in

Lüfer Bayramı Çocuk Etkinliklerine Katılın

Severek destek verdiğim sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın!“, artık her sene kutlanan bir bayrama dönüştü. Bu konuda daha önce “Can’a Lüfer Yedirmek İstiyorum, Tabii Bulabilirsem” başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazıyı okumamış olanlar için bir özet vereyim:

Doğal gıdalar tüketmesi konusunda toplumu bilinçlendirmeye çalışan Fikir Sahibi Damaklar’ın (FSD) öncülüğünde, 2009 senesinde başlatılan “İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın!” hareketi, iki senedir “Lüfer Bayramı” olarak kutlanıyor.

FSD, bu bayram ile “Marmara Denizi ve boğazların, küçük-büyük demeden tüm balıkları toplayıp, deniz tabanını tarumar ederek ekolojik dengeyi mahfeden trol ve gırgır avcılığına kapatılması ve lüferin avlanma alt boyunun en az ilk üreme boyuna çıkarılması” için uğraşıyor. Kısacası “Boğaz’ın Beş Efendisi”nden biri olan lüfer balığının çocuklarımıza ve torunlarımıza kalması için mücadele ediyor.

2012 Lüfer Bayramı

İşte hevesle beklediğimiz o zaman geldi: İstanbul’un Lüfer Bayramı’nın ikincisi 19-21 Ekim 2012 tarihlerinde kutlanacak.

Bayram kapsamında, Fikir Sahibi Damaklar bu sene harika bir program hazırlamış. Programda neler yok ki… Doğaya saygılı olta avı yarışmasından, balık temalı film gösterimlerine ve panellere kadar pek çok aktivite… Çocuklar da unutulmamış:
***************************************

Anne bak! Lüfer!

SALT Beyoğlu,
Açık Bahçe
20 Ekim 2012, Cumartesi
13:30 – 15:30
Yaş grubu: 5-10
“Beş yaşındakinin karışı kadardır defneyaprağı’nın boyu, annesinin karışı kadar da sarıkanat’ınki” ya da “Artık büyümüş, olgunluğa erişmiş bir lüferi sırtındaki sarı çizgisinden tanırsın” gibi sözel ifadelerin duvarları bezediği bir ortamda, çocuklarla “lüferin” boylarını, hayatını, göç yollarını ve kültürümüzdeki yerini idrak etmek amacıyla düzenlenen ve 05-15 yaş grubuna yönelik olmakla beraber her yaştan katılımcıya açık, Miss Çilek adıyla tanınan İpek Kuşçu’nun yöneteceği bir atölye çalışması…
***************************************

i Lüfer!

Bilgi Üniversitesi
Santral Kampüsü
20 Ekim 2012, Cumartesi
13:30 – 15:30
Yaş grubu: 10-17
iDans ekibinin yöneteceği ve 10-17 yaş arası gençlerimizle birlikte gerçekleştireceğimiz bu atölyede lüferin boyu, şekli, göç yolları ve sürdürülebilirliği üzerine sohbet ederken üç boyutlu halini de makete çevirecek, martısıyla, rüzgarıyla var olan bu balığın sürdürülebilirliğinin koşullarını tartışıyor olacağız.
***************************************
Ayrıca Paralel Etkinlikler kapsamında İstanbul’da pek çok okulda lüfer ile ilgili etkinlikler düzenlenecek.
***************************************

FSD websitesinde kişilerin lüferle ilgili anılarına da yer vermiş. Websitesinde Mehmet Ali Alabora gibi isimler de dahil olmak üzere, sıcacık lüfer hikayeleri okuyabilirsiniz.

2012 Lüfer Bayramı şimdiden kutlu olsun! Doğamızın korunduğu ve gelecek nesillerin doğayı internetten değil, dokunarak, içinde bulunarak yaşadığı bir dünya dileğiyle!

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18AY

Bebek Gelişimi: 18.Ay

not defterleri

Güle Güle Beslenme ve Tuvalet Güncesi!