in ,

BilgilendimBilgilendim DestekliyorumDestekliyorum BayıldımBayıldım

Emzirirken Bebeği Nasıl Uyanık Tutmalı?

Bugün yine saat 10.30am deki alt değiştirme sırasında ishal oldugu ortaya çıktı. Ama daha sonraki alt değiştirmelerde ishal olarak devam etmedi.

Sürekli süt vermekten dolayı kendimi yorgun hissediyorum. Ama en büyük zorluk, yorgunluktan ziyade, süt içtiği süre boyunca bebeği uyanık tutmak, ve yeterince içtikten sonra da uykuya daldırmak. Can`ı uyanık tutmak icin denediğimiz yöntemler şöyle:

• Ayaklarini gıdıklamak
• Kollarını hareket ettirmek
• Bir bezi ıslatip, ıslak bezi bedenine sürmek
• Çenesinin altını hareket ettirmek
• Sırtını kaşımak
• Elbiselerini soymak

Genelde her emzirme seansında 10`ar dakika her iki göğüsü hedefliyorum. Uykuya geçirmek icin bu süre çoğunlukla yeterli oluyor. Ancak uykuya daldığından emin olmak icin biraz daha bekliyorum. Çünkü tam dalmadan yatınca kısa sure sonra tekrar uyanıyor. Yine ikinci gögüsün ilk 5 dakikasi bitince yavaş yavaş elbiselerini giydirmeye başlıyoruz. Tamamen uyuyunca da kundağına sararak ellerini ve kollarını hareket ettirmesini engelliyoruz. Bugünlerde Can`ı 3`er saatlik periyotlarla uyutmaya calisiyoruz. Geceleri kimi zaman başarılı oluyoruz. Kimi zaman da uyumamak için direniyor.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. tekrar merhaba:) bi sorum var
    bebeğim doğmadan önce,şu ünlü ”mahallenin en mutlu bebeği” adlı kitabı almıştım.oradada kundak öneriliyor.ama doktorumuz asla kundak yapmıyoruz diğmi diye bizi her gittiğimizde uyarıyor.
    sizin yazılarınızdada okurken kundak yaptığınızı farkettim.gerçekten geceleri işe yarıyormu,yani daha uzun uyuyormu.ama bizimkini uykuya dalmadan kundaklayamam,denedim çünkü daha önce.ama hiç uykuya daldıktan sonra denemek aklıma gelmedi.ya gece uyanırda kıpırdayamayınca daha çok ağlarsa diye korkuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kundaklamalı mı? Kundaklamamalı mı?

bebekli yasam

Bebekli Yaşamın Güzellikleri