in ,

Kolik

Kuzey’in yoğun haftası olduğu için kahvaltıdan sonra işe gitti. Bebeğimle beraber yalnız kaldık yine. Olağan emzirmeler, alt değiştirmeler ve uyutmalar ile günümüz geçti. Bugün ayrıca Harvey Karp’ın Happiest Baby on the Block kitabını okumaya devam ettim. Şunları öğrendim

• Bebekler normalde 12 ayda doğmaları gerekirken 3 ay erken doğuyorlar. Henüz gelişmemiş beyinleri emmek, uyumak, ağlamak, kaka yapmak gibi yaşam için zaruri olan fonksiyonları kontrol ediyor. 3 aydan küçük bebekler kendilerini rahatlatma reflexinden yoksun.
• Çeşitli sebeplerle rahatsız olduklarında kendilerini ağlayarak ifade ediyorlar. 3 aydan küçük bebeğin şımarma gibi bir durumu yok. Bu nedenle her ağlamasında bir ihtiyacı olduğunu düşünerek hemen cevap vererek güven duygusunun geliştirilmesi lazım.
• Kolik rahatsızlığının sebebi büyük ihtimalle annenin diyetinden kaynaklanmıyor. Bebeklerin süt ya da hazır mamaya alerjik olmaları da düşük oranda rastlanan bir durum. Annenin sıkıntılı bir yapıya sahip olması yada stresli olmasından da kaynaklanmıyor.
• Bu rahatsızlık büyük ihtimalle bazı bebeklerin anne karnının dışındaki ortama alışmakta zorlanmasından kaynaklanıyor. Bebeklerin beyinlerinin henüz tam gelişmemiş olması, bazı bebeklerin doğasının çok hassas olması, düşük oranda da olsa bazı bebeklerin alerjik olması, gaz ya da kabızlık ve bazı annelerin henüz bebeği sakinleştirmede tecrubeli olmaması gibi faktörler birleşerek bazı bebeklerin kendini rahatlatmasını engelliyor.
• Çözüm olarak anne karnındaki koşullar yaratılmaya çalışılmalı. Bunun için 5S formulu öneriliyor Swaddling – kundaklama, Side (or stomach)- bebeği yan ya da karın üstü yatırma, Shhh (soothing sound) – şşşş yaparak rahatlatma, Swinging – sallama, Sucking – emme

Can ayrıca gün geçtikçe daha çok bizi tanıyor ve gülümsüyor. Bugün ilk defa memede iken de başını kaldırıp ağız dolusu gülümseyerek benim orada olduğumu fark ettiğini anlattı. Her gülücüğü bizim için bir ödül gibi. Gün boyunca çok sık meme emmek istemesinin ve kısa aralıklarla uyumasının dışında bugünümüz sakin geçti.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semt Kütüphanesine Üye Olduk

Harvey Karp

Harvey Karp ile Bebeği Ağlatmadan Uyutma Yöntemleri