in ,

Konak

fotoğraf: wikipedia
Kafasında konak oluşmuş bir bebek

Bugün Can kucağımda otururken kafasında bıngıldağının hemen üzerinde sarı pullanmalar olduğunu fark ettim. Bunların konak olduğunu anladım. Mayo Klinik web sitesinde konak şu şekilde anlatılıyor.

Konak cildin yağlı bölgelerinde görülen basit bir rahatsızlık. Genelde yeni doğanlarda görülmekle beraber birkaç ay sonra geçiyor. Kesin sebebi bilinmemekle birlikte doğumdan önce anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu hormonlar yağ bezlerinde ve saç köklerinde fazla yağ üretilmesine neden oluyor. Ayrıca bir cins mantarın bakterilerle birleşip saç köklerinde yerleşmesinden oluşabileceği de düşünülüyor.

Tedavisi

  • Sık banyo yaptırmak (hergün)
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı bir tatlı kaşığı karbonat karışımını banyodan önce ilgili bölgeye sürmek
  • Banyodan sonra bebek tarağı ile hafifçe tarayarak temizlemek
  • Eğer bu şekilde temizliğe dikkat edildikten sonra uzun süre geçmezse ya da bebeğin yüzüne ve vücuduna yayılırsa doktora gidilmesi öneriliyor.

Akşam Can’ı babası ile birlikte hemen banyo yaptırdık. Banyodan sonra da hafifçe ilgili bölgeyi fırçaladık. Hakikaten biraz geçti. Bu şekilde daha sık banyo yaptırırsak tamamen geçeceğini umuyoruz.

Bu yazıya puan ver!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bebekler Dolaşmayı Sever

Haydi Dilimizi Çıkaralım