Burun tıkanıklığı

Ana sayfa Forumlar Bebek Yenidoğan Bakımı Burun tıkanıklığı

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son Bebek ve Ben Bebek ve Ben tarafından 1 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #21981

  Lutka4
  Katılımcı

  Merhaba bebişimin burun tıkanıklığı var. Kışın malum daha da çoğaldı. Bebeğime nasıl yardımcı olabilirim acaba? Şimdiden teşekkür.

 • #22241
  Bebek ve Ben
  Bebek ve Ben
  Yönetici

  Selam Lutka
  Bildiğimiz gibi bebekler ve belli bir yaşa kadar ufak çocuklar tıkalı burunlarını sümkürerek temizleyemezler. Bu nedenle burunlarını açık tutmak için onlara biz yardımcı oluruz. Bu konuda yapılabileceklerden birincisi bebeğin odasını ve genel olarak evin havasını nemli tutmak. Bebeğin odasına, bebeğin erişemeyeceği yere bir kap içinde sıcak su koyarak odanın içini nemlendirebilrsin. Biz küçükken annem kaloriferin üzerine içi su dolu bir kap koyardı. Sanırım en pratik ve maliyetsiz çözüm bu olur. Bunun dışında elbette buhar makinalarından alınabilir. Biz Can için soğuk buhar veren bir makina kullanıyoruz. İşe yaradığı söylenebilir. Bebeği yatırmadan önceki banyosunda, küveti doldurup, banyo perdesini iyice kapayarak sudan çıkan buharı solumasını sağlayabilirsin. Elbette bebek içine oturacağı için su kaynar olmamalı.
  Aldığın önlemlere rağmen bebeğin burnu dolarsa tuzlu su karışımından damlalıkla burnuna damlatarak 1-2 dakika bekle. Burunlarına tuzlu su damlatıldığında bebekler bundan genellikle hoşlanmaz, hapşırıp öksürerek suyla beraber sümüğü de burunlarından çıkarırlar. Eğer çıkmadıysa bebekler için olan burun aspiratörlerini kullanarak sümüğü çıkarabilirsin. Son olarak sümüklerin genizden geriye akarak bebeği rahatsız etmesini engellemek için bebeğin yatağını baş yukarıda kalacak şekilde hafif eğimli bir konuma getirebilirsin. Daha büyük çocuklarda yastıkla çocuğun başını yukarıda tutabilirsin.
  Kolay gelsin.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.