in

Mervin’in Hamilelik Günlüğü – 30.Hafta

Hayal Kırıklığı…

Bu hafta sabırsızlıkla beklediğim doktor kontrolümüz vardı. Kontroller artık iki haftada bir olacağından çok mutluydum, kızımı daha sık görebilecektim. Fakat yanılmışım, ultrasonla bebeğime bakmadı doktorum. Tabii büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Onun yerine gebeliğim boyunca ilk kez yapılan NST (Nonstres Test – Non-stress Test) uygulandı. Kızımı göremedim ama bence dünyanın en güzel sesi olan ‘miniğimin kalp seslerini’ dinledim. Hem de 20 dakika boyunca. Bu vesileyle size nonstres testi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum:

[important]

Nonstress Test1

NST, bebeğin kalp atışlarının seyrini ve kalp atışlarının bebek hareketleriyle ve varsa kasılmalarla olan ilişkisini gözlemlemeye yarayan testtir. Bu gözleme göre fetusun normal yada sıkıntı (distress) halinde olduğu anlamaya çalışılır. NST fetusun iyilik halinin saptanması için yapılan testlerden birisidir.

Test sırasında prop olarak adlandırılan bir alet kullanılır. Prop’un gebenin karnı üzerine sabitlenen iki ucu vardır. Proplardan biri rahmin kasılmalarını diğeri ise bebeğin kalp seslerini algılar. Algılanan kasılmalar ve kalp sesleri cihaz tarafından bir grafik kağıt üzerine aktarılır. Test sırasında annenin sol yana yatar pozisyonda olması rahime kan akımını arttıracağı için gereklidir.

Yaklaşık 20 dakika süren bu işlem sırasında gebelerden bebeklerin her hareketlerini hissettiklerinde ellerine verilen küçük bir butona basmaları istenir. Böylelikle bebeğin kalp atım hızı ve reaktivitesi (atım hızındaki değişkenlikleri), rahimdeki kasılmalar ve bebeğin kalbinin bu kasılmalara verdiği cevaplar doktor tarafından değerlendirilerek bebeğin sağlığı hakkında dolaylı bir bilgi elde edilmiş olur.

[/important]

Çok şükür kızımın hareketlerine göre kalp sesleri iyi çıktı. Normal kalp hızı dakikada 130-140 arasında değişirken, hareketlendiğinde bu rakam 160’lara kadar çıktı. O sesi dinlemek nasıl güzel bir duyguymuş öyle, içimde bir canlı var ve kalbi tik tak, tik-tak atıyor. Saatlerce o sesi dinleyebilirdim, ama 20 dakika sürdü. Zaten ağrılarım arttığı için daha fazla o pozisyonda kalamazdım. Testimiz bu şekilde tamamlandı.

Bu arada doğumun ne şekilde gerçekleşeceği kafamızda yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Doğumu nasıl yapacağım henüz belli değil, ben normal doğum istiyorum. Ama eğer sezeryan olacaksa tarihini şimdiden belirledik doktorumla. Kısmetse 02.02.2014’te kızıma kavuşacağım. Bu tarihin bizim için ayrı bir önemi daha var: 2 yıl önce bu tarihte evlenmiştik eşimle ve doğum o şekilde gelişirse, yıldönümümüzde anne-baba olmak bizim için çok daha mutlu bir olay olacak kısmetse.

Bu hafta Mira’dan ve benden haberler bu kadar, haftaya görüşmek dileğiyle. Herkese sevgiler…

mervin hamilelik 30.hafta

Kaynak

1- jinekolojivegebelik.com

Bu yazıya puan ver!

2 Comments

Yanıt Yaz
 1. Mervin Merhaba,
  NST’yi duymuştum ama bu kadar detaylı bilgim yoktu,bilgilendirme için sağolasın. Sağlıklı olmanıza inan çok sevindim. Umarım doğum şekli de ne olursa olsun sağlıkla,mutlulukla olur ve öyle devam eder.
  2 Şubatta olursa sizin için anlamı çok güzel. Bizimde eğer birkaç hafta erken gelmeye karar verirse benim ya da eşimin doğumgününe denk geliyor(zaten ertesi gün), güzel bir paylaşım 🙂
  Görüşmek üzere,
  Miraya ve sana öpücükler

  • Selam Esra, bence sizin minik anne ve babasının doğumgününde gelecek, ya da üçünüzünki arka arkaya olacak. Sağlıklı gelsin de ne zaman gelirse gelsin tabii ki. Ama insan yine de merak ediyor, ne zaman doğacak diye. Hayırlısı olsun bakalım. Bekleyip göreceğiz:)))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

ciciler

Berrak’ın Hamilelik Günlüğü – 31. Hafta

Bumerang

Bumerang Blog Ödülleri Törenindeydim