in

DestekliyorumDestekliyorum

Esra’nın Hamilelik Günlüğü – 18. Hafta

Güzel sonbahar mevsiminin yaşandığı Ankara’dan herkese kocaman merhabalar!

Bu hafta maşallah bize, büyüdük. Hatta bence kocaman olduk. Neyse ki bu durum kiloma yansımadı, ama, bebiş ve karnım büyüyor. Hatta bence ben o büyüme anlarını hissediyorum. (Yok artık!) En azından hareketlerini daha net hissediyorum. Tabii  eğer bunlar karnımın ve bağırsaklarımın bana oynadığı küçük oyunlar değilse…

Bu ara anlayamadığım bir şekilde parmaklarımın arası kuruyor. “O ne demek?” demeyin. Öyle tuhaf bir şey yaşıyorum. Kurumasını engellemek için krem sürüyorum. Bir ara kullandığım sabundan şüphelendim, ama, kaynağı hala bulamadım. Hamilelikle mi ilgili acaba, ne dersiniz?

Bugünlerde yine annem geldi. Hatta teyzemle beraber geldiler. Yaşasın anne yemekleri! Acaba bebiş de ilerde benim için bu cümleyi kuracak mı? Yoksa yavrucağım sadece “Yaşasın anne makarnası!” demekle mi yetinecek? Yok canım o kadar da değil. O zamana kadar içimdeki “anne” ortaya çıkar elbette.

Bu hafta hamilelik öncesi alışkanlıklarımdan birine döndüm. Midemden dolayı normalde de kahve ile pek aram yoktu ne yazık ki… Halbuki tadını ve kitap eşliğinde içmeyi de pek severim. Ama bu süreçte hiç içmedim. Ta ki bugün bir tane sade Türk kahvesi içene kadar. Psikolojik olarak kendimi kandırmayı başardım. Mideme iyi bile geldi falan dedim 🙂 (Bünye itinayla kandırılır)

Bu ara mandalina suyu haricinde en çok hurma tüketiyorum. Hani şu elma gibi büyük olanlarından. Faydası nedir, zararı var mıdır bilmiyorum. Yedikçe yiyesim gelse de günde en fazla 2 ile sınırlı kalmaya çalışıyorum. Bebiş maaşallah meyveye pek düşkün gibi geliyor. Bana mı çekmiş ne?

Geçen haftaki hazırlık soruma cevap gelmedi ama sevgili okuyanlar… Bebek için hazırlık yapmaya ne zaman başlamak daha uygun? Şimdi sanki çok erken gibi ama emin de olamıyorum. Ne dersiniz?

Bir de tetanoz aşısı oldunuz mu? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu hafta bizim için çok şükür keyifli ve sakindi. Darısı önümüzdeki haftalara ve diğer gebe arkadaşlara.

Herkese mutlu, sağlıklı, güneşli günler…

Esra Hamilelik 18.hafta

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Selam Esra,
  Ben bebekte sanki 6.ayı beklemiştim. Asıl hazırlığa 7. ayda başlamıştım. Ama ara ara çok çok beğendiğimiz şeyleri indirimde de bulduysak almıştık. Bir de dediğim gibi özelllikle kıyafet olayını abartmamak mümkün olduğunca az almak lazım. Ama ilk heves olunca elin ayarı kaçabiliyor.
  Tetanoz asısını duydum ama doktorumdan degil. Yani o bana illa ol diye tavsiye bile etmedi. O yuzden ben de ustunde durmadım.

  • Teşekkürler Berrak. Ben de şimdilik sadece liste yapmaya ve çooook dayanamayacağım bir şey olursa almaya karar verdim 🙂

 2. Merhaba Esra,
  Ben de 6 ve 7. aylarda hazırlıklara başlamıştım. Kıyafet alırken de daha çok alttan çıt çıtlı bodyleri öneririm, kullanımı rahat ve pratik. Çok şık görünseler de bazı kıyafetler bebek için rahat olmayabiliyor, örneğin boğaz kısmı dar kazaklar, bez değiştirmeyi zorlaştıran çıt çıtı olmayan pantalonlar vb. Bunlara dikkat ederek alırsan kullanmadığın pek bir şey olmaz. (bir de alırken yazlık-kışlık kıyafetlere dikkat et örneğin 3 aylık olduğunda yaz mevsimi olacaksa daha ince şeyler tercih edebilirsin, özellikle hediye gelen kıyafetlerden mevsim uygun olmadığı için kullanamadığımız çok şey olmuştu)
  Ben hamileyken sağlık ocağında olmuştum tetanoz aşısını. Olmamanın pek zararı olacağını sanmam ama önerildiği için yaptırmıştım.

  • Tanlaaa nasıl mutlu oldum anlatamam. Biliyorum birçok gebe arkadaş faydalanacak bu listeden ama ben önce kendi üzerime alındım 🙂 Çok teşekkürler yeniden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mervin hamilelik 25hafta

Mervin’in Hamilelik Günlüğü – 25.Hafta

berrak hamilelik 27.hafta

Berrak’ın Hamilelik Günlüğü – 27. Hafta