in

Mervin’in Hamilelik Günlüğü – 22.Hafta

Mira…

Bilenler biliyor, kızımızın adını Mira koymaya karar verdik. Peki bu Mira nereden çıktı? Yaklaşık 1,5-2 ay önce Scrabble (kelime oyunu) oynarken tesadüfi olarak harflerden Mira’yı türettik. Anlamı varsa güzel bir isim olabilir diye düşündük. Bir araştırdık ki birbirinden güzel anlamları çıktı. O gün bugündür kızımızı Mira diye sevmeye başladık. Eş dost akraba da olumlu tepkiler verdi, genel olarak kızımızın adı beğenildi diyebiliriz.

Mira deyince nedense gözlerimin önüne esmer, kıvırcık saçlı bıcır bıcır sevimli bişey geliyor. Nasıl bir hatun hayatımıza katılacak acaba diye meraklar gittikçe artıyor bizim cephede. Genel olarak çocuklarla çok iyi anlaşmama rağmen bir süre sonra ya da ağladıklarında nedense onları anneleriyle baş başa bırakmayı yeğliyorum. Sorun şu ki Mira ağladığında ne yapacağım, ya ondan da sıkılırsam, annesi ben olacağıma göre verecek bir anne de yok. Deneyim sahibi olanlar bu işin hiç de böyle olmadığını, aksine onu kimselere vermek istemeyeceğimi söylüyor. Zaten bu tür korkular hemen hemen bütün gebelerde yaşanıyormuş. Ama yine de korkuyorum.

Bu hafta çok duygusalım, hatta duygularım tavan bile yaptı diyebiliriz. Televizyondaki abuk subuk şeylere ağlamalar, eşimin güzel dahi olsa söylediği her şeyden acaip anlamlar çıkarmalar, ya da acil bişey sormak için arayan tanıdıklar “bebek nasıl” sorusunu niye sormadılar diye düşünüp hıçkırıklara boğulmalar, kendini çirkin, mutsuz, hiçbir işe yaramaz hissedip ve sanki bunların tek nedeni kocaymış gibi adama hayatı zindan etmeler…. Daha neler neler, hangi birini sayayım ki. Umut ediyorum ki Mira’dan sonra her şey değişecek. Yoksa önce ben sonra kocacım kafayı yiyecek.

Bütün bu agresif, depresif, duygusal hallerim yetmezmiş gibi bir de gribe yakalandım. Aksırık tıksırık gebelikte ne zormuş böyle. İlaç zaten normalde de kullanmam, gebelikte hiç almadım. Vitamin takviyesini arttırdım, bulduğum her meyveyi yiyorum, özellikle de mandalina tabii ki. Bir de nane limon kekik karışımı çayın içine bal karıştırıp içiyorum. Umarım en kısa zamanda düzelirim. Geçen ay hızlı kilo artışından ve doktorum tarafından fırçalandıktan sonra beslenmeme daha dikkat eder olmuştum. Sonuçta 2 haftada sadece 1 kg almışım. Bu iyi haber, umarım bu düzeni bozmam.

Yazıyı Mira’nın anlamlarıyla bitirmek istiyorum. Birçok dilde karşılığı olan evrensel bir isim olan Mira’nın anlamı farklı dillerde ve mitolojide şöyle;

– Türkçe’de : Geceleri yunuslara yol gösteren yıldızın adı
– Mitolojide: Çok güzel, sürekli kahkahalar atarak yaramazlıklar yapan, kızıl saçlı, yeşil gözlü, dünyanın en tapılası yaratığı,
– Sanskritçe’de: Şanslı, talihli, yetenekli ve tanrı’nın dansı.
– Arnavutça ve Hırvatça’da: İyi, barış, bulunduğu yere barış getiren
– Romence’de: Sürpriz.
– Kırgız Türkçesi’nde: Dünya
– Arapça’da: İtiraz edip, mücadele eden
– Latince’de: Harika
– Karaçay Türkçesinde: Prenses
– Rusça’da: Barış
– Lazca’da: Sima,
– İspanyolca’da: Bak
– Hintçe’de: Sevgili ve okyanus,
– Eski Likya kentlerinden birinin adı,
– Portekiz’de bir belediye
– Ayrıca Kuzey İspanya’da keşfedilen ilk mağara.
– Gök bilimciler tarafından ‘mükemmel yıldız’ olarak tanımlanan ve yılın 12 ay’ı farklı renklerde parlayan yıldız

Haftaya görüşmek üzere herkese sevgiler.

mervin hamilelik 22.hafta

Bu yazıya puan ver!

6 Comments

Yanıt Yaz
 1. Bu aralar bir Mira patlaması yaşanacak sanırım. En azından bildiğim 3 arkadaşım Mira koyacak.. yeni bir dizi var sanırım ordaki karakterin adıymış..

 2. Merhabalar Mervin 🙂

  Diziden hiç haberim yok ama Mira’yı ben çok sık duymamıştım hatta bu sebepten kendi listeme bile eklemiştim 🙂 İsmiyle yaşasın diyeyim öncelikle. Kimlerde varmış diye takılacak olursak isimlere isim seçmek çok kolay olmaz herhalde.. Anlamı çok güzel bir isim. Duyunca da çok sevindim. Bundan sonra “bebiş” yerine “Mira” diyebilir miyiz? Mira’ya selamlar falan diye 🙂
  Bahsettiğin diğer konuları ben de bu hafta biraz yaşadım. Hatta bu hafta onları da not etmiştim. Sanırım en önemlisi anlayışlı eş ve çevrende duyarlı/sevecen birilerini görebilmek. Neyse ki sende ikisi de var, gördüğüm kadarıyla 🙂
  Bayram gelince tüm havalar değişir de tam bir bayram havasında geçer hamileliğimiz umarım.
  Yeniden söylemek istedim; Mira’ya sevgiler. Sana da elbette 🙂

  • Esra’cım,
   Mira’yı beğenmen beni çok sevindirdi, güzel şeyler duydukça mutlu oluyorum. Senin bebişin cinsiyeti de sanırım bir kaç haftaya belli olur. İsim seçmek gerçekten çok zor şimdiden düşünüyor olman çok iyi.
   Yaşadığımız sıkıntılar geçici elbet, bebeğimizi kucağımıza aldığımızda herşeye değer olduğunu anlayacağız sanırım.
   Bu arada Mira da sana ve miniğe sevgilerini yolluyor.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Montessori Aktiviteleri ISpy.3.3

Evde Yapılacak Montessori Aktiviteleri

Mira İsim Tablosu

Mira’ya Armağan: İsim Tablosu