in ,

Huzursuz Bebek Bilmecesi

huzursuz bebek

Bugün sadece emzirme ve hazır mama vermeme yolunu izledik. Can’ın rahatsızlığı devam ediyor. Gün boyu hemen hiç uyumadı. Şikayetlerimiz:

  • Normal kaka ve çiş düzeninden uzaklaşma var. Eskiden her defasında normal miktarda kaka ve çiş üretirken son 3 günde çişleri ve kakalarının miktarında azalma var. Özellikle kaka arka arkaya az ve daha sonra ishal şeklinde geliyor. Ayrıca son iki defada kakada şeffaf renkli mukus farkettik.
  • Dudaklarda hafif kuruma var. Susuzluk belirtisi olabilir.
  • Beslendikten sonra arada azıcık kusma var.
  • Suratta sivilce gibi kabarıklıklar var. Normalde ten rengi olmasına rağmen kızınca kızarıyor.
  • Uyumakta çok güçlük çekiyor. Önceki haftalarda her 3 saatte bir düzenli uyurken şimdi 10-15 dakika uyuyup uyanıyor.
  • Sürekli anne sütü emmek ya da emzik istiyor. Emziği düşünce çok sinirlenip ağlıyor.
  • Gaz çıkarmakta zorlanıyor. Bacaklarını karnına çekiyor ve yüzü kızarıyor.

Bütün bu belirtiler bize üç ihtimali düşündürüyor. Ya bu huzursuzluğu gaz veriyor. Ya da benim beslenme şeklimden süte geçen birşey rahatsızlık veriyor veya hazır mama dokunuyor.

Kakadaki mukus Similac`dan Enfamil`e geçince oldu. Surattaki sivilceler ise daha öncesinden vardı. Fakat sayısında artış var gibi gözüküyor. Acaba mamaya alerjisi mi var? Bu ihtimale karşılık bugün mama vermeyi kestim. Bir müddet sadece anne sütü ile gideceğim.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek Gelişimi: 1.Ay

Doktor

Doktor