in , ,

Kitap Kurdu Can’ın Kütüphanesi

Okumayı oldum olası sevdim. Çocukken evimizde hep bir kütüphanemiz oldu. Bundaki en büyük payı, öncelikle, kendisi de bir kitapsever olan babama borçluyum. Geceleri yatmadan önce mutlaka kitap okurdum. Yatma saatim geçmesine rağmen babama “biraz daha okuyayım baba ne olur” diye yalvarır, o da benim yatma saatimi kitaplar için esnetmeme göz yumardı.

Ayrıca ilkokul öğretmenim de kitap okumaya çok önem verir, özellikle tatil dönemlerinde bize kitap okuma ödevi verirdi. Hiç unutmuyorum, bir doğumgünümde, öğretmenimin tavsiyesi üzerine, tüm misafirler set halinde çocuk klasikleri armağan etmişti. Andersen’den Masallar, Çocuk Kalbi, Define Adası, Denizler Altında 20 Bin Fersah, Esrarlı Ada, Ezop Masalları, Güliver’in Maceraları, Heidi, Jane Eyre, Küçük Kadınlar, Pinokyo, Polyanna, Robinson Crusoe, Tom Sawyer, 80 Günde Dünya Gezisi…ve daha niceleri. Hepsini bir solukta okumuştum. Özellikle fantazi edebiyatının ustası Jules Verne’in kitaplarını kaç kere tekrar tekrar okuduğumu hatırlamıyorum bile.

Evlendikten sonra da baba evinden getirdiğim ve yeni aldığım kitaplarımla kendi kütüphanemi kurdum. Kuzey de kendi kitaplarını ekleyince güzel bir koleksiyonumuz oldu. Amerika’ya gelirken yer darlığından ancak çok özel birkaç kitabımı getirebildim. Ancak geçen zaman içerisinde Türkiye’ye her gidişimizde en az 5-10 kitap alıp, burada da Türkçe kitaplardan yeni bir kütüphane oluşturduk.

Oğlum Can’ın da bir kitapsever olmasını gönülden diliyorum. Ağaç yaş iken eğilir misali, kitaplarla tanışmasını erken yaşlarda, yaşına uygun kitaplarla başlatmayı düşünüyorum. Uzmanlar 3 aylıktan itibaren bebeklere kitapların gösterilebileceğini, bebek anlamasa da resimlerine bakarak ilgisinin çekileceğini söylüyor.

Böylece Can’ın ilk kütüphanesini oluşturmaya başladık. Şu anda altı tane kitabı var. Bunlardan dört tanesi yaşına daha uygun:

 • Baby’s First Toys (Hinkler Books Pty Ltd)
 • My Very First Book of Words by Eric Carle (Philomel Books)
 • Elephant (Sandy Creek)
 • Twinkle, Twinkle, Little Star (Brimax Publishing) – 1-3 yaş

Amerika’da severek gittiğimiz kitabevi Borders’ın iflas ettiğini ve kapanacağını duyunca Kuzey de ben de çok üzüldük. Kapanmadan önce son bir kere gidip kitapların arasında dolaşmak ve hoşumuza giden kitapları almak istedik. Tüm kitaplarda da indirim olduğunu görünce kendimizden geçtik. Can için, ileride okuması amacıyla, iki yeni kitap aldık.

 • Children’s Encyclopedia of Dinosaurs, Michael K. Brett-Surman (Weldon Owen) – Bu kitap, Amerika’da çok meşhur olan Friends dizisinin kahramanı, paleontoloji profesörü (tarih öncesi yaşam ile ilgili bilim dalı) Ross Geller’ı hatırlattığı için bizi bayağı güldürdü. Ross dizi boyunca diğer arkadaşlarına mesleğini sevdirmeye çalışıyor, ancak onlar da Ross’un mesleğini çok sıkıcı bulup, Ross ile “dinazor profesörü” diye alay ediyorlar… Ross’un ayrıca 2 çocuğu var ve onlara sürekli dinazorlarla ilgili oyuncaklar almaya çalışıyor. Biz de bir nevi Ross olduk.
 • Walt Disney’s Classic Storybook (Disney Press) – Bu kitap ise çocukluğumdan kalma bir ukdeydi. Nedenini belki daha sonra başka bir yazımda anlatırım. Ama Can için bu kitabı aldığıma çok memnun oldum.

Eve gelince tüm kitaplarımızı yaydık. Can efendiyi yeni kitapları ile tanıştırdık. Şimdilik kitapların sayfalarını yemek istese de ileride tam bir kitap kurdu olma potansiyeli var. Siz ne dersiniz?

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Merhaba .BEN DE SESSİZ TAKİPÇİ OLMA YOLUNDAYKEN KİTAP KONUSUNU GÖRÜNCE BİRŞEYLER YAZMADAN EDEMEDİM.SİZ DAHA ÇOK KLASİKÇİSİNİZ GALİBA KİTAP KONUSUNDA.BEN DE SEVERİM ANCAK ÖYLE GÜZEL ÖZGÜN KİTAPLAR DA VAR Kİ .BEN DE KİTAP YA DA OYUNCAK SEÇERKEN KIZIMA MI YOKSA KENDİME Mİ ALIYORUM HENÜZ BELİ DEĞİL.EN AZINDAN KENDİ SEÇEBİLECEK DURUMA GELENE KADAR .
  YAZILARINIZI ÇOK BEĞENDİM BUNDAN SONRA SIKI TAKİPÇİNİZİM.( SESLİ)

  • Merhaba Selime,

   Kitap okumayı çok seviyorum. Can’a da bu sevgiyi aşılamayı umuyorum. Çocuk kitapları arasında klasikleri mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. Ancak popüler kitapları da içeriğine göz atmak kaydıyla alıyorum. Maksat kitap olsun 🙂 Biraz büyüyünce zaten kendisi de belli bir kitap zevkini oluşturacaktır diye düşünüyorum.

   Sesini duyduğuma çok sevindim. Sesli takibe devam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

baby einstein aktivite merkezi

Gündüzleri Bebeği Nerede Tutmalı?

Bebek Gelişimi: 4. Ay