in ,

Hayal Gücümden Oyuncak Yap Bana

Çocukların Hayal Gücünden Oyuncak

Blogunu severek okuduğum Deli Anne’nin son yazısı, bana aylar önce görerek çok beğendiğim ve sonra yazılmak üzere aklımın bir köşeciğine kilitlediğim bir konuyu hatırlattı. Deli Anne yazısında, oğlu Selim’in müthiş hayal gücünü konuşturarak yarattığı Nimni isimli yıldızın hikayesini anlatıyor. Minik Selim sadece hikaye yaratmakla kalmamış, bir güzel de resimlemiş. Ellerine sağlık.

Gelelim Nimni’nin macerasının bana hatırlattığı konuya… Bugünkü yazımda sizi Türkiye’den uzaklara, Kanada’ya götürüyorum ve girişimci bir anne ile tanıştırıyorum: Wendy Tsao. Wendy, çocukların resimlerini elle tutulabilir oyuncaklara dönüştürüyor.

Bir Çocuğun Hayal Gücüne Yolculuk

Herşey Wendy’nin oğlunun anaokulundan gelen bir taleple başlamış. Okulda her çocuk için özelleştirilmiş, birer acil durum çantası hazırlanıyormuş. Bu çanta için, her çocuktan sevdiği, güven verici, özel bir oyuncağını (comfort toy) getirmesini istemişler. O zamanlar Wendy’nin oğlunun böyle özel bir oyuncağı yokmuş. Wendy’de oğlu için anlam ifade edecek bir oyuncak yapmak için kolları sıvamış. Bu oyuncak, oğlunun tanıdığı, bildiği ve hatta kendi tasarladığı bir oyuncak olursa daha anlamlı olacağını ve oğluna daha fazla güven vereceğini düşünmüş. Hemen oğlanın çizdiği resimleri karıştırmış ve onlardan bir tanesinden yola çıkarak, içi doldurulmuş, yumuşak bir oyuncak dikmiş. Oğlu oyuncağı görür görmez tanımış: “Aaa! bu benim çizdiğim adam” demiş. Hikaye işte böyle başlamış.

Wendy ve oğlu
Wendy ve oğlu

Wendy şu anda “Child’s Own Studio” isimli, evden yürüttüğü bir işin sahibi. Hazırladığı oyuncaklar, detayına göre, 60-130CAD (109-236TL) arasında fiyatlarla alıcı buluyor. Oyuncakların boyutları, genellikle, 30-35cm arasında değişiyor. Sipariş üzerine çalışıyor ve 4-6 hafta içinde oyuncakları teslim ediyor.

Kimi zaman büyüklerin çiziminden yola çıkarak çalışsa da, çocukların çizimlerini oyuncağa dönüştürmekten daha çok keyif aldığını söylüyor. Çalışma sürecinde, önce kendisine gönderilen resmi inceliyor ve çalışmanın ne kadar süre alacağı ile maliyetini tahmin ediyor. Kimi zaman resimin sahibine, resmi daha iyi anlamak adına, bazı sorular sorabiliyor. Daha sonra fiyat veriyor. Müşteri ile mutabık kaldığı takdirde çalışmaya başlıyor. Kumaşları seçiyor, patron çıkarıyor ve dikiyor. Şu ana kadar 200’e yakın oyuncak üretmiş ve altından kalkamadığı bir çalışma olmamış. Çıkan ürünler, çocukların resimlerine neredeyse birebir benziyor.

Şimdi daha fazla sizi merakta bırakmadan, Wendy’nin çocukların hayal gücünden yola çıkarak hazırladığı oyuncakları göstereyim:

Çocukların Hayal Gücünden Oyuncak
Çocukların Hayal Gücünden Oyuncak

Kaynaklar
Child’s Own Studio | Wendy ile Röportaj

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Çok güzeeeel! Benim kızım da harika resimler çiziyor. Keşke benim de elimden gelse de oyuncak yapabilsem.

 2. bu oyuncakların yapımı kolay görünmesine rağmen bayağı bir uğraşı gerektiriyor sanırım,ne anneler var bravo doğrusu,hem annelik,hem beceri,hem girişimcilik!

  • Bence de hiç kolay değil. Özellikle aynı desende kumaşları bulmak ve çocuğun çizimine göre oranları tutturmak bayağı bir el becerisi gerektirir diye düşünüyorum.

  • Selam Diler,

   Bu yazıda bahsettiğim oyuncaklar http://www.childsown.com/ adresinden alınabiliyor. (Amerika için)

   Türkiye’de de sanırım bu şekilde çalışan bir oyuncak tasarımcısı vardı. Ancak adresi maalesef şu anda aklımda değil.

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktor

Doktor Ziyareti: 9.Ay

Bebek Odası Halıları