Okurlarımdan Berrak şöyle diyor:

“6,5 aylık bebeğimde hala gaz problemi var. 4. ayda geçmesini umuyorduk ama geçmedi. Bu durum çok güzel oturttuğumuz uyku düzenine de etki ediyor. Bir öneriniz var mı?”

gazlibebek

Merhabalar Berrak,

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bebeklerde gazın birden fazla nedeni olabilir. Hatta gaz diye genellediğimiz sorunlar gazın dışında başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu konulara girmeden önce kendi tecrübelerimden örnekler vermeye çalışacağım.

Her beslenmeden sonra gazını çıkarmak: Can sanırım 2-3 aylıkken gaz sorununu ilk kez biz de yaşamıştık. O dönemlerde ağırlıklı olarak emziriyordum. Nadiren de devam sütü veriyordum. Gaz sorunu yaşadığımızda ilk yaptığım şeyler kendi beslenmemden gaz yaptığı söylenen gıdaları çıkarmak olmuştu. Bu geçici bir çözüm yaratsa da, bir müddet sonra gaz problemi geri gelince çözümün burada olmadığını anladım. Daha sonra asıl sorunun benim yanlış bir uygulamamdan kaynaklandığını keşfettim. Ben her emzirmeden sonra Can’ın gazını çıkarmıyordum. Bunun sebebi emzirmeden hemen sonra bebek huzursuzlanmazsa, hava yutmadığını varsaymamdı. Ancak gaz bünyede birikiyor, hemen ilk beslenmeden sonra görülmese de, gün içinde sonraki zamanlarda ortaya çıkıyordu. Bunu keşfettikten sonra, gaz belirtisi göstersin-göstermesin, her beslenmeden sonra gazını çıkarma yoluna gittim. Ondan sonra rahatlık sağladık. Eğer her beslenmeden sonra gaz çıkarmıyorsan, öncelikli olarak bunu yapmanı öneririm.

Anne sütünün fazla gelmesi: Bir diğer gaz sorununu da 5-6 ay civarında yaşadık. Aslında tam olarak gaz sorunu denilemez. Belirtileri gaza benzeyen bu durum, bize uzunca bir müddet zor geceler geçirdi. O dönemde denediğimiz pek çok çözüm ve yaptırdığımız testlerden sonra sorunun gaz değil, anne sütünün fazla gelmesi olduğunu keşfettik. Bu konu genellikle hep atlanıyor ve bebeğin gereksiz yere sıkıntı çekmesine neden oluyor. Yukarıda verdiğim linkte anne sütünün fazla gelmesinin belirtileri ve bu sorunun çözümüne dair pek çok bilgi olduğu için detaylara bu yazıda girmeyeceğim. Ancak bebeğini emzirmeye devam ediyorsan, yaşadığınız sorunun anne sütünün fazla gelmesinden de kaynaklanabileceğini belirtmek isterim.

Gaz konusunda ilk planda hatırladığım tecrübelerim böyle. Bunun dışında çeşitli kaynaklardan derlediğim ve sana yardımcı olacağını düşündüğüm bilgileri de aşağıda veriyorum.

******************************

Gazın Sebepleri

Bebeklerde gaz sorununa çözüm bulmak için bunun nedenlerine bakmak gerekir. Bebeklerdeki gaz;

– Beslenme sırasında hava yutulmasından,
– Besinlerin sindirim sürecinde doğal olarak çıkan gazlardan,
– Özellikle ilk 3 ayda mide-bağırsak sisteminin ve sindirime yardımcı olan faydalı (probiotic) bakteri örtüsünün henüz tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklanır.

Hava kabarcıkları ve gazlar mide/bağırsaklarda birikerek, şişkinlik ve karına baskı yapar. Rahatsız olan bebek gaz belirtilerini göstermeye başlar.

Gazın Belirtileri

 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Yüzün kırmızı hale gelecek kadar zorlanarak gaz çıkarmaya çalışılması
 • Bacakların karına doğru çekilmesi
 • Geğirme
 • Hıçkırık
 • Kusma
 • Huysuzluk
 • Ağlama

Gazlı Bebek Sorununa Çözümler

Bebeğin gaz problemini çözmek için uygulanabilecek bazı yöntemler şöyledir:

 • Annenin beslenmesine dikkat etmek:  Bazı kaynaklarda annenin yediği bazı yiyeceklerin anne sütünden geçerek bebeğe gaz yapabileceği belirtilirken, bazı kaynaklarda böyle bir aktarım olmadığı söylenir. Hangisi doğru olursa olsun, emziren anne, gaz yapma ihtimali olan yiyecekleri bir müddet yemeyerek, işe yarayıp yaramadığına bakabilir. Annenin yediği portakal, mandalina, çilek, domates ve meyve suları gibi yüksek asitli yiyecekler; süt, peynir, yoğurrt gibi süt ürünleri; brokoli, karnıbahar, brüksel lahanası vb. ve meşhur kuru baklagiller gaz yapması muhtemel gıdalardandır. Bir yiyeceğin sütten geçerek bebekte gaz yapıp yapmadığını anlamak için, o yiyeceği yemeyi keserek, yiyeceğin vücuttan tamamen atılması için 1-2 hafta beklemek gerekir.
 • Biberon türünü değiştirmek:  Biberon ucu bebeğin yaşına uygun olmalıdır. Yaşından büyük (hızlı akan) uçlar bebeğin acele ederek hava yutmasına, yaşından küçük (ağır akan) uçlar da bebeğin sabırsızlanarak ağzını açmasına ve hava yutmasına yol açar. Doğru biberon ucunu deneme yoluyla bulmak ve gerekirse gazlı bebekler için özel geliştirilmiş biberon türlerini denemek faydalı olabilir. (Can küçükken iki tip biberon ucu olduğunu keşfetmiştim. Yavaş akanlarda sorun yokken, hızlı akanlar onu hızlı yutmaya zorluyor ve gaz yapıyordu. Bu yüzden biberon uçlarını gözden geçirip, hızlı akanları daha sonraki aylarda kullanmak üzere kaldırmıştım.)
 • Biberonu doğru şekilde hazırlamak: Bebeğe devam sütü veriliyorsa, biberonunun içine su ve toz konuldıktan sonra kapağını kapatıp çalkalamak yerine, küçük bir çay kaşığı yardımıyla kapak açıkken karıştırmak ve daha sonra biberon ucunu kapamak, devam sütünün içinde gaz birikmesini engelliyor. (Bunu keşfedene kadar Can bayağı gazlı sütler içmişti.) Bazı kaynaklar  sütü hafifçe ısıtarak vermenin faydalı olduğunu söyler. (Can devam sütünü hep oda sıcaklığında içti. Ne zaman inek sütüne geçtik, ondan sonra buzdolabından çıkan sütün soğukluğu kırılsın diye hafifçe ısıtmaya başladım. Ama yine de denenebilir.)
 • Bisiklet yöntemini uygulamak: Bebeği sırt üstü yatırıp, ayaklarını dizlerinden hafifçe bükerek, bisiklet çevirme hareketi yaptırmak gazın çıkmasını sağlayabilir. Bu hareket aynı zamanda bağırsakların da çalışmasına yardım eder. (Bu yöntemi uygularken bebeğin başının altına fazla yüksek olmayan bir yastık koymak ve hemen yemekten sonra yapmamak kusmasını engelliyor.)
 • Değişik gaz çıkarma yöntemleri denemek: Gaz çıkarma sırasında ebeveynler daha çok belli bir yöntemi tercih ediyor. Ancak gaz çıkarmanın birden fazla yolu var. Bir yöntem işe yaramadığında, diğer yöntemleri de denemek faydalı olabilir. Değişik gaz çıkarma yöntemlerinin resimli anlatımına Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri yazımdan ulaşılabilir.
 • Devam sütü markasını değiştirmek: Devam sütüyle beslenen kimi bebeklerde süt bazlı formülden soya bazlı formüle ya da gazlı bebekler için geliştirilmiş özel formüllere geçiş yapmak işe yarayabilir. (Can’a ilk verdiğimiz standart devam sütü gaz yapınca, gazlı bebekler için hazırlanan özel formüle geçmiştik. Bu değişiklik gazını tamamen kesmese de, belirgin ölçüde azaltmıştı.)
 • Doğru şekilde beslemek: 1)Bebek emzirilse de biberon da verilse, beslenme esnasında bebeğin kafası midesinden yukarıda tutulmalıdır. 2)Bebeğin memenin ya da biberonun sadece ucunu değil, büyük kısmını ağzına alması sağlanmalıdır. 3)Hava yutma riskini azaltmak için, beslenme bittikten sonra bebeğin biberonu emmeye devam etmesini engellemelidir. 4)Bebeğin mide kapasitesinin küçük olduğu düşünülerek, sindiremeyeceği kadar çok yemekle besleyip gaz yaratmak yerine, az-az ve sık-sık beslenmelidir. 5) 6 aydan büyük bebeklere gün içinde uygun miktarda su da verilerek kabızlık yaşaması önlenmelidir. Kabız bebeklerde gaz sorunu daha çok görülür. (Beslenme sırasında bebeğin başını yukarıda tutmanın önemini ne kadar vurgulasam azdır. Emzirme sırasında Can’ın başını kolumla destekleyerek ve biberon verme sırasında Can’ın başının altına yastık koyarak bu sorunu çözdük. Ayrıca kendi karyolasında dümdüz yatarken biberon içmesine ve boş biberonu emmesine asla izin vermedim. 6.aydan sonra Can’ı oyun parkına koyarken, yanına da su dolu bir biberon vermeye başladım. Böylece düzenli olarak su içmeye alıştı. Kabızlık ve kabızlıktan kaynaklanan gaz sorununu çok az yaşadı.)
 • İlaç: Gazlı bebekler için piyasada satılan ilaçlardan kullanılabilir. İlaç kullanmadan önce doktorunuza danışın. (Ancak diğer yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda ilaç kullanılması taraftarıyım. Sonuçta gaz sorunu küçük bebeklere özgü  olan ve mide/bağırsak sistemi tam olarak geliştiğinde geçen bir sorun. Dolayısıyla öncelikle doğal yöntemlere başvurulması ve bebeğin bünyesine gereksiz yere ilaç yüklenmemesi daha doğru gibi geliyor. Can’da da böyle yaptık. Ancak her yöntemi deneyip çok çaresiz kaldığımız bir-iki durumda, doktorumuzun önerdiği, doğal içeriğe sahip bir gaz ilacı kullandık.)
 • Karın üzeri yatırmak: Yemeklerden sonra olduğu kadar, diğer zamanlarda da bebeği karın üzeri yatırmak faydalıdır. Bu pozisyonda bebek debelenirken, karnına baskı yapacağı için gaz çıkartabilir. (Henüz emeklemeyen bebekler için faydalı olduğunu söyleyebilirim.)
 • Karına masaj yapmak: Bebeğin karnını daire şeklinde hareketlerle ovalamak da gaz çıkarmak için faydalı bir yöntemdir. (Masaj her koşulda faydalı ve anne için de bebek için de rahatlatıcı.)
 • Katı gıdalara geçiş: Bebeklerin katı gıdalara geçiş aşamasında gazlı olması normaldir. Bu durumda bebeğin yeni gıda düzenine alışmasını beklemekten başka yapılacak birşey yoktur.

Gaza Benzeyen Diğer Sorunlar

Bebeklerde görülen diğer bazı rahatsızlıkların belirtileri gaz belirtilerine çok benzer. Bu nedenle gazlı bebekle karıştırılabilir. Bir bebekte gaz belirtileri gözlendiğinde, gazı geçiren uygulamalar işe yaramıyorsa, aşağıdaki rahatsızlıkların da olabileceği göz ardı edilmemelidir:

******************************

Berrak,

Gazlı bebek konusunda aklıma gelenler şimdilik böyle. Gaz sorunu yaşamanın bebeğe sıkıntı, size de üzüntü verdiğini biliyorum. Ancak hiç merak etme, bu dönemler geçecek. Bebeğin 6,5 aylık olduğuna göre sıkıntının çoğunu atlatmış sayılırsınız. Bu arada, umarım buradaki yöntemler işine yarar ve bebeğinin gaz sorununa çözüm bulabilirsin. Aklına takılan başka sorular olursa her zaman beklerim.

Sevgiler,

Tanla

Kaynaklar

Web MD | Dr.Sears 1 | Dr.Sears 2

Önemli not: Bu blogdaki yazılar şahsi tecrübelerimden oluşmaktadır. Doktor veya tıbbi ehliyete sahip başka bir kişinin tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen sağlık konularında karar vermeden önce sağduyunuzu dinleyin ve doktorunuza danışın.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Çok Teşekkür ederim. Okuduklarıma göre sütün fazla gelmesi en olası durum gibi. Şimdilik sütün fazla gelmesi sorununda çalışacağım. İlerleme kaydedersem ya da başka bir çözüm bulursam haber veririm

  tekrar teşekkürler

   • biraz geç oldu ama en azından şunu söyleyebilirim diğer annelere. gaz sorunu çocuk hareketlenince tamamen geçiyor. düzgün bir şekilde oturunca çok azaldı. ayata durup sıralamaya başlayınca da bitti. darısı sorunu çeken tüm annelerin başına

    • Oleeyyy!
     Çok çok sevindim. Oğluşunun yürümesine daha çok sevindim…
     Sizleri kucaklıyorum….

 2. Merhabalar,

  2 aylık bir bezelye tanem var (nam-ı diğer Elif) ve 40. gününden itibaren kıvrandıran, huyunu, suyunu, her türlü düzenini değiştiren gaz sancılarına çözüm ararken, sitenizi, arama motorları sayesinde keşfettim.

  Diğer benzeri forum, sağlık, gelişim sitelerinin aksine aşağıda sıraladığım özelliklerden dolayı sizi tebrik etmek istiyorum:

  1) “Damdan düşeni ancak damdan düşen anlar” misali, içten, dolambaçsız, emek vererek hazırlanan başlıklar/yazılar
  2) Sağlam bir Türkçe ! (bazı sitelerde anneler -sağ olsunlar- kendi deneyimlerini paylaşıyorlar ama öyle cümleler kuruyor, kelimeler seçiyor veya cümle öbeklerini öyle sıralıyorlar ki insanın kafası eskiden de beter karışıyor, fikri olduğu 2 kuruşluk bilgi de çorba oluyor)
  3) Yine üşenilmeden, her başlıkta, şayet ilgiliyse, verilen diğer yazı referansları (örn: “şu yazımda bahsettiğim gibi”, “detayları şurada bulabilirsiniz ama ben yine de yormamak için biraz bahsedeyim” vb.) ve muntazam yazı/başlık indeksi
  4) Yine yazılarda tarafsızlığı ve kafa karışıklığını önlemeyi sağlayan, sık yer verilen, yapılan araştırmaların kaynakçaları, linkleri ve bunların uzman görüşü oluşları
  5) Yurtdışında yaşıyor iken, yine de Türkçe bir site yapıp, Türk annelerini aydınlatmayı amaçlayan bir içerik hazırlanmış olması

  Bu satırları benim minik bezelyenin olanak verdiği 15 dakkikalık arada sıralamaya çalıştım. Aklımda dahası vardı ama bir başka sefere inşaAllah (‘kolik’ konusunda, elenerek oturtulmuş düzenimi paylaşmak niyetindeyim)

  Ellerinize, gönlünüze sağlık.

  • Sevgili Saba,

   Tanıştığımıza çok memnun oldum.

   Güzel sözlerin beni çok mutlu etti ki… Yazılarıma yorum gelmediği zamanlarda kendi kendime konuşuyormuş gibi hissediyorum. Ama yorum geldiğinde ve benimle benzer tecrübeleri yaşayan anne ve babaların sesini duyduğumda hem monologdan kurtulduğuma seviniyor, hem de bu yolda yalnız olmadığımı duyumsuyorum… Tecrübelerden yola çıkarak yapılan fikir paylaşımları bence çok değerli. Birbirimize yardımcı olabiliyorsak ne güzel. Bir de böyle cesaretlendirici güzel sözleri duyunca ayrıca utanıyorum (*^_^*) Çok teşekkür ederim.

   Seni ve bezelye tanen Elif’i kucaklar, gaz sorununa tez zamanda çözümler dilerim.

   Sevgiler

   Tanla

 3. Benim oğlum 2,5 aylık. bayağı bir gaz sorunumuz var annesi ben olmayınca ne yapacağını bilemiyor. Bu yazı bayağı işimize yarayacak gibi. Teşekkürler 🙂

 4. Merhaba. Benim bebeğin altı aylık daha yeni ek gıdaya başladık. İlk altı ay gazi zaten vardı. Karnı sürekli gurulduyordu. Canı nasıl isterse uyuyor kimi ayakta kimi beşik kimi de kendi başına ve emzik almadan. Geceleri iki saatte bir uyanıyordu ama ek gıdaya başladım başlayalı sürekli gece ağlayarak uyanıyor maksimum on dakika uyuyor. Uyumak için sırf meme arıyor. Emiyor yatağına koyuyorum aynı şeyler tekrar ediyor. Emzk de sallamak da istemiyor. Sadece emiyor ve uyuyor. Ağlaması beni çok uzuyor Gündüz hiçbir sıkıntı yok. Çok da uyumuyor ama yormuyor da. Gece uykusuzlugu beni çok yoruyor. Ne önerirsiniz. Merakla bekliyorum

 5. Merhaba,
  Saat sabahın 6sı…
  3. çocuğum yanımda uyuyor…
  8.ayda olmamıza rağmen gaz sebebiyle çığlık çığlığa uyanan, sonrasında da uzun uzun ağlayan bir yakışıklım var. Zincirleme sonuçları da uykusuz geceler, yorgun-gergin bedenler, emziksiz duramama, hep kucak isteme…
  Dün geceye kadar sabahı zor eden uykusuz annesi ben, kendimi tecrübeli zannedip çok önemli bir noktayı atlayıp çocuğumu uykusuz bırakıyormuşum meğer. Ta ki sizin yazınızı okuyana dek. Oğlum hazımsızlıktan uyuyamıyormuş meğer. Okulların açılmasına 1.5 hafta kaldı ve ben daha da uykusuz kalıp nasıl dayanacağım diye stres olurken basit ama bu kadar mühim bir yanlışı sayenizde sonlandırdığım için çooook teşekkür ediyorum. Nerdeyse geceleri sabahlara kadar ağlaması fıtratı zannedip kabullenmek üzereydim. Umarım sukuneti ve huzuru uzun sürer.
  8.aya gelmemize rağmen (tembellik sanırım:) )(ablası da geç yürüdü) emeklemeye niyeti pek yok ve pek hareketli değil. Onlar da başlayınca gazla vedalaşıp önümüze bakarız inşallah.
  Artık hep takipteyim sizi… Tekrar çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız iyi ki tecrübelerinizi paylsşmışsınız.

 6. Merhaba Tanla hanım doğru beslemek başlığı altındaki 4 numaralı bilgiden yola çıkarak soru sormak istiyorum. Kayınvalidem ile birlikte oturuyorum hane kalabalık(6 evli 7 tane görümcem var ve illaki en az üç kişi birlikte gelirler ve her birinin 4 tane okul çağında çocukları var oyun oynadıklarında çok fazla gürültü oluyor birde ilk kez hala olduklarından dolayı onları bebekten uzak tutamıyorum her gün geldiklerinde kucaklarına alır öper koklarlar yattığım oda da oturur konuşurlar sohbet ederler) yeni doğum yapan biri olarak sorum şu kalabalıkta bebeğim çok sık uyanır (15-20 dakika da bir) çünkü yeni doğan bebek dış dünyaya uyum sağlama sürecinde bu kadar kalabalık bir ortama zor alışıyor diye düşünüyorum (ne kadar doğruysa artık) ve her uyandığında emzirerek sakinleştiriyorum. Burda yanlış yapıyor muyum acaba çünkü bebeklerin mideleri küçük olduğundan dolayı sık sık emzirdiğimde daha sindirim sistemi tam oturmayan bebeğimin eski sütü yeni sütle karıştığı için gece gaz problemi oluşuyor her emzirmeden sonra gazını çıkarmak istesem de çıkmıyor. O yüzden 1,5-2 saatte bir emzirmem gerekirken 20 dakikada bir emzirmek zorunda kalıyorum bu ne kadar doğru?. Geceleri belkide sessiz sedasız bir ortam olduğu için ağlıyor olabilir gündüz gürültü varken gece sessiz bir ortam var bu geçişlerde de zorlanıyor da olabilir. Birde bebeklerde öyle bir şey var ki insan kokusuna alıştığı zaman kucaktan inmek istemez. O yüzden yeni doğan bebeği emzirme dışında yatağından çıkarmayın derler bu ne kadar doğru? Otoriteyi sağlayamıyorum bu konuda tavsiyeniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Piknik Ağaçlar

Sohbaharda Piknik Başkadır

tohum

Tohumlarımızın Nesli Tehlike Altında!