Göğüs sorunu..

Ana sayfa Forumlar Beslenme Emzirme Göğüs sorunu..

Etiket: , ,

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son Bebek ve Ben Bebek ve Ben tarafından 1 yıl önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #22413

  Icelmira
  Katılımcı

  Doğumdan sonra ilk 6ay her iki göğsümü emziriyordum , fakat 6.aydan sonra sol göğsüm küçülmeye başladı sıksık emzirsem de fayda etmedi aşırı derecede küçüldü ve çocuk tutamadı onu vermeyi mecbur bıraktım araara sağdım yine fayda etmedi yaklaşık 1senedir öyle, sıkınca hala süt geliyor ama tamamen küçülmüş hatta yazın rahatsızlık duyuyordum görünümü hoş değil ince giyinince. Böyle birşeyle karşılaşan oldu mu, sevgili anneler?

 • #22435
  Bebek ve Ben
  Bebek ve Ben
  Yönetici

  Sevgili icelmira,
  Biz her ne kadar simetrik olduğumuzu düşünsek de insanın yüzü, vücudu, organları simetrik değildir. Kimi insanlarda asimetri daha belirgindir, kimilerinde daha az belirgindir. Bebeği emzirmeden önce meme boyutları birbirinden farklı olabilir ya da olmayabilir. Emzirme döneminde daha önce olmayan bir asimetri ortaya çıkabilir ya da var olan asimetri daha belirgin hale gelebilir. Eğer bu belirginlik seni estetik açıdan rahatsız edecek boyutlardaysa yapabileceğin bazı şeyler var.
  1- Öncelikle küçük memenin olduğu taraftan emzirmeye ağırlık vermelisin. Her emzirme seansında bebek açken küçük olandan başla. Yine göğüs pompan varsa küçük memenin olduğu taraftan süt sağabilirsin. Bu işlemler küçük memenin de daha aktif olarak çalışmasına ve süt kanallarının dolmasına yardımcı olarak iki meme arasındaki farkı azaltabilir. Ayrıca sıklıkla emzirdiğin memeni de fazla vermemeye çalış. Elbette tamamen kesme ama adedini azalt.
  2- Bebeğin neden belli bir taraftan emmediğini araştırabilirsin. Kimi zaman bebekler kulak enfeksiyonu gibi basit sağlık problemleri nedeniyle belli bir açıda yatmamak için belli bir memeden emmeyi reddedebilir. Eğer bebeğinde bir huzursuzluk gözlüyorsan bunu doktora danışabilirsin.
  3- Emzirme dönemi tamamlandıktan sonra her iki meme de büyük ihtimalle aynı boyutlara gelecek. Bu arada küçük memenin bulunduğu bölgeye sütyenin içinde padle destek yaparak boyutlarını eşit hale getirebilirsin.
  Sevgiler

 • #22638

  Icelmira
  Katılımcı

  Teşekkür ederim😊 Küçüldüğünü hiss etdiğim zamanlarda dediğiniz gibi ilk o tarafı emzirmek istiyordum lakin redd ediyordu emmeyi öyle oluncada tamamen küçüldü artık pompa ile de sağılmayacak kadar küçüldü. İlk 6ay hiç sorunsuz emdi onu eger bir sorun olsaydı belli ederdi sanırım. Ben hiss etmedim. Küçülme başladığından tutması zorlaştığı için bıraktı sanki. Elmira kulak ağrısı gaz sorunu filan hiç yaşamadı diye ozamanlar rahatsızlığı olsa hisa ederdim. Evet asimmetriklik vardı hep olağan durum dediğiniz gibi şuan aşırı olunca tedirgin oldum. Sizin de söylediğiniz gibi emzirme döneminden sonra daha çok belli oluyor demekki. Açıkca ben kötü birşey var göğsümde diye korku vardı hep içimde..

  • #22757
   Bebek ve Ben
   Bebek ve Ben
   Yönetici

   Öyle kötü düşüncelere hiç kapılma canım. Bu tamamen yapı meselesi… Elbette belli bir yaştan sonra düzenli meme kontrollerini ihmal etmemekte fayda var. Ama senin durumunda zaten önceden de asimetri varmış. O nedenle endişelenme…

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.