yapmaliyim.

  • Selam Serpil
   Kızın 29 haftalık doğarak hayata tutundu. Bu harika bir haber. Düzeltilmiş yaşı için 11 haftayı çıkaracaksın. Yani takvim yaşı 19 haftaysa, düzeltilmiş yaşı 8 haftalık, bir başka deyişle 2 aylık bir bebek sayılır. Anne sütü alması çok güzel. Anne sütüne devam. Başkaca bir sağlık sorunu yoksa normal bebekler gibi bakımına devam edeceksin. Kilosu 7,5 kg ise bu çok güzel. Tam zamanlı doğan 6 aylık bir kız bebeğin %50 persentildeki kilosu 7,4 kg dır. Kızının şimdiki kilosu bundan bile fazla. Bu kadar erken tutunarak ayağa kalkmaya başlaması da çok güzel. Ne yapıyorsan aynı şekilde yapmaya devam…
   Mutlu günler dilerim.

 11. kizim 5 ay 3haftalikken doğdu 900ve olarak dogum yaptı kızın şimdi sekiz yasinda 17 kilo bu normalmi acaba doktora götürüyoruz gelisim mamalari kullaniyoruz

  • Merhaba Mihriban
   8 yaşında bir kız çocuğu için 17 kilo istatistiki açıdan biraz alt sınırda gibi gözüküyor. Kızın prematüre doğmasına rağmen artık 8 yaşında olduğuna göre tam zamanlı olarak doğan çocukların gelişim aşamalarını yakalamış olması beklenir. Boyu kaç cm? Minyon bir çocuk mu? Her koşulda doktorunuzla koordineli olarak gelişimini takip etmeye devam edin.
   Sevgiler

 12. Benim oğlum 16.11.2015 te 28haftalık 1005 gr dünya ya geldi şu an dört ay onbir günlük acaba tam olarak düzeltilmiş yası kaç? Ve suan beş kilo 56cm boyunda.yeni yeni sesler çıkarmaya ve sevmemize gülmeye bizimle konusmaya basladı.sizce nasıl gidisatı şimdiden teşekkürler…

 13. Benım oglum 37 haftalık 1750 Doğdu akcıgerlerınden. Dolayı 16 gun küvezte idi .suan 19 aylık yürümeyı ancak başardı . Iyı bı sekılde ancak yürüyor . Konuşması gerı uc dört kelıme söylüyor cok endıseye kapılıyorum . Bu Arada yemek yemek ıstemıyor devam mamaların dan halen vazgecmedı hergun peynır yoğurt yıyor ama bızım yedıklerımızı temıyor . Atlama zıplama oynama karıştırma bunlara ılgısı cok . Ama bazen ısımi çağrıldığın da dönüp bakmıyor farklı Bır ses çıkartınca ne bılım o an mıni mın bir kuşu söyle hemen BAKIYOR . Bunlar normal mı . Erken doğumla mı ılgılı hersey gerıden gıdıyor . Sanko daha ancak yasında gıbı ?

 14. Slm hocam bizim bebek 31 hafta dogdu fakat 2 hafta geriden geldi yani 27 hafta lık ken dogdu boy 39santim kilo 1 kkg 210gr 3 hafta oldu suan 1400 oldu kilosu bir sorunu yok anne ne zaman emzire bilir surum nedir tşk

  • Cemal bey merhabalar.
   Öncelikle bir yanlış anlamayı düzeltmek istiyorum. Ben doktor ya da bir tıp uzmanı değilim. Sadece kendi çocuğunu büyüten bir anneyim. Lütfen çocuğunuzun sağlığı ile ilgili konuları doktorunuza danıştığınızdan emin olunuz.
   Sorunuza gelince, Bebeğiniz 27 haftalık doğduysa düzeltilmiş yaşını hesaplarken şimdiki yaşından 13 hafta çıkarmanız gerekir. Bu şekilde bulduğunuz düzeltilmiş yaşla ilgili değerleri aşağıdaki sayfadaki tablodan karşılaştırabilirsiniz.
   http://bebekveben.com/bebeklerde-boy-kilo-bas-cevresi-olculeri/
   Bebeğiniz şu anda hala hastanede mi, evde mi bilgi vermemişsiniz. Ancak her koşulda doktorunuz uygun görüyorsa, bebeğinizin emmekle ilgili bir gelişim sorunu yoksa anne her an emzirebilir.
   Kolaylıklar dilerim.

 15. Öncelikle böylesine değerli bilgiler verdiğiniz için size teşekkür ederim.
  Benim kızım 32 haftalık doğdu. 22.02.2016 tarihinde 1,310 gr olarak doğdu daha sonra 1,200 gr düştü herhangi bi solunum sıkıntısı yaşamadan 1 ay yoğun bakım ünitesinde kaldı.
  Hasteneden çıktığında 1,800 gr olmuştu. Beslenmesini anne sütü ve dr tavsiyesi ile ek mama vererek devam ediyoruz. Dr kontrollerinde herşeyin yolunda olduğunu gayet güzel gittiğini söylediler.
  Şuan için kafa ölçüsü;34 kilo;3,300 boy;50 cm. Gelişim olarak sizce nasıl? Gelişim takibini neye göre yapmalıyım?

 16. Ben 38 haftada 2700klo bu 46sntm dogdu şuan 4aylı kilo 6200 boy 60 şuan nasıl sizce gelısmısmı boyu kısa dıolar bana gelişmemiş dogurdugumda ileride bir sorun olurmu

 17. Merhaba bebegim 35+6 da dogdu suan 59 gunluk yani tam iki aylik diyelim.bebegim hala bana gulmuyor agu demiyor.beni takip ediyor izliyorum ama tepkisiz konusmamiza.gulmesi icin cokmu erkekn.2 aylik bebek guler diyorlar.

 18. Merhaba benim kızım 30 haftalık olarak doğdu küvezde 20 gün kaldı şu an 7 ay içinde uyku yok denecek kadar az uyusa bile en fazla 10 dk henüz ek gıdaya başlamadık bu tür bebekler in gelişimi nasıl olmalı bana biraz küçük geliyo

 19. Merhaba bebegim 35+3de 2kilo 45 cm ile dunyaya geldi . Suan duzeltilmis yasi ile 2 aylik 4200kilo ve 52 cm boyunda . Sizce normal mi ? Bu ayda boynunu tam olarak tutabilir mi ?

 20. Slm oglum 34 haftalık 2480 gr 49 cm dogdu şimdi 2 aylık 2 hafta önce kontrole götürdügümde 5100 gr 58 cm olmuş sizce nasıl yasıtlarını yakalamışmıyız 2 aylık bebekler neler yapar oglum konustugumda tepki veriyo bana gülüyo sesler cıkarıyo yer deiştirdigimde takip ediyo yüzüstü yatırdıdımda basını kaldırıyo saga sola ceviriyo ellerini emiyo ve tükürük cıkarıyo yani gününde dogan bebekler gibimi

 21. Merhabalar 34 hafta uyumlu 1860 bir kiz bebegim oldu su an 75 gunluk ve 4300 kilo oldu yeterli olmadigini dusunuyorum ve cok uzgunum kilo almasi ve saglikli gelisimini saglamak icin ne yapabilirim? Bebegim sadece anne sutu iciyor ilk iki ay guzel kilo aldi fakat bu ay almiyor.

 22. Merhabalar
  Benim kızım 31 haftalık ve 620gram doğdu.Kronik akciğer hastası.Kronolojik 12aylık suanki kilosu da 5615gram.Çok sık hastalanıyor .Bu durum ne zamana kadar düzelir ve gelişimi ve kilosu hakkında bilgi alabilirmiyim? Şuanda da desteksiz 5saniye durabiliyor.

  • Merhaba Asiye,
   Prematüre doğan bebeklerde kronik akciğer hastalığı görülebiliyor ve bu durum bebeğin yürümesini geciktirebiliyor.
   Literatürde bu konuda farklı görüşler olmakla beraber, prematüre doğan bebeklerin, genellikle 2 yaşında, tam zamanlı olarak doğan bebeklerin gelişim aşamalarını yakaladığı düşünülür. Kimi doktorlar 3 yaş ya da ilkokul çağına kadar da diyebilmektedir. Bu nedenle en az 2 yaşına kadar düzeltilmiş yaşın kullanılmasında fayda vardır.
   Kızının gelişimi konusundaki endişelerini çocuk doktorunla paylaşmanı öneririm.
   Kolaylıklar, sevgiler

 23. merhabalar
  benim oğlum16.11.2015 de 28 haftalık 1005 gr dünyaya geldi.2 ay yogun bakım da kaldı çok sıkıntılardan atladı çok şükür kurtuldu.hala emekliyemiyor konuşamıyor ama inanıyorum ki en kısa zamanda onlarıda aşacak mimik kuzum.şu an aşamadığımız bir sıkıntımız var oğlum çok iştahsız hiçbirşey yemiyor yesede bir iki kaşıktan sonra ağzında tutuyor ve ne yaparsam yapayım yutmuyor saatlerce ağzında tutabiliyor.8 kilo ve 74.5 cm eğer böule giderse raporlu mamaya başlıycaklar lütfen bana yardımcı olun şimdiden teşekkürler..

 24. Merhaba benim oğlum 29.12.2016 tarihinde 35 haftalık kilo 1,900 gr boy 42 cm baş 30 cm
  olarak doğdu.Düzeltilmiş yaşı 7 haftalık.
  24.03.2017 tarihinde kilo 4300 gr boy 55 cm başı da 36,5 cm olmuş.Kafası ufak deniliyor.Sizce gelişimi nasıl.

  • Sevgili Yıldız,
   Bebeğinin düzeltilmiş yaşını hesaplarken şimdiki yaşından 5 hafta çıkarman doğrudur. Bu hesapla 7 haftalık oluyor ki, henüz 3 aylık sayılmaz. Bence düzeltilmiş yaşı tam olarak 3 ay olduğunda tablo değerleriyle karşılaştırma yapman daha sağlıklı sonuç verir. http://bebekveben.com/bebeklerde-boy-kilo-bas-cevresi-olculeri/
   Gelişim bir bütündür. Sadece kafa çevresi değil, boy, kilo ve diğer gelişim evreleriyle beraber doğru değerlendirmeyi doktorunuz yapacak ve alınması gereken bir önlem varsa bilgilendirecektir. Kalbini ferah tut.
   Selamlar

 25. Benim oglum 27haftalık ve 1000gram dogdu suan 3bucuk yasında ve kilosu 12bucuk boyu ise 86cm normalmi diye com merak ediyorum acaba

 26. Merhaba benimde prematüre bebeğim var 33 haftalık hamileyken ultrason a göre 26+6 haftalık olarak doğdu Su anda 10 aylık ve 6 400 gr boyu 68 cm. Doktor 7 aylık olarak vakıf az ve kılosu iyi dedi .ama benim içim rahat değil. Bebeğim 1050 gr doğmuştu. Acaba düzeltilmiş yaşa göre normal mi. Bebeğime nasıl kilo aldırabılırım. Teşekkürler.

 27. merhaba;
  kızım 28 haftalık ve 34 cm doğdu suan 6 ay 10 günlük.düzeltilmiş yaşı 3 ay 10 gün.
  boyu 62 cm kilo 5,400 gr
  normal mı?

  • Merhaba Zeki,
   3 aylık kız bebek için 62cm boy %75-%90 persentil arasında ve 5,400gr kilo %25-%50 persentil arasında. Uzun boylu ve ince bir bebek gibi gözüküyor. Gelişimi konusunda bir endişeniz varsa doktorunuza danışmanızı öneririm.
   Selamlar

 28. Mrb ben ankaradan hilal sizden bi konu hakkinda yardim istiyorum bundan 4 ay once 33 hafta 2450 kg erkek bebek dogum yaptim fakat erken sebsis ve solunum sikintisiyla 40 gun kuvezde kaldi bu sure icinde oglum bir kere atak gecirmis ve bir ilaç (ilaç adı yorumdan silinmiştir.) kullanmaya basladi hala da kullaniyoruz. Beyninde 1.derece kanama olmus ve sol tarafinda kistler mevcut hala eeg si cekildi on taraflarda biraz elektiriklenmesi varmis. 1 ay sonra tekrar cekilcek cok korkuyorum bisey olacak diye basini tutuyo nesne takibi var genzinde gecmeyen bi hiriltisi var ellerini cok kasiyo sadece onunda masajini yapiyorum. Gün gun daha iyiye gidiyor. Ben baska neler yapmaliyim hangi bolumlere goturmeliyim. Pediatri takipimiz devam ediyor. Bana yol gosterir misiniz lutfen? cevabinizi bekliyorum iyi gunler

  • Sevgili Hilal,
   Öncelikle bebeğinin doğumu için tebrik ederim. Prematüre bebeklerin bakımı ayrı bir özen gerektiriyor. Bebeğinin genel gelişmesini takip eden pediatri doktoruna beyin ve geçmeyen hırıltı konusundaki endişelerini bildirerek seni bu konuda uzman doktorlara yönlendirmesini isteyebilirsin. Prematüre bebekler beyin gelişimi konusunda sorun yaşayabiliyorlar. Beyin konusunda bildiğim kadarıyla çocuk konusunda uzman olan bir nörologa göstermek gerek. Ayrıca durumun tam olarak teşhisi konulduktan sonra gerekli durumlarda doktorun da yönlendirmesiyle fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapistler de yardımcı oluyor.
   Umarım minik bebeğinin sağlık durumu bir an önce yoluna girer. Bu konuda sana kolaylıklar dilerim, moralini sağlam tut.
   Sevgiler

 29. 28 NİSANDA 1400 GR 27 HAFTALIK SEZERYAN DOĞUM YAPTIM BEBEK KARNIMDA GELİŞMEMİŞ 1 AY KÜVÖZDE KALDI MEME EMMEDİ 8 AYLIK OLDU 7500 KG FAKAT EMEKLEMİYOR NE YAPMALIYIM SİZCE

  • Selam Rümeysa,
   Öncelikle doğumun için seni tebrik ederim. Bebeğin 27 haftalık doğarak ileri derecede prematüre olarak dünyaya gelmiş. Bu durumda yazımda da belirttiğim gibi full term doğan bebeklere kıyasla 13 hafta geriden gelmesi çok normal. Bebeğe biraz zaman verin. Sabırla bol bol oyun oynayarak kaslarının gelişmesi için yardım edeceksin. Belli bir süre herhangi bir gelişme olmazsa bir uzmandan yardım almanızı öneririm.
   Sevgiler

 30. Merheba benim bebegim 32 hafta 1300 gr dünyaya geldi şu anda düzeltilmiş yaşı 12 aylık kilosu 8660gr boyu 75cm sizce normal mı

 31. Merhaba kızım 30 haftalik 1400 gram dogdu 8 gun sonra 9 aylik olacak bugun hemsire cok as kilo almis dedi elimden gelenin fazlasini yapmaya calisiyoyorum ama bu kadar kilo aliyor 2 ayda 600 gram almis suan kilosu 7.600 ne yapmam gerek??

  • Merhaba Seda,
   Kızın 30 haftalık doğduğuna göre düzeltilmiş yaşını hesaplama için 9 aydan 10 hafta geriye gideceksin ki bu yaklaşık 6 aya denk gelir. Aylara göre boy kilo ölçülerini şu yazımdan takip edebilirsin.
   http://bebekveben.com/bebeklerde-boy-kilo-bas-cevresi-olculeri/
   6 aylık kız bebek için 7,6kg %50-%75 persentil arasında bir yere denk gelir ki normal dağılımın ortalarındadır. Ölçümü yapan hemşire kızının prematüre doğduğunu biliyor mu?
   Gelişim konusunda soruların olduğunda doktora danışmanı öneririm. Eğer doktor da kilosunu az bulursa, kızın 9 aylık olduğu için beslenmesini ek gıdalarla destekleme şansın var. Bu durumda BebekveBen’de katı gıdaya geçiş yazılarını okuyabilirsin.
   http://bebekveben.com/etiket/kati-gidaya-gecis-baby-led-weaning/
   Kolaylıklar dilerim

 32. Merhaba , benim kızım 26 haftalık 840 gram doğdu 4.5 ay kuvezde kaldı çok şükür şuan 2 ay oldu kuvezden cikali ve 3500 gram 52 cm maalesef anne sütü sadece ilk 2 ay az oranda aldı bağırsak gelişimi zayıf olduğundan sindirmedi ve sindirilmiş mama ile besleniyor sizce gelişimi nasıl bir yorum yapabilirminiz

  • Sevgili Kübra,
   Bebeğin ileri derecede prematüre olarak dünyaya gelmiş ve bence hayata tutunup küvezden çıkarak eve gelmesi harika bir gelişme… Bu onun küçük bir savaşçı olduğunu gösteriyor. 26. haftada dünyaya geldiği için düzeltilmiş yaşı 14 hafta geriye gidiyor. Bu durumda onu 2 aylık bebeklerle değil, yeni dünyaya gelen bir bebekle bir tutmak doğru olur.
   Bu aşamada bence rakamlara çok takılma. Sen bebeğine sevgi, ilgi ve sabırla yaklaştığın sürece gelişimi güzel gidecek, sakın merak etme. Rutin doktor ziyaretlerini ihmal etme.
   Kocaman sevgiler

 33. 6 ay 10 günluk dogdu.boy 45 cm. kilo 1230.doktorlar sasirmisti.cok uzun die.suan19 aylik 8.200 gr boy 80 cm civari.ne olmali nasil olmali cok zayif .herseyimi adadim buyümüyo kilo almiyo.cok yıprandim cok yorgunum.

  • Sevgili Fatma,
   Endişelerini bir çocuk doktoruyla paylaşmanı öneririm. Bebeğinin prematüre olarak doğduğunu mutlaka belirt ve düzeltilmiş yaşını da söyle. Doktor gelişim açısından gerekli ölçümleri yapacak ve gelişimde geri kaldığını düşünürse ufaklığın kilo alması için önerilerini belirtecektir. Senin iyi bir anne olduğundan eminim. Lütfen doktorun önerilerine göre hareket et ve kendini çok yıpratma.
   Sevgiler

 34. Merhaba .
  Benim bebegim anne karni 35+4 iken gelisim geriliginden dolayi 31 haftalik olarak sezeryan ile dogdu erkek bebek ve yumurtaliklari olusmamis gelisimini tamamlar mi ileride zarari olur mu

 35. Merhabalar bebeğim 35 haftalık doğdu 2 190 gr 48 cm. Düzeltilmiş yaşı olarak şu an 32 günlük. Ama normalde 64 günlük hala bize gulumsemiyor normal mi

 36. Merhabalar benim bebeğim 31. Haftada doğdu 7hafta erken doğdu . 4 aylık 5 buçuk kilo boyu 58 cm sizce nasıl

 37. Merhaba ikiz gebelik 36.haftada birinin kalp atışları durdugu icin erken dogum oldu 1900 dogdu bir hafta hastanede kaldik 1800 olarak ciktik 4bucuk aya kadar kilo alimi cok iyi gitti ondan sonra kilo alimi durdu bussuru test yapildi kan vitamin triod idrar kan sayimi hepsi normal cikti ama kizimsuan 9 bucukaylik ve 6 kilo600 gr kilosu hic bir onca testedeskeun cikmadi ama gelsiimgerimigi var nedendir ? Tesekkurler simdiden

 38. Merhaba.ben 28 hafta 3 günlük doğum yaptım.bebegimin boyu 26cm kilosu 1200 baş çevresi 35 cm çıktı.sice normal mi. Bilgi verirseniz çok sevinirim .. teşekkürler

 39. 7 aylıkken prematüre olarak dü
  nyaya gelmiş bir çocukta l. Gelişimsel olarak
  kendisindenbeklenen özellikleri gö
  sterememektedir.cocugumun fiziksel ve
  psikomotor gelişimini desteklemek için neler
  yapılabilir? Böyle bir durumda
  ailesine verilebilecek öneriler nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zoo2

Can Hayvanat Bahçesinde

bebek-menusu

8 ve 9 Aylık Bebek Menüsü