in

Mervin’in Hamilelik Günlüğü – 36.Hafta

Analık zor zanaatmış!

Bir hafta daha bitti, söylemesi ne kolay değil mi? Bir de çekene sormak lazım, yani bana ve tüm gebedaşlarıma. Bu kadar zorlanacağım hiç aklıma gelmezdi. Her ağrı girdiğinde doğuracağımı zannediyorum. Meğer yalancı doğum sancılarıymış bunlar. Bu konuda internette araştırma yapınca aşağıdaki bilgilere* rastladım:

Braxton Hicks Sancıları

Yalancı doğum sancılarının tıp dilindeki adı da “Braxton Hicks kontraksiyonları”. Bunlar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar, fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.

 • Yalancı ağrılar düzensizdir, sabit aralıklarla gelmezler, gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
 • Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.
 • Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer, fakat gerçek ağrılar geçmez.
 • Gerçek ağrılar 30 – 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir, genellikle daha kısa (15 – 20 saniye) sürer.
 • Yalancı ağrılar, ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.

Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin ya da zaten yatıyorsanız, kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Bu ağrıları saymazsak kızım da ben de gayet iyiydik. Doktor kontrolümüz vardı yine ve minik kızım gayet iyi görünüyordu. Ama artık bir an önce kucağıma almak istiyorum. Hamilelik çokkkk sıkıcı olmaya başladı.Bu haftaki kontrolümüzde doktorumuz hem sezeryanlı doğum, hem de normal doğum hakkında bizi aydınlattı. Bundan sonraki karar tamamen bize kalmış. Ama ben ikisinden de korkuyorum. 2 hafta düşünüp kararımızı vereceğiz, tabii bu arada Mira hanım bize sürpriz yapıp gelmezse 🙂

Annem de ısrarla “Bebeğini kucağına alınca kıymetimi anlayacaksın.” diyor. “Yok annem, anladım zaten diyorum” ama kadıncağız ısrarla ”Bu ne ki… Kucağına almadan anlayamazsın “ diyor. Bekleyip göreceğiz bakalım.

Herkese ağrısız, sancısız mutlu haftalar diliyorum…

mervin hamilelik 36haftaKaynak

* Jinekoloji ve Gebelik

3 Comments

Yanıt Yaz
 1. Sevgili Mervin,
  Braxtın Hicks’den ben de nasibimi aldım bu hamileliğimde. Hatta hergün akşam aynı saatlerde başlıyor. Ama benimki sancı şeklinde değil de kasılma ve peşi sıra aşağı baskı şeklinde. Canım yanmıyor yani, sadece bir acaba mı durumu olmuyor değil. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik az kaldı. Sağlıkla kavuşalım bebişlerimize. Sancısız keyifli haftalar.

  • Sevgili Berrak, beni anlayan birinin olması ne güzel. 2 hafta daha sabredeceğim bakalım minik kızım buna izin verecek mi:) sağlıkla doğsunlar da biz herşeye razıyız zaten…. Sana ve miniğine sevgiler….

 2. Sevgili Mervin, tam olarak yalancı doğum kasılmalarını hissettiğimi söyleyemem, herhalde nasıl bir şey olduklarını yaşayınca ben de anlayacağım. Az biraz tedirgin edici olduklarını anladım ama… Umarım bu kasılmalar en güzel şekilde doğuma hazırlar seni ve vücudunu, rahatçaçık olur doğumun 🙂
  Doğum şekli konusunda da içgüdülerine güven bence (tabii bir de doktoruna) ne olursa olsun Mira’ya kavuşunca hepsi unutulur ( sanırım)
  Bol dinlenmeli, keyifli ve hafta dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Cesur ol Can

Çekiliş – Altın Kitaplar’dan “Karar Senin” Serisi

pinokyo bisiklet

Can’ın Üç Tekerlekli Bisikleti