in , , ,

Katı Gıdalara Geçtik!


Bir müddettir bu günü bekliyorduk. Can artık 4 aylık olduğu için doktoru katı gıdalara başlayabileceğini söyledi. Bizim gibi ilk defa ebeveyn olan acemiler için büyük bir haber!

Katı gıdalara geçmek öncelikle bebek gelişiminde önemli bir adımı simgeliyor. Katı gıdalara geçiş için, bebeğin sindirim sisteminin doğumundan bu yana içtiği yegane şey olan anne sütü/hazır mama dışındaki yiyeceklere hazır olması gerekiyor. Katı gıdalara geçiş tarihi her bebek için farklı olabilir. Ama genellikle 4. ile 6. ay arasında bir zamanda oluyor. Benim için heyecanlı olan diğer nokta Can’ın besinlerinin çeşitlenmesi. Her ne kadar anne sütü, tüm gıdalardan üstün olsa da, bir yanım da oğlumun büyüdüğünü ve bizimle aynı masaya oturacağını görmek istiyor.

İlk katı gıda olarak pirinç lapasını seçtik. Organik bir marka olan Earth’s Best Organic Whole Grain Rice Cereal’ı tercih ettik. Doktorumuzun da uyarısı ile şimdilik katı gıdaları bir beslenme hedefi olarak görmüyoruz. Daha çok bebeği alıştırmak adına azar azar vermeyi planlıyoruz. Yani bir müddet daha Can’ın ana besini anne sütü ve hazır mama olmaya devam edecek.

Bugün Cumartesi olduğu için, sevgili kocamın bebişimize bakmasıyla, biraz tembellik yapıp 11’e doğru kalktım. Önce genel tavsiyelere uyarak Can’ın çok aç olmaması için 5 dakika kadar emzirdim. Sonra bir heyecan ile pirinç lapasını hazırlamaya koyuldum. Daha önce aldığım cam mama kabı ile bebek kaşığını ilk kullanım için hevesle yıkadım. Deneme olarak sadece 1oz hazır mama içine 2 tatlı kaşığı lapa koydum. Lapanın yoğunluğu hazır mamadan farklı olmadı. Yani oldukça sıvı. İlk defa katı gıdaya geçen bebekten ne bekliyorsam? J

Can’ı sallanan sandalyesine oturttuk. İlk kaşığı ağzına verirken heyecandan elim titredi. Ama güzel oğlum hiç nazlanmadan kaşığı aldı. Önce bu yeni tad ile ne yapacağını pek bilemedi. Ağzını açık tutmaya devam ettiği için lapanın bir kısmı dışarıya gitti. Ama olsun. Bir kısmını da yedi. Daha sonra sallanan sandalyede otururken mamayı zor verdiğimize kanaat edip yine ilk defa kullandığımız mama koltuğuna geçtik. Babası da birkaç kaşık lapa verdi. Bu beslenme seansında Can toplamda 7-8 kaşık pirinç lapası yedi. Surat ifadesinden bu yeni ve değişik gıdayı ilgiyle karşıladığını ve tadını sevdiğini düşünüyoruz. Ama ne yalan söyleyeyim, emzirmek ve biberon vermenin pratikliğinin yanında kaşık ile bebeği beslemek biraz zor. Lapaların bir kısmı aynen dışarıya gidiyor. Asıl beslenme biçiminin bir müddet daha bu olmayacağı çok açık. Beslenmeyi yine 5 dakika kadar emzirerek bitirdik.

Pirinç lapasını doktorumuzun tavsiyesine uyarak 1 hafta kadar vereceğiz. Bu arada alerjik bir reaksiyon olup olmadığına bakacağız. Herşey yolunda giderse yulaf ve arpa lapasını da aynı mantıkla deneyeceğiz.Katı gıdalara alışma sürecine muhtemelen 1-2 ay vermek lazım diye düşünüyorum. Tabii bu arada doktorumuzun tavsiyesine göre 5.aydan itibaren meyve ve sebzelere de başlayabiliriz. Bakalım yemek maceramız nasıl gelişecek?

2 Comments

Yanıt Yaz
  1. Merhaba Tanla Hanım,
    katı gıdalara başlamak için gerekli zamanın 4-6 ay olduğunu söylediniz. hangi ayda başlamam gerektiğini nasıl bileceğim 🙁
    bebeğim 5 aylıkken işe başlayacağımdan işe başlamadan katı gıda denemelerine başlamak istiyorum ama erken mi diyede endişe ediyorum. bebeğim şimdi 3 aylık ve 7 kilo. sizce 4. ayda başlama uygun olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

pratik ipuçlarım

Bebek Yetiştirirken Pratik Bilgiler

Dostlarla Geçirilen Keyifli Bir Zaman