in , ,

Munchkin Fresh Food Feeder

Munchkin Fresh Food Feeder
Munchkin Fresh Food Feeder

Bugün Can’ın severek kullandığı bir ürün hakkında yazmak istiyorum: Munchkin Fresh Food Feeder. Katı gıdalara geçtiğimizden beri kullandığımız Fresh Food Feeder’dan genel olarak memnunuz. Güvenlik, müşteri yorumları ve ürün testi kısmında yazdıklarımı göz önünde bulundurarak, satın alma konusundaki kararınızı verebilirsiniz.

Ürün Özellikleri

  • Bu ürün, emziğe benziyen şirin ve renkli dizaynı ile, 6 aydan büyük bebeklere uygun.
  • Fileli kısmına meyve, sebze ya da et konulabiliyor. Bebekler filenin üzerinden ısırarak, içine koyduğunuz yiyecekleri sömürüyor.
  • Boğulma riskini engellemek için, filenin delikleri oldukça küçük olarak tasarlanmış.
  • Ürün özelliklerinde, zararlı kimyasallar olan Phthalate, BPA, Nitrosamine, Latex ve PVC içermediği belirtilmiş.
  • Ürünün sapını bebekler gayet rahat kavrayabiliyor.
  • Sheknows.com okurları tarafından yapılan oylamada, 2010 senesinde, bebek beslenmesi konusunda en iyi 2. ürün ödülünü almış.

Güvenlik ve Müşteri Yorumları

Munchkin Fresh Food Feeder, bugüne kadar yazdığım ürünlere kıyasla, Amazon müşteri yorumlarında daha düşük bir skor almış. 279 müşteriden 213’ü (%76), 3 yıldız ve üzerinde puan vermiş. Düşük puan verenlerin ağırlıklı olarak üzerinde durdukları konu, temizleme zorluğu ve ürünün içinden bazı plastik parçalar çıkması. Ayrıca Proposition 65 konusunda da bir yorum var.

Proposition 65
Amazon’da Munchkin Fresh Food Feeder ürününün müşteri yorumlarından biri şöyle: Bir müşteri, Amazon’dan, aralarında Munchkin Fresh Food Feeder da olmak üzere pek çok ürün satın almış. Bir müddet sonra, müşteriye, Amazon yetkililerinden bir email gelmiş.  Emailde, “müşterinin aldığı ürünlerden birinin ya da birden fazlasının, California eyaletinin Proposition 65 isimli kanununa tabi olduğu” yazıyormuş. Müşteri bunun üzerine, hangi ürünün bu kanuna tabi olduğunu anlamak için Amazon’u aramış. Onlar da yaptıkları araştırma sonucu ilgili ürünün Munchkin Fresh Food Feeder olduğunu söylemişler. Müşteri ürünü iade etmiş.

Proposition 65, kansere ve bebeklerde doğuştan gelen özürlere yol açan toksik kimyasallara karşı insanları korumak amacıyla, California eyalet yetkilileri tarafından başlatılan bir girişim.

Benim yaptığım araştırmaya göre:
1- California Çevresel Sağlık Zararlarını Değerlendirme Ofisi, Proposition 65 ile ilgili sık sorulan sorular sayfasında, bir ürünün Prosition 65 uyarısı taşımasının, o ürünün zararlı olduğu anlamına gelmediğini söylüyor. Ürünün güvenliği konusunda Amerikan Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu’nun websitesine (Consumer Products Safety Commission)yönlendiriyor. Bu sitede yaptığım araştırmada Munchkin Fresh Food Feeder konusunda herhangi bir geri çağrılmaya rastlamadım.
2- Bir ürün üzerinde Prosition 65 uyarısının  bulunmasının 2 nedeni olabilirmiş:
– O ürünü üreten firma o ürünü test etmiş ve yarattığı zararın kabul edilebilir limitlerin üzerinde olduğuna karar vermiş, ya da
– O ürünü üreten firma, ürün bileşiğindeki maddelerden birinin Proposition 65 listesindeki maddelerden biri olması nedeniyle, ürün üzerinde herhangi bir test yapmadan bu uyarıyı yayınlamış.

Ürün üzerinde test yapılsa, şu sonuçlardan biri bulunabilirmiş: ürünün risk taşımıyor, ürün kabul edilebilir limitlerin altında risk taşıyor ya da ürün kabul edilebilir limitlerin üstünde risk taşıyor.

Sonuç olarak Proposition 65, bir ürünün kesin olarak sağlığa zararlı olmasından çok, bir uyarı niteliğinde. Zaten Proposition 65, bir taraftan faydalı bulunurken, bir taraftan da tüketicilerin aklını karıştırdığı için eleştiriliyor. Mesela California’da hastanelerin girişinde de “bu hastanede kullanılan ürünler toksik olabilir” şeklinde Proposition 65 uyarısı varmış. Düz mantık kullanılsa, hastanelere de girilmemesi ve hastanelerde çalışılmaması lazım. California Çevresel Sağlık Zararlarını Değerlendirme Ofisinin web sitesi’nde Proposition 65 detaylı olarak anlatılıyor. Bu konu hakkında bilgi almak isteyenler ilgili web sitesini inceleyebilir.

Temizlik
Bazı müşteriler ürünün temizliğinin zor olduğunu, ne kadar temizlenirse temizlensin, içinde yiyecek parçaları kaldığını belirtmiş.

Plastik parçaları
Birkaç müşteri, kullanımdan sonra ürünü temizlerken, içinden plastik parçaları çıktığını söylemiş.

Müşteri Yorumları Çıkmazı
Daha önce de yazdığım üzere, Amazon’da satılan hemen her üründe, belli oranda olumsuz müşteri yorumuna rastlamak mümkün. Bunların hepsini dikkate almaya kalktığınızda, bebeğiniz ya da kendiniz için hemen hiçbir şey satın alamayacak duruma geliyorsunuz. Ben bu gibi durumlarda, devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen kurumların raporlarına güveniyorum. Ayrıca müşteri yorumlarındaki genel  eğilimlere dikkat ediyorum.

Ürün Testi

Can şimdilik Munchkin Fresh Food Feeder’ı kullanarak elma, armut ve muz yedi. Olgun meyveleri daha çabuk sömürebiliyor. Buzdolabından çıkmış, hafif soğuk ve sert meyveler ise, dişetlerini rahatlatıyor. Özellikle dişleri yeni çıkmaya başlamış olan bebekler, bu ürünü sevebilir. Gayet sıkı olan kapağını kapadıktan sonra, rahatlıkla bebeğinizin eline verebilirsiniz.

Filenin delikleri küçük  olduğundan, boğulma riski hemen hemen yok gibi. Yine de her zaman olduğu gibi, Munchkin Fresh Food Feeder’ı, bebeğinize, gözetim altında kullandırmanızı tavsiye ederim.

Can, meyvesini sömürmekten sıkıldığı zaman, sapını dişleyerek de bayağı vakit geçiriyor. Yalnız arada sırada yere atma eğilimi olduğu için, emzik klipsi ile elbiseye tutturmakta fayda var.

Bazı müşteri yorumlarında ürünün temizliğinin zor olduğu anlatılmış. Ben bu konuda çok sorun yaşamadım. Ürün tanıtımında bulaşık makinasında temizlenebildiğini söylüyor. Ama ben, her kullanımdan hemen sonra, su ile çalkalayarak ya da gerekirse Can’ın bulaşık fırçası ile fırçalayarak temizliyorum. Genel olarak, bebeğin içinden yediği/içtiği kaplarda/biberonlarda, yiyecekleri/içecekleri çok bekletip, kurutmamakta fayda var.

Yine müşteri yorumlarında şikayet edilen plastik parçaları konusunda da, ürünü kullandığımız 4 aydır, her kullanımdan önce ve sonra dikkatle bakmama rağmen, bahsedilen plastik parçalarına rastlamadım. Belki hatalı temizleme uygulamalarından kaynaklanıyor olabilir.

Sonuç olarak, Munchkin Fresh Food Feeder’ı bebeklerine katı gıdaları tanıştırmak isteyen ve bebekleri diş çıkarma döneminde olan ebeveynlere tavsiye ederim. Bebeğinize kendi kendine beslenerek özgürlük duygusu veren bu ürün, denemeye değer.

Kaynaklar
California Çevresel Sağlık Zararlarını Değerlendirme Ofisi | Amazonda’ki müşteri yorumu | Munchkin Fresh Food Feeder ürün sayfası | Wikipedia

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Komik Bebek Videoları

Annesine mi Daha Çok Benziyor Babasına mı?