in , ,

Florür: Diş Macunumdaki Düşman (mı)?

diş firçalama ve florür

2012 Temmuz ayında yayınlanan bir bilimsel makale, yüksek oranlı florüre maruz kalınan bölgelerde yaşayan çocukların, az oranlı florüre maruz kalan bölgelerde yaşayan çocuklara kıyasla önemli ölçüde daha düşük IQ (zeka katsayısı) skoruna sahip olduğunu belirtti. Makale, bu bulguların, yüksek oranda florürün çocuklarda sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğine dair görüşleri muhtemelen desteklediğini öne sürdü.

Bu makale florür konusundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Florür gerçekten bu kadar zararlı mı? Çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya çalışırken florürlü diş macunlarından vazgeçmek mi lazım? Aklıma takılan soruları yanıtlayabilmek için araştırma yapmaya başladım.

Bu yazımda florürün ne olduğu, faydaları, zararları, dünya ve Türkiye’deki florür konusundaki uygulamalardan bahsettikten sonra, florürlü diş macunu konusundaki düşüncelerimi paylaşacağım.

Alternatif Anne’de çıkan yazımın devamına bu linkten erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Can Özel Bir Oyun Parkında

Bebek Kahvaltısı Seçenekleri ve Kendi Başına Yeme