Son Yazılar

Ferber Yöntemi

Ana sayfa Forum Uyku Uyku Yöntemleri Ferber Yöntemi

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Bebek ve Ben Bebek ve Ben tarafından 2 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #21216
  Bebek ve Ben
  Bebek ve Ben
  Yönetici

  Harvard Üniversitesi’inde profesör olan çocuk doktoru Richard Ferber tarafından geliştirilen Ferber Yöntemi, çocukların kendi kendilerine gece boyunca uyumalarını hedefleyen bir yaklaşım. Yöntem, ilk olarak 1985 senesinde yayınlanan, daha sonra 2006 senesinde güncellenen Solve Your Child’s Sleep Problems (Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri) isimli kitapta anlatılıyor. Yöntem özetle şöyle:
  Uygun yaşı bekleyin: Ferber Yöntemi’ne bebeğin gece uykularının düzelmeye başladığı 4-6 ay aralığında başlanmalıdır.
  Bebeğinizi uykuya hazırlayın: Bebeğe uyku vaktinin geldiğini anlatacak bir rutin oluşturmak önemlidir. Bu pijamalarını giydirmek, bezini değiştirmek, ona bir kitap okumak olabilir. Bebek uyku zamanı geldiğini anladığı sürece, ne uyguladığınızın çok önemi yoktur. Ancak anlaşılması gereken şey, bir rutin oluşturunca bebeklerin buna alışır ve uyumak için her zaman o rutini beklerler. Örneğin bir bebek kucakta sallanarak ve süt içerek uyumaya alıştı ise, hep sallanmak/süt içmek isteyecektir. İlk aylarda bebek hafif olduğu ve zaten belli aralıklarla beslenmesi gerektiğinden, bu rutini uygulamak size zor gelmeyebilir. Ancak bebek büyüdükçe ağırlığı artacak ve biyolojik olarak beslenmesi gerekli olmadığı halde, sırf alıştığı için yine sallanmak ve süt içmek isteyecektir. Bu nedenle uyku rutinlerini düşünerek seçmek gerekir.
  Daha geç bir saat seçin: Bu yönteme başlayacağınız ilk gün bebeğinizin her zaman uyuduğu saatten yarım ya da 1 saat geç bir yatak saati seçin ki, bebeğin uykusu iyice gelsin.
  Bebeği yatağına uyanık olarak yatırın: Bebek geceleyin uyandığında kendini nasıl bir yerde buluyorsa, o koşulda uykuya dalmasına izin verin. Bebeklerde görülen uyuma bozukluklarının çoğu, belli bir şekilde yatağa yatırıldıkları halde, uyandıklarında o koşulu bulamamalarından kaynaklanır. Mesela bebeğiniz kucakta sallanarak uyumaya alışmışsa ve siz onu kucağınızda sallayıp uyuttuktan sonra yatağa koyuyorsanız, uyandığında sizi göremeyince rahatsız olup ağlayacak ve uykuya dalmakta güçlük çekecektir. Oysa yatağında kendi başına uyumaya alışmış bir bebek, uyanınca yine kendi yatağında olacağı için, uyku koşulları değişmemiş olacaktır.
  Giderek artan bekleme sürelerini uygulayın: Bebek geceleyin uyanıp ağlar veya sizi yanına çağırırsa, aşağıdaki tabloda belirtilen aralıklarla yanına gidin. Her gidişinizde, yanında 1 ya da 2 dakika kalın. Bu gidişlerde amacınız bebeğinize yanında olduğunu hissettirmenizdir. Amacınız ağlamasını susturmak ya da uyumasına yardımcı olmak değildir. Hedefiniz bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmektir. Bu nedenle bebeği, ne kadar ağlarsa ağlasın, asla yatağından kucağınıza alıp sallamayın. Dilerseniz hafif bir ses tonu ile onunla konuşabilir ve onu rahatlatabilirsiniz.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.