Sevgili bebeğim,

Şu anda karyolanda masum masum uyuyorsun. Pembe yanaklarını, hafifçe aralanmış minik ağzını ve yumuk ellerini izliyorum. Gözüm hep üzerinde, her halinle aklımdasın.

Annen şimdiye kadar çok güzel bir hayat yaşadı. Yedi, içti, gezdi, tozdu… Mutlu günleri ve zor günleri oldu. Oynadı, okudu, iş sahibi oldu. Evlendi, eş sahibi oldu. Sıkıldığı, bıktığı, üzüldüğü zamanları olsa da hayatı, yaşamayı çok sevdi. Hayatı bazen eleştirdi ama kendisi de mükemmel olmadığı için çoğunlukla olduğu gibi kabul etti. İnsanlar anneni mutlu etti oğlum. Yaşam anneni mutlu etti. Yaşamın seni de en az benim kadar mutlu etmesini diliyorum.

Henüz çok bebeksin. Hayatın sütten, uykudan, kakadan oluşuyor. Ne güzel! Kaygısızsın. Dünyanın merkezindesin. Sorumluluksuz yaşantının rahatlığını büyüyünce anlayacaksın. Annen ve baban senin her ihtiyacını karşılamak için burada. Sen bizim için bu hayattaki herşeyden önce gelirsin. Senin güvenli ve mutlu bir ortamda yetişmen için elimizden geleni yapacağız.

İleride büyüyeceksin. Bir delikanlı olacaksın. Biz şimdi laptoplarla, cep telefonları ile oynarken, sen kimbilir nelerle meşgul olacaksın. Belki bizim fikirlerimizi beğenmeyeceksin. Seni anlamadığımızı, zamanın değiştiğini söyleyeceksin. Biz de senin yaşında iken kendi anne babamız hakkında öyle düşünüyorduk. Ne kadar öfkelensen de bizi hor görme, ağzından kötü söz çıkmasın oğlum. Kendim de anne olduktan sonra anladım ki; uykusuz geçen yüzlerce geceden sonra, sana süt vermek için saçlarımı döktükten sonra, kendim için alışverişe çıkıp, sana elbiseler alarak döndükten sonra, senden hiçbir şey değil, ama, beni ve babanı saymanı bekliyorum oğlum.

Oku oğlum. Önce güzel okullarda oku. Sonra da seni mutlu eden güzel bir meslek sahibi ol. Sevdiğin işi yap. İşin ailenden sonraki en büyük mutluluk kaynağındır. Hayallerini, hedeflerini gerçekleştirmek için uğraş. Hangi mesleğe sahip olursan ol, ama boş insan olma. İşin belki sana çok büyük paralar kazandırmayabilir. Önemli olan kimseye muhtaç olmadan yaşayacak kadar para kazanmaktır. Para önemli değildir. Paranın esiri olma. İşini kazancına göre belirleme. Parayı sadece istediklerine ulaşmak için bir araç olarak kullan.

İleride özel bir arkadaşın olacak. Belki de evlenmek isteyeceksin. Beraberliklerini ve evliliğini karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü üzerine kur oğlum. Bu sözler sana klişeleşmiş gibi gelebilir ama bu sözlerin ardında yatan anlamları düşün. Eşinin karakteri sana benzeyebilir ya da senden tamamen zıt olabilir. Önemli olan hayati konulardaki fikirlerinizin birbirine uymasıdır. Bu konulardaki fikirleri seninle çelişen bir insanla, değişeceği umudu ile, hayatını birleştirme oğlum. Mutsuz olursun. Ayrıca evleneceğin insanın ailesini de tanı. Güzel değerlere sahip bir aile yapısından çıkan bir insanla evlenirsen daha mutlu olursun.

Daha sonraki yıllarda sen de belki çocuk sahibi olacaksın. Çocuğun olduğunda, tıpkı bizim gibi, anne-babanı daha iyi anlayacaksın. Onlara olan saygın ve sevgin gün geçtikçe artacak. Yaşantın ne kadar yoğun olsa da, işinin ya da ailenin sorumlulukları ne kadar vaktini alsa da yaşlandığımızda bizleri unutma çocuğum. Sen 60 yaşına da gelsen bizim çocuğumuz olacaksın. Hastalansan, bir yerin acısa, bizim de içimiz acıyacak. Bize her zaman gelebilirsin, her konuyu bizimle konuşabilirsin.

Uyu bebeğim. Daha bu konuları düşünmene seneler var. Annen sadece seni seyrederken duygulandı. Seni çok seviyorum benim canım bebeğim…

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. Gözyaşlarımı kontrol bile edemiyorum…. Çoğu geceler uykumdan uyanıp defalarca Demir’i öper, onu koklar, bu düşüncelere dalarım. Yüreğine sağlık …. Günü geldiğinde umarım Can bu güzel duygularla yoğrulmuş bir evlat olarak, o da en az sizler kadar iyi bir evlat olucaktır. Hepinizi hasretle kucaklıyorum…

    • İnşallak Biricik. Bizim de temennimiz hayırlı bir evlat yetiştirmek. inşallah bebeklerimiz büyüsün, güzel günler onların olsun…

  2. Canım ben de hamile olduğumu öğrendiğim günden beri taa ki Tuna’nın doğumuna kadar günlük tutum …Sonra da aralıklarla hep yazdım, notlar aldım. İlk saçlarını ve 3.yaş saçlarını halen saklarım…Hamile olduğumu öğrendiğim, doktora gittiğim günün takvim kağıtları halen durur.Çok komik olanı da daha düne kadar ilk aşı olduğu bantı bile saklanıyordu. Anne olunca ve de çok düşkün olunca, onun bantı bile olsa saklamak istiyorsun. Herkes şaşırıyor söylediğimde.. Yok ya o kadar da değil diyorlar. O kadar delice resim çektim ve halen çekiyorum…Bunlar güzel duygular… Allahtan güzel ve hayırlı evlatlar olmalarını diliyorum…Seni çok iyi anlıyorum. Ben halen Tuna’ya baktığımda geceleri ağlarım. Annelik bu işte …

    • O meşhur günlüğü bir gün bizlere okutursun değil mi? Bence de Tuna ile ilgili hatıraları saklaman çok güzel bir düşünce. Büyüdüğünde ana-oğul oturur, bir bir bakarsınız. Sen de hikayelerini anlatırsın…

  3. Yeni bir anne olarak çok beğendim. Ağzına sağlık. Uras doğduğu günden itibaren ben de aynı duyguları yaşıyorum. Allah hepsine uzun ömürler versin. Anne babalarından ayırmasın. Can’ın fotoğrafındaki gibi hep böyle huzurlu olsunlar..

    • Teşekkürler Cerencim. Minik Uras’ım da büyüsün. Annesiyle babasının kollarında tıpış, tıpış yürüsün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebekle Uçak Yolculuğu ve Tatil-3

Bebek Gelişimi: 5.Ay