Prematüre Bebeklerin Gelişimi

Twitter takipçilerimden Pınar’ın bir sorusu var:

Prematüre doğan bebeğim şu anda 10 aylık. 1 dişi çıktı. Emeklemiyor. Yerde dönerek gidiyor. En geç kaç aylık yürüyor prematüre bebekler?

premature-yurume

Merhabalar Pınar,

Prematüre doğmuş bir bebek annesi olarak merakını anlayabiliyorum. Öncelikle için rahat olsun. Bebeklerin hepsi çok özel ve gelişimleri kendine özgü. Bu nedenle gelişimlerinde milat olarak değerlendirilebilecek aşamalara ne zaman varacakları konusunda kesin birşey söylemek mümkün değil. Kimi bebek daha erken yürürken, kimisi daha geç yürür. Kimisi düz bir şekilde emeklerken, kimisi senin bebeğin gibi yerde dönerek ilerlemeyi tercih eder. Bunlar gayet normal.

Doktorlar genel eğilimlerden yola çıkarak bebek gelişiminin aşamalarını ortalama olarak tanımlamayı ve her bebeğin gelişimini bu ortalama değerlerle karşılaştırarak takip etmeyi tercih eder. Ortalama değerleri bilmek gelişimin daha rahat takip edilmesini sağlarken, gelişim bozukluklarını tespiti açısından da faydalı.

Bebek gelişiminde önemli olan, bebeğin ileriye doğru aşama göstermesi. Örneğin karın üstü yatarken gövdesinin üst kısmını kaldırması, emeklemesi, ayağa kalkması ve yürümesi hep ileriye doğru bir gelişimi ifade eder. İleriye doğru gelişim olduğu sürece bazı konularda biraz gecikme olması çok da önemli değil. Ancak bebek gelişim aşamalarının her alanında çok çok geriyse, mutlaka doktora danışmakta fayda var. Bebeklerin yaşlarına göre neler yapabileceğini öğrenmek için “0-5 Yaş Bebek ve Çocuklarda Gelişim Milatları” yazıma göz atabilirsin.

Prematüre Doğan Bebeklerin Özel Durumu

Bebek gelişimine böyle genel bir giriş yaptıktan sonra, prematüre doğan bebeklerin özel durumlarından bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi hamilelik 40 haftalık bir süreç. 37. haftanın tamamlanmasından önce doğan bebekler prematüre olarak adlandırılır.

 • 33-37. haftayı tamamlamış olarak ve/veya 1,5-2,5 kg ağırlığında doğan bebekler az derecede prematüre,
 • 28-32. haftayı tamamlamış olarak ve/veya 1-1,5 kg ağırlığında doğan bebekler orta derecede prematüre,
 • 28. haftayı tamamlamadan önce ve/veya 1 kilodan düşük ağırlıkta doğan bebeklerse ileri derecede prematüredir.

Prematüre bebekler doğdukları zaman kas ve sinir sistemleri 40 haftayı tamamlamış bebekler gibi çalışmaz. Ancak prematüre bebekler de iyi bir bakımla anne karnında gösterecekleri gelişmeyi dışarıda tamamlayıp, hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam ederler.

Düzeltilmiş Yaş Hesaplaması

Prematüre bebeklerin özel durumlarından ötürü, onların gelişim aşamalarını düzeltilmiş yaşa göre takip etmek gerekir. Düzeltilmiş yaş bebeğin şu andaki yaşından (takvim yaşı), erken doğduğu süre çıkarılarak bulunur. Bir örnek vermek gerekirse:

Bebeğin şu anki takvim yaşı: 40 hafta (10 ay)
Bebeğin erken doğduğu hafta sayısı: 5 hafta (hamileliğin 35. haftasında doğmuş)
Bebeğin şu anki düzeltilmiş yaşı: 35 hafta (8 ay 3 hafta)

Dolayısıyla bu bebeğin gelişim milatlarını takip ederken 10 aylık bir bebeğinkine değil, 8 aylık bir bebeğin gelişim aşamalarına bakmak gerekir. Bebek 40 haftadan ne kadar önce doğduysa, gelişim aşamalarına o kadar geç ulaşması gayet normaldir. Çünkü daha erken doğan bebeklerin, anne karnının dışında tamamlayacakları daha çok haftaları vardır.

Literatürde bu konuda farklı görüşler olmakla beraber, prematüre doğan bebeklerin, genellikle 2 yaşında, tam zamanlı olarak doğan bebeklerin gelişim aşamalarını yakaladığı düşünülür. Kimi doktorlar 3 yaş ya da ilkokul çağına kadar da diyebilmektedir. Bu nedenle en az 2 yaşına kadar düzeltilmiş yaşın kullanılmasında fayda vardır.

Prematüre bebekler çoğunlukla kasları etkileyen motor gelişiminde (emeklemek, ayağa kalkmak gibi) tam zamanlı olarak doğan akranlarından geri kalırlar. Kavramsal gelişmelerinde daha az geri kalırlar.

Prematüre Bebeğin Yürümesi

Prematüre bebeklerin ne zaman yürüyeceği konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, düzeltilmiş yaşı göz önüne almaktır. Fikir vermesi açısından, 40 haftayı doldurmuş bebeklerde ortalama yürüme zamanı 13,5 ayken, 32 haftadan erken doğan bebeklerde ortalama 14,5 aydır. Ayrıca her bebeğin birbirinden farklı olduğu ve gelişim aşamalarının her bebekte takvime bağlanmış gibi kesin zamanlarda gerçekleşmediği unutulmamalıdır.

Nadir Durumlar

Eğer prematüre bebeğiniz düzeltilmiş yaşa göre olması gereken zamanda henüz yürümediyse, sabırlı olun. Çoğunlukla bir süre sonra kendiliğinden yürüyecektir. Ancak şüphelendiğiniz durumda mutlaka doktorunuza danışın.

Prematüre doğmuş olan bebeğiniz düzeltilmiş yaşa göre,

 • 9 aylıkken ayakları üzerinde bedeninin ağırlığını taşıyamıyorsa,
 • 9 aylıkken ayak parmakları üzerinde duruyor, ancak topuklarını yere basamıyorsa,
 • 12 aylıkken yerkerde sürünmüyor ya da emeklemiyorsa ve
 • 18 aylıkken henüz yürümüyor ya da parmak uçlarında yürüyorsa yürüme konusunda yardım almasına (fizik terapi) gerek olabilir.

Eğer bebeğin aşağıdaki sağlık sorunları varsa yürümesi beklenenden geç olabilir:

 • 27 haftadan erken ya da 750 gramdan küçük doğduysa
 • Kronik akciğer rahatsızlığı varsa (Bronchopulmonary dysplasia – BPD)
 • Kasları zayıfsa (Hypotonia – Hipotoni)
 • Beyin felci varsa (Cerebral palsy)
 • Doğduktan sonra sık sık hastaneye yatmak durumunda kaldıysa
 • Evde sürekli bakım gerektiren bir durumu varsa (Solunum desteği, burundan beslenme tüpü gibi)

Prematüre Bebeğinizin Yürümesine Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

 • Tüm bebekler gibi prematüre bebekler de oyun oynama yoluyla yürümeyi öğrenirler. Bebeğinizle fırsat bulduğunuz her zamanda oyun oynayın. Oyunların yürümeyi heveslendirici türde olmasına çalışın. Örnek oyunlar:

Destek alarak ayağa kalkmak: Koltuğun üzerine, bebeğinizin elle erişebileceği yerin birkaç santimetre ötesine sevdiği bir oyuncağı koyun. Bebeğin koltuğa tutunarak ayağa  kalkmasını ve oyuncağa erişmesini teşvik edin. Bebek oyuncağı yakalamak üzereyken, oyuncağı biraz daha uzak bir yere iterek oraya doğru koltuğa tutunarak gitmesini sağlayın. Bebek sıkılmadığı sürece bu oyuna devam edin.

Güvenli bir şekilde popo üstüne düşmek: Bazı bebekler ayağa kalktıktan sonra yere düşünce rahatsız olurlar ve cesaretleri kırılır. Bebeğiniz düştüğü zaman ona gülümseyin. Gerekirse düşeceği yere yastık koyarak yumuşak iniş yapmasını sağlayın. Gülümsemeniz ona düşmenin o kadar da kötü birşey olmadığını anlatacak ve yeniden kalkması için ona cesaret verecektir.

İki kişi arasında yürümek: Anne ve bir diğer kişi karşılıklı olarak yerde otursun. Aranızda birkaç adım mesafe olsun. Bebeği ellerinden tutarak kaldırın. İsmini çağırarak iki kişi arasında yürümesini teşvik edin. Bebeğin yürüyeceği mesafe başlangıçta birkaç adımdan fazla olmasın. Başarı sağladıkça mesafeleri büyütün.

Tek başına yürümek: Bebeğinizi ayağa kaldırarak sırtını duvara yaslayın. Kendiniz de birkaç adım ötesinde çömelerek ellerinizi ona uzatın. Size doğru adım attıkça siz de birkaç adım geriye giderek ufak ufak yürümesini teşvik edin.

 • Bebeğinizi sık sık ellerinden tutarak yürütün.
 • Bebeğin ayakta dururken elleriyle tutunabileceği ve iterek yürütebileceği oyuncakları almayı deneyin.
 • Yürüteç gibi aletleri kullanmaktan kaçının. Yürüteçler bebeklerin kaslarını daha az çalıştırarak olanları tembelliğe iter. Bebeğin kendi vücut ağırlığını kendisi kaldırarak yürümeye çalışması gelişimi açısından daha faydalı olacaktır.
 • Doktorun muayenesi sonucu fiziksel bir gelişim geriliği tespit edilirse fizik terapi ile erken yaşta olumlu sonuç almak mümkün olacaktır.

Umarım bu bilgiler prematüre bebeklerin yürümesi konusundaki soruna bir ışık tutmuştur. Ben bebeğinin en kısa sürede yürümeye başlayacağına eminim.

Bebeğinle beraber sağlıklı, güzel bir yaşam dilerim.

Sevgiler

Tanla

Kaynaklar

Baby Center | Emory University | About.com 1 |  About.com 2 |

Önemli not: Bu blogdaki yazılar şahsi tecrübelerimden oluşmaktadır. Doktor veya tıbbi ehliyete sahip başka bir kişinin tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen sağlık konularında karar vermeden önce sağduyunuzu dinleyin ve doktorunuza danışın.

 

Hakkında Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 5 yaşındaki oğlum Can’la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da… Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen’in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

51 yorum

 1. Benim bebeğim prematüre (34.haftada doğdu) 1600gr doğdu. Normal ayından doğmuş olan ve kızımdan 5 ay küçük olan çocuk bi kendi ayakkabısını giyiyor yemeğini kendi yiyor tuvaletini söylüyor gidip yapıyor. Şuanda benim kızım 3 yaşında ve bunları hala yapmıyor. Ne yapmalıyım? Çok endişeleniyorum

 2. Benim bebegim 1300gr dogduboy34cm baś29cm simdi ise bebegim 6,5 aylık 6 kilo 65 cm baš40 cm sizce nasıl
  nasıl

  • Bebek ve Ben

   Merhaba Salih,
   Bebeğinizin kaç hafta erken doğduğunu yazmamışsınız. Bu bilgi olmadan hesaplama yapmak mümkün değil. Lütfen düzeltilmiş yaş hesaplamasını yazdığım bölümdeki hesaplamayı yapın. Bu şekilde bebeğinizin gelişimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
   Selamlar

 3. kızım 24 Kasım 2012’de 26 haftalık 650 gr. doğdu. Şu an yürüuyor, koşuyor, zıplıyor boy ve kiilo olarak yaşıtlarını yakaladı tek sıkıntımız şuan anne, baba, ece, su (fu), süt (püf) diyor kelime dağarcığı çok az algılaması çok iyi her dediğimizi anlıyor ve uyguluyor, çok dikkatli, seslere karşı çok duyarlı, düzenli, arkadaş edinmede de zorluk çekmiyor ama cümle kuramıyor buda beni çok endişelendiriyor. Henüz iki yaş yedi aylık evde bakıcısı ile birlikte acaba kreşe göndersem konuşmasına fayda sağlarmı? şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim.

  • Bebek ve Ben

   Merhaba Elif Bahar,
   Benim oğlum Can da geç konuştu. (bkz. 2 yaş civarında yazdığım şu yazı http://bebekveben.com/bir-konussa-neler-diyecek/) Çocukların geç konuşmasını etkileyen pek çok faktör var. Kızının diğer gelişim adımlarının yolunda olmasını ve 14 hafta prematüre doğmasını da göz önüne alırsak muhtemelen herşey yolunda… Elbette kreşe göndermek faydalı olacaktır. Evde normalde sadece bakıcısıyla iletişim kurarken yuvada pek çok arkadaşı ve öğretmeniyle iletişim kurması dil gelişimini hızlandıracaktır. Yazın yaz okuluyla başlayabilirsiniz. Kısa zamanda konuşmasının geliştiğiniı görerek şaşıracaksın. Siz de onunla bol bol konuşun. Ona sorular sorun. Bol bol kitap okuyarak kitaplardaki nesnelerin isimlerini söylemeye teşvik edin. Eğer bir müddet sonra gelişim olmazsa bir dil terapistinden yardım alabilirsiniz.
   Sevgiler

 4. Merhaba bebim oglum 27 haftalik 770gr dogdu simdi 8 aylik kilosu 6500 cok hareketli sizce kilosu azmi cok endiseleniyorum

  • Bebek ve Ben

   Merhaba Sevgül
   Bebeğin 13 hafta erken doğmuş. Bu nedenle yaklaşık 5 aylık bebeklerin kilosunda olması beklenebilir. Yavaş yavaş toparlayacaktır. Bebeğinin gelişimi konusunda doktorunla da iletişime geçmeni öneririm.
   Sevgiler

 5. merhabalar benım kızım 37 haftalık dogdu 1950gr şuan 4 aylık 5600 gr boyu 60 sızce ıyımıdır

 6. Merhaba

  Oglum 30 haftalik dogdu suan duz 4 aylik kro 6 aylik hala annesutu iciyor ve 4 gundur ek gida sebze yemegi basladi sorun olan doguatan beri kendi buyuk tuvaleti yapamiyor normal mi bu? Belcikali doktor lar crvap dogru duz vermiyolar?

 7. Merhaba oğlum 22.04.2015 de 33 haftalık 1.970 gr boy 49 cm doğdu su an 8 aylık kilosu 8 kg boyu 69 cm bu. Normal mi 6ayanne sütü verdim şimdi ek gıdalara geçtik 2tane disicikti

 8. mihraceminevzat

  merhabalar benin ikiz bebeklerim var 09 .07.15 32 haftalik dogdu kac aylik olarak hesaplamam gerekiyor ve ekgidaya gece bilirmiyim

  • Bebek ve Ben

   Merhaba mihraceminevzat.
   Bebeklerin 32 haftalık doğduğundan, gelişimlerini şu anki yaşlarından 8 hafta küçük olarak düşünmelisin. Yani bebeklerin Mart ayının 7’sinde 6 aylık olacakken, onları 4 aylık bir bebek gibi düşünmelisin. Normal koşullarda 4 aylıkken katı gıdaya azar azar başlanabilir. Ancak acelesi yok. 5 ay da bunun için uygundur. Katı gıdaya geçiş konusunda şu yazılarımı okuyabilirsin.
   http://bebekveben.com/etiket/kati-gidaya-gecis-baby-led-weaning/
   Kolay gelsin

 9. Merhabalar benim bebegim 35+3 te 43 cm 2.280 gr dogdu suanda 5 gündr küvezde solunum sıkıntsndan dolayı benimle aynı durumda olanlar var mı yavrm ne kdar sürede cıkar küvezde

  • Bebek ve Ben

   Sevgili Leyla,
   Öncelikle minik bebeğine hoşgeldin diyorum.
   Bebeğin için meraklandığını, sorularına cevap aradığını tahmin edebiliyorum. Bu koşullarda sana en çok yardım edecek yaklaşım bebeğinin emin ellerde olduğuna güvenmen ve moralini yüksek tutmandır.
   Her bebeğin sağlık koşulları farklıdır. Bir bebeğin belli bir zamanda küvezden çıkmış olması senin bebeğinin de o zaman çıkacağı anlamına gelmez. Ya da senin bebeğin başka bebeklerden çok daha önce de çıkabilir. Bunun kararını bebeğinin gelişimine göre doktorlar verecektir.
   Bebeğini eve henüz götürememenin canını sıktığını tahmin edebiliyorum. Moralini sağlam tut. Bu günler umarım bir an önce geçecek ve tatlı bebeğini kucaklayarak bebişli yaşama başlamak üzere eve gideceksiniz.
   Güzel haberlerini beklerim.
   Sevgiler

  • Zerife çetinkaya

   Benim kizimda 5 gun kuvezde kaldi bi haftada cikti.sizinkide 1 hafta sonra cikar

 10. Benim oğlum 31 haftalık doğdu şu anda anne sütü takfiyeli eoprotein alıyor hareketli ve solunum cihazına bağlı değil doktoru erken doğumla ilgili herhangi bir sorun yok dedi tek korkumuz enfeksiyon dedi 2cc ile başladı şuanda 7cc alıyor durumunun iyi olduğunu söyledi bebeğimiz nezaman istenilen kiloya gelir doğum kilosu 1580 şuanki kilosu 1440 toparlanmasureci nedir doğum tarihi 8.2.2016

  • Bebek ve Ben

   Merhaba Serdar,
   Minik oğlun aramıza hoşgelmiş.
   Doğumla ilgili bir komplikasyon olmaması ve solunum cihazına bağlı olmadan nefes alabilmesi harika!
   Bebeğin uygun kiloya geldiğinde ve enfeksiyon riski kaybolduğunda doktorlar hastaneden çıkmasına izin verecektir. Ondan sonrası sizin ilgili ve güzel bakımınızla kilo almaya başlayıp, zaman içinde yaşıtlarını yakalayacaktır. Bu sürenin ne zaman olduğuna gelince, yazımda da belirttiğim gibi, literatürde bu konuda farklı görüşler olmakla beraber, prematüre doğan bebeklerin, genellikle 2 yaşında, tam zamanlı olarak doğan bebeklerin gelişim aşamalarını yakaladığı düşünülür. Kimi doktorlar 3 yaş ya da ilkokul çağına kadar da diyebilmektedir. 2-3 yaşından çok önce de bu durum gerçekleşebilir.
   Kolaylıklar dilerim.
   Selamlar

 11. Merhabalar benim ikizler 25.08.2015 dogumlu 31 haftalik dogdular.kac alyik hesaplamam gerekiyor?tewekkurler

  • Bebek ve Ben

   Selam Shirin,
   İkizlerin 31 haftalık doğduğu için şu anki yaşları ne ise, 9 hafta öne giderek düzeltilmiş yaşlarını hesaplayacak ve o yaştaki çocukların gelişim adımlarını takip edeceksin.
   Selamlar

 12. Kızım 29 haftalık 1240 gr doğdu şuan 19 haftalık ( duzeltilmis16) kenarlara tutunarak yürüyor ve 7.5 kilo anne sutu aliyor. ne yapmaliyim.

  • Bebek ve Ben

   Selam Serpil
   Kızın 29 haftalık doğarak hayata tutundu. Bu harika bir haber. Düzeltilmiş yaşı için 11 haftayı çıkaracaksın. Yani takvim yaşı 19 haftaysa, düzeltilmiş yaşı 8 haftalık, bir başka deyişle 2 aylık bir bebek sayılır. Anne sütü alması çok güzel. Anne sütüne devam. Başkaca bir sağlık sorunu yoksa normal bebekler gibi bakımına devam edeceksin. Kilosu 7,5 kg ise bu çok güzel. Tam zamanlı doğan 6 aylık bir kız bebeğin %50 persentildeki kilosu 7,4 kg dır. Kızının şimdiki kilosu bundan bile fazla. Bu kadar erken tutunarak ayağa kalkmaya başlaması da çok güzel. Ne yapıyorsan aynı şekilde yapmaya devam…
   Mutlu günler dilerim.

 13. kizim 5 ay 3haftalikken doğdu 900ve olarak dogum yaptı kızın şimdi sekiz yasinda 17 kilo bu normalmi acaba doktora götürüyoruz gelisim mamalari kullaniyoruz

  • Bebek ve Ben

   Merhaba Mihriban
   8 yaşında bir kız çocuğu için 17 kilo istatistiki açıdan biraz alt sınırda gibi gözüküyor. Kızın prematüre doğmasına rağmen artık 8 yaşında olduğuna göre tam zamanlı olarak doğan çocukların gelişim aşamalarını yakalamış olması beklenir. Boyu kaç cm? Minyon bir çocuk mu? Her koşulda doktorunuzla koordineli olarak gelişimini takip etmeye devam edin.
   Sevgiler

 14. Benim oğlum 16.11.2015 te 28haftalık 1005 gr dünya ya geldi şu an dört ay onbir günlük acaba tam olarak düzeltilmiş yası kaç? Ve suan beş kilo 56cm boyunda.yeni yeni sesler çıkarmaya ve sevmemize gülmeye bizimle konusmaya basladı.sizce nasıl gidisatı şimdiden teşekkürler…

 15. Kronolojik 8 duzeltilmis 6 ay bitti kilo 7.700 boy 70 normalmidir erkek bebek icin

 16. Benim kizim 28 haftalik dogdu 76 boy kilo 8 normalmi kilo almiyo zayif uzuluyorum

 17. Benım oglum 37 haftalık 1750 Doğdu akcıgerlerınden. Dolayı 16 gun küvezte idi .suan 19 aylık yürümeyı ancak başardı . Iyı bı sekılde ancak yürüyor . Konuşması gerı uc dört kelıme söylüyor cok endıseye kapılıyorum . Bu Arada yemek yemek ıstemıyor devam mamaların dan halen vazgecmedı hergun peynır yoğurt yıyor ama bızım yedıklerımızı temıyor . Atlama zıplama oynama karıştırma bunlara ılgısı cok . Ama bazen ısımi çağrıldığın da dönüp bakmıyor farklı Bır ses çıkartınca ne bılım o an mıni mın bir kuşu söyle hemen BAKIYOR . Bunlar normal mı . Erken doğumla mı ılgılı hersey gerıden gıdıyor . Sanko daha ancak yasında gıbı ?

 18. Slm hocam bizim bebek 31 hafta dogdu fakat 2 hafta geriden geldi yani 27 hafta lık ken dogdu boy 39santim kilo 1 kkg 210gr 3 hafta oldu suan 1400 oldu kilosu bir sorunu yok anne ne zaman emzire bilir surum nedir tşk

 19. Öncelikle böylesine değerli bilgiler verdiğiniz için size teşekkür ederim.
  Benim kızım 32 haftalık doğdu. 22.02.2016 tarihinde 1,310 gr olarak doğdu daha sonra 1,200 gr düştü herhangi bi solunum sıkıntısı yaşamadan 1 ay yoğun bakım ünitesinde kaldı.
  Hasteneden çıktığında 1,800 gr olmuştu. Beslenmesini anne sütü ve dr tavsiyesi ile ek mama vererek devam ediyoruz. Dr kontrollerinde herşeyin yolunda olduğunu gayet güzel gittiğini söylediler.
  Şuan için kafa ölçüsü;34 kilo;3,300 boy;50 cm. Gelişim olarak sizce nasıl? Gelişim takibini neye göre yapmalıyım?

 20. Ben 38 haftada 2700klo bu 46sntm dogdu şuan 4aylı kilo 6200 boy 60 şuan nasıl sizce gelısmısmı boyu kısa dıolar bana gelişmemiş dogurdugumda ileride bir sorun olurmu

 21. Merhaba bebegim 35+6 da dogdu suan 59 gunluk yani tam iki aylik diyelim.bebegim hala bana gulmuyor agu demiyor.beni takip ediyor izliyorum ama tepkisiz konusmamiza.gulmesi icin cokmu erkekn.2 aylik bebek guler diyorlar.

 22. Merhaba benim kızım 30 haftalık olarak doğdu küvezde 20 gün kaldı şu an 7 ay içinde uyku yok denecek kadar az uyusa bile en fazla 10 dk henüz ek gıdaya başlamadık bu tür bebekler in gelişimi nasıl olmalı bana biraz küçük geliyo

 23. Merhaba bebegim 35+3de 2kilo 45 cm ile dunyaya geldi . Suan duzeltilmis yasi ile 2 aylik 4200kilo ve 52 cm boyunda . Sizce normal mi ? Bu ayda boynunu tam olarak tutabilir mi ?

 24. Slm oglum 34 haftalık 2480 gr 49 cm dogdu şimdi 2 aylık 2 hafta önce kontrole götürdügümde 5100 gr 58 cm olmuş sizce nasıl yasıtlarını yakalamışmıyız 2 aylık bebekler neler yapar oglum konustugumda tepki veriyo bana gülüyo sesler cıkarıyo yer deiştirdigimde takip ediyo yüzüstü yatırdıdımda basını kaldırıyo saga sola ceviriyo ellerini emiyo ve tükürük cıkarıyo yani gününde dogan bebekler gibimi

 25. Merhabalar 34 hafta uyumlu 1860 bir kiz bebegim oldu su an 75 gunluk ve 4300 kilo oldu yeterli olmadigini dusunuyorum ve cok uzgunum kilo almasi ve saglikli gelisimini saglamak icin ne yapabilirim? Bebegim sadece anne sutu iciyor ilk iki ay guzel kilo aldi fakat bu ay almiyor.

 26. Merhabalar
  Benim kızım 31 haftalık ve 620gram doğdu.Kronik akciğer hastası.Kronolojik 12aylık suanki kilosu da 5615gram.Çok sık hastalanıyor .Bu durum ne zamana kadar düzelir ve gelişimi ve kilosu hakkında bilgi alabilirmiyim? Şuanda da desteksiz 5saniye durabiliyor.

 27. merhabalar
  benim oğlum16.11.2015 de 28 haftalık 1005 gr dünyaya geldi.2 ay yogun bakım da kaldı çok sıkıntılardan atladı çok şükür kurtuldu.hala emekliyemiyor konuşamıyor ama inanıyorum ki en kısa zamanda onlarıda aşacak mimik kuzum.şu an aşamadığımız bir sıkıntımız var oğlum çok iştahsız hiçbirşey yemiyor yesede bir iki kaşıktan sonra ağzında tutuyor ve ne yaparsam yapayım yutmuyor saatlerce ağzında tutabiliyor.8 kilo ve 74.5 cm eğer böule giderse raporlu mamaya başlıycaklar lütfen bana yardımcı olun şimdiden teşekkürler..

 28. Merhaba benim oğlum 29.12.2016 tarihinde 35 haftalık kilo 1,900 gr boy 42 cm baş 30 cm
  olarak doğdu.Düzeltilmiş yaşı 7 haftalık.
  24.03.2016 tarihinde kilo 4300 gr boy 55 cm başı da 36,5 cm olmuş.Kafası ufak deniliyor.Sizce gelişimi nasıl.

 29. pardon kontrol tarihi 24.03,2017 olacak.

 30. mrb benim kizim 34 haftalik dogdu 2 yasinda daha yurumuyo cok endiseleniyorum ne yapmaliyim

 31. Benim oglum 27haftalık ve 1000gram dogdu suan 3bucuk yasında ve kilosu 12bucuk boyu ise 86cm normalmi diye com merak ediyorum acaba

 32. SeMa özyipşt

  Merhaba benimde prematüre bebeğim var 33 haftalık hamileyken ultrason a göre 26+6 haftalık olarak doğdu Su anda 10 aylık ve 6 400 gr boyu 68 cm. Doktor 7 aylık olarak vakıf az ve kılosu iyi dedi .ama benim içim rahat değil. Bebeğim 1050 gr doğmuştu. Acaba düzeltilmiş yaşa göre normal mi. Bebeğime nasıl kilo aldırabılırım. Teşekkürler.

 33. merhaba;
  kızım 28 haftalık ve 34 cm doğdu suan 6 ay 10 günlük.düzeltilmiş yaşı 3 ay 10 gün.
  boyu 62 cm kilo 5,400 gr
  normal mı?

 34. Mrb ben ankaradan hilal sizden bi konu hakkinda yardim istiyorum bundan 4 ay once 33 hafta 2450 kg erkek bebek dogum yaptim fakat erken sebsis ve solunum sikintisiyla 40 gun kuvezde kaldi bu sure icinde oglum bir kere atak gecirmis ve bir ilaç (ilaç adı yorumdan silinmiştir.) kullanmaya basladi hala da kullaniyoruz. Beyninde 1.derece kanama olmus ve sol tarafinda kistler mevcut hala eeg si cekildi on taraflarda biraz elektiriklenmesi varmis. 1 ay sonra tekrar cekilcek cok korkuyorum bisey olacak diye basini tutuyo nesne takibi var genzinde gecmeyen bi hiriltisi var ellerini cok kasiyo sadece onunda masajini yapiyorum. Gün gun daha iyiye gidiyor. Ben baska neler yapmaliyim hangi bolumlere goturmeliyim. Pediatri takipimiz devam ediyor. Bana yol gosterir misiniz lutfen? cevabinizi bekliyorum iyi gunler

Sen de bir yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*