fotoğraf: wikipedia
Kafasında konak oluşmuş bir bebek

Bugün Can kucağımda otururken kafasında bıngıldağının hemen üzerinde sarı pullanmalar olduğunu fark ettim. Bunların konak olduğunu anladım. Mayo Klinik web sitesinde konak şu şekilde anlatılıyor.

Konak cildin yağlı bölgelerinde görülen basit bir rahatsızlık. Genelde yeni doğanlarda görülmekle beraber birkaç ay sonra geçiyor. Kesin sebebi bilinmemekle birlikte doğumdan önce anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu hormonlar yağ bezlerinde ve saç köklerinde fazla yağ üretilmesine neden oluyor. Ayrıca bir cins mantarın bakterilerle birleşip saç köklerinde yerleşmesinden oluşabileceği de düşünülüyor.

Tedavisi

  • Sık banyo yaptırmak (hergün)
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı bir tatlı kaşığı karbonat karışımını banyodan önce ilgili bölgeye sürmek
  • Banyodan sonra bebek tarağı ile hafifçe tarayarak temizlemek
  • Eğer bu şekilde temizliğe dikkat edildikten sonra uzun süre geçmezse ya da bebeğin yüzüne ve vücuduna yayılırsa doktora gidilmesi öneriliyor.

Akşam Can’ı babası ile birlikte hemen banyo yaptırdık. Banyodan sonra da hafifçe ilgili bölgeyi fırçaladık. Hakikaten biraz geçti. Bu şekilde daha sık banyo yaptırırsak tamamen geçeceğini umuyoruz.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebekler Dolaşmayı Sever

Haydi Dilimizi Çıkaralım