in

Mucize Bebek Azra

Fotoğraf: cnnturk.com

Van depremi içimizi acıtırken, depremin içinden çıkan bir haber hepimize umut verdi. Azra bebek, annesi Semiha Karaduman ve babaannesi Gülsaadet’in hikayesinden bahsediyorum. 23 Ekim’de meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremden 48 saat sonra, annesi ve babaannesi ile beraber enkaz altından kurtarılan 14 günlük Azra bebeğin hikayesi tam bir mucize örneği.

Deprem sırasında eşinin annesi ve bebeği ile göçük altında kalan Semiha, ilk günde Azra’yı kendi sütü ile beslemiş. İkinci günde, belki açlıktan, belki de deprem nedeniyle yaşadıkları stresten dolayı sütü gelmeyince, bebeği susuz kalmasın diye, onu tükürüğü ile beslemiş. Bu arada bebeğin ateşi çıkmış. Babaanne ve anne tüm güçlerini kullanarak, bebeğin yaşaması için ellerinden geleni yapmışlar. Anne bebeği hiç kucağından bırakmamış.

Azra bebeğin yaşantısında çok ilginç tesadüfler var. Normalde Sivas’ta yaşayan Karaduman ailesi, Azra’nın dedesinin Erciş’te bir hastanede çocuk hastalıkları uzmanı olarak çalışması nedeniyle, doğum için Van’a gelmişler. Azra’nın normal doğum günü 29 Ekim olarak verilmesine rağmen, erken doğum ile 9 Ekim’de dünyaya gelmiş. Enkazdan önce bebek, 2 saat sonra da annesi ve babaannesi kurtarılmış.

Azra’ya, annesine ve babaannesine önce geçmiş olsun diyorum. Deprem gibi travmatik bir olayda, kendi ihtiyaçlarından önce bebeği düşündükleri ve bilinçli bir şekilde davranarak bu kadar küçük bebeği hayatta tutmayı başardıkları için canı gönülden tebrik ediyorum. Sizin gibi cesur annelerin var olduğunu bilmek yüreğimizi ısıtıyor. Sizler anneliğin en güzel örneklerisiniz. Kalbimiz ve düşüncelerimiz sizlerle…

Türk Basınında Azra

Enkaz altından kurtarıldıktan sonra tedavi amacıyla getirildikleri hastanede, Azra bebeğin durumu hakkında bilgi veren Başhekim Doç. Dr. Nurullah Okumuş “Azra bebek ve annesinin durumu gayet iyi. Dünden beri Azra bebek daha iyi emmeye başladı. Anne sütü yanında mama da veriyoruz. İlk getirildiğinde enkazda kaldığı süre içinde yaklaşık 200 gram bir kaybı oluşmuş. Şimdi kilo almaya başladı ve kısa süre içinde verdiği kiloları tekrar geri almış olacak. Annenin ise sol bacağında göçük altında kalmaya bağlı bir uyuşma var. Yapılan tetkikleri normal çıktı. Şimdi ağrıları da yavaş yavaş azalmaya başladı. Ağrılara bağlı olarak hafif bir topallama söz konusu, ama bu da geçici bir durum. Ağrıları geçtiğinde bütünüyle normale dönecek.” ifadelerini kullanmış.

Bir diğer kaynakta da, Dr. Okumuş,  “Bebek 48 saattir göçük altında, bu 48 saat çok kritik. Bebek bu süre içerisinde sıvı almadan ve beslenmeden kalsa organlarında bozukluk olabilirdi. Fakat bebek bu korpitasyonlar ortaya çıkmadan göçük altından kurtulmuş gibi görünüyor. Hayati riski şu anda görünmemekle beraber tedavilerimiz devam edecektir. Bundan sonra organ fonksiyonlarında bir bozukluk var mı yok mu bunun takibi yapılacak.”  demiş.

Yabancı Basında Azra

Azra’nın kurtarılışı yabancı basında da şu şekilde yer almış:

ALMANYA:
Die Welt: “İkinci kez doğdu” başlığıyla birinci sayfadan duyurulan haberde, Azra’nın kurtarılırken çekilmiş fotoğrafına yer vermiş.
Bild: “Mucizevi kurtarılış” başlığıyla verdiği haberde, Azra bebeğin annesinin ve büyükannesinin de enkaz altından çıkartıldığını, babasının ise hâlâ arandığını ifade etmiş.

İNGİLTERE:
Guardian: “Bir aileden üç nesil kurtarıldı” başlığıyla duyurmuş. Azra ile birlikte annesi ve büyükannesinin de kurtarıldığını bildirmiş.
Telegraph: “Deprem bebeği, 48 saat sonra yaşıyor” başlığıyla haberi ilk sayfadan duyurmuş. Gazete, Azra bebeğin alkışlar eşliğinde kurtarıldığını aktarmış.

ABD:
Wall Street Journal: “Enkaz yığınları altından çıkan mucize… Annesine sarılı halde bulunan bebek depremin mucizesi oldu” demiş.
New York Times: Azra’nın kurtarılmasının arama kurtarma çalışmalarına güç kattığı yorumunu yapmış.

UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova, UNESCO genel konferansının liderler forumunda yaptığı konuşmayı Azra bebeği anarak açmış ve şöyle konuşmuş:  “Deprem felaketinde ölenlere başsağlığı, yaralananlara geçmiş olsun diyen Bokova, ”mucize bir şekilde hayatı kurtulan 16 günlük Azra bebeğin görüntülerini hepimiz birlikte izledik. Bu bebeğin kurtulması bölgede büyük bir duygu fırtınası yarattı. Daha önce ismini hiç duymadığımız Erçiş kentiyle, hümanizmin gereği olarak büyük bir empati içine girdik. Hepimiz insanlık toplumunun üyeleri olarak birbirimize tekrar bağlandık. Dünyanın önemli sorunlarının etkili çözümü için güçlerimizi bir araya getirmeli ve mutlaka dayanışma içinde olmamız gerekiyor.”

Güncelleme

Minik Azra’nın babası Sinan Karaduman’ın hayatını kaybettiğini öğrendik. Çok üzüldük. Cesur anne Semiha, babaanne Gülsaadet ve tüm ailesinin başı sağolsun.

Kaynaklar
Hürriyet-1 | Hürriyet-2 | SabahSabah 2 | Ankara Haber | Kıbrıs Son Dakika

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ah Van!

Erkek Bebekler İçin Örgü Patikler